fot. Mitchelton-Scott

Kolejny zespół kobiecego World Touru podjął ważną decyzję. Team BikeExchange zrównał minimalne pensje męskiego i damskiego zespołu.

W ostatnich tygodniach bardzo dużo mówi się o finansach w kobiecym peletonie. Przede wszystkim w ogniu krytyki znajdują się organizatorzy wyścigów, którzy dla Pań przygotowują zdecydowanie niższe pule nagród względem wyścigów mężczyzn. Ekipy kobiecego World Touru wychodzą jednak temu na przeciw, zrównując pensje minimalne swoich zawodniczek z zawodnikami. Kilka tygodni temu tak ważną decyzję podjęła ekipa Trek – Segafredo. Dziś na identyczny ruch zdecydowała się ekipa BikeExchange.

Organizacja GreenEDGE cycling zajmowała się promowaniem kobiecego kolarstwa od samego początku istnienia i dziś nic się w tej kwestii nie zmienia. Zważając na obecne potrzeby damskiego peletonu, postanowiliśmy podnieść minimalną wypłatę naszych zawodniczek do poziomu kolarzy startujących w cyklu World Tour

– powiedziała jedna z osób reprezentacyjnych ekipy BikeExchange w rozmowie z portalem cyclingnews.

Co to oznacza w liczbach? Od dziś, zawodniczka australijskiej ekipy będzie zarabiać rocznie co najmniej 40,045 Euro rocznie (kwota jest wyższa 0 25 tys. Euro w przypadku samozatrudnienia). Jest to kwota dwukrotnie wyższa od tej, ustalonej przez Międzynarodową Unię Kolarską.

Całą sprawę skomentowała także Teniel Campbell, reprezentantka Trynidadu i Tobago, od sezonu 2021 ścigająca się w barwach Team BikeExchange.

Mogę teraz dużo bardziej wesprzeć moją rodzinę, czy też zainwestować w siebie. Z dodatkowymi pieniędzmi mogę sobie najzwyczajniej pozwolić na więcej. W swoją pracę wkładamy tyle samo, co Panowie, więc uważam, że to bardzo dobry ruch. Miejmy nadzieję, że zaufanie, jakim obdarzają nas szefowie zespołu, będzie także dobrym przykładem dla telewizji, która chętniej będzie transmitować nasze wyścigi

– powiedziała Campbell w podcascie cyclingnews.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie na podobne ruchy zdecydują się także kolejne zespoły kobiecego cyklu World Tour.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments