fot. INEOS Grenadiers/Getty Images Sport

Richard Carapaz (INEOS Grenadiers) wygrał piąty etap wyścigu Tour de Suisse. Ekwadorczyk pokonał w dwójkowym sprincie górali Jakoba Fuglsanga (Astana-Premier Tech) i został także nowym liderem klasyfikacji generalnej. 

Na piątym etapie wyścigu Tour de Suisse na kolarzy czekały pierwsze poważniejsze góry w tegorocznej edycji. Pierwszy podjazd pierwszej kategorii Col du Pillon zaczynał się zaraz po starcie. Wspinaczka wynosiła 6,7 km, a średnie nachylenie to 5,1%. Kolejne 120 kilometrów to zjazd, a następnie bardzo długi płaski odcinek. Na 140. mała hopka, ale już przedostatni podjazd Getwing-Erschmatt to trudna wspinaczka, podczas której nachylenie w ciągu pierwszych 10 kilometrów nie spadało poniżej 10%. Z kolei finałowy podjazd był nieco łatwiejszy – 8 km; 5,6%. W 2018 wygrał na jego szczycie wygrał Diego Ulissi, ale wówczas podjazd był pokonywany z innej strony. Dwóch końcowych wspinaczek nie ułatwiał czołowy wiatr. W sumie kolarze mieli do przejechania 172 kilometry z Gstaad do Leukerbad, a łączna liczba metrów przewyższenia to 2850.

 

Niedługo po starcie zaatakowało sześciu kolarzy, ale ostatecznie odjechać początkowo udało się trzem zawodnikom, a w tym zwycięzcy dwóch etapów Mathieu Van der Poelowi (Alpecin-Fenix). Ponadto byli to Hermann Pernsteiner (Bahrain-Victorious) oraz Sergio Samitier (Movistar). Trójkę liderów dogonił również Claudio Imhof (Szwacaria), zatem odjazd dnia stworzyło w sumie czterech zawodników.

Maksymalna przewaga, jaką wypracowali sobie uciekinierzy wynosiła około czterech minut, ale na długim płaskim odcinku zmalała. Na kolejnej górskiej premii trzeciej kategorii Varenstrasse, kończącej de facto ten płaski odcinek, mocniej zaczął dokręcać chociażby Van der Poel, przez co “odczepił się” Imhof.

30 kilometrów przed metą znajdował się niebezpieczny moment skrętu we właściwą drogę. Najpierw w marszala omal nie wjechałby nadający akurat tempo w ucieczce Mathieu Van der Poel, a następnie część peletonu wjechała w niewłaściwą szosę. Chwilę później z ucieczki zrezygnował lider wyścigu, a za chwilę doścignięci zostali także Pernsteiner oraz Samitier.

Tymczasem jako pierwszy na podjeździe Erschmatt zaatakował Antwan Tolhoek, a kilka kilometrów później kontratakował Esteban Chaves. Kolumbijczyk z drużyny Bike Exhchange dojechał do Holendra, chwilę odpoczął na jego kole, a następnie samotnie ruszył do przodu.

Chaves jechał bardzo dobrze, z dobrą kadencją, równym i mocnym tempem, w związku z czym na szczycie podjazdu miał już niemal minutę przewagi nad peletonem, w którym pracowała drużyna INEOS Grenadiers.

W samej końcówce podjazdu z peletonu zaatakował Jakob Fuglsang, który dojechał do Chavesa i zawodnicy ci stworzyli nową prowadzącą dwójkę w wyścigu. 5,5 kilometra przed metą, a zatem już na ostatnim podjeździe, Chavesa zaczął zostawiać Fuglsang. Tym razem to Duńczyk poruszał się żwawiej i w lepszym tempie.

Esteban Chaves nie był jednak jedynym Fuglsangiem, ponieważ bardzo mocny atak z peletonu przypuścił Richard Carapaz. Ekwadorczyk dojechał do kolarza Astany około trzech kilometrów przed metą i wspólnie dojechali do ostatniego kilometra. Pierwszy zaczął finiszować Fuglsang, ale z koła zdołał mu wyjść Richard Carapaz, na którego na mecie czekał zadowolony polski masażysta Marek Sawicki.

Wyniki piątego etapu wyścigu Tour de Suisse 2021:

1 CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 4:01:52
2 FUGLSANG Jakob Astana – Premier Tech 0:00
3 WOODS Michael Israel Start-Up Nation 0:39
4 HAMILTON Lucas Team BikeExchange 0:39
5 URÁN Rigoberto EF Education – Nippo 0:39
6 SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 0:39
7 ALAPHILIPPE Julian Deceuninck – Quick Step 0:39
8 POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS 0:39
9 CHAVES Esteban Team BikeExchange 0:49
10 OOMEN Sam Team Jumbo-Visma 1:22
11 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 2:17
12 DUNBAR Eddie INEOS Grenadiers 3:39
13 BENOOT Tiesj Team DSM 3:39
14 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ 4:04
15 COSTA Rui UAE-Team Emirates 4:04
16 EG Niklas Trek – Segafredo 4:13
17 VUILLERMOZ Alexis Team Total Direct Energie 4:31
18 SERRANO Gonzalo Movistar Team 4:31
19 PICCOLI James Israel Start-Up Nation 4:31
20 MEURISSE Xandro Alpecin-Fenix 4:31
21 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step 4:36
22 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team 4:36
23 CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step 4:36
24 DE LA PARTE Víctor Team Total Direct Energie 4:36
25 POELS Wout Bahrain – Victorious 4:49
26 WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious 4:52
27 LEKNESSUND Andreas Team DSM 4:54
28 MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates 5:55
29 LATOUR Pierre Team Total Direct Energie 5:55
30 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS 6:07
31 FABBRO Matteo BORA – hansgrohe 6:52
32 PALZER Anton BORA – hansgrohe 8:45
33 DILLIER Silvan Alpecin-Fenix 8:45
34 GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech 8:45
35 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 8:45
36 LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma 8:45
37 PERNSTEINER Hermann Bahrain – Victorious 8:45
38 CARRETERO Héctor Movistar Team 8:45
39 NIBALI Antonio Trek – Segafredo 8:45
40 POWLESS Neilson EF Education – Nippo 8:45
41 FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits 8:45
42 MÄDER Gino Bahrain – Victorious 9:37
43 CONCA Filippo Lotto Soudal 10:20
44 PETERS Nans AG2R Citroën Team 10:20
45 THALMANN Roland Switzerland 10:20
46 KRON Andreas Lotto Soudal 10:20
47 VAN GILS Maxim Lotto Soudal 10:20
48 GIBBONS Ryan UAE-Team Emirates 10:20
49 CONCI Nicola Trek – Segafredo 10:20
50 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 10:20
51 DUMOULIN Tom Team Jumbo-Visma 12:25
52 FRAILE Omar Astana – Premier Tech 12:25
53 TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma 14:38
54 PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma 14:38
55 SÜTTERLIN Jasha Team DSM 14:38
56 BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation 14:38
57 HOULE Hugo Astana – Premier Tech 14:38
58 BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 14:38
59 HOWES Alex EF Education – Nippo 14:38
60 ARENSMAN Thymen Team DSM 14:38
61 HIRSCHI Marc UAE-Team Emirates 14:38
62 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers 14:48
63 DE TIER Floris Alpecin-Fenix 17:57
64 TURGIS Anthony Team Total Direct Energie 19:09
65 THIÈRY Cyrille Switzerland 19:09
66 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 19:09
67 SIMON Julien Team Total Direct Energie 19:09
68 COMBAUD Romain Team DSM 19:09
69 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates 19:09
70 GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team 19:09
71 DLAMINI Nic Team Qhubeka ASSOS 19:09
72 KING Ben Rally Cycling 19:09
73 DONOVAN Mark Team DSM 19:09
74 TIBERI Antonio Trek – Segafredo 19:09
75 SOLER Marc Movistar Team 19:09
76 ROSSKOPF Joey Rally Cycling 19:09
77 CLARKE Simon Team Qhubeka ASSOS 19:09
78 DURBRIDGE Luke Team BikeExchange 19:09
79 SAMITIER Sergio Movistar Team 19:09
80 HENAO Sebastián INEOS Grenadiers 19:09
81 SCHÄR Michael AG2R Citroën Team 19:09
82 DRUCKER Jempy Cofidis, Solutions Crédits 19:09
83 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious 19:09
84 SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 19:09
85 FRANK Mathias AG2R Citroën Team 19:09
86 VAKOČ Petr Alpecin-Fenix 19:09
87 DAL-CIN Matteo Rally Cycling 20:07
88 MANNION Gavin Rally Cycling 20:07
89 DEGENKOLB John Lotto Soudal 20:07
90 STEIMLE Jannik Deceuninck – Quick Step 20:07
91 STEWART Jake Groupama – FDJ 20:07
92 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo 20:07
93 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step 20:07
94 VERGAERDE Otto Alpecin-Fenix 20:07
95 LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ 20:07
96 PELLAUD Simon Switzerland 20:07
97 KUHN Kevin Switzerland 20:07
98 DOUBEY Fabien Team Total Direct Energie 20:07
99 SARREAU Marc AG2R Citroën Team 20:07
100 STOKBRO Andreas Team Qhubeka ASSOS 20:07
101 VAN HOOYDONCK Nathan Team Jumbo-Visma 20:07
102 VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 20:07
103 TULETT Ben Alpecin-Fenix 20:07
104 TROIA Oliviero UAE-Team Emirates 20:07
105 HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 20:07
106 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 20:07
107 WALLAYS Jelle Cofidis, Solutions Crédits 20:07
108 KAMP Alexander Trek – Segafredo 20:07
109 ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling 20:07
110 THEUNS Edward Trek – Segafredo 20:07
111 BOARO Manuele Astana – Premier Tech 20:07
112 SCULLY Tom EF Education – Nippo 20:07
113 KRAGH ANDERSEN Søren Team DSM 20:07
114 VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 20:07
115 SMITH Dion Team BikeExchange 20:07
116 GOOSSENS Kobe Lotto Soudal 20:07
117 BRITTON Rob Rally Cycling 20:07
118 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 20:07
119 TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team 20:07
120 VANSEVENANT Mauri Deceuninck – Quick Step 20:25
121 JANSEN Amund Grøndahl Team BikeExchange 20:29
122 MATTHEWS Michael Team BikeExchange 20:29
123 VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 23:26
124 VERSCHAEVE Viktor Lotto Soudal 23:26
125 CAPECCHI Eros Bahrain – Victorious 23:26
126 NOVAK Domen Bahrain – Victorious 23:26
127 JACOBS Johan Movistar Team 23:26
128 MURPHY Kyle Rally Cycling 23:26
129 BAUER Jack Team BikeExchange 24:52
130 WALLS Matthew BORA – hansgrohe 24:52
131 ROWE Luke INEOS Grenadiers 24:52
132 IMHOF Claudio Switzerland 24:52
133 LIENHARD Fabian Groupama – FDJ 24:52
134 GOŁAŚ Michał INEOS Grenadiers 24:52
135 RUEGG Lukas Switzerland 24:52
136 GIDICH Yevgeniy Astana – Premier Tech 24:52
137 BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS 24:52
138 RUTSCH Jonas EF Education – Nippo 24:52
139 GREIPEL André Israel Start-Up Nation 24:52
140 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS 24:52
141 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 24:52
142 LANGEVELD Sebastian EF Education – Nippo 24:52
143 BOHLI Tom Cofidis, Solutions Crédits 24:52
144 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 24:52
145 COSNEFROY Benoît AG2R Citroën Team 24:52
146 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step 24:52
147 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe 24:52
148 SAJNOK Szymon Cofidis, Solutions Crédits 24:52
149 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ 24:52
150 SUTER Joel Switzerland 24:52
151 ALBA Juan Diego Movistar Team 29:13

Klasyfikacja generalna:

1 CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 16:42:50
2 FUGLSANG Jakob Astana – Premier Tech 0:26
3 SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 0:38
4 ALAPHILIPPE Julian Deceuninck – Quick Step 0:53
5 URÁN Rigoberto EF Education – Nippo 1:11
6 HAMILTON Lucas Team BikeExchange 1:31
7 WOODS Michael Israel Start-Up Nation 1:32
8 OOMEN Sam Team Jumbo-Visma 2:19
9 CHAVES Esteban Team BikeExchange 2:22
10 POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS 3:10
11 DUNBAR Eddie INEOS Grenadiers 4:28
12 BENOOT Tiesj Team DSM 4:31
13 CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step 4:39
14 POELS Wout Bahrain – Victorious 5:38
15 VUILLERMOZ Alexis Team Total Direct Energie 5:43
16 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team 5:50
17 WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious 5:57
18 EG Niklas Trek – Segafredo 6:06
19 MEURISSE Xandro Alpecin-Fenix 6:19
20 DE LA PARTE Víctor Team Total Direct Energie 6:21
21 LEKNESSUND Andreas Team DSM 6:28
22 COSTA Rui UAE-Team Emirates 6:32
23 SERRANO Gonzalo Movistar Team 6:34
24 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step 6:37
25 LATOUR Pierre Team Total Direct Energie 6:52
26 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 8:03
27 POWLESS Neilson EF Education – Nippo 9:07
28 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ 9:39
29 FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits 9:40
30 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 10:17
31 FABBRO Matteo BORA – hansgrohe 10:32
32 KRON Andreas Lotto Soudal 10:50
33 MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates 11:29
34 MÄDER Gino Bahrain – Victorious 11:36
35 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 11:54
36 CONCI Nicola Trek – Segafredo 12:10
37 PERNSTEINER Hermann Bahrain – Victorious 12:53
38 FRAILE Omar Astana – Premier Tech 13:48
39 PALZER Anton BORA – hansgrohe 13:55
40 PETERS Nans AG2R Citroën Team 14:01
41 THALMANN Roland Switzerland 14:03
42 LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma 14:06
43 GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech 14:33
44 GIBBONS Ryan UAE-Team Emirates 15:09
45 HIRSCHI Marc UAE-Team Emirates 15:23
46 CONCA Filippo Lotto Soudal 15:39
47 DILLIER Silvan Alpecin-Fenix 16:07
48 CARRETERO Héctor Movistar Team 17:00
49 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS 17:00
50 BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 18:14
51 TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma 18:19
52 SÜTTERLIN Jasha Team DSM 18:47
53 GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team 19:18
54 HOULE Hugo Astana – Premier Tech 19:35
55 VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 19:58
56 BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation 20:03
57 SOLER Marc Movistar Team 20:10
58 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo 20:38
59 SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 20:38
60 KAMP Alexander Trek – Segafredo 20:48
61 TULETT Ben Alpecin-Fenix 21:07
62 MATTHEWS Michael Team BikeExchange 21:12
63 PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma 21:23
64 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers 21:25
65 TURGIS Anthony Team Total Direct Energie 21:58
66 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 22:18
67 DUMOULIN Tom Team Jumbo-Visma 22:39
68 KRAGH ANDERSEN Søren Team DSM 22:42
69 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious 22:55
70 VANSEVENANT Mauri Deceuninck – Quick Step 23:28
71 SMITH Dion Team BikeExchange 24:02
72 VAKOČ Petr Alpecin-Fenix 24:05
73 SCHÄR Michael AG2R Citroën Team 24:12
74 PICCOLI James Israel Start-Up Nation 24:57
75 SIMON Julien Team Total Direct Energie 25:01
76 DOUBEY Fabien Team Total Direct Energie 25:13
77 THEUNS Edward Trek – Segafredo 25:27
78 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates 25:50
79 ROSSKOPF Joey Rally Cycling 26:00
80 MANNION Gavin Rally Cycling 26:05
81 TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team 26:13
82 TIBERI Antonio Trek – Segafredo 26:23
83 DURBRIDGE Luke Team BikeExchange 26:23
84 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 26:38
85 VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 26:39
86 ARENSMAN Thymen Team DSM 26:47
87 SAMITIER Sergio Movistar Team 27:03
88 SUTER Joel Switzerland 27:06
89 STEWART Jake Groupama – FDJ 27:07
90 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step 27:14
91 DRUCKER Jempy Cofidis, Solutions Crédits 27:15
92 DONOVAN Mark Team DSM 27:17
93 ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling 27:20
94 HENAO Sebastián INEOS Grenadiers 27:24
95 JANSEN Amund Grøndahl Team BikeExchange 27:32
96 STEIMLE Jannik Deceuninck – Quick Step 27:32
97 VAN HOOYDONCK Nathan Team Jumbo-Visma 27:58
98 STOKBRO Andreas Team Qhubeka ASSOS 28:26
99 DLAMINI Nic Team Qhubeka ASSOS 29:30
100 BOARO Manuele Astana – Premier Tech 30:09
101 CLARKE Simon Team Qhubeka ASSOS 30:11
102 KING Ben Rally Cycling 30:48
103 COMBAUD Romain Team DSM 31:38
104 RUEGG Lukas Switzerland 32:05
105 VAN GILS Maxim Lotto Soudal 32:21
106 DEGENKOLB John Lotto Soudal 32:25
107 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 32:52
108 WALLAYS Jelle Cofidis, Solutions Crédits 33:21
109 BRITTON Rob Rally Cycling 33:59
110 GOOSSENS Kobe Lotto Soudal 34:47
111 THIÈRY Cyrille Switzerland 35:46
112 COSNEFROY Benoît AG2R Citroën Team 35:51
113 NIBALI Antonio Trek – Segafredo 36:10
114 PELLAUD Simon Switzerland 36:30
115 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS 37:25
116 IMHOF Claudio Switzerland 37:44
117 FRANK Mathias AG2R Citroën Team 37:52
118 GOŁAŚ Michał INEOS Grenadiers 38:28
119 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 38:42
120 ROWE Luke INEOS Grenadiers 39:15
121 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ 39:24
122 LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ 40:36
123 SARREAU Marc AG2R Citroën Team 41:39
124 VERGAERDE Otto Alpecin-Fenix 41:42
125 HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 42:00
126 VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 42:16
127 NOVAK Domen Bahrain – Victorious 42:43
128 TROIA Oliviero UAE-Team Emirates 42:47
129 CAPECCHI Eros Bahrain – Victorious 42:56
130 KUHN Kevin Switzerland 43:47
131 BOHLI Tom Cofidis, Solutions Crédits 43:54
132 GIDICH Yevgeniy Astana – Premier Tech 43:59
133 RUTSCH Jonas EF Education – Nippo 45:01
134 DAL-CIN Matteo Rally Cycling 45:15
135 LIENHARD Fabian Groupama – FDJ 45:46
136 SCULLY Tom EF Education – Nippo 46:21
137 VERSCHAEVE Viktor Lotto Soudal 46:24
138 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 46:26
139 HOWES Alex EF Education – Nippo 46:34
140 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step 46:55
141 GREIPEL André Israel Start-Up Nation 47:21
142 WALLS Matthew BORA – hansgrohe 48:22
143 DE TIER Floris Alpecin-Fenix 50:35
144 JACOBS Johan Movistar Team 52:27
145 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe 55:45
146 MURPHY Kyle Rally Cycling 56:10
147 BAUER Jack Team BikeExchange 56:24
148 SAJNOK Szymon Cofidis, Solutions Crédits 56:42
149 BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS 59:22
150 ALBA Juan Diego Movistar Team 1:01:22
151 LANGEVELD Sebastian EF Education – Nippo 1:04:18
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
PK
PK

Esteban Chaves nie był jednak jedynym Fuglsangiem, ponieważ bardzo mocny atak z peletonu przypuścił Richard Carapaz 😀 Mistrz