Foto: BinckBank Tour

Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) po fenomenalnym 50- kilometrowym ataku wygrał ostatni etap i klasyfikację generalną BinckBank Tour!

Ostatni etap skróconego o jeden dzień wyścigu BinckBank Tour zapowiadał się na prawdziwą ucztę kolarstwa. Kolarze na trasie z Ottignies-Louvain-la-Neuve do Geraardsbergen mieli do przejechania ponad 183 kilometry. Na zawodników czekał między innymi brukowany Muur-Kapelmuur (1200 metrów długości; średnie nachylenie 7,4 %), który musieli pokonać czterokrotnie.

Klasyfikacja generalna nie była rozstrzygnięta, a kolarze mogli jeszcze powalczyć o cenne sekundy na „złotym kilometrze”.

Dopiero po ponad 60 kilometrach peleton puścił ucieczkę, w którą zabrali się: Bert-Jan Lindeman (Team Jumbo-Visma), Dries De Bondt (Alpecin-Fenix), Jonas Koch (CCC Team), Julien Duval (AG2R La Mondiale), Brian van Goethem (Lotto Soudal), Rasmus Tiller (NTT Pro Cycling), Christian Knees (INEOS Grenadiers) i Baptiste Planckaert (Bingoal – Wallonie Bruxelles).

Już na 73 kilometry przed metą „show” rozpoczął nie kto inny, jak Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix). Wraz z nim skontrowali Florian Sénéchal (Deceuninck – Quick Step) i Cyril Lemoine (Cofidis, Solutions Crédits). Lemoine szybko odpadł, a wspomniana dwójka dojechała do czołówki.

60 kilometrów przed metą prowadząca dziesiątka miała minutę przewagi nad grupą prowadzoną przez kolarzy Trek-Segafredo. Na drugim podjeździe pod Muur-Kapelmuur mocniej nacisnął MvdP. To spowodowało, że ucieczka po prostu się rozpadła.

Tylko Sénéchal próbował gonić za Holendrem, ale on także został wchłonięty przez peleton na 34 kilometry przed metą. Van der Poel miał w tym momencie 90 sekund przewagi.

Zwycięzca ubiegłorocznego Amstel Gold Race nie zwalniał tempa, ale pościg konkurentów powoli dawał im wymierne korzyści. Na ostatnią rundę wjechał z przewagą niewiele ponad minuty. Na „złotym kilometrze” MvdP zdobył dziewięć sekund do klasyfikacji generalnej.

Na Bosbergu z grupki zaatakował Søren Kragh Andersen (Team Sunweb), który łącznie zdobył pięć sekund. Razem z Duńczykiem jechali: Oliver Naesen (AG2R La Mondiale), Sonny Colbrelli (Bahrain – McLaren) i Stefan Küng (Groupama – FDJ). 20 sekund tracił do nich lider wyścigu Mads Pedersen.

Pościg coraz bardziej naciskał i na 10 kilometrów przed metą ambitny Holender miał już tylko 30 sekund przewagi. Jednak przez kolejne pięć dystans między kolarzami się nie zmienił i Mathieu van der Poel był coraz bliżej podwójnego zwycięstwa.

Na Denderoordbergu czwórka przyspieszyła i miała już „na widelcu” kolarza Alpecin-Fenix. Jednak MvdP ostatkiem sił obronił się na finałowym podjeździe i przejechał linię mety tuż przed konkurentami! Tym samym po pięknym ataku wygrał także klasyfikację generalną wyścigu!

Drugi na mecie był Oliver Naesen (AG2R La Mondiale), a trzeci Sonny Colbrelli (Bahrain – McLaren).

Wyniki ostatniego etapu:

1 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX les 183,6 km en 4h07’39” (moy. 44,48 km/h) (b : 10”)
2 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE 00:04 (b : 6”)
3 COLBRELLI Sonny BAHRAIN-MCLAREN 00:04 (b : 4”)
4 KRAGH ANDERSEN Søren TEAM SUNWEB 00:04
5 KÜNG Stefan GROUPAMA-FDJ 00:08
6 CLAEYS Dimitri COFIDIS 00:47
7 LAMPAERT Yves DECEUNINCK-QUICK-STEP 00:50
8 GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN-MCLAREN 01:08
9 DRUCKER Jean-Pierre BORA-HANSGROHE 01:12
10 SENECHAL Florian DECEUNINCK-QUICK-STEP 01:12
11 PASQUALON Andrea CIRCUS-WANTY GOBERT 01:12
12 SMITH Dion MITCHELTON-SCOTT 01:14
13 CAPIOT Amaury SPORT VLAANDEREN-BALOISE 01:14
14 DEGENKOLB John LOTTO SOUDAL 01:14
15 TEUNISSEN Mike TEAM JUMBO-VISMA 01:17
16 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX 01:17
17 MEURISSE Xandro CIRCUS-WANTY GOBERT 01:17
18 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO 01:21
19 COVI Alessandro UAE TEAM EMIRATES 01:21
20 DOULL Owain TEAM INEOS 01:25
21 VERMEERSCH Florian LOTTO SOUDAL 01:25
22 NAESEN Lawrence AG2R LA MONDIALE 01:25
23 POLITT Nils ISRAEL START-UP NATION 01:28
24 ROBEET Ludovic BINGOAL WB 01:28
25 SÜTTERLIN Jasha TEAM SUNWEB 01:28
26 BURGHARDT Marcus BORA-HANSGROHE 01:34
27 VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM 01:44
28 GOGL Michael NTT PRO CYCLING TEAM 01:48
29 RICKAERT Jonas ALPECIN-FENIX 01:49
30 LAPORTE Christophe COFIDIS 01:49
31 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE 01:49
32 JACOBS Johan MOVISTAR TEAM 01:49
33 VAN HOECKE Gijs CCC TEAM 01:49
34 BEULLENS Cedric SPORT VLAANDEREN-BALOISE 01:53
35 ROOSEN Timo TEAM JUMBO-VISMA 01:53
36 HOLLMANN Juri MOVISTAR TEAM 01:53
37 VERMOTE Julien COFIDIS 01:53
38 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE 01:53
39 WALSCHEID Maximilian Rich NTT PRO CYCLING TEAM 01:53
40 PHILIPSEN Jasper UAE TEAM EMIRATES 01:53
41 SCOTSON Callum MITCHELTON-SCOTT 01:53
42 RIABUSHENKO Aleksandr UAE TEAM EMIRATES 01:53
43 VAN POPPEL Danny CIRCUS-WANTY GOBERT 01:53
44 MAES Nikolas LOTTO SOUDAL 01:53
45 LEYSEN Senne ALPECIN-FENIX 01:53
46 HAGEN Edvald Boasson NTT PRO CYCLING TEAM 01:53
47 BISSEGGER Stefan EF PRO CYCLING 01:53
48 RIVERA VARGAS Brandon S TEAM INEOS 02:00
49 VAN LERBERGHE Bert DECEUNINCK-QUICK-STEP 02:03
50 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK-QUICK-STEP 02:04
51 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX 02:04
52 JANSE VAN RENSBURG Rei NTT PRO CYCLING TEAM 02:05
53 VAN GESTEL Dries TOTAL DIRECT ENERGIE 02:07
54 GENIETS Kévin GROUPAMA-FDJ 02:13
55 LIENHARD Fabian GROUPAMA-FDJ 02:13
56 VANMARCKE Sep EF PRO CYCLING 02:18
57 DE GENDT Aime CIRCUS-WANTY GOBERT 02:22
58 ALLEGAERT Piet COFIDIS 02:22
59 RODRIGUEZ CANO Carlos TEAM INEOS 02:32
60 LANGEVELD Sebastian EF PRO CYCLING 02:40
61 STEIMLE Jannik DECEUNINCK-QUICK-STEP 03:23
62 DURBRIDGE Luke MITCHELTON-SCOTT 05:29
63 KNEES Christian TEAM INEOS 05:29
64 CARDIS Romain TOTAL DIRECT ENERGIE 05:29
65 LIGTHART Pim TOTAL DIRECT ENERGIE 05:29
66 LEMOINE Cyril COFIDIS 05:29
67 VAN GOETHEM Brian LOTTO SOUDAL 05:38
68 VANDENBERGH Stijn AG2R LA MONDIALE 08:33
69 BYSTRØM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES 08:43
70 VAN DER HOORN Taco TEAM JUMBO-VISMA 08:43
71 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA-FDJ 08:50
72 RIESEBEEK Oscar ALPECIN-FENIX 08:50
73 DE BONDT Dries ALPECIN-FENIX 09:01
74 EEKHOFF Nils TEAM SUNWEB 11:12
75 EENKHOORN Pascal TEAM JUMBO-VISMA 11:12
76 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO-VISMA 11:12
77 WYNANTS Maarten TEAM JUMBO-VISMA 11:12
78 DUVAL Julien AG2R LA MONDIALE 11:12
79 OLIVEIRA Rui UAE TEAM EMIRATES 11:12
80 TILLER Rasmus NTT PRO CYCLING TEAM 11:12
81 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE 11:16
82 RUTSCH Jonas EF PRO CYCLING 11:16
83 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION 11:16
84 WIRTGEN Tom BINGOAL WB 11:16
85 KOCH Jonas CCC TEAM 11:16
86 VAN ROOY Kenneth SPORT VLAANDEREN-BALOISE 11:16
87 VAN DEN BERG Julius EF PRO CYCLING 11:16
88 BASSO Leonardo TEAM INEOS 11:19
89 KONYCHEV Alexander MITCHELTON-SCOTT 12:05
90 THIJSSEN Gerben LOTTO SOUDAL 12:05
91 STANNARD Robert MITCHELTON-SCOTT 12:05
92 ARCHBOLD Shane DECEUNINCK-QUICK-STEP 12:19
93 MULLEN Ryan TREK-SEGAFREDO 12:23
94 KIRSCH Alex TREK-SEGAFREDO 12:23

Wycofali się:
VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC TEAM
BEVIN Patrick CCC TEAM
MARECZKO Jakub CCC TEAM
VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC TEAM
GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE
VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE
ACKERMANN Pascal BORA-HANSGROHE
LAAS Martin BORA-HANSGROHE
SCHILLINGER Andreas BORA-HANSGROHE
SCHWARZMANN Michael BORA-HANSGROHE
SELIG Rüdiger BORA-HANSGROHE
WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL
GAUDIN Damien TOTAL DIRECT ENERGIE
MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE
DE VREESE Laurens ASTANA PRO TEAM
FOMINYKH Daniil ASTANA PRO TEAM
GIDICH Yevgeniy ASTANA PRO TEAM
GRUZDEV Dmitriy ASTANA PRO TEAM
MARTINELLI Davide ASTANA PRO TEAM
BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando ASTANA PRO TEAM
EINHORN Itamar ISRAEL START-UP NATION
RÄIM Mihkel ISRAEL START-UP NATION
MCCABE Travis ISRAEL START-UP NATION
SCHMIDT WÜRTZ Mads ISRAEL START-UP NATION
OLIVEIRA Ivo UAE TEAM EMIRATES
BOHLI Tom UAE TEAM EMIRATES
OWEN Logan EF PRO CYCLING
SCULLY Tom EF PRO CYCLING
CAVENDISH Mark BAHRAIN-MCLAREN
PIBERNIK Luka BAHRAIN-MCLAREN
SIEBERG Marcel BAHRAIN-MCLAREN
VINCENT Léo GROUPAMA-FDJ
MORIN Emmanuel COFIDIS
TOUZE Damien COFIDIS
GROVES Kaden MITCHELTON-SCOTT
EDMONDSON Alexander MITCHELTON-SCOTT
DLAMINI Nicholas NTT PRO CYCLING TEAM
THOMSON Jay Robert NTT PRO CYCLING TEAM
LAWLESS Christopher TEAM INEOS
VANSPEYBROUCK Pieter CIRCUS-WANTY GOBERT
KREDER Wesley CIRCUS-WANTY GOBERT
KANTER Max TEAM SUNWEB
DAINESE Alberto TEAM SUNWEB
SALMON Martin Alexander TEAM SUNWEB
LIEPINS Emils TREK-SEGAFREDO
MOSCHETTI Matteo TREK-SEGAFREDO
QUARTERMAN Charles TREK-SEGAFREDO
DE KORT Koen TREK-SEGAFREDO
WEEMAES Sasha SPORT VLAANDEREN-BALOISE
MENTEN Milan SPORT VLAANDEREN-BALOISE
ROELANDTS Jurgen MOVISTAR TEAM
JØRGENSEN Mathias NorsgaardMOVISTAR TEAM
MAS BONET Luis Guillermo MOVISTAR TEAM
PLANCKAERT Baptiste BINGOAL WB
NÕMMELA Aksel BINGOAL WB
DE BIE Sean BINGOAL WB
SUTER Joel BINGOAL WB
TAMINIAUX Lionel BINGOAL WB

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX en 10h43’08”
2 KRAGH ANDERSEN Søren TEAM SUNWEB 00:08
3 KÜNG Stefan GROUPAMA-FDJ 00:23
4 LAMPAERT Yves DECEUNINCK-QUICK-STEP 01:16
5 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO 01:21
6 COLBRELLI Sonny BAHRAIN-MCLAREN 01:42
7 SENECHAL Florian DECEUNINCK-QUICK-STEP 01:45
8 TEUNISSEN Mike TEAM JUMBO-VISMA 01:49
9 VERMEERSCH Florian LOTTO SOUDAL 01:59
10 DEGENKOLB John LOTTO SOUDAL 02:02
11 DRUCKER Jean-Pierre BORA-HANSGROHE 02:06
12 BISSEGGER Stefan EF PRO CYCLING 02:09
13 PHILIPSEN Jasper UAE TEAM EMIRATES 02:14
14 DOULL Owain TEAM INEOS 02:15
15 PASQUALON Andrea CIRCUS-WANTY GOBERT 02:16
16 WALSCHEID Maximilian Richa NTT PRO CYCLING TEAM 02:23
17 NAESEN Lawrence AG2R LA MONDIALE 02:25
18 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX 02:30
19 POLITT Nils ISRAEL START-UP NATION 02:36
20 RICKAERT Jonas ALPECIN-FENIX 02:37
21 SÜTTERLIN Jasha TEAM SUNWEB 02:42
22 JACOBS Johan MOVISTAR TEAM 02:43
23 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK-QUICK-STEP 02:55
24 VAN LERBERGHE Bert DECEUNINCK-QUICK-STEP 02:55
25 GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN-MCLAREN 02:57
26 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE 02:58
27 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX 03:02
28 CAPIOT Amaury SPORT VLAANDEREN-BALOISE 03:05
29 MAES Nikolas LOTTO SOUDAL 03:15
30 VAN POPPEL Danny CIRCUS-WANTY GOBERT 03:17
31 LAPORTE Christophe COFIDIS 03:28
32 VANMARCKE Sep EF PRO CYCLING 03:29
33 BEULLENS Cedric SPORT VLAANDEREN-BALOISE 03:33
34 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE 03:33
35 HOLLMANN Juri MOVISTAR TEAM 03:37
36 JANSE VAN RENSBURG Rein NTT PRO CYCLING TEAM 03:39
37 GENIETS Kévin GROUPAMA-FDJ 03:49
38 VAN HOECKE Gijs CCC TEAM 03:54
39 LEYSEN Senne ALPECIN-FENIX 03:57
40 RIABUSHENKO Aleksandr UAE TEAM EMIRATES 04:11
41 LANGEVELD Sebastian EF PRO CYCLING 04:13
42 CLAEYS Dimitri COFIDIS 04:21
43 ALLEGAERT Piet COFIDIS 04:39
44 STEIMLE Jannik DECEUNINCK-QUICK-STEP 04:43
45 VAN GESTEL Dries TOTAL DIRECT ENERGIE 05:05
46 BURGHARDT Marcus BORA-HANSGROHE 05:19
47 MEURISSE Xandro CIRCUS-WANTY GOBERT 05:55
48 LEMOINE Cyril COFIDIS 06:18
49 CARDIS Romain TOTAL DIRECT ENERGIE 06:43
50 VERMOTE Julien COFIDIS 06:49
51 RIVERA VARGAS Brandon S TEAM INEOS 06:51
52 ROBEET Ludovic BINGOAL WB 07:23
53 RODRIGUEZ CANO Carlos TEAM INEOS 07:31
54 COVI Alessandro UAE TEAM EMIRATES 07:37
55 KNEES Christian TEAM INEOS 08:00
56 GOGL Michael NTT PRO CYCLING TEAM 08:04
57 SMITH Dion MITCHELTON-SCOTT 08:06
58 HAGEN Edvald Boasson NTT PRO CYCLING TEAM 08:13
59 VAN GOETHEM Brian LOTTO SOUDAL 08:17
60 VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM 08:21
61 ROOSEN Timo TEAM JUMBO-VISMA 08:22
62 LIENHARD Fabian GROUPAMA-FDJ 08:26
63 SCOTSON Callum MITCHELTON-SCOTT 08:51
64 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE 09:31
65 VANDENBERGH Stijn AG2R LA MONDIALE 10:34
66 LIGTHART Pim TOTAL DIRECT ENERGIE 10:37
67 RIESEBEEK Oscar ALPECIN-FENIX 10:55
68 BYSTRØM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES 11:22
69 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA-FDJ 11:51
70 EEKHOFF Nils TEAM SUNWEB 11:53
71 DUVAL Julien AG2R LA MONDIALE 12:14
72 RUTSCH Jonas EF PRO CYCLING 12:37
73 MULLEN Ryan TREK-SEGAFREDO 13:01
74 KIRSCH Alex TREK-SEGAFREDO 13:09
75 WIRTGEN Tom BINGOAL WB 13:15
76 ARCHBOLD Shane DECEUNINCK-QUICK-STEP 13:16
77 THIJSSEN Gerben LOTTO SOUDAL 13:16
78 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO-VISMA 13:23
79 VAN ROOY Kenneth SPORT VLAANDEREN-BALOISE 14:01
80 STANNARD Robert MITCHELTON-SCOTT 14:37
81 DE GENDT Aime CIRCUS-WANTY GOBERT 15:20
82 WYNANTS Maarten TEAM JUMBO-VISMA 15:31
83 VAN DER HOORN Taco TEAM JUMBO-VISMA 15:40
84 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION 16:14
85 DURBRIDGE Luke MITCHELTON-SCOTT 16:42
86 VAN DEN BERG Julius EF PRO CYCLING 17:19
87 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE 17:36
88 KOCH Jonas CCC TEAM 17:46
89 BASSO Leonardo TEAM INEOS 18:15
90 DE BONDT Dries ALPECIN-FENIX 18:42
91 KONYCHEV Alexander MITCHELTON-SCOTT 18:55
92 OLIVEIRA Rui UAE TEAM EMIRATES 19:43
93 EENKHOORN Pascal TEAM JUMBO-VISMA 20:58
94 TILLER Rasmus NTT PRO CYCLING TEAM 20:59

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments