Foto: Ronde de l'Isard

Valentin Paret-Peintre (Chambéry Cyclisme Formation) był pierwszy na szczycie Ax-3-Domaines. Liderem Ronde de l’Isard pozostał Sylvain Moniquet (Equipe continentale Groupama-FDJ). 

Trzeci etap Ronde de l’Isard liczył 140 kilometrów i rozpoczynał się w Saverdun. Później na kolarzy czekały Col de la Croix des Morts, Col du Chioula i finałowy podjazd do Ax-3-Domaines (9 km długości; średnie nachylenie 7,4 %).

Po kilku nieudanych atakach z peletonu odjechali: Corentin LESAGE (Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme), Clément BRAZ AFONSO (CC Etupes), Eric VOIGT (Chambéry Cyclisme Formation), Maxime JARNET (EC Saint-Etienne Loire), Stan VAN TRICHT (SEG Racing Academy), Joab SCHNEITER (Swiss Racing Academy) oraz Sam CULVERWELL (Trinity Racing).

W połowie dystansu ucieczka miała cztery minuty przewagi. Na podjeździe Col de la Croix des Morts z peletonu skontrowali Thomas GLOAG (Trinity Racing) i Maxim VAN GILS (Lotto-Soudal DT).

Czołówka mocno się dzieliła, a kontrujący zawodnicy zmniejszali do niej dystans. Sytuacja zmieniła się przed szczytem Col du Chioula (14,7 km długości; średnie nachylenie 2,7 %). Tam jako pierwszy zameldował się Antoine DEBONS (Akros-Excelsior-Thömus), ale na jego kole jechała większa grupa.

Finałowy podjazd rozpoczęli już faworyci, a na przodzie jechali: Valentin PARET-PEINTRE (Chambéry Cyclisme Formation), Alan JOUSSEAUME (Vendée U), Arno DEBEIR (GM Recycling), Maxim VAN GILS, Xandres VERVLOESEM, Henri VANDENABEELE, Harrison SWEENY (wszyscy Lotto-Soudal DT), Antoine DEBONS (Akros-Excelsior-Thömus), Yannis VOISARD (Swiss Racing Academy), Thomas GLOAG (Trinity Racing), Gijs LEEMREIZE, Archie RYAN i Finn FISHER-BLACK (wszyscy Jumbo-Visma Development Team).

Tempo było bardzo mocne, ale mimo tego z czołówki zdołał odjechać Valentin Paret-Peintre. Francuz szybko wypracował sobie przewagę, która wystarczyła mu do solowego zwycięstwa.

Niespełna minutę stracili Finn Fisher-Black i Alan Boileau. Liderem pozostał Sylvain Moniquet (Equipe continentale Groupama-FDJ).

Wyniki trzeciego etapu:

1 * PARET PEINTRE Valentin (FRA) CCF les 140,1 km en 3h43’03” (moy. 37,686 km/h) (b : 10”)
2 * FISHER-BLACK Finn (NZL) JVD à 56” (b : 6”)
3 * BOILEAU Alan (FRA) LOU à 58” (b : 4”)
4 VOISARD Yannis (SUI) SRA à 01’00”
5 MONIQUET Sylvain (BEL) CGF ”
6 * VANDENABEELE Henri (BEL) LOT ”
7 * VERVLOESEM Xandres (BEL) LOT à 01’02”
8 JOUSSEAUME Alan (FRA) VU à 01’04”
9 * JOALLAND Yael (FRA) CCE à 01’10”
10 * LEEMREIZE Gijs (NED) JVD à 01’30”
11 DEBONS Antoine (SUI) AET à 01’36”
12 * HAYTER Leo (GBR) DSU à 01’37”
13 * BÖGLI Jonathan (SUI) SRA à 02’02”
14 * FERNANDEZ RODRIGUEZ Sinue (ESP) LIZ à 02’05”
15 * DEBEIR Arno (BEL) GMR à 02’13”
16 * GILBERT Aurélien (FRA) LOU à 02’57”
17 * RICHARD Maxime (FRA) CCE ”
18 * MAIRE Adrien (FRA) AIX à 03’13”
19 * CHAMPION Thomas (FRA) BBA à 03’17”
20 * MARIS Elias (BEL) GMR à 03’35”
21 * GLOAG Thomas (GBR) TRR ”
22 DIDIER Clément (FRA) BBA ”
23 * RYAN Archie (IRL) JVD ”
24 * GARCIA PIERNA Raul (ESP) LIZ ”
25 AGUT Maxime (FRA) GSC ”
26 * GAGNAIRE Thibaut (FRA) STE à 03’41”
27 * FRIGO Marco (ITA) SEG à 03’46”
28 * NAVARRO Gauthier (FRA) SCO à 04’04”
29 * DU FOUR Jens (BEL) GMR à 04’13”
30 SINSCHEK Nils (NED) DSU à 04’19”
31 * GACHIGNARD Thomas (FRA) T16 à 04’42”
32 * RETEGI GOÑI Mikel (ESP) LIZ à 04’55”
33 BRENANS Emile (FRA) BBA à 05’13”
34 * HEALY Ben (IRL) TRR à 05’18”
35 SWEENY Harrison (AUS) LOT ”
36 * LEBRETON Jacques (FRA) STE ”
37 MOBACH Jarno (NED) DSU à 05’20”
38 * BOUCHET Axel (FRA) GSC ”
39 * CAPRON Rémi (FRA) AET à 05’23”
40 * BONNEU Kamiel (BEL) GMR à 05’30”
41 * SALVATORI Thomas (FRA) STE à 05’42”
42 * BAUTERS Arne (BEL) GMR à 06’00”
43 * BRAZ AFONSO Clément (FRA) CCE à 06’09” (b : 2”)
44 * WOOD Harrison (GBR) SEG à 06’44”
45 * KNIGHT Oliver (GBR) AIX ”
46 * CLAEYS Robbe (BEL) GMR à 06’50”
47 * SCHELLENBERG Thomas (CAN) TAG à 07’15”
48 * HEINSCHKE Leon (GER) DSU à 08’01” (b : 3”)
49 * GRIGNARD Sébastien (BEL) LOT à 08’11” (b : 2”)
50 * CHARRIN Aloïs (FRA) CCF à 08’14”
51 * BENECH Pierre (FRA) LOU ”
52 * JEGAT Jordan (FRA) NAN à 08’51”
53 * LECLAINCHE Gwen (FRA) CCE à 09’08”
54 SCHNEITER Joab (SUI) SRA ”  (b : 3”)
55 * SAUVAGNARGUES Jacques (GBR) TRR à 09’26”
56 * LEIJNSE Enzo (NED) DSU à 09’43”
57 GUILLOT Jocelyn (FRA) BBA à 09’58”
58 NARBONNE ZUCCARELLI Axel (FRA) AIX ”
59 * LAURANCE Axel (FRA) LOU à 10’07”
60 * VAN GILS Maxim (BEL) LOT à 10’48”
61 BONNET Thomas (FRA) VU à 11’05”
62 LAGNET Gari (FRA) T16 ”
63 THIBAULT Jean-Denis (CAN) TAG ”
64 * LEFAURE Paul (FRA) CCE ”
65 * BOSONI Victor (FRA) SCO à 11’39”
66 * DELCROS Clément (FRA) AIX à 11’57”
67 FROIDEVAUX Robin (SUI) AET ”
68 * SANKMANN Joosep (EST) STE à 11’59”
69 JULLIEN Anthony (FRA) CCF à 12’21”
70 * PATTYN Steven (BEL) LOT ”
71 * LAPEIRA Paul (FRA) CCF ”
72 * PHILLIPPON Elliot (FRA) GSC à 12’28”
73 JARNET Maxime (FRA) STE à 13’26”
74 * NONNEZ Théo (FRA) CGF à 13’41”
75 * ROMEO Hugo (FRA) OCF ”
76 * HEßMANN Michel (GER) JVD ”
77 * VAN TRICHT Stan (BEL) SEG ”
78 * LIMOUSIN Maxime (FRA) LOU à 15’10”
79 * TABELLION Valentin (FRA) VU ”
80 * REES Oliver (GBR) TRR à 15’14”
81 * BAREILLE Bastien (FRA) T16 à 15’59”
82 JAVOUHEY Clément (FRA) SCO ”
83 * VAN UDEN Casper (NED) DSU à 16’01”
84 * CULVERWELL Sam (GBR) TRR à 16’04”
85 VOIGT Eric (USA) CCF à 16’24”
86 * BALLERSTEDT Maurice (GER) JVD à 16’41”
87 * PAULUS Milan (BEL) SEG ”
88 * BOVEN Lars (NED) JVD à 16’43”
89 * VANDEPITTE Nathan (FRA) OCF ”
90 * KRUL Wessel (NED) SEG ”
91 * LESAGE Corentin (FRA) BBA ”
92 * BALMER Alexandre (SUI) CGF ”
93 * LE CAM Brendan (FRA) NAN à 17’42”
94 * DEVANNE Antoine (FRA) VU à 17’59”
95 * DELBOVE Joris (FRA) SCO à 18’29”
96 * BREUILLARD Nicolas (FRA) AIX à 19’38”
97 * CASCARO Arnaud (FRA) OCF à 20’04”
98 * ASKEY Lewis (GBR) CGF à 20’22”
99 * PAULY Ethan (CAN) TAG ”
100 * DEBESAY Yakob (ERI) CGF à 22’36”
101 * EGGENBERG Ruben (SUI) SRA ”
102 * COBO CAYON Ivan (ESP) LIZ à 26’43”
103 * HAINES Alex (GBR) GSC à 30’07”
104 * JAMIN Leo Paul (FRA) NAN à 30’28”
105 * TANGUY Maxan (FRA) VU à 32’28”

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 MONIQUET Sylvain (BEL) CGF les 357,7 km en 9h08’21” (moy. 39,139 km/h)
2 * VERVLOESEM Xandres (BEL) LOT à 45”
3 * VANDENABEELE Henri (BEL) LOT à 01’06”
4 * HAYTER Leo (GBR) DSU à 02’29”
5 JOUSSEAUME Alan (FRA) VU à 02’31”
6 * LEEMREIZE Gijs (NED) JVD à 03’25”
7 VOISARD Yannis (SUI) SRA à 03’27”
8 * BOILEAU Alan (FRA) LOU à 03’30”
9 SINSCHEK Nils (NED) DSU à 03’45”
10 * PARET PEINTRE Valentin (FRA) CCF à 04’04”
11 * RYAN Archie (IRL) JVD à 04’20”
12 * CHAMPION Thomas (FRA) BBA à 04’42”
13 * RICHARD Maxime (FRA) CCE à 04’44”
14 * JOALLAND Yael (FRA) CCE à 05’00”
15 * GLOAG Thomas (GBR) TRR à 05’03”
16 * DEBEIR Arno (BEL) GMR à 06’33”
17 * GILBERT Aurélien (FRA) LOU à 06’36”
18 * FRIGO Marco (ITA) SEG à 06’47”
19 AGUT Maxime (FRA) GSC à 06’53”
20 * FERNANDEZ RODRIGUEZ Sinue (ESP) LIZ à 07’01”
21 * MAIRE Adrien (FRA) AIX à 07’40”
22 * HEINSCHKE Leon (GER) DSU à 07’56”
23 DIDIER Clément (FRA) BBA à 07’59”
24 * FISHER-BLACK Finn (NZL) JVD à 08’07”
25 * MARIS Elias (BEL) GMR à 08’36”
26 MOBACH Jarno (NED) DSU  ”
27 * BRAZ AFONSO Clément (FRA) CCE à 09’06”
28 * GARCIA PIERNA Raul (ESP) LIZ à 09’27”
29 * BÖGLI Jonathan (SUI) SRA à 09’33”
30 BRENANS Emile (FRA) BBA à 09’43”
31 * NAVARRO Gauthier (FRA) SCO à 10’09”
32 * LEBRETON Jacques (FRA) STE à 10’18”
33 * RETEGI GOÑI Mikel (ESP) LIZ à 10’47”
34 * GAGNAIRE Thibaut (FRA) STE à 11’05”
35 * BONNEU Kamiel (BEL) GMR à 11’44”
36 * VAN GILS Maxim (BEL) LOT à 11’47”
37 * GACHIGNARD Thomas (FRA) T16 à 12’20”
38 * LECLAINCHE Gwen (FRA) CCE à 13’36”
39 * JEGAT Jordan (FRA) NAN à 13’47”
40 SWEENY Harrison (AUS) LOT à 13’50”
41 BONNET Thomas (FRA) VU à 15’22”
42 * BAUTERS Arne (BEL) GMR à 15’47”
43 * HEALY Ben (IRL) TRR à 15’59”
44 * BALMER Alexandre (SUI) CGF à 16’44”
45 * WOOD Harrison (GBR) SEG à 17’06”
46 * NONNEZ Théo (FRA) CGF à 17’24”
47 * KNIGHT Oliver (GBR) AIX à 17’26”
48 * BOSONI Victor (FRA) SCO à 17’38”
49 THIBAULT Jean-Denis (CAN) TAG à 17’47”
50 * SAUVAGNARGUES Jacques (GBR) TRR à 18’28”
51 SCHNEITER Joab (SUI) SRA à 19’00”
52 * DELCROS Clément (FRA) AIX à 19’04”
53 JARNET Maxime (FRA) STE à 19’44”
54 * LEIJNSE Enzo (NED) DSU à 20’08”
55 DEBONS Antoine (SUI) AET à 20’11”
56 * LAURANCE Axel (FRA) LOU à 20’29”
57 * BOUCHET Axel (FRA) GSC à 20’34”
58 NARBONNE ZUCCARELLI Axel (FRA) AIX à 20’40”
59 * HEßMANN Michel (GER) JVD à 20’54”
60 * GRIGNARD Sébastien (BEL) LOT à 22’55”
61 * VAN UDEN Casper (NED) DSU à 23’14”
62 * BENECH Pierre (FRA) LOU à 23’38”
63 * DU FOUR Jens (BEL) GMR à 23’47”
64 * CHARRIN Aloïs (FRA) CCF à 24’19”
65 * DEBESAY Yakob (ERI) CGF à 24’41”
66 * DELBOVE Joris (FRA) SCO à 24’45”
67 FROIDEVAUX Robin (SUI) AET à 25’47”
68 GUILLOT Jocelyn (FRA) BBA à 26’06”
69 LAGNET Gari (FRA) T16 à 26’10”
70 * BAREILLE Bastien (FRA) T16 à 26’16”
71 JAVOUHEY Clément (FRA) SCO à 27’34”
72 * CULVERWELL Sam (GBR) TRR à 27’40”
73 * PHILLIPPON Elliot (FRA) GSC à 28’41”
74 * ASKEY Lewis (GBR) CGF à 28’47”
75 * BALLERSTEDT Maurice (GER) JVD à 28’53”
76 * CAPRON Rémi (FRA) AET à 28’57”
77 * BOVEN Lars (NED) JVD à 29’09”
78 * REES Oliver (GBR) TRR à 29’15”
79 * CLAEYS Robbe (BEL) GMR à 29’20”
80 * LEFAURE Paul (FRA) CCE à 30’10”
81 * SANKMANN Joosep (EST) STE à 30’34”
82 * KRUL Wessel (NED) SEG à 31’26”
83 * TABELLION Valentin (FRA) VU à 32’17”
84 * VAN TRICHT Stan (BEL) SEG à 33’35”
85 * LIMOUSIN Maxime (FRA) LOU à 34’03”
86 * SCHELLENBERG Thomas (CAN) TAG à 34’05”
87 JULLIEN Anthony (FRA) CCF à 34’21”
88 * LE CAM Brendan (FRA) NAN à 34’27”
89 * VANDEPITTE Nathan (FRA) OCF à 35’11”
90 VOIGT Eric (USA) CCF à 35’30”
91 * BREUILLARD Nicolas (FRA) AIX à 37’04”
92 * PAULY Ethan (CAN) TAG à 37’09”
93 * SALVATORI Thomas (FRA) STE à 37’37”
94 * PAULUS Milan (BEL) SEG à 38’26”
95 * LAPEIRA Paul (FRA) CCF à 38’51”
96 * ROMEO Hugo (FRA) OCF à 38’59”
97 * PATTYN Steven (BEL) LOT à 40’52”
98 * DEVANNE Antoine (FRA) VU à 41’30”
99 * COBO CAYON Ivan (ESP) LIZ à 47’10”
100 * JAMIN Leo Paul (FRA) NAN à 47’58”
101 * CASCARO Arnaud (FRA) OCF à 48’38”
102 * HAINES Alex (GBR) GSC à 49’30”
103 * LESAGE Corentin (FRA) BBA à 51’48”
104 * TANGUY Maxan (FRA) VU à 57’40”
105 * EGGENBERG Ruben (SUI) SRA à 58’00”