fot. PhotoGomezSport

Nairo Quintana z drużyny Arkéa-Samsic otworzył rywalizację w wyścigu Vuelta Asturias. Kolumbijczyk odniósł pierwsze zwycięstwo od czasu wybuchu pandemii w ubiegłym roku. 

W piątek 30 kwietnia rozpoczął się trzyetapowy wyścig Vuelta Asturias (2.1), rozgrywany w trudnym górskim terenie. Pierwszy etap prowadził z Oviedo do Pola de Lena, a na trasie liczącej 184,5 kilometra znajdowało się siedem oznaczonych podjazdów.

Ostatni podjazd Alto de Carabanzo okazał się kluczowy dla losów tego etapu. Nairo Quintana zaatakował zaraz po szczycie i utrzymał 30-sekundową przewagę do mety. Dużym zagrożeniem dla Kolumbijczyka był ostatecznie trzeci na mecie Pierre Latour, ale Quintana ponowił atak na kolejnym nieoznaczonym wzniesieniu niedaleko miejscowości-mety Pola de Lena i może cieszyć się ze zwycięstwa.

Wcześniej ucieczkę dnia tworzyło dwóch zawodników: Daniel Veigas (Eolo-Kometa) y Josè Gutiérrez (Gios), którzy ostatecznie zostali doścignięci po tym, jak w peletonie znacząco wzrosło tempo przed wspinaczką na Carabanzo.

Dla Nairo Quintany, który triumfował w wyścigu w Asturii w 2017 roku jest to pierwsze zwycięstwo od 14 marca 2020 roku, kiedy to wygrał etap w Paryż-Nicea. Głównym celem Kolumbijczyka w tym sezonie jest Tour de France.

Wyścig dookoła Asturii powrócił do kalendarza po rocznej przerwie oczywiście spowodowanej pandemią koronawirusa. W sobotę odbędzie się etap z Cándas do Cangas del Narcea z podjazdem pierwszej kategorii Alto del Acebo. Z kolei w niedzielę zostanie rozegrany królewski etap z podjazdem pierwszej kategorii na metę Alto del Naranco (5,4 km; 6,6%). W 2019 roku w wyścigu zwyciężył Richard Carapaz, który jeździł wówczas w barwach Movistaru.

Wyniki pierwszego etapu:

1 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 5:03:45
2 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:00:26
3 Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie 0:00:27
4 Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:49
5 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
6 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo
7 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
8 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
9 Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team
10 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
11 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo
12 Jose Hernandez (Col) Team Medellin
13 Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie
14 Jhojan Garcia Susa (Col) Caja Rural-Seguros RGA
15 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:32
16 Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
17 Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
18 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
19 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
20 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
23 Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma
24 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma
25 Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Team Medellin
26 Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH
27 Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko
28 Cristhian Montoya Giraldo (Col) Team Medellin
29 Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Equipo Kern Pharma 0:01:42
30 Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo
31 Mauro Finetto (Ita) Delko 0:01:59
32 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH 0:02:54
33 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:03:28
34 Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo
35 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Team Medellin
36 Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
37 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 0:03:53
38 Abner González Rivera (PuR) Movistar Team 0:04:12
39 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:04:31
40 Savva Novikov (Rus) Equipo Kern Pharma
41 Lucas De Rossi (Fra) Delko
42 Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH
43 Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
44 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
45 Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Louletano-Loulé Concelho
46 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:05:41
47 Biniam Girmay (Eri) Delko
48 Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Louletano-Loulé Concelho
49 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
50 Andreas Miltiadis (Cyp) Gios
51 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 0:06:44
52 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
53 Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 0:08:08
54 Alessandro Fedeli (Ita) Delko 0:08:16
55 Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma
56 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:08:53
57 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:10:27
58 Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa
59 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH
60 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic
61 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
62 Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa
63 Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie
64 Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic
65 David De La Fuente Rasilla (Spa) Louletano-Loulé Concelho
66 Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
67 Sergio Garcia Gonzalez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
68 Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH
69 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
70 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
71 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
73 Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Louletano-Loulé Concelho 0:12:56
74 John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
75 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Team Medellin 0:13:46
76 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa 0:14:50
77 Byron Munton (RSA) Electro Hiper Europa
78 Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Gios
79 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie
80 Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios
81 Tomas Contte (Arg) Louletano-Loulé Concelho
82 Nuno Meireles (Por) Louletano-Loulé Concelho
83 Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie
84 Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma
85 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:17:02
86 Miguel Angel Ballesteros Canovas (Spa) Electro Hiper Europa
87 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
88 Juan Eugenio Belandria Marquina (Ven) Gios
89 Oliver Behringer (Swi) Team Novo Nordisk
90 Alexandre Delettre (Fra) Delko
91 Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
92 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo
93 Roniel Campos (Ven) Louletano-Loulé Concelho 0:20:29
94 Mateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa 0:22:03
95 Jorge Bueno Garcia (Spa) Gios
96 Jose Bruzual (Ven) Gios
97 Daniel Viegas (Por) Eolo-Kometa Cycling Team
98 Dávid D. Kovács (Hun) Electro Hiper Europa 0:23:04
99 Fernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios
100 Gerd de Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk 0:28:41
101 Samuel Munday (Aus) Team Novo Nordisk
102 Donavan Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 5:03:35
2 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:00:30
3 Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie 0:00:33
4 Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:59
5 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
6 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo
7 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
8 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
9 Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team
10 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
11 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo
12 Jose Hernandez (Col) Team Medellin
13 Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie
14 Jhojan Garcia Susa (Col) Caja Rural-Seguros RGA
15 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:42
16 Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
17 Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
18 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
19 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
20 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
23 Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma
24 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma
25 Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Team Medellin
26 Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH
27 Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko
28 Cristhian Montoya Giraldo (Col) Team Medellin
29 Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Equipo Kern Pharma 0:01:52
30 Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo
31 Mauro Finetto (Ita) Delko 0:02:09
32 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH 0:03:04
33 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:03:38
34 Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo
35 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Team Medellin
36 Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
37 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 0:04:03
38 Abner González Rivera (PuR) Movistar Team 0:04:22
39 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:04:41
40 Savva Novikov (Rus) Equipo Kern Pharma
41 Lucas De Rossi (Fra) Delko
42 Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH
43 Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
44 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
45 Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Louletano-Loulé Concelho
46 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:05:51
47 Biniam Girmay (Eri) Delko
48 Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Louletano-Loulé Concelho
49 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
50 Andreas Miltiadis (Cyp) Gios
51 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 0:06:54
52 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
53 Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 0:08:18
54 Alessandro Fedeli (Ita) Delko 0:08:26
55 Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma
56 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:09:03
57 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic 0:10:36
58 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:10:37
59 Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa
60 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH
61 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
62 Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa
63 Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie
64 Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic
65 David De La Fuente Rasilla (Spa) Louletano-Loulé Concelho
66 Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
67 Sergio Garcia Gonzalez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
68 Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH
69 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
70 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
71 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
73 Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Louletano-Loulé Concelho 0:13:06
74 John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
75 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Team Medellin 0:13:56
76 Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios 0:14:56
77 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa 0:15:00
78 Byron Munton (RSA) Electro Hiper Europa
79 Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Gios
80 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie
81 Tomas Contte (Arg) Louletano-Loulé Concelho
82 Nuno Meireles (Por) Louletano-Loulé Concelho
83 Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie
84 Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma
85 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:17:12
86 Miguel Angel Ballesteros Canovas (Spa) Electro Hiper Europa
87 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
88 Juan Eugenio Belandria Marquina (Ven) Gios
89 Oliver Behringer (Swi) Team Novo Nordisk
90 Alexandre Delettre (Fra) Delko
91 Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
92 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo
93 Roniel Campos (Ven) Louletano-Loulé Concelho 0:20:39
94 Daniel Viegas (Por) Eolo-Kometa Cycling Team 0:22:07
95 Mateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa 0:22:13
96 Jorge Bueno Garcia (Spa) Gios
97 Jose Bruzual (Ven) Gios
98 Dávid D. Kovács (Hun) Electro Hiper Europa 0:23:14
99 Fernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios
100 Gerd de Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk 0:28:51
101 Samuel Munday (Aus) Team Novo Nordisk
102 Donavan Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments