Fot. UAE - Team Emirates Luca Bettini/BettiniPhoto©2020

Amerykańska telewizja sportowa NBC Sport, która jest nadawcą Tour de France, ma zakończyć działalność jeszcze przed końcem 2021 roku. W związku z tym rodzi się pytanie gdzie i jak Amerykanie będą oglądać największy i najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie? 

Po raz pierwszy informację o tym, że przed końcem bieżącego roku NBC Sports zakończy działalność podała gazeta SportsBusiness Daily, a później potwierdził ją Pete Bevacqua z NBC Sports.

NBC Sports posiada prawa do transmitowania w Stanach Zjednoczonych Tour de France, ale także innych kolarskich wyścigów należących do ASO – między innymi hiszpańskiej Vuelty, Paris-Roubaix oraz Liège-Bastogne-Liège. Umowa obowiązuje do 2023 roku. Ponadto amerykański nadawca sportowy ma umowę z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI) na pokazywanie mistrzostw świata.

W wewnętrznej notatce, do której dotarli dziennikarze, co prawda nie wspomniano o Tour de France, ale napisano, że “kluczowe elementy ramówki NBC Sports zostaną przeniesione do USA Network, której właścicielem jest NBC, lub do firmy streamingowej Peacock”. Chodzi tutaj o takie wydarzenia sportowe jak mecze NHL, wyścigi NASCAR oraz Premier League. Mniejsze wydarzenia sportowe jak National Dog Show mogą całkowicie stracić możliwość transmitowania. Nie wiadomo jednak, do jakiej grupy zakwalifikowano kolarstwo.

Niektóre źródła podają, że wyścig Tour de France będzie dostępny w Peacock Premium Service, zaś transmisja z najważniejszych etapów zostanie przeprowadzona w NBC lub USA Networks. Według medialnych doniesień najbardziej prawdopodobny scenariusz wygląda następująco: darmowe będą transmisje lub streamingi najważniejszych etapów, natomiast aby oglądać pozostałe wyścigi, trzeba będzie wykupić subskrypcję.

Jedno jest pewne. W 2022 roku znacząco zmieni się forma nadawania wyścigu Tour de France w Stanach Zjednoczonych. Pomimo że tak zwana telewizja na życzenie zyskuje na świecie coraz większą popularność, to tradycyjny szklany ekran wciąż posiada największą siłę przebicia. W związku z tym z pewnością zmieni się siła przekazu Grande Boucle w Ameryce Północnej.