Dyrektor wyścigu Tour de Pologne na antenie Polskiego Radia zdradził nieco szczegółów dotyczących 78. edycji wyścigu „Dookoła Polski”. Wiemy już, że finisz etapu kończącego się w Katowicach nie odbędzie się przy alei Wojciecha Korfantego pod Spodkiem, tak jak miało to miejsce w ostatnich latach.

Oczywiście powodem, który skłonił organizatorów do zaniechania ścigania w „świątyni sprintu” jest feralna kraksa Fabio Jakobsena (Deceuninck-Quick-Step) spowodowana przez jego rodaka Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma). Po niej młodszy z Holendrów – Jakobsen niemal przypłacił ją swoim życiem. Na szczęście lekarzom udało się uratować jego życie i kolarz „Watahy” powoli powraca do zdrowia. Po wielu apelach kolarzy oraz środowiska Czesław Lang zdecydował się, aby finisz katowickiego etapu odbył się w innym, nieznanym jeszcze miejscu.

Ta kraksa, która miała miejsce oczywiście została wyjaśniona, z jakiego powodu (do niej doszło) – po prostu był to faul. Ale oczywiście, gdy będziemy robili finisz w Katowicach to wybierzemy sobie inne miejsce, żeby już nie było takich emocji. Czy będzie meta, czy będzie start – jeszcze o tym rozmawiamy, ale będzie na pewno zmieniona

– mówił srebrny medalista olimpijski z Moskwy z 1980 roku.

Dyrektor wyścigu Tour de Pologne wskazał, także po jakich terenach będzie poprowadzona tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 9-15 sierpnia. Oprócz tradycyjnych etapów na Śląsku i w Małopolsce kolarze odwiedzą, również Lubelszczyznę oraz Podkarpacie.

Lubelskie, Podkarpackie, Śląskie, Małopolskie. Śląsk i Małopolska od lat na stałe goszczą wyścig. Na Podkarpacie kolarze przyjeżdżają rzadko, ale raz na jakiś czas. Na Lubelszczyznę wyścig wróci po wielu latach przerwy

– poinformował Czesław Lang.

Orlen Wyścig Narodów 2021 wystartuje z Litwy?

W tym samym wywiadzie dla Polskiego Radia Czesław Lang opowiedział, również o swoim drugim wyścigu, który rośnie w siłę. Jest to oczywiście Orlen Wyścig Narodów. Rywalizacja dla kolarzy poniżej 23 roku życia zostanie wydłużona z dwóch do pięciu etapów i odbędzie się w dniach 26-30 maja. Czesław Lang zdradził po, jakich terenach ma być poprowadzony wyścig należący do UCI Nations Cup U23.

Będzie pięć etapów, wszystkie na północy Polski. Mazury i tak rozmawiamy, czy by wystartować nie z Polski. Żeby wystartować, np. z Litwy. Trwają (na ten temat) bardzo zaawansowane rozmowy. Ten wyścig bardzo fajnie się rozwija i to był jedyny (wyścig) z serii Pucharu Świata, który się odbył, stąd taka możliwość od Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), że powiększyliśmy ilość etapów z dwóch do pięciu. Jest to bardzo ciekawy projekt

– zakończył dyrektor wyścigu Tour de Pologne.

Pełny materiał Polskiego Radia jest możliwy do posłuchania pod tym linkiem.

Poprzedni artykułDrużyna CCC Development Team oficjalnie ogłosiła zawieszenie działalności
Następny artykułTak zwane “bańki” a nie typowa kwarantanna dla olimpijczyków w Tokio?
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments