fot. Tirreno-Adriatico

Mads Würtz Schmidt z Israel Start-Up Nation zwyciężył na dzisiejszym etapie Tirreno-Adriatico. Dla Duńczyka było to pierwsze zwycięstwo w wyścigu rangi World Tour w karierze.

Kolarzowi Israel Start-Up Nation udało się dziś zabrać do 6-osobowej ucieczki dnia, w której oprócz niego jechali Brent Van Moer (Lotto Soudal), Simone Velasco (Gazprom – RusVelo), Jan Bakelants (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux), Nelson Oliveira (Movistar Team) i Emils Liepins (Trek-Segafredo). Duńczykowi udało się wygrać jedyną na dzisiejszym etapie premię górską, dzięki czemu, podobnie jak dzisiaj, wystartuje do jutrzejszego etapu w zielonej koszulce.

Współpraca w ucieczce układała się bardzo dobrze, a jako że w głównej grupie było wręcz przeciwnie, cały czas jechała ona kilka minut przed peletonem. Gdy na kilkanaście kilometrów do mety przewaga szóstki wynosiła ponad 2,5 minuty, było niemal pewne, że to między nimi rozstrzygną się losy dzisiejszego etapu.

Faworytem do zwycięstwa był szybki Emils Liepins, ale, ku uciesze pozostałych harcowników, odpadł on od ucieczki na kilka kilometrów do mety. Doszło do 5-osobowego sprintu, w którym najszybszy był Mads Würtz Schmidt, który wyprzedził Brenta Van Moera i Simone Velasco.

– To dla mnie wielka ulga, walczyłem o to zwycięstwo od pięciu lat, odkąd tylko przeszedłem na zawodowstwo. Od czasu, kiedy pracuję z Nickim (Sorensenem; dyrektorem sportowym Israel Start-Up Nation) i z tą ekipą czułem się bardzo dobrze i zrobiłem duży postęp. W końcu udało się wygrać – to niesamowite dla mnie i całej drużyny. To nasze pierwsze zwycięstwo w worldtourowym wyścigu w tym sezonie i jestem pewny, że będziemy mieli wiele więcej

– mówił Duńczyk w filmiku opublikowanym w mediach społecznościowych ekipy Israel Start-Up Nation.

Dla 26-latka było to największe zwycięstwo w karierze. Specjalizujący się w indywidualnej jeździe na czas Würtz Schmidt na swoim koncie między innymi ma dwa mistrzostwa świata w tej specjalności (jedno w juniorze, drugie w U23), dwa etapy Tour of Denmark czy Paryż-Roubaix Juniorów.

Sezon 2021 rozpoczął od dobrego występu w Etoile de Besseges, w którym zajął piąte miejsce. Następnie wziął udział w Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Bruksela-Kuurne i Strade Bianche. W tegorocznej edycji Tirreno-Adriatico wielokrotnie mogliśmy oglądać go w ucieczkach, dzięki którym, jeśli tylko ukończy jutrzejszy etap, zajmie drugie miejsce w klasyfikacji górskiej, za Tadejem Pogacarem (UAE-Team Emirates).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments