fot. Deceuninck-Quick Step

Kasper Asgreen wygrał Wyścig Dookoła Flandrii. Wygrał po dwójkowej akcji z Mathieu van der Poelem, który miał niespotykaną okazję, by w ciągu sześciu miesięcy dwukrotnie wygrać tę imprezę.

Kolarze rywalizowali dziś w Ronde van Vlaanderen na 254-kilometrowej trasie. Pierwsze 100 kilometrów prowadziło po płaskim terenie i nie było wymagające. Reszta trasy obfitowała w strome, często brukowane, flandryjskie podjazdy. Zawodnicy pokonywali między innymi takie ścianki, jak Katteberg (500 m; 7%; brukowany), Kanarieberg (1000 m; 7,7%), Koppenberg (600 m; 11,6%; brukowany) oraz sekwencję Oude Kwaremont (2200 m; 4,2%; brukowany) i Paterberg (400 m; 12,5%; brukowany), którą przejeżdżali dwukrotnie (Oude Kwaremont trzykrotnie – przy pierwszym podjeździe pod to wzniesienie nie pokonywali Paterbergu). Ostatnie wzniesienie – Paterberg – zlokalizowane było na 13 kilometrów do mety w Oudenaarde.

Na starcie stanęło trzech Polaków – Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe), Michał Gołaś (INEOS Grenadiers) i Łukasz Wiśniowski (Team Qhubeka ASSOS).

fot. procyclingstats.com

Od samego początku mogliśmy oglądać zaciętą walkę o zabranie się w ucieczkę. Próbowali tego między innymi kolarze takich ekip, jak EF Education-NIPPO, Astana – Premier Tech czy Sport Vlaanderen – Baloise. Po chwili dołączyła do niego czwórka kolarzy – Mathias Norsgaard (Movistar Team), Jelle Wallays (Cofidis, Solutions Credits), Mathijs Paasschens (Bingoal Pauwels Sauces WB) i Fabio van den Bossche (Sport Vlaanderen – Baloise).

Gdy piątka wypracowała sobie około minutową przewagę, z peletonu próbował jeszcze odskoczyć Yevgeniy Fedorov (Astana – Premier Tech). Ta sztuka Kazachowi się nie udała – co więcej, będąc na czele peletonu nagle zahamował, co rozwścieczyło Otto Vergaerde z Alpecin-Fenix. Belg szturchnął kolarza Astana – Premier Tech, a ten chciał mu się zrewanżować. W konsekwencji obaj zawodnicy zostali zdyskwalifikowani i musieli zakończyć ściganie.

Chwilę po tym incydencie od głównej grupy oderwali się Hugo Houle (Astana – Premier Tech) i Nico Denz (Team DSM), którzy po kilkukilometrowej pogoni dołączyli do ucieczki. Peleton odpuścił harcowników i jego strata ustabilizowała się na poziomie około 10 minut.

Najciekawszymi wydarzeniami kolejnych kilkudziesięciu kilometrów były spotkania Grega van Avermaeta (AG2R Citroen Team) i Toma Van Asbroecka (Israel Start-Up Nation) ze swoimi rodzinami. Oprócz tego podziękowania i gratulacje od innych zawodników otrzymał Maarten Wynants (Team Jumbo-Visma), dla którego był to ostatni wyścig w karierze.

Na 180 kilometrów do mety przewaga siedmioosobowej ucieczki nad prowadzonym przez Edoardo Affiniego (Team Jumbo-Visma) peletonem wynosiła 10 i pół minuty. Wtedy Włoch zszedł ze zmiany. Przez kilka kilometrów nikt nie chciał nadawać tempa w głównej grupie i jego strata do ucieczki wzrosła do 13 minut.

Taki stan rzeczy nie panował jednak długo – chwilę później na czoło powrócił Affini, do którego dołączył Tim Declercq (Elegant – Quick Step), przez co przewaga uciekinierów spadła do 11 minut i na tym poziomie utrzymywała się przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów. W międzyczasie kraksę zaliczył Warren Barguil (Team Arkea Samsic), a defekty spotkały Sepa Vanmarcke (Israel Start-Up Nation) i Vegarde Stake Laengena (UAE-Team Emirates). Wszyscy szybko wrócili do peletonu.

Tempo w głównej grupie wzrosło około 135 kilometrów przed metą – przed pierwszą wspinaczką pod Oude Kwaremont. Na czoło peletonu wysunęli się kolarze UAE-Team Emirates i Bahrain – Victorious i dzięki ich pracy już u podnóża brukowanego podjazdu przewaga ucieczki spadła do 10 minut. Po pokonaniu tej wspinaczki główna grupa nie zwolniła i strata do harcowników stale się zmniejszała.

Przez kolejne 20 kilometrów w peletonie było nerwowo – przewaga wciąż malała, a część zawodników musiała zmieniać rowery. W tym gronie był Michael Schär (AG2R Citroen Team). Szwajcar czekając na samochód techniczny rzucił bidon kibicom i… został za to zdyskwalifikowany, ponieważ według nowych przepisów UCI jest to niedozwolone.

Na 100 kilometrów do mety – na podjeździe pod Molenberg – na czoło grupy wysunęli się zawodnicy Deceuninck – Quick Step i zaczęli nadawać bardzo wysokie tempo. Spowodowało to podzielenie peletonu i zmniejszenie przewagi uciekinierów. Kilka kilometrów później zaatakował Kevin Geniets (Groupama – FDJ), za którym podążył Davide Ballerini (Elegant – Quick Step). Po chwili dołączyli do nich między innymi Nathan van Hooydonck (Team Jumbo-Visma) i Oscar Riesebeek (Alpecin-Fenix), jednak kilka minut później wszyscy wrócili do peletonu.

Na 85 kilometrów do mety przewaga ucieczki spadła do 3 i pół minuty. W międzyczasie wskutek kraksy z rywalizacji wycofał się Warren Barguil (Team Arkea Samsic). Z tego samego powodu wyścig opuścił Nils Eekhoff z Team DSM. Chwilę później rozpoczęły się liczne ataki – od grupy próbowali się oderwać między innymi Soren Kragh Andersen (Team DSM), Florian Senechal (Elegant – Quick Step), a później Connor Swift (Team Arkea Samsic) i Edward Theuns (Trek-Segafredo), jednak wszystkie akcje były szybko neutralizowane.

Na 67 kilometrów do mety doszło do dużej kraksy, w której ucierpieli między innymi zawodnicy Alpecin-Fenix, Elegant – Quick Step i UAE-Team Emirates. Większość faworytów, którzy zostali przez nią zatrzymani zdołała wrócić do głównej grupy. Kolejny upadek przydarzył się niespełna 10 kilometrów później. Uczestniczyli w nim między innymi Joris Nieuwenhuis (Team DSM) i Thimoty Dupont (Bingoal Pauwels Sauces WB).

Na drugim podjeździe pod Oude Kwaremont z ucieczki zaatakował Stefan Bissegger. W międzyczasie tempo w peletonie nadawał Victor Campenaerts (Team Qhubeka ASSOS). Mniej więcej w połowie podjazdu przewrócił się Stefan Kueng (Groupama – FDJ), jednak szybko wrócił na rower. Po chwili na czele pojawił się Yves Lampaert (Elegant – Quick Step), który porwał peleton.

Następnie z głównej grupy zaatakował Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), za którym pojechał Kasper Asgreen (Elegant – Quick Step). Dwójka została jednak błyskawicznie złapana za sprawą pracy Wouta van Aerta (Team Jumbo-Visma). Duńczyk i Holender nie odpuszczali – po chwili znów zaatakowali, sugerując, że to właśnie oni są jak na razie najmocniejszymi zawodnikami w głównej grupie.

Tyle że i ta ich próba szybko zakończyła się niepowodzeniem. Zdecydowanie groźniej wyglądała akcja Juliana Alaphilippe’a (Elegant-Quick Step, za którym pojechało kilku innych bardzo mocnych zawodników, m.in. Tom Pidcock (INEOS Grenadiers) oraz Christophe Laporte (Cofidis). W ten atak nie załapał się ani Van der Poel, ani Van Aert, co oznaczało, że obaj musieli zaciekle gonić “D’Artagnana” i pozostałych muszkieterów.

Nic więc dziwnego, że i akcja wąsatego Francuza zakończyła się tylko częściowym sukcesem. Z jednej strony nie udało mu się pozbyć Van Aerta i Van der Poela, którzy szybko wrócili do grupy faworytów – z drugiej, jego atak sprawił, że z przodu wyselekcjonowała się mocna, kilkunastoosobowa czołówka, z perspektywami na rozstrzygnięcie między sobą kwestii zwycięstwa. Nieco przy okazji udało mu się także dogonić ostatniego z uciekinierów – Bisseggera.

Na 37 kilometrów przed metą, na Taaienbergu, kibice mogli mieć lekkie Deja Vu. Z przodu znów bardzo aktywnie pojechali trzej bohaterowie poprzedniej edycji: Alaphilippe (bohater tragiczny), Van Aert i Van der Poel. Wszyscy trzej zabrali się w odjazd, w którym poza nimi znaleźli się Asgreen, Teuns oraz jadący bardzo dobrze Haller (obaj ostatni – Bahrain-Victorious).

Po tym odjeździe sytuacja nieco się uspokoiła. Po wielu atakach, próbach stworzenia właściwej czołówki, wiele wskazywało na to, że to właśnie wymieniona szóstka wygra tę rywalizację. Nic nie było jeszcze przesądzone – strata drugiej grupy nie była duża, a zawodnicy jadący z przodu zdawali się czekać na Kruisberg, jednak mimo wszystko różnica między dwiema grupkami nie malała.

Ostatecznie przed Kruisbergiem do szóstki dojechał jeszcze Turgis. Francuz w ostatniej chwili zdążył na pociąg wiozący pasażerów w kierunku wysokiego miejsca w tym wyścigu. Niestety jego szczęście nie trwało długo – wagon w którym jechał błyskawicznie został odczepiony.  Atak Kaspera Asgreena sprawił, że z przodu zostali jedynie Duńczyk, Wout Van Aert oraz Mathieu van der Poel.

Trójka jechała zgodnie aż do Kwaremontu. Na tamtym wzniesieniu musiało dojść do ataku i rzeczywiście do niego doszło. Niesamowitą mocą znów popisał się Mathieu van der Poel. Holender jechał tak, jakby nawierzchnią pod kołami wcale nie był bruk, a gładziusieńki asfalt. Z tyłu został Wout Van Aert – zdecydowanie lepiej poradził sobie Asgreen, który co prawda nie utrzymał koła Holendra, ale na szczycie wzniesienia jego strata była na tyle mała, że szybko do niego dojechał.

W jego ślady starał się pójść Van Aert. Przed rozpoczęciem Paterbergu miał do nich dość niewielką stratę, jednak ostatnie dziś wzniesienie całkowicie go pokonało. Belg nie tylko nie doszedł do uciekającej dwójki, ale też szybko sam został wchłonięty przez pogoń.

Tymczasem w samej czołówce tempo było spokojniejsze niż na Kwaremoncie. Tym razem Asgreen bez problemu utrzymał się na kole Holendra – ba, mógł nawet cieszyć się tym, że jako pierwszy wjechał na wierzchołek wzniesienia. To jednak nie miało już żadnego znaczenia – wszystko i tak miało rozstrzygnąć się na finiszu.

Kolejne kilometry upływały nam zatem na obserwowaniu dość dobrze układającej się współpracy prowadzącej dwójki, która za moment miała stoczyć zacięty bój o zwycięstwo. Pomimo dużej przewagi, nie mieliśmy powtórki z Amstel Gold Race 2019. Zawodnicy pracowali niemal do końca, “czarowanie” zostawiając sobie na kilometr przed metą. Chwilę później zaczął się właściwy finisz. Jako pierwszy ruszył Asgreen, jego atak próbował odeprzeć Van der Poel. Holender wyszedł mu z koła, wydawało się, że nie wypuści już triumfu z rąk. Niestety po chwili, na kilka metrów przed metą, praktycznie stanął w miejscu – trudy pierwszych miesięcy tego sezonu w końcu go dopadły, sprawiają, że w końcu, w najgorszym możliwym momencie, odcięło mu prąd. Triumfatorem został więc Asgreen, który do zwycięstwa w niedawnym E3 Saxo Bank Classic dołożył kolejny, jeszcze cenniejszy skalp.

Za plecami tej dwójki toczyła się walka o najniższe miejsce na podium. Nie brał w niej już udziału złamany Alaphilippe, właściwie nie włączył się w nią także wyczerpany Van Aert. Trzecie miejsce przypadło więc Gregowi Van Avermaetowi, wciąż czekającemu na swój pierwszy triumf we “Flandryjskiej Piękności”. Cóż, może innym razem.

                                                                         

 

                                                                                 Bartek Kozyra i Kacper Krawczyk

Czołowa “10” Ronde van Vlaanderen 2021:

1 ASGREEN Kasper Deceuninck – Quick Step 06:02:12
2 VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix ,,
3 VAN AVERMAET Greg AG2R Citroën Team 00:32
4 STUYVEN Jasper Trek – Segafredo 00:33
5 VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 00:47
6 VAN AERT Wout Team Jumbo-Visma ,,
7 VERMEERSCH Gianni Alpecin-Fenix ,,
8 TURGIS Anthony Team Total Direct Energie ,,
9 SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step ,,
10 VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers ,,
11 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits ,,
12 BENOOT Tiesj Team DSM 00:49
13 CLAEYS Dimitri Team Qhubeka ASSOS 02:15
14 BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe ,,
15 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
16 VAN POPPEL Danny Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
17 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step ,,
18 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates ,,
19 VAN ASBROECK Tom Israel Start-Up Nation ,,
20 HAUSSLER Heinrich Bahrain – Victorious ,,
21 MATTHEWS Michael Team BikeExchange ,,
22 POLITT Nils BORA – hansgrohe ,,
23 GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team ,,
24 HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation ,,
25 WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
26 BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation ,,
27 WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS ,,
28 BETTIOL Alberto EF Education – Nippo ,,
29 RUSSO Clément Team Arkéa Samsic ,,
30 DEGENKOLB John Lotto Soudal ,,
31 LIVYNS Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB ,,
32 VAN GESTEL Dries Team Total Direct Energie ,,
33 NAESEN Oliver AG2R Citroën Team ,,
34 DE GENDT Aimé Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
35 TEUNS Dylan Bahrain – Victorious ,,
36 BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic 02:20
37 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
38 CAMPENAERTS Victor Team Qhubeka ASSOS ,,
39 MADOUAS Valentin Groupama – FDJ ,,
40 HALLER Marco Bahrain – Victorious 02:24
41 PIDCOCK Thomas INEOS Grenadiers 02:35
42 ALAPHILIPPE Julian Deceuninck – Quick Step ,,
43 GOGL Michael Team Qhubeka ASSOS 02:52
44 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 03:19
45 NORSGAARD Mathias Movistar Team ,,
46 LEMOINE Cyril B&B Hotels p/b KTM ,,
47 BEULLENS Cédric Sport Vlaanderen – Baloise 04:00
48 BARTHE Cyril B&B Hotels p/b KTM ,,
49 DE BONDT Dries Alpecin-Fenix ,,
50 DEWULF Stan AG2R Citroën Team ,,
51 STANNARD Robert Team BikeExchange ,,
52 GENIETS Kevin Groupama – FDJ ,,
53 TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team ,,
54 HAYTER Ethan INEOS Grenadiers ,,
55 COLBRELLI Sonny Bahrain – Victorious ,,
56 OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
57 TRENTIN Matteo UAE-Team Emirates 09:00
58 KRAGH ANDERSEN Søren Team DSM ,,
59 THEUNS Edward Trek – Segafredo ,,
60 WILLEMS Thimo Sport Vlaanderen – Baloise ,,
61 ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits ,,
62 VAN HOOYDONCK Nathan Team Jumbo-Visma ,,
63 DENZ Nico Team DSM ,,
64 GIBBONS Ryan UAE-Team Emirates ,,
65 LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
66 HOLLMANN Juri Movistar Team ,,
67 SERRANO Gonzalo Movistar Team ,,
68 WALLAYS Jelle Cofidis, Solutions Crédits ,,
69 WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB ,,
70 PERRY Benjamin Astana – Premier Tech ,,
71 PAASSCHENS Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB ,,
72 GOŁAŚ Michał INEOS Grenadiers ,,
73 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic ,,
74 VAN POPPEL Boy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
75 VAN LERBERGHE Bert Deceuninck – Quick Step ,,
76 WIŚNIOWSKI Łukasz Team Qhubeka ASSOS ,,
77 LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic ,,
78 JACOBS Johan Movistar Team ,,
79 HOULE Hugo Astana – Premier Tech ,,
80 VANENDERT Jelle Bingoal Pauwels Sauces WB ,,
81 GRUZDEV Dmitriy Astana – Premier Tech ,,
82 BAUER Jack Team BikeExchange ,,
83 MAS Lluís Movistar Team ,,
84 BOASSON HAGEN Edvald Team Total Direct Energie ,,
85 VLIEGEN Loïc Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
86 TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie ,,
87 DURBRIDGE Luke Team BikeExchange ,,
88 OSS Daniel BORA – hansgrohe ,,
89 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo ,,
90 RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix ,,
91 ZAKHAROV Artyom Astana – Premier Tech 13:00
92 WYNANTS Maarten Team Jumbo-Visma ,,
93 DEKKER David Team Jumbo-Visma ,,
94 EENKHOORN Pascal Team Jumbo-Visma ,,
95 DE BACKER Bert B&B Hotels p/b KTM ,,
96 DE KORT Koen Trek – Segafredo ,,
97 ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma ,,
98 BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation ,,
99 SIEBERG Marcel Bahrain – Victorious ,,
100 LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ ,,
101 VAN DER HOORN Taco Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
102 BACKAERT Frederik B&B Hotels p/b KTM ,,
103 NOPPE Christophe Team Arkéa Samsic ,,
104 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
105 LAENGEN Vegard Stake UAE-Team Emirates ,,
106 KREDER Wesley Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
107 MCLAY Daniel Team Arkéa Samsic ,,
108 VANSPEYBROUCK Pieter Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
109 LANGEVELD Sebastian EF Education – Nippo ,,
110 VAN DEN BOSSCHE Fabio Sport Vlaanderen – Baloise ,,
111 CARVALHO Andre Cofidis, Solutions Crédits ,,
112 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious ,,
113 GAUDIN Damien Team Total Direct Energie ,,
DNF HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation
DNF VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Crédits
DNF WARLOP Jordi Sport Vlaanderen – Baloise
DNF AFFINI Edoardo Team Jumbo-Visma
DNF VINJEBO Emil Team Qhubeka ASSOS
DNF PAQUOT Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF RIESEBEEK Oscar Alpecin-Fenix
DNF GAMPER Patrick BORA – hansgrohe
DNF EDMONDSON Alex Team BikeExchange
DNF ERVITI Imanol Movistar Team
DNF REIJNEN Kiel Trek – Segafredo
DNF RENARD Alexis Israel Start-Up Nation
DNF MILAN Jonathan Bahrain – Victorious
DNF DECLERCQ Benjamin Team Arkéa Samsic
DNF VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal
DNF VALGREN Michael EF Education – Nippo
DNF GIDICH Yevgeniy Astana – Premier Tech
DNF WIRTGEN Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF BALLERINI Davide Deceuninck – Quick Step
DNF JANSEN Amund Grøndahl Team BikeExchange
DNF COQUARD Bryan B&B Hotels p/b KTM
DNF MULLEN Ryan Trek – Segafredo
DNF EEKHOFF Nils Team DSM
DNF DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ
DNF PETIT Adrien Team Total Direct Energie
DNF KLUGE Roger Lotto Soudal
DNF KEUKELEIRE Jens EF Education – Nippo
DNF STALNOV Nikita Astana – Premier Tech
DNF DE VYLDER Lindsay Sport Vlaanderen – Baloise
DNF DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step
DNF MEZGEC Luka Team BikeExchange
DNF DEBUSSCHERE Jens B&B Hotels p/b KTM
DNF PEDERSEN Mads Trek – Segafredo
DNF NIEUWENHUIS Joris Team DSM
DNF BASSO Leonardo INEOS Grenadiers
DNF SOUPE Geoffrey Team Total Direct Energie
DNF FRISON Frederik Lotto Soudal
DNF RUTSCH Jonas EF Education – Nippo
DNF BOHLI Tom Cofidis, Solutions Crédits
DNF MARIT Arne Sport Vlaanderen – Baloise
DNF NAESEN Lawrence AG2R Citroën Team
DNF BJERG Mikkel UAE-Team Emirates
DNF LECROQ Jérémy B&B Hotels p/b KTM
DNF SIMMONS Quinn Trek – Segafredo
DNF ARNDT Nikias Team DSM
DNF DOULL Owain INEOS Grenadiers
DNF VAN MOER Brent Lotto Soudal
DNF SCULLY Tom EF Education – Nippo
DNF DRUCKER Jempy Cofidis, Solutions Crédits
DNF APERS Ruben Sport Vlaanderen – Baloise
DNF VAN HOECKE Gijs AG2R Citroën Team
DNF NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka ASSOS
DNF DUPONT Timothy Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF DILLIER Silvan Alpecin-Fenix
DNF PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe
DNF SÜTTERLIN Jasha Team DSM
DNF ROWE Luke INEOS Grenadiers
DNF VERMEERSCH Florian Lotto Soudal
DSQ FEDOROV Yevgeniy Astana – Premier Tech ,,
DSQ VERGAERDE Otto Alpecin-Fenix ,,
DSQ SCHÄR Michael AG2R Citroën Team ,,
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments