Nairo Quintana z drużyny Arkéa-Samsic otworzył rywalizację w wyścigu Vuelta Asturias. Kolumbijczyk odniósł pierwsze zwycięstwo od czasu wybuchu pandemii w ubiegłym roku.
W piątek 30 kwietnia rozpoczął się trzyetapowy wyścig Vuelta Asturias (2.1), rozgrywany w trudnym górskim terenie. Pierwszy etap prowadził z Oviedo do Pola de Lena, a na trasie liczącej 184,5 kilometra znajdowało się siedem oznaczonych podjazdów.
Ostatni podjazd Alto de Carabanzo okazał się kluczowy dla losów tego etapu. Nairo Quintana zaatakował zaraz po szczycie i utrzymał 30-sekundową przewagę do mety. Dużym zagrożeniem dla Kolumbijczyka był ostatecznie trzeci na mecie Pierre Latour, ale Quintana ponowił atak na kolejnym nieoznaczonym wzniesieniu niedaleko miejscowości-mety Pola de Lena i może cieszyć się ze zwycięstwa.
Wcześniej ucieczkę dnia tworzyło dwóch zawodników: Daniel Veigas (Eolo-Kometa) y Josè Gutiérrez (Gios), którzy ostatecznie zostali doścignięci po tym, jak w peletonie znacząco wzrosło tempo przed wspinaczką na Carabanzo.
Dla Nairo Quintany, który triumfował w wyścigu w Asturii w 2017 roku jest to pierwsze zwycięstwo od 14 marca 2020 roku, kiedy to wygrał etap w Paryż-Nicea. Głównym celem Kolumbijczyka w tym sezonie jest Tour de France.
Wyścig dookoła Asturii powrócił do kalendarza po rocznej przerwie oczywiście spowodowanej pandemią koronawirusa. W sobotę odbędzie się etap z Cándas do Cangas del Narcea z podjazdem pierwszej kategorii Alto del Acebo. Z kolei w niedzielę zostanie rozegrany królewski etap z podjazdem pierwszej kategorii na metę Alto del Naranco (5,4 km; 6,6%). W 2019 roku w wyścigu zwyciężył Richard Carapaz, który jeździł wówczas w barwach Movistaru.
Wyniki pierwszego etapu:
1 | Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | 5:03:45 |
2 | Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team | 0:00:26 |
3 | Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie | 0:00:27 |
4 | Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:00:49 |
5 | Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA | |
6 | Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo | |
7 | Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma | |
8 | Nelson Oliveira (Por) Movistar Team | |
9 | Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team | |
10 | Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
11 | Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo | |
12 | Jose Hernandez (Col) Team Medellin | |
13 | Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie | |
14 | Jhojan Garcia Susa (Col) Caja Rural-Seguros RGA | |
15 | Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:01:32 |
16 | Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | |
17 | Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | |
18 | Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic | |
19 | Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH | |
20 | Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
21 | Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
22 | Héctor Carretero (Spa) Movistar Team | |
23 | Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma | |
24 | Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma | |
25 | Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Team Medellin | |
26 | Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH | |
27 | Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko | |
28 | Cristhian Montoya Giraldo (Col) Team Medellin | |
29 | Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Equipo Kern Pharma | 0:01:42 |
30 | Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo | |
31 | Mauro Finetto (Ita) Delko | 0:01:59 |
32 | Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH | 0:02:54 |
33 | José Rojas (Spa) Movistar Team | 0:03:28 |
34 | Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo | |
35 | Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Team Medellin | |
36 | Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic | |
37 | Mathias Le Turnier (Fra) Delko | 0:03:53 |
38 | Abner González Rivera (PuR) Movistar Team | 0:04:12 |
39 | Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH | 0:04:31 |
40 | Savva Novikov (Rus) Equipo Kern Pharma | |
41 | Lucas De Rossi (Fra) Delko | |
42 | Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH | |
43 | Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
44 | Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA | |
45 | Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Louletano-Loulé Concelho | |
46 | Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:05:41 |
47 | Biniam Girmay (Eri) Delko | |
48 | Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Louletano-Loulé Concelho | |
49 | Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team | |
50 | Andreas Miltiadis (Cyp) Gios | |
51 | Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie | 0:06:44 |
52 | Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
53 | Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:08:08 |
54 | Alessandro Fedeli (Ita) Delko | 0:08:16 |
55 | Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma | |
56 | Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:08:53 |
57 | Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk | 0:10:27 |
58 | Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa | |
59 | Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH | |
60 | Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic | |
61 | David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk | |
62 | Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa | |
63 | Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie | |
64 | Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic | |
65 | David De La Fuente Rasilla (Spa) Louletano-Loulé Concelho | |
66 | Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
67 | Sergio Garcia Gonzalez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team | |
68 | Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH | |
69 | Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie | |
70 | Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team | |
71 | Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
72 | Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
73 | Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Louletano-Loulé Concelho | 0:12:56 |
74 | John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team | |
75 | Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Team Medellin | 0:13:46 |
76 | Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa | 0:14:50 |
77 | Byron Munton (RSA) Electro Hiper Europa | |
78 | Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Gios | |
79 | Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie | |
80 | Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios | |
81 | Tomas Contte (Arg) Louletano-Loulé Concelho | |
82 | Nuno Meireles (Por) Louletano-Loulé Concelho | |
83 | Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie | |
84 | Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma | |
85 | Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:17:02 |
86 | Miguel Angel Ballesteros Canovas (Spa) Electro Hiper Europa | |
87 | Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk | |
88 | Juan Eugenio Belandria Marquina (Ven) Gios | |
89 | Oliver Behringer (Swi) Team Novo Nordisk | |
90 | Alexandre Delettre (Fra) Delko | |
91 | Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | |
92 | Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
93 | Roniel Campos (Ven) Louletano-Loulé Concelho | 0:20:29 |
94 | Mateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa | 0:22:03 |
95 | Jorge Bueno Garcia (Spa) Gios | |
96 | Jose Bruzual (Ven) Gios | |
97 | Daniel Viegas (Por) Eolo-Kometa Cycling Team | |
98 | Dávid D. Kovács (Hun) Electro Hiper Europa | 0:23:04 |
99 | Fernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios | |
100 | Gerd de Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk | 0:28:41 |
101 | Samuel Munday (Aus) Team Novo Nordisk | |
102 | Donavan Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic |
Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:
1 | Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | 5:03:35 |
2 | Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team | 0:00:30 |
3 | Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie | 0:00:33 |
4 | Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:00:59 |
5 | Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA | |
6 | Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo | |
7 | Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma | |
8 | Nelson Oliveira (Por) Movistar Team | |
9 | Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team | |
10 | Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
11 | Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo | |
12 | Jose Hernandez (Col) Team Medellin | |
13 | Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie | |
14 | Jhojan Garcia Susa (Col) Caja Rural-Seguros RGA | |
15 | Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:01:42 |
16 | Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | |
17 | Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | |
18 | Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic | |
19 | Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH | |
20 | Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
21 | Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
22 | Héctor Carretero (Spa) Movistar Team | |
23 | Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma | |
24 | Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma | |
25 | Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Team Medellin | |
26 | Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH | |
27 | Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko | |
28 | Cristhian Montoya Giraldo (Col) Team Medellin | |
29 | Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Equipo Kern Pharma | 0:01:52 |
30 | Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo | |
31 | Mauro Finetto (Ita) Delko | 0:02:09 |
32 | Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH | 0:03:04 |
33 | José Rojas (Spa) Movistar Team | 0:03:38 |
34 | Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo | |
35 | Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Team Medellin | |
36 | Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic | |
37 | Mathias Le Turnier (Fra) Delko | 0:04:03 |
38 | Abner González Rivera (PuR) Movistar Team | 0:04:22 |
39 | Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH | 0:04:41 |
40 | Savva Novikov (Rus) Equipo Kern Pharma | |
41 | Lucas De Rossi (Fra) Delko | |
42 | Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH | |
43 | Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
44 | Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA | |
45 | Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Louletano-Loulé Concelho | |
46 | Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:05:51 |
47 | Biniam Girmay (Eri) Delko | |
48 | Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Louletano-Loulé Concelho | |
49 | Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team | |
50 | Andreas Miltiadis (Cyp) Gios | |
51 | Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie | 0:06:54 |
52 | Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
53 | Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:08:18 |
54 | Alessandro Fedeli (Ita) Delko | 0:08:26 |
55 | Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma | |
56 | Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:09:03 |
57 | Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:10:36 |
58 | Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk | 0:10:37 |
59 | Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa | |
60 | Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH | |
61 | David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk | |
62 | Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa | |
63 | Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie | |
64 | Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic | |
65 | David De La Fuente Rasilla (Spa) Louletano-Loulé Concelho | |
66 | Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
67 | Sergio Garcia Gonzalez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team | |
68 | Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH | |
69 | Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie | |
70 | Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team | |
71 | Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
72 | Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
73 | Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Louletano-Loulé Concelho | 0:13:06 |
74 | John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team | |
75 | Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Team Medellin | 0:13:56 |
76 | Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios | 0:14:56 |
77 | Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa | 0:15:00 |
78 | Byron Munton (RSA) Electro Hiper Europa | |
79 | Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Gios | |
80 | Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie | |
81 | Tomas Contte (Arg) Louletano-Loulé Concelho | |
82 | Nuno Meireles (Por) Louletano-Loulé Concelho | |
83 | Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie | |
84 | Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma | |
85 | Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:17:12 |
86 | Miguel Angel Ballesteros Canovas (Spa) Electro Hiper Europa | |
87 | Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk | |
88 | Juan Eugenio Belandria Marquina (Ven) Gios | |
89 | Oliver Behringer (Swi) Team Novo Nordisk | |
90 | Alexandre Delettre (Fra) Delko | |
91 | Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | |
92 | Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
93 | Roniel Campos (Ven) Louletano-Loulé Concelho | 0:20:39 |
94 | Daniel Viegas (Por) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:22:07 |
95 | Mateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa | 0:22:13 |
96 | Jorge Bueno Garcia (Spa) Gios | |
97 | Jose Bruzual (Ven) Gios | |
98 | Dávid D. Kovács (Hun) Electro Hiper Europa | 0:23:14 |
99 | Fernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios | |
100 | Gerd de Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk | 0:28:51 |
101 | Samuel Munday (Aus) Team Novo Nordisk | |
102 | Donavan Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic |