fot. INEOS Grenadiers/ Getty Images Sport

Po 21 dniach spędzonych w izolacji, mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) uzyskał negatywny wynik testu na koronawirusa, co oznacza, że może wyjść z domu i zacząć myśleć o powrocie do treningów. 

Test przeprowadzony 5 listopada wykazał, że Ganna zaraził się koronawirusem. Było to zaledwie kilka dni po tym, jak wygrał ostatni etap jazdy indywidualnej na czas wyścigu Giro d’Italia. Stało się to wówczas, gdy udał się na welodrom w Montichiari, gdzie wraz ze swoimi kolegami z torowej reprezentacji Włoch miał zamiar zrobić ostatnie szlify przed mistrzostwami Europy.

Po tym, jak okazało się, że ma COVID-19 natychmiast został odizolowany i wrócił do swojego rodzinnego domu w Verbanii. Później okazało się, że zakażeni są także jego rodzice, siostra oraz dwóch kolegów z drużyny narodowej.

– Czułem się jak Ferrari, które o godz. 8 rano utknęło w korku w Mediolanie. Negatywny test na koronawirusa w magiczny sposób przenosi mnie na tor Monza

– napisał Filippo Ganna na Twitterze.

Zgodnie z protokołem medycznym Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), Ganna będzie musiał poddać się kompleksowym badaniom, zanim rozpocznie treningi przed sezonem 2021.

Ganna przeprosił na łamach portalu Tuttobici.web swoich dwóch kolegów – Liama Bertazzo i Michele Scartezziniego – za to, że zaraził ich nowym wirusem.

– Jest mi bardzo przykro, że zaraziłem swoich kolegów i przyjaciół Bertazzo i Scartezziniego, którzy po bardzo ciężkich przygotowaniach zasługiwali na dobre rezultaty w mistrzostwach Europy. Przez cały sezon bardzo uważałem i robiłem wszystko tak, jak powinienem. Następnie rozluźniłem się na półtora dnia i wyszedłem z bańki INEOS Grenadiers. Przez COVID-19 straciłem kilka możliwości, ale muszę zaakceptować to, co się stało

– powiedział Filippo Ganna.

Przypomnijmy, że 24-latek w lutym został mistrzem świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, poprawiając swój własny rekord. Następnie zdobył tytuły mistrza Włoch i mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas. Kropkę nad ‘i”, jeśli idzie o swoje tegoroczne sukcesy, postawił w Giro d’Italia, gdzie triumfował na wszystkich etapach jazdy na czas oraz na górzystym etapie ze startu wspólnego.