Francuz Alan Boileau (B&B Hotels) odniósł na piątym etapie już swoje trzecie zwycięstwo w tegorocznym wyścigu Tour du Rwanda. Natomiast prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Erytrejczyk Metkel Eyob (Terengganu Cycling Team).

Piąty etap wyścigu Tour du Rwanda prowadził z Nyagatare do Kigali (Kimironko), gdzie kolarze finiszowali na słynnym „Mur de Kigali”, czyli afrykańskim Mur de Huy. Podjazd ten ma długość 1300 metrów, a średnie nachylenie wynosi 9%. Łączny dystans etapu wynosił 149,3 km.

Odjazd dnia stworzyło dziś w sumie czterech kolarzy, którymi byli: Andreas GoemanElias Van Breussegem (Tarteletto – Isorex), Nikodemus Holler (Bike Aid) oraz Muhammad Nur Aiman Mohd Zariff (Terengganu Cycling Team). Uciekinierzy niestety nie mieli zbyt wiele szczęścia i zostali dopadnięci przez peleton w kluczowej fazie wyścigu.

Do ostatecznych rozstrzygnięć doszło już na Mur de Kigali. Po raz trzeci w tegorocznym wyścigu najlepszy okazał się Francuz Alan Boileau (B&B Hotels p/b KTM). Drugi był jego rodak Alexis Vuillermoz (Team Total Direct Energie), a trzecie miejsce zajął Metkel Eyob (Terengganu Cycling Team). Erytrejczyk został ponadto nowym liderem klasyfikacji generalnej wyścigu odbywającego się w Rwandzie.

Następny artykułTour de Pologne powróci w 2021 roku do Rzeszowa
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.