fot. Israel Start-Up Nation

Chrisa Froome, który obecnie przebywa w Kalifornii, nie weźmie udziału w pierwszym zgrupowaniu przed sezonem 2021 drużyny Israel Start-Up Nation. Z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, drużyna została zmuszona odwołać tradycyjny obóz w Izraelu i przenieść go do Hiszpanii. 

W ubiegłym tygodniu w Izraelu rozpoczął się drugi lockdown z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. W związku z tym drużyna Israel Start-Up Nation musiała przełożyć tradycyjne “domowe” zgrupowanie na luty lub marzec. W zamian pojedzie do hiszpańskiej Girony. Pierwsze wspólne spotkanie znacząco odświeżonego składu rozpocznie się 12 stycznia i potrwa dziesięć dni. 

– Nasze przedsezonowe zgrupowanie odbędzie się w Hiszpanii. Nie mogliśmy zorganizować go w Izraelu z powodu restrykcji związanych z wirusem COVID-19 i zakazu wjazdu do kraju osób zza granicy. Nie możemy doczekać się momentu, gdy będziemy mogli zaprezentować naszą drużynę, a zwłaszcza nowo pozyskanych kolarzy, naszej publiczności. Zawsze trenowaliśmy po zróżnicowanych izraelskich szosach, a także odwiedzaliśmy znane na całym świecie miejsca turystyczne i historyczne. Taki obóz bardzo podobał się zawodnikom, dlatego gdy tylko będzie to możliwe, zorganizujemy go i podtrzymamy naszą tradycję

– powiedział współwłaściciel drużyny Israel Start-Up Nation Sylvan Adams. 

W zgrupowaniu w Gironie nie weźmie udziału czterokrotny zwycięzca Tour de France Chris Froome, który właśnie rozpoczyna przygodę z drużyną Israel Start-Up Nation. Brytyjczyk przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych, w Kalifornii, gdzie kontynuuje rehabilitację oraz ćwiczenia mające na celu pomóc mu w odzyskaniu formy sprzed wypadku, jakiego doznał podczas wyścigu Dauphiné 2019. 

– Chris Froome zrobił ogromny postęp w rehabilitacji oraz innego rodzaju ćwiczeniach. Po naszych wewnętrznych dyskusjach i ocenie sytuacji, zdecydowaliśmy, aby kontynuował tę pracę w Kalifornii. Uznaliśmy, że to będzie najlepszego dla jego powrotu do zdrowia, zarówno jeśli idzie o rower, jak i o ogólną sprawność fizyczną

wyjaśnił Paulo Saldanha, specjalista od spraw sportowych w drużynie Israel Start-Up Nation. 

W Gironie nie będzie Froome’a, ale pojawią się inni nowo pozyskani zawodnicy: Michael Woods, Sep Vanmarcke, Carl Fredrik Hagen, Daryl Impey oraz Patrick Bevin. Podczas zgrupowania będą obowiązywały środki bezpieczeństwa sanitarnego. Przede wszystkim drużyna zostanie podzielona na trzy grupy: specjalistów od wyścigów etapowych, “klasykowców” oraz sprinterów, w zależności od programu startów. 

Drużyna Israel Start-Up Nation zainauguruje europejski sezon wyścigowy startem w wyścigu Mallorca Challenge. Skład zostanie wyłoniony podczas zgrupowania w Gironie. Froome z kolei ma po raz pierwszy przypiąć numer startowy do koszulki ISN w argentyńskiej “etapówce” Vuelta a San Juan. Przy tych planach stoi jednak znak zapytania, ponieważ nie podjęto jeszcze decyzji, czy w wyścigu będą mogły wziąć udział międzynarodowe drużyny.