fot. Team DSM

36-letni Irlandczyk Nicolas Roche (Team DSM) za chwilę rozpocznie swoje piąte Giro d’Italia i zarazem dwudziesty piąty wielki tour w karierze. Jest to imponujące osiągnięcie, które sprawia, że posiada doświadczenie, którego nie da się kupić za żadną cenę. Właśnie dlatego postanowiliśmy porozmawiać z nim przed 104. edycją Corsa Rosa, co za pośrednictwem telefonu stało się w czwartkowe popołudnie, tuż przed prezentacją. Inteligencja Roche’a oraz wiedza o kolarstwie nigdy nie przestaje imponować. Zapraszamy do lektury. 

Jaka jest twoja osobista relacja z wyścigiem Giro d’Italia? 

Giro d’Italia jest wielkim tourem, w którym startowałem najmniej – tegoroczne Giro będzie dopiero moim piątym w karierze, ale z drugiej strony jest to wielki tour, w którym w 2007 roku zadebiutowałem, jeśli idzie o trzytygodniowe wyścigi. Miło jest więc ponownie wystartować. Także w Giro zaliczyłem swoje pierwsze wycofanie (było to w 2018 roku), dlatego nie mogę się doczekać tego powrotu i chciałbym pojechać dobry wyścig, by zamazać to złe wspomnienie. Wówczas wycofałem się po raz pierwszy po dziewiętnastu ukończonych wielkich tourach i czuję, że muszę wrócić na ten wyścig i sprawić, bym miał z niego lepsze wspomnienia. 

Wiem, że lubisz startować na Vuelcie i zazwyczaj jesteś w tym wyścigu w wysokiej formie. Powiedz zatem, jakie wyzwania, jeśli chodzi o przygotowania stanęły przed tobą przed startem w Giro d’Italia, który odbywa się stosunkowo we wczesnej fazie sezonu? 

Oczywiście, musiałem nieco zmienić swoje przygotowania, między innymi pojechać na wysokość wcześniej niż zwykle. Zazwyczaj, gdy przygotowywałem się do Tour de France jechałem na wysokość w maju, a teraz byłem w marcu. Także mój program startów w pierwszej części sezonu był nieco zmieniony. Generalnie myślę, że wraz z drużyną wykonaliśmy naprawdę dobrą pracę, aby przygotować się do tego wyścigu. Moim zadaniem będzie wspierać naszych liderów na klasyfikację generalną.

Będzie to twój dwudziesty piąty start w wielkim tourze – jest to wielkie osiągnięcie, dzięki któremu zgromadziłeś ogromne doświadczenie. Jak się z tym czujesz?

Jestem z tego całkiem dumny. To oznacza, że drużyny, w których się ścigałem wierzą we mnie i uważają, że jestem w stanie wnieść jakość do składu drużyny na wielki tour. To jest coś, co bardzo lubię. W każdym sezonie z przyjemnością przygotowuję się do wielkich tourów, za każdym razem z takimi samymi chęciami i radością. 

Jest coś w tej rutynie wielkich tourów, tym rytmie trzytygodniowego ścigania, co cię pociąga? Lubisz to bardziej niż starty w wyścigach tygodniowych lub klasykach?

(śmiech) To prawda, jest coś w tym. W kolarstwie zawsze podobało mi się wszystko to, co wiąże się z wielkim tourem. Miesiące przygotowań do wyścigu, wyjątkowa koncentracja, jaka jest potrzebna przed tego typu wyścigami, następnie trzy tygodnie rywalizacji. Jest to zupełnie inne odczucie niż wtedy, gdy startujesz na przykład w wyścigu tygodniowym. To jest coś, z czego zawsze czerpałem radość. Napędzało mnie do treningów i do kolarstwa w ogóle. Mój sezon wygląda tak, że przygotowuję się najpierw do jednego wielkiego touru, później do drugiego itd. Zawsze starałem się, aby w moim kalendarzu startów znajdował się przywilej, jakim jest start w Grand Tourze. 

Porozmawiajmy teraz o składzie Team DSM na Giro. Generalnie twój zespół przeszedł przed tym sezonem kilka zmian, z drużyny AG2R pozyskaliście Romaina Bardeta, ale są także młodzi i obiecujący kolarze jak Jai Hindley czy Michael Storer. Co sądzisz o tym składzie w kontekście tegorocznego Corsa Rosa? 

Myślę, że mamy doskonale zrównoważony skład zbudowany wokół Romaina i Jaia. Romain ma doświadczenie ścigania się na klasyfikację generalną wielkich tourów, natomiast Jai zdobył oczywiście niesamowite drugie miejsce w ubiegłorocznej edycji Giro i wraca teraz na ten wyścig z chęcią zaprezentowania się jeszcze lepiej i udowodnienia sobie czegoś. Bardzo ciekawe jest obserwować przychodzenie nowych kolarzy, którzy walczą o klasyfikację generalną. Warto też wspomnieć, że dla Romaina będzie to debiut w Giro, więc także towarzyszy mu duża motywacja i zarazem ekscytacja. Pozostali zawodnicy jak [Chris] Hamilton, [Max] Kanter czy [Michael] Storer są bardzo młodymi i rozwijającymi się kolarzami, zaś [Nikias] Arndt i ja stanowimy tę bardziej doświadczoną część zespołu. 

To prawda, że w ostatnich latach zawsze wnosisz do składów drużyn na wielkie toury ogromne doświadczenie, ale jednocześnie jesteś także w stanie powalczyć o dobry rezultat. Czy w Giro zamierzasz zabierać się w ucieczki lub w jakiś inny sposób starać się na przykład o zwycięstwo etapowe? 

Naszym głównym planem jest walka o klasyfikację generalną, jednak wierzę, że będę takie dni, kiedy to właściwe pod względem taktycznym będzie zabranie się do ucieczki. Jeśli tak zdecyduje drużyna, to ja będę starał się skorzystać z takiej sytuacji najlepiej, jak będę potrafił. Jednak dzisiaj koncentrujemy się na pomocy naszym liderom. Tak, jak powiedziałaś, jestem tutaj po to, by służyć swoim doświadczeniem, ale jednocześnie mam w sobie ogrom adrenaliny i chęci, by przez kilka dni pościgać się na pełen gaz. 

Myślę, że słowem-kluczem, jeśli idzie o trasę tegorocznej edycji Giro jest „wspinaczka”, a co ty o niej sądzisz? 

Cóż, myślę, że trudny będzie zwłaszcza trzeci tydzień, ponieważ jest tam kilka etapów, które będą ekstremalnie wymagające. Giro zawsze jest zorientowane przede wszystkim na góry, ale myślę, że w tym roku widoczne jest to jeszcze mocniej. Podjazdy i etapy górskie będą wyjątkowym wyzwaniem.

Myślisz zatem, że najważniejsze w przygotowaniach do tego wyścigu były solidne treningi na wysokości? 

Nie sądzę, ponieważ w dzisiejszych czasach każdy kolarz, który chce walczyć w klasyfikacji generalnej Giro czy też innego wielkiego touru przygotowuje się na obozach wysokościowych. Robi to każdy, więc w ten sposób nie uzyska się żadnej przewagi nad rywalami. Przewagę będą mieli raczej ci, którzy naturalnie dobrze radzą sobie z dużymi wysokościami. 

Na zakończenie chciałabym zapytać ciebie o kwestie związane z kolarstwem odbywającym się w czasach pandemii. To już drugi rok, gdzie kolarstwo rozgrywane jest z towarzyszeniem restrykcji sanitarnych oraz różnego rodzaju ograniczeń. Zdążyłeś się już do tego przyzwyczaić czy jesteś już tym zmęczony? 

Oczywiście wszyscy są trochę zmęczeni covidem, nie tylko kolarze, ale myślę, że wszyscy ludzie. Według mnie ważne jest, abyśmy nauczyli się z tym żyć, stosować środki ostrożności, ale także dostosować się do tego. Myślę, że czym lepiej się do tego dostosujemy, tym mniej będzie nas to frustrowało. Musimy wyrobić sobie pewne nawyki jak zakładanie maseczki czy dezynfekowanie dłoni. W tej chwili czymś, czego obawiają się wszystkie drużyny jest potencjalne zakażenie koronawirusem, a w konsekwencji odesłanie drużyny do domu. Jest to to trochę denerwujące. Na przykład ja musiałem wycofać się z wyścigu Volta a Catalunya, ponieważ miałem bliski kontakt z osobą zakażoną w naszej drużynie. Czasami więc nie wszystko zależy wyłącznie od nas, a przez to jest trochę frustrujące, ponieważ trenujesz miesiącami, a nagle musisz się wycofać z wyścigu, ponieważ miałeś z kimś jakimś tam kontakt, nawet nie bardzo bliski. Nie na wszystko możemy mieć wpływ.  

Myślę też, że jest to ogromna wspólna odpowiedzialność, bo jeśli ktoś z drużyny przez nieuwagę przyniesie wirusa do zespołu, będzie to wielkim pechem i rzeczą, za którą zdecydowanie można pluć sobie w brodę. 

Oczywiście, to jest wielka odpowiedzialność, ale z drugiej strony można złapać tego wirusa wszędzie. Możesz wprowadzać PIN do karty albo naciskać przycisk w windzie i złapać covid tak naprawdę go nie szukając. Nie zawsze osoba, która się zakazi jest temu winna, ponieważ można to zrobić w bardzo głupi sposób. Trzeba więc zawsze nosić maskę i dezynfekować ręce, ale także mieć trochę szczęścia. 

Myślisz, że wszystkie restrykcje wprowadzane przez organizatorów wyścigów są wystarczające, aby jak najbardziej chronić zawodników i uczestników wyścigu? 

Myślę, że wszyscy robią co mogę i mówiąc szczerze uważam, że te wszystkie panujące obostrzenia są dość surowe. Najważniejsze jest jednak to, że możemy się ścigać, ponieważ jest to bardzo, bardzo ważne. 

Rozmawiała Marta Wiśniewska

Poprzedni artykułVolta ao Algarve 2021: Ethan Hayter wygrywa na Alto da Foia
Następny artykułFabio Jakobsen: „Dylan Groenewegen osobiście mnie nie przeprosił”
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments