Simon Yates (Team BikeExchange) wygrał klasyfikację generalną Tour of the Alps. Na ostatnim etapie triumfował Felix Grossschartner (BORA – hansgrohe).
Ostatnią odsłoną tegorocznej edycji Tour of the Alps był etap z Valle del Chiese/Idroland do Riva del Garda. Na 120 kilometrach kolarze będą musieli zmierzyć się z Passo Duron (6,4 km; 7,9%) oraz dwukrotnie z Lago di Tenno (8,5 km; 6,2%).
Od samego początku mieliśmy kilka ataków i ostatecznie ucieczkę utworzyło 16 kolarzy. W mocnym odjeździe znaleźli się: Vadim Pronskiy (Astana – Premier Tech), Felix Grossschartner i Matteo Fabbro (obaj BORA – hansgrohe), Alessandro De Marchi i Dan Martin (obaj Israel Start-Up Nation), Tony Gallopin i François Bidard (obaj AG2R Citroën Team), Nicolas Roche i Michael Storer, (obaj Team DSM), Tejay Van Garderen (EF Education – Nippo), Thibaut Pinot (Groupama – FDJ), Nick Schultz (Team BikeExchange), Hermann Pernsteiner (Bahrain – Victorious), Julen Amezqueta (Caja Rural – Seguros RGA), Iván Ramiro Sosa (INEOS Grenadiers) oraz Georg Steinhauser (Tirol KTM Cycling Team).
Km 46 – 2'02" for the escapees.#TouroftheAlps #TotA #LiveUphill pic.twitter.com/ofTEdkpMM5
— Tour of The Alps (@Tourof_TheAlps) April 23, 2021
Na Passo Duron pierwszy zameldował się De Marchi, który objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Włoch był także zwycięzcą lotnej premii w Fiavé.
Na zjeździe z Ballino ucieczka podzieliła się i na czele znaleźli się: Pinot, Grossschartner, De Marchi, Gallopin, Roche, Amezqueta oraz Steinhauser. 40 kilometrów przed metą mieli oni 40 sekund przewagi nad kolejną grupką i 2 minuty nad peletonem z liderem, Simonem Yatesem.
Ostatnią górską premię w wyścigu wygrał Steinhauser, ale to Alessandro De Marchi (Israel Start-Up Nation) został królem gór Tour of the Alps. Na pierwszym zjeździe z Lago di Tenno z peletonu skontrował Gianluca Brambilla (Trek – Segafredo).
19 kilometrów przed metą czołówka rozpadła się, a chwilę później w peletonie upadło kilku kolarzy, w tym Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech). Na czele samotnie zaatakował Grossschartner, który miał wielką ochotę na etapowy skalp.
Na szczycie Lago di Tenno Austriak miał prawie minutę przewagi nad konkurentami i tylko 11 kilometrów do mety. Na zjeździe w pogoń ruszyli Daniel Felipe Martínez (INEOS Grenadiers) i Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën Team).
Kolarz BORA – hansgrohe zjeżdżał na tyle dobrze, że nie stracił wiele ze swojej przewagi i na mecie w Riva del Garda mógł cieszyć się ze swojego czwartego triumfu w karierze. Drugi był Nicolas Roche (Team DSM), a trzeci Alessandro De Marchi (Israel Start-Up Nation).
Klasyfikację generalną wygrał Simon Yates (Team BikeExchange).
Wyniki ostatniego etapu:
1 | Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe | 3:03:38 |
2 | Nicolas Roche (Irl) Team DSM | 0:00:34 |
3 | Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation | |
4 | Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers | 0:00:40 |
5 | Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA | |
6 | Romain Bardet (Fra) Team DSM | |
7 | Luis Leon Sanchez (Spa) Astana-Premier Tech | |
8 | Ruben Guerreiro (Por) EF Education-Nippo | |
9 | Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious | |
10 | Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe | |
11 | Henri Vandenabeele (Bel) Team DSM | |
12 | Simon Yates (GBr) Team BikeExchange | |
13 | Nicholas Schultz (Aus) Team BikeExchange | |
14 | Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Bahrain Victorious | |
15 | Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech | |
16 | Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos | |
17 | Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team | |
18 | Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | |
19 | Attila Valter (Hun) Groupama-FDJ | |
20 | Hugh Carthy (GBr) EF Education-Nippo | |
21 | Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroën Team | |
22 | Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates | |
23 | Daniel Martinez Poveda (Col) Ineos Grenadiers | 0:00:47 |
24 | Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers | |
25 | Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli-Sidermec | |
26 | Florian Lipowitz (Ger) Tirol KTM Cycling Team | 0:01:12 |
27 | Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation | 0:01:14 |
28 | Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation | 0:01:58 |
29 | Amanuel Gebreigzabhier (Eri) Trek-Segafredo | 0:02:05 |
30 | Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation | |
31 | Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec | |
32 | Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech | 0:03:14 |
33 | Vadim Pronskiy (Kaz) Astana-Premier Tech | |
34 | Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ | |
35 | Tony Gallopin (Fra) AG2R Citroën Team | |
36 | Larry Warbasse (USA) AG2R Citroën Team | |
37 | Callum Scotson (Aus) Team BikeExchange | |
38 | Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers | |
39 | Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:03:51 |
40 | Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious | |
41 | Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos | |
42 | Georg Steinhauser (Ger) Tirol KTM Cycling Team | |
43 | Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
44 | Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ | |
45 | Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic | |
46 | Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers | |
47 | Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
48 | Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | |
49 | Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team | |
50 | Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain Victorious | |
51 | Michael Storer (Aus) Team DSM | 0:03:57 |
52 | Jonas Wilsly (Den) Astana-Premier Tech | 0:04:34 |
53 | Tanel Kangert (Est) Team BikeExchange | 0:05:02 |
54 | Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo | |
55 | Romain Combaud (Fra) Team DSM | 0:06:24 |
56 | Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe | |
57 | Rafael Valls Ferri (Spa) Bahrain Victorious | |
58 | Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:06:32 |
59 | Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:06:35 |
60 | Anton Palzer (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:06:36 |
61 | Lars van den Berg (Ned) Groupama-FDJ | |
62 | Matteo Sobrero (Ita) Astana-Premier Tech | |
63 | Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious | |
64 | Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo | |
65 | Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:06:38 |
66 | Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo | |
67 | Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo | 0:08:08 |
68 | François Bidard (Fra) AG2R Citroën Team | 0:08:52 |
69 | Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates | |
70 | Pavel Kochetkov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:09:51 |
71 | Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:10:13 |
72 | Julius van den Berg (Ned) EF Education-Nippo | |
73 | Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation | |
74 | Mattias Skjelmose Jensen (Den) Trek-Segafredo | |
75 | Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | |
76 | Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo | |
77 | Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | |
78 | Filippo Zana (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
79 | Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation | |
80 | Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
81 | Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic | |
82 | Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates | |
83 | Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bardiani CSF Faizane’ | |
84 | Márton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team | |
85 | Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo | |
86 | Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ | 0:11:42 |
87 | Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
88 | Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-RusVelo | |
89 | Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos | |
90 | Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ | |
91 | Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange | |
92 | Jon Barrenetxea Golzarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
93 | Mathias Vacek (Cze) Gazprom-RusVelo | |
94 | Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe | |
95 | Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | |
96 | Mark Christian (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team | |
97 | Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroën Team | |
98 | Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos | |
99 | Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
100 | Felix Engelhardt (Ger) Tirol KTM Cycling Team | |
101 | Matevz Govekar (Slo) Tirol KTM Cycling Team | |
102 | William Barta (USA) EF Education-Nippo | |
103 | Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | |
104 | Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates | |
105 | Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe | |
106 | Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | |
107 | Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers | |
108 | Leon Heinschke (Ger) Team DSM | |
109 | Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo | |
110 | Cameron Meyer (Aus) Team BikeExchange | |
111 | Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:13:48 |
112 | Reuben Thompson (NZl) Groupama-FDJ | |
113 | Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
114 | Leonardo Basso (Ita) Ineos Grenadiers | |
115 | Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates | 0:14:27 |
116 | Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:14:33 |
DNF | Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech | |
DNF | Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team BikeExchange | |
DNF | Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos | |
DNF | Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic | |
DNF | Alessandro Fancellu (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | |
DNF | Kevin Pezzo Rosola (Ita) Tirol KTM Cycling Team | |
DNF | Emanuel Zangerle (Aut) Tirol KTM Cycling Team | |
DNS | Jai Hindley (Aus) Team DSM |
Końcowa klasyfikacje generalna:
1 | Simon Yates (GBr) Team BikeExchange | 18:36:06 |
2 | Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Bahrain Victorious | 0:00:58 |
3 | Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech | 0:01:06 |
4 | Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:02:25 |
5 | Hugh Carthy (GBr) EF Education-Nippo | 0:02:37 |
6 | Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers | 0:02:44 |
7 | Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | 0:02:54 |
8 | Ruben Guerreiro (Por) EF Education-Nippo | 0:03:12 |
9 | Romain Bardet (Fra) Team DSM | |
10 | Nicholas Schultz (Aus) Team BikeExchange | 0:03:36 |
11 | Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team | 0:03:53 |
12 | Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe | 0:03:59 |
13 | Daniel Martinez Poveda (Col) Ineos Grenadiers | 0:04:21 |
14 | Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA | 0:04:25 |
15 | Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation | 0:04:35 |
16 | Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos | 0:05:01 |
17 | Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates | 0:06:20 |
18 | Florian Lipowitz (Ger) Tirol KTM Cycling Team | 0:06:28 |
19 | Amanuel Gebreigzabhier (Eri) Trek-Segafredo | 0:08:21 |
20 | Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious | 0:08:53 |
21 | Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:09:48 |
22 | Tony Gallopin (Fra) AG2R Citroën Team | 0:09:52 |
23 | Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers | 0:10:07 |
24 | Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo | 0:10:17 |
25 | Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:10:28 |
26 | Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo | 0:11:20 |
27 | Attila Valter (Hun) Groupama-FDJ | 0:11:38 |
28 | Vadim Pronskiy (Kaz) Astana-Premier Tech | 0:12:01 |
29 | Luis Leon Sanchez (Spa) Astana-Premier Tech | 0:12:05 |
30 | Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team | 0:12:31 |
31 | Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation | 0:13:13 |
32 | Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers | 0:13:30 |
33 | Larry Warbasse (USA) AG2R Citroën Team | 0:14:04 |
34 | Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe | 0:14:33 |
35 | Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:14:52 |
36 | Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroën Team | 0:15:43 |
37 | Mattias Skjelmose Jensen (Den) Trek-Segafredo | 0:16:32 |
38 | Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates | |
39 | Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos | 0:16:33 |
40 | Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo | 0:16:55 |
41 | Georg Steinhauser (Ger) Tirol KTM Cycling Team | 0:17:28 |
42 | Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers | 0:17:39 |
43 | Nicolas Roche (Irl) Team DSM | 0:17:45 |
44 | Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:18:10 |
45 | Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:18:34 |
46 | Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo | 0:19:01 |
47 | Anton Palzer (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:20:52 |
48 | Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:20:54 |
49 | Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation | 0:21:18 |
50 | François Bidard (Fra) AG2R Citroën Team | 0:21:44 |
51 | Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:22:12 |
52 | Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic | 0:22:14 |
53 | Pavel Kochetkov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:22:33 |
54 | Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:23:58 |
55 | Jonas Wilsly (Den) Astana-Premier Tech | 0:24:33 |
56 | Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:24:43 |
57 | Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ | 0:24:49 |
58 | Lars van den Berg (Ned) Groupama-FDJ | 0:24:59 |
59 | Tanel Kangert (Est) Team BikeExchange | 0:25:09 |
60 | Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ | 0:25:35 |
61 | Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:26:25 |
62 | Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation | 0:27:13 |
63 | Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation | 0:27:15 |
64 | Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:27:27 |
65 | Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:27:57 |
66 | Rafael Valls Ferri (Spa) Bahrain Victorious | 0:28:23 |
67 | Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo | 0:28:28 |
68 | Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates | 0:28:46 |
69 | Filippo Zana (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:30:11 |
70 | Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:30:33 |
71 | Mark Christian (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:31:08 |
72 | Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious | 0:31:11 |
73 | Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech | 0:32:20 |
74 | Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:33:28 |
75 | Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain Victorious | 0:35:21 |
76 | Matteo Sobrero (Ita) Astana-Premier Tech | 0:36:00 |
77 | Michael Storer (Aus) Team DSM | 0:36:50 |
78 | Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:38:38 |
79 | Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:39:30 |
80 | Callum Scotson (Aus) Team BikeExchange | 0:40:00 |
81 | Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bardiani CSF Faizane’ | 0:41:59 |
82 | Romain Combaud (Fra) Team DSM | 0:42:02 |
83 | Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:42:55 |
84 | Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo | 0:44:35 |
85 | Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | 0:44:49 |
86 | Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers | 0:47:05 |
87 | Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange | 0:47:15 |
88 | Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos | 0:47:37 |
89 | Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:48:00 |
90 | Márton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team | 0:48:44 |
91 | Jon Barrenetxea Golzarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:49:06 |
92 | Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates | 0:49:54 |
93 | Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation | 0:51:09 |
94 | Cameron Meyer (Aus) Team BikeExchange | 0:55:08 |
95 | Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos | 0:55:41 |
96 | Henri Vandenabeele (Bel) Team DSM | 0:56:20 |
97 | Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates | 0:59:54 |
98 | Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-RusVelo | 1:00:11 |
99 | Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo | 1:00:23 |
100 | Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious | 1:01:16 |
101 | Reuben Thompson (NZl) Groupama-FDJ | 1:02:04 |
102 | Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe | 1:03:07 |
103 | Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team | 1:06:27 |
104 | Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ | 1:07:15 |
105 | Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe | 1:07:16 |
106 | Felix Engelhardt (Ger) Tirol KTM Cycling Team | 1:07:52 |
107 | Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroën Team | 1:09:13 |
108 | Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ | 1:10:00 |
109 | William Barta (USA) EF Education-Nippo | 1:13:47 |
110 | Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom-RusVelo | 1:14:34 |
111 | Leon Heinschke (Ger) Team DSM | 1:17:55 |
112 | Leonardo Basso (Ita) Ineos Grenadiers | 1:19:08 |
113 | Julius van den Berg (Ned) EF Education-Nippo | 1:21:02 |
114 | Mathias Vacek (Cze) Gazprom-RusVelo | 1:24:33 |
115 | Matevz Govekar (Slo) Tirol KTM Cycling Team | 1:27:03 |
116 | Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe | 1:29:09 |