fot. Tour de Hongrie

Zwycięstwem Damiena Howsona (BikeExchange) zakończył się czwarty, królewski etap Tour de Hongrie 2021. Australijczyk został też liderem i prawdopodobnym zwycięzcą całej imprezy.

Czwarty etap wyścigu na Węgrzech stał pod znakiem królewskiej walki w górach. Kolarze musieli bowiem zmierzyć się dwukrotnie z podjazdem pod Kekes, czyli najwyższy szczyt Węgier. Do głosu mieli więc dojść najlepsi wspinacze w stawce.

Już na samym początku rywalizacji od peletonu oderwała się czteroosobowa grupka w składzie Maciej Paterski (Voster ATS), Adrian Kurek (Mazowsze Serce Polski), Piotr Rikunov (Gazprom) praz Gilles de Wilde (Sport Vlaanderen). Silny kwartet dość szybko zyskał przewagę trzech minut, lecz najmocniejsze ekipy w stawce za wszelką cenę starały się kontrolować sytuację. Szansę harcowników na dojechanie do mety przed grupą zasadniczą były więc bardzo małe.

Do pierwszego podjazdu pod Kekes sytuacja była wyjątkowo spokojna. Wszyscy czekali bowiem na wspinaczki, gdzie miała rozegrać się walka o zwycięstwo w całym wyścigu. To z kolei pozwoliło uciekinierom porządnie zaprezentować logotypy sponsorów w międzynarodowej telewizji.

Pierwsza wspinaczka, zgodnie z przewidywaniami, nie przyniosła wielu zmian. Co jednak najważniejsze, jako pierwszy linię górskiej premii przekroczył Maciej Paterski, który zapewnił sobie zwycięstwo w całej klasyfikacji! Z pewnością jest to jeden z największych pozytywów w węgierskim wyścigu z punktu widzenia polskiego kibica.

Kolejne kilkadziesiąt kilometrów także nie przyniosło większych emocji. Dopiero 25 kilometrów przed metą z peletonu zaatakował Patrick Gamper (BORA – hansgrohe), który jednak jeszcze przed rozpoczęciem wspinaczki został doścignięty.

Kiedy tylko droga zaczęła się wznosić, z peletonu odpadł lider, Phil Bauhaus (Bahrain Victorius). To było jednoznaczne z początkiem poważnej rywalizacji o zwycięstwo w całym wyścigu.

Na pierwszych kilometrach podjazdu, bardzo mocne tempo narzucali kolarze ekipy DSM, wspomagani przez Team BikeExchange, mający w swoich szeregach największego faworyta, Damiana Howsona.

Podobnie jak w ubiegłym roku, prawdziwa walka zaczęła się na trudnych, ostatnich 3 kilometrach. Tam rządy w peletonie objęła ekipa Caja Rural, bardzo mocno ograniczająca wciąż dość liczną grupę zasadniczą. W walce o dobre miejsce, co ważne dla nas, wciąż liczyli się jednak Paweł Cieślik i Szymon Rekita (Voster ATS).

2 kilometry przed kreską na atak zdecydował się Jhojan Garcia (Caja Rural), który szybko zyskał kilkanaście sekund przewagi nad rywalami. Niecały kilometr przed metą, za jego plecami rozpoczęła się jednak potężna walka, która mogła pozbawić go zwycięstwa na samej kresce.

Ostatecznie, jako pierwszy linię mety przekroczył Damien Howson (Bike Exchange), przejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi, ze stratą zaledwie 8 sekund był Ben Hermans (Israel Start-Up Nation), a trzeci finiszował Alexander Kamp (Trek – Segafredo). Na bardzo dobrym, siódmym miejscu finiszował Paweł Cieślik, zostając najlepszym z Polaków.

Wyniki:
1 HOWSON Damien Team BikeExchange 14 20 4:55:50
2 HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 5 12 0:09
3 TIBERI Antonio Trek – Segafredo 3 7 0:15
4 GARCÍA Jhojan Caja Rural – Seguros RGA 5 0:19
5 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 4 0:32
6 HUYS Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB 3 0:38
7 CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team 2 0:41
8 ROMO Javier Astana – Premier Tech 1 ,,
9 COLLEONI Kevin Team BikeExchange 0:44
10 BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious 0:46
11 FETTER Erik EOLO-Kometa 0:54
12 VERMAERKE Kevin Team DSM 0:56
13 VAN DEN BOSSCHE Fabio Sport Vlaanderen – Baloise 1:00
14 WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB 1:06
15 LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma 1:08
16 AULAR Orluis Caja Rural – Seguros RGA 1:10
17 GRADEK Kamil Vini Zabù ,,
18 ROPERO Alejandro EOLO-Kometa ,,
19 REKITA Szymon Voster ATS Team 1:13
20 BROŻYNA Piotr Mazowsze Serce Polski 1:14
21 CHIRICO Luca Androni Giocattoli – Sidermec ,,
22 COMBAUD Romain Team DSM -4:0-59:0-42
23 WARLOP Jordi Sport Vlaanderen – Baloise 1:18
24 HOČEVAR Kristjan Adria Mobil 1:21
25 WANDAHL Frederik BORA – hansgrohe 1:23
26 MURGUIALDAY Jokin Caja Rural – Seguros RGA ,,
27 PELIKÁN János Androni Giocattoli – Sidermec ,,
28 BOARO Manuele Astana – Premier Tech 1:27
29 KAMP Alexander Trek – Segafredo 1:33
30 FEDOROV Yevgeniy Astana – Premier Tech 1:44
31 YUSTRE Kristian Javier Giotti Victoria – Savini Due ,,
32 NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
33 HESSMANN Michel Team Jumbo-Visma 1:49
34 GLIVAR Gal Adria Mobil ,,
35 SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa 1:54
36 PLUIMERS Rick Team Jumbo-Visma 2:01
37 APERS Ruben Sport Vlaanderen – Baloise 2:03
38 ZARDINI Edoardo Vini Zabù 2:06
39 FRAPPORTI Marco Vini Zabù 2:11
40 THEUNS Edward Trek – Segafredo 2:14
41 PEÁK Barnabás Team BikeExchange ,,
42 MARTÍN Sergio Roman Caja Rural – Seguros RGA 2:59
43 FRAPPORTI Mattia EOLO-Kometa 3:14
44 VAN DIJKE Mick Team Jumbo-Visma 4:15
45 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious ,,
46 DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB 4:20
47 ZAKHAROV Artyom Astana – Premier Tech 4:25
48 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec ,,
49 VAN ASBROECK Tom Israel Start-Up Nation ,,
50 TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma ,,
51 GAMPER Patrick BORA – hansgrohe 5:05
52 STOSZ Patryk Voster ATS Team 5:09
53 RIKUNOV Petr Gazprom – RusVelo -5:0-55:0-40
54 BLOUWE Louis Bingoal Pauwels Sauces WB 6:16
55 FILUTÁS Viktor Giotti Victoria – Savini Due 6:19
56 PALUMBY Zsombor Hungary 6:22
57 KUZNETSOV Viacheslav Gazprom – RusVelo 7:53
58 HRENKÓ Norbert Hungary 7:59
59 SHALUNOV Evgeny Gazprom – RusVelo 8:29
60 PERON Andrea Team Novo Nordisk 9:13
61 LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo ,,
62 SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
63 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
64 BAIS Davide EOLO-Kometa ,,
65 SZOLLOSI Ferenc Hungary 9:23
66 MARIT Arne Sport Vlaanderen – Baloise 10:21
67 DUPONT Timothy Bingoal Pauwels Sauces WB ,,
68 MÄRKL Niklas Team DSM ,,
69 REX Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB ,,
70 OROSZ Gergő Hungary ,,
71 RÓZSA Balázs Hungary ,,
72 LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
73 VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
74 MAYRHOFER Marius Team DSM ,,
75 JARC Aljaž Adria Mobil ,,
76 OMRZEL Aljaž Adria Mobil ,,
77 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil 10:27
78 KONYCHEV Alexander Team BikeExchange 10:32
79 BEWLEY Sam Team BikeExchange ,,
80 KOOIJ Olav Team Jumbo-Visma ,,
81 GONZÁLEZ David Caja Rural – Seguros RGA ,,
82 GROVES Kaden Team BikeExchange 12:19
83 ONESTI Emanuele Giotti Victoria – Savini Due 12:33
84 DAINESE Alberto Team DSM ,,
85 BRAND Sam Team Novo Nordisk 15:02
86 BEN MOSHE Yuval Israel Start-Up Nation ,,
87 KARL Ádám Kristóf Hungary ,,
88 DE WILDE Gilles Sport Vlaanderen – Baloise -5:0-45:0-39
89 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe 15:21
90 EGHOLM Jakob Trek – Segafredo 15:42
91 QUARTERMAN Charlie Trek – Segafredo ,,
92 MARECZKO Jakub Vini Zabù ,,
93 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
94 GRABIS Mateusz Voster ATS Team ,,
95 RÄIM Mihkel Mazowsze Serce Polski ,,
96 FRANCZAK Paweł Voster ATS Team ,,
97 BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski ,,
98 PATERSKI Maciej Voster ATS Team ,,
99 KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski 16:31
100 JONES Taj Israel Start-Up Nation 18:36
101 MARTINELLI Davide Astana – Premier Tech 19:12
102 MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
103 CIMA Damiano Gazprom – RusVelo ,,
104 GUARDINI Andrea Giotti Victoria – Savini Due ,,
105 EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation ,,
106 BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation ,,
107 BOEV Igor Gazprom – RusVelo ,,
108 BEVILACQUA Simone Vini Zabù 19:51
109 PACIONI Luca EOLO-Kometa ,,
110 BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski 20:30
111 BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski ,,
112 SIEBERG Marcel Bahrain – Victorious 20:49
113 MADAN Ahmed Bahrain – Victorious ,,
114 SIMION Paolo Giotti Victoria – Savini Due 20:51
115 BERTAZZO Liam Vini Zabù ,,
116 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise ,,
117 BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious -5:0-40:0-2
118 HAUSSLER Heinrich Bahrain – Victorious 20:58
DNF NICOLAU Joel Caja Rural – Seguros RGA –
DNS HALVORSEN Kristoffer Uno-X Pro Cycling Team –
DNS TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team –
DNS LARSEN Niklas Uno-X Pro Cycling Team –
DNS BLIKRA Erlend Uno-X Pro Cycling Team –
DNS PLANET Charles Team Novo Nordisk –
DNS KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team DSM –
DNS SZARKA Gergely Giotti Victoria – Savini Due –

Klasyfikacja generalna:
1 34 ▲33 HOWSON Damien Team BikeExchange 3 16:11:24
2 63 ▲61 HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 0:16
3 32 ▲29 TIBERI Antonio Trek – Segafredo 0:24
4 42 ▲38 GARCÍA Jhojan Caja Rural – Seguros RGA 0:32
5 41 ▲36 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 0:45
6 62 ▲56 HUYS Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB 0:51
7 55 ▲48 CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team 0:54
8 58 ▲50 ROMO Javier Astana – Premier Tech ,,
9 69 ▲60 COLLEONI Kevin Team BikeExchange 0:57
10 71 ▲61 BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious 0:59
11 12 ▲1 VAN DEN BOSSCHE Fabio Sport Vlaanderen – Baloise 1:11
12 74 ▲62 WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB 1:19
13 44 ▲31 LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma 1:21
14 26 ▲12 AULAR Orluis Caja Rural – Seguros RGA 1:23
15 27 ▲12 GRADEK Kamil Vini Zabù ,,
16 57 ▲41 ROPERO Alejandro EOLO-Kometa ,,
17 80 ▲63 REKITA Szymon Voster ATS Team 1:26
18 48 ▲30 CHIRICO Luca Androni Giocattoli – Sidermec 1:27
19 64 ▲45 BROŻYNA Piotr Mazowsze Serce Polski ,,
20 54 ▲34 COMBAUD Romain Team DSM 1:30
21 22 ▲1 WARLOP Jordi Sport Vlaanderen – Baloise 1:31
22 101 ▲79 VERMAERKE Kevin Team DSM ,,
23 10 ▼13 PELIKÁN János Androni Giocattoli – Sidermec 1:32
24 66 ▲42 HOČEVAR Kristjan Adria Mobil 1:34
25 60 ▲35 WANDAHL Frederik BORA – hansgrohe 1:36
26 91 ▲65 MURGUIALDAY Jokin Caja Rural – Seguros RGA ,,
27 65 ▲38 BOARO Manuele Astana – Premier Tech 1:40
28 16 ▼12 KAMP Alexander Trek – Segafredo 1:44
29 31 ▲2 YUSTRE Kristian Javier Giotti Victoria – Savini Due 1:57
30 46 ▲16 FEDOROV Yevgeniy Astana – Premier Tech ,,
31 47 ▲16 NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
32 88 ▲56 GLIVAR Gal Adria Mobil 2:02
33 93 ▲60 HESSMANN Michel Team Jumbo-Visma ,,
34 77 ▲43 PLUIMERS Rick Team Jumbo-Visma 2:14
35 53 ▲18 APERS Ruben Sport Vlaanderen – Baloise 2:16
36 83 ▲47 ZARDINI Edoardo Vini Zabù 2:19
37 11 ▼26 THEUNS Edward Trek – Segafredo 2:24
38 98 ▲60 FRAPPORTI Marco Vini Zabù ,,
39 86 ▲47 PEÁK Barnabás Team BikeExchange 2:27
40 96 ▲56 MARTÍN Sergio Roman Caja Rural – Seguros RGA 3:12
41 113 ▲72 FETTER Erik EOLO-Kometa 3:14
42 68 ▲26 FRAPPORTI Mattia EOLO-Kometa 3:27
43 112 ▲69 SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa 4:08
44 9 ▼35 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious 4:24
45 5 ▼40 TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma 4:30
46 45 ▼1 VAN ASBROECK Tom Israel Start-Up Nation 4:37
47 25 ▼22 ZAKHAROV Artyom Astana – Premier Tech 4:38
48 59 ▲11 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec ,,
49 103 ▲54 VAN DIJKE Mick Team Jumbo-Visma 4:56
50 3 ▼47 STOSZ Patryk Voster ATS Team 5:13
51 100 ▲49 GAMPER Patrick BORA – hansgrohe 5:18
52 56 ▲4 RIKUNOV Petr Gazprom – RusVelo 5:31
53 99 ▲46 BLOUWE Louis Bingoal Pauwels Sauces WB 6:29
54 67 ▲13 FILUTÁS Viktor Giotti Victoria – Savini Due 6:32
55 92 ▲37 PALUMBY Zsombor Hungary 6:35
56 117 ▲61 DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB 7:19
57 38 ▼19 KUZNETSOV Viacheslav Gazprom – RusVelo 8:06
58 95 ▲37 HRENKÓ Norbert Hungary 8:12
59 49 ▼10 PERON Andrea Team Novo Nordisk 9:26
60 72 ▲12 BAIS Davide EOLO-Kometa ,,
61 85 ▲24 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
62 106 ▲44 SHALUNOV Evgeny Gazprom – RusVelo 9:27
63 18 ▼45 SZOLLOSI Ferenc Hungary 9:35
64 102 ▲38 LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 9:54
65 13 ▼52 JARC Aljaž Adria Mobil 10:32
66 19 ▼47 DUPONT Timothy Bingoal Pauwels Sauces WB 10:34
67 23 ▼44 MARIT Arne Sport Vlaanderen – Baloise ,,
68 24 ▼44 OROSZ Gergő Hungary ,,
69 35 ▼34 MÄRKL Niklas Team DSM ,,
70 61 ▼9 RÓZSA Balázs Hungary ,,
71 90 ▲19 OMRZEL Aljaž Adria Mobil ,,
72 29 ▼43 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil 10:40
73 30 ▼43 KOOIJ Olav Team Jumbo-Visma 10:45
74 39 ▼35 GONZÁLEZ David Caja Rural – Seguros RGA ,,
75 87 ▲12 KONYCHEV Alexander Team BikeExchange ,,
76 104 ▲28 REX Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB 11:02
77 107 ▲30 LOZANO David Team Novo Nordisk 11:52
78 119 ▲41 SAGAN Juraj BORA – hansgrohe 12:12
79 7 ▼72 DAINESE Alberto Team DSM 12:38
80 114 ▲34 VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 12:41
81 78 ▼3 ONESTI Emanuele Giotti Victoria – Savini Due 12:46
82 121 ▲39 MAYRHOFER Marius Team DSM 14:15
83 28 ▼55 KARL Ádám Kristóf Hungary 15:15
84 122 ▲38 BEWLEY Sam Team BikeExchange 15:18
85 2 ▼83 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe 15:20
86 84 ▼2 DE WILDE Gilles Sport Vlaanderen – Baloise 15:31
87 4 ▼83 PATERSKI Maciej Voster ATS Team 15:46
88 120 ▲32 GROVES Kaden Team BikeExchange 15:48
89 6 ▼83 MARECZKO Jakub Vini Zabù 15:49
90 15 ▼75 BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski 15:53
91 37 ▼54 QUARTERMAN Charlie Trek – Segafredo 15:55
92 36 ▼56 RÄIM Mihkel Mazowsze Serce Polski ,,
93 73 ▼20 FRANCZAK Paweł Voster ATS Team ,,
94 75 ▼19 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
95 89 ▼6 KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski 16:44
96 109 ▲13 GRABIS Mateusz Voster ATS Team 17:14
97 110 ▲13 EGHOLM Jakob Trek – Segafredo 17:17
98 115 ▲17 BRAND Sam Team Novo Nordisk 17:29
99 118 ▲19 BEN MOSHE Yuval Israel Start-Up Nation 18:01
100 14 ▼86 JONES Taj Israel Start-Up Nation 18:47
101 20 ▼81 MARTINELLI Davide Astana – Premier Tech 19:25
102 40 ▼62 CIMA Damiano Gazprom – RusVelo ,,
103 43 ▼60 BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation ,,
104 52 ▼52 BOEV Igor Gazprom – RusVelo ,,
105 70 ▼35 MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
106 105 ▼1 EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 19:53
107 21 ▼86 PACIONI Luca EOLO-Kometa 20:04
108 8 ▼100 BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski 20:38
109 17 ▼92 BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski 20:42
110 1 ▼109 BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious 20:44
111 108 ▼3 GUARDINI Andrea Giotti Victoria – Savini Due ,,
112 82 ▼30 SIEBERG Marcel Bahrain – Victorious 21:02
113 33 ▼80 SIMION Paolo Giotti Victoria – Savini Due 21:04
114 50 ▼64 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise ,,
115 51 ▼64 HAUSSLER Heinrich Bahrain – Victorious 21:11
116 111 ▼5 BEVILACQUA Simone Vini Zabù 21:35
117 123 ▲6 BERTAZZO Liam Vini Zabù 26:58
118 126 ▲8 MADAN Ahmed Bahrain – Victorious 29:31

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek

A gdzie relacja z trzeciego etapu?