fot. Le Tour

Szef drużyny INEOS Grenadiers Dave Brailsford powiedział dziennikarzom przy okazji rozpoczęcia wyścigu Etoile de Bessges, że liderem zespołu w Tour de France będzie Geraint Thomas. We wstępnym składzie znalazł się także Michał Kwiatkowski, który od kilku lat jest ważnym ogniwem Brytyjczyków w największym i najbardziej prestiżowym wyścigu na świecie. 

Drużyna INEOS Grenadiers planuje walczyć o ósme zwycięstwo w Tour de France w swojej historii. Trzema filarami składu w tym roku mają być Geraint Thomas, Tao Geghegan Hart oraz Richard Carapaz.

– W związku z dużą liczbą kilometrów jazdy na czas, charakterystyką Touru i jego podjazdów, wszystko to pasuje Geraintowi. Ale Tao również jest bardzo skoncentrowany na tym wyścigu – po zwycięstwie w Giro d’Italia chce zrobić krok naprzód

– powiedział Brailsford.

Główny menadżer drużyny INEOS Grenadiers podkreślił, że skład może ulec zmianie. Kierownictwo zespołu oraz sztab trenerski będą reagowali na ewentualne kontuzje, choroby oraz spadki formy.

Tak czy siak Brytyjczyk zapowiedział, że obok Thomasa i Geoghegana Harta wystartuje Richard Carapaz, który podczas Tour de France ma być bardziej agresywnym, atakującym zawodnikiem. Będą także Richie Porte, który wrócił na zakończenie kariery do zespołu INEOS Grenadiers (wcześniej Sky), a także dwaj solidni pomocnicy i kapitanowie na szosie Michał Kwiatkowski i Luke Rowe.

Ponadto Brailsford ogłosił, że w planowaniu składu na Tour de France planowany jest nowo pozyskany Laurens de Plus oraz Jonathan Castroviejo. Ci kolarze mają być realnym wsparciem dla liderów w górach.

Brytyjscy dziennikarze byli zainteresowani tym, czy będzie to ostatni wyścig Tour de France Gerainta Thomasa. Dave Brailsford odpowiedział dość dyplomatycznie.

– Nie, nie mogę powiedzieć, że jest to jego ostatni Tour. Wszystko będzie zależało wyłącznie od niego. Myślę, że jeśli ma się trzydzieści kilka lat i wciąż płonie w tobie ogień ścigania rywalizacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować karierę na najwyższym poziomie. Rozmawiałem z Geraintem dzień przed startem Etoile i widziałem, że jest naprawdę podekscytowany rozpoczęciem nowego sezonu. Zachowywał się jak junior, a to bardzo dobry znak

– ocenił Brailsford.

Szef INEOS odniósł się także do nieobecności we wstępnym składzie zwycięzcy Touru z 2019 roku Egana Bernala. Kolumbijczyk ściga się teraz wraz z drużyną we Francji, ale wciąż jeszcze nie może być pewny tego, czy udało mu się wyleczyć ze skomplikowanej kontuzji.

– Egan również może znaleźć się w tym składzie, jednak wszystko będzie zależało od tego, jak zaprezentuje się w Giro d’Italia.

Pełen prowizoryczny skład drużyny INEOS Grenadiers na Tour de France 2021: 

  • Geraint Thomas
  • Richie Porte
  • Tao Geoghegan Hart
  • Richard Carapaz
  • Michał Kwiatkowski
  • Luke Rowe
  • Laurens De Plus
  • Jonathan Castroviejo
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments