fot. Trek-Segafredo

Doświadczony Holender, który w tym roku ścigał się w barwach Trek-Segafredo, zakończył kolarską karierę.

Pieter Weening swoją zawodową karierę rozpoczął w 2004 roku w Rabobank ProTeam, w barwach którego jeździł przez osiem sezonów. Kolejne cztery spędził w australijskim zespole Orica GreenEDGE. W 2016 dołączył do Rompoot ─ Oranje Peleton ─ w tej drużynie ścigał się do końca zeszłego roku. Weening przez kilka miesięcy nie mógł znaleźć pracodawcy i wydawało się, że zakończy swoją przygodę z kolarstwem, jednak w czerwcu podpisał kontrakt z ekipą Trek-Segafredo.

Od początku swojej kariery Weening był bardzo obiecującym zawodnikiem. W kategorii do lat 23. został mistrzem Holandii ze startu wspólnego, był szósty w Tour de l’Avenir i trzeci w Liegé-Bastogne-Liegé. W ciągu pierwszych sezonów w Rabobank ProTeam zajął dziewiąte miejsce w Vuelta a Murcia, triumfował na etapie Tour de France i ukończył Tour de Pologne na drugiej pozycji wygrywając odcinek z metą w Karpaczu.

W barwach Orica GreenEDGE Pieter Weening odnosił swoje największe sukcesy ─ triumfował w Tour de Pologne, Giro della Toscana oraz na etapie Giro d’Italia, był drugi w Tour de Langkawi, a także kończył w czołowej takie wyścigi, jak Amstel Gold Race czy Vuelta a Pais Vasco. Później do swojego palmares dołożył jeszcze generalkę i etap Tour of Norway i odcinki takich wyścigów, jak Tour de Suisse, Skoda-Tour du Luxembourg czy Tour of Austria.

W tym sezonie Weening wziął udział między innymi Criterium du Dauphine i Tirreno-Adriatico. Wystartował też w Giro d’Italia, jednak wycofał się z niego na piątym etapie z powodu problemów zdrowotnych. Dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych ekipy Trek-Segafredo poinformował o zakończeniu kolarskiej kariery.