fot. Sportfoto.nl

Belgijka Jolien d’Hoore (SD Worx) wygrywa premierowy etap 10. edycji wyścigu Healthy Ageing Tour.

Pierwszy odcinek wyścigu Healthy Ageing Tour w całości odbył się na torze wyscigowym w holenderskim Assen. Zawodniczki miały do przebycia w sumie 127-kilometrów, co złożyło się w sumie na 28 okrążeń. Płaski profil trasu wskazywał na to, że najprawdopodobniej o losach zwycięstwa etapowego zadecyduje masowy sprint z peletonu.

Na liście startowej 10. edycji Healthy Ageing Tour znalazła się mistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego Marta Lach, która reprezentuje barwy ekipy Ceratizit-WNT Pro Cycling.

Po przebyciu pierwszych 27-kilometrów rywalizacji nie mieliśmy jeszcze ucieczki, którejś z zawodniczek. W dalszej części dzisiejszego ścigania peleton razem pokonywał kolejne okrążenia na torze wyścigowym w Assen. Zawodniczki uaktywniały się, gdy na poszczególnych okrążeniach były zlokalizowane premiowane sprinty. Po kilku atakach peleton nie odpuszczał kolarkom i wszystko wskazywało na to, że losy etapu rozstrzygną się po masowym sprincie z grupy zasadniczej.

W końcu na samotną akcję zdecydowała się Léna Mettraux (Andy Schleck – CPNVST – Immo Losch). Szwajcarka na 20-kilometrów przed linią mety miała około 18 sekund przewagi nad rozpędzonym peletonem. Akcja Lény Mettraux zakończyła się niestety niepowodzeniem, gdy do mety pozostawało 14-kilometrów.

7500 metrów przed końcową kreską kolejny atak przeprowadziła zaledwie 18-letnia Daniek Hengeveld (GT Krush Tunap). Holenderka rozpoczynała ostatnie okrążenie z przewagą 25 sekund. Daniek Hengeveld dzielnie walczyła, ale została dopadnięta przez peleton na zaledwie 150 metrów przed metą. W samej końcówce doszło do kraksy, w której ucierpiała jedna z zawodniczek Team DSM. W sprincie natomiast najlepsza okazała się Jolien d’Hoore (SD Worx). Drugie miejsce zajęła Alice Barnes (Canyon SRAM Racing), a na trzeciej lokacie finiszowała Karlijn Swinkels (Team Jumbo-Visma Women).

Top 10:

1 Jolien D’Hoore (Bel) SD Worx 3:14:03
2 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM
3 Karlijn Swinkels (Ned) Jumbo-Visma
4 Anna Henderson (GBr) Jumbo-Visma
5 Charlotte Kool (Ned) NXTG Racing
6 Amy Pieters (Ned) SD Worx
7 Georgia Danford (NZl) Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
8 Daniek Hangeveld (Ned) GT Krush Tunap
9 Marjolein Van 't Geloof (Ned) Drops-Le Col p/b Tempur
10 Amber Van Der Hulst (Ned) Parkhotel Valkenburg

Klasyfikacja generalna:

1 Jolien D’Hoore (Bel) SD Worx 3:13:53
2 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM 0:00:04
3 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT 0:00:05
4 Karlijn Swinkels (Ned) Jumbo-Visma 0:00:06
5 Amy Pieters (Ned) SD Worx 0:00:07
6 Emma Cecilie Norsgaard (Den) Movistar
7 Lena Mettraux (Swi) Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
8 Joscelin Lowden (GBr) Drops-Le Col p/b Tempur 0:00:08
9 Anna Henderson (GBr) Jumbo-Visma 0:00:09
10 Nathalie Eklund (Swe) GT Krush Tunap
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments