fot. CCC-Liv

Piąty etap Giro Rosa zakończył się finiszem z okrojonego peletonu, w którym najszybsza okazała się Marianne Vos (CCC-Liv). Dalsze miejsca na podium zajęły Lotte Kopecky (Lotto Soudal Ladies) i Coryn Rivera (Team Sunweb)

Dzisiejszy etap Giro Rosa ze startem i metą w Terracinie miał długość 110 kilometrów. Na trasie zlokalizowane zostały dwa podjazdy oznaczone jako premie górskie – Madonna della Civita (13,2km; 4%) i Madonna della Ripa (1,2km; 6,5%), który został umiejscowiony 22 kilometry przed metą.

fot. procyclingstats.com

Jako pierwsza, tuż po starcie, z peletonu zaatakowała Ainara Elbusto z Cronos Casa Dorada Women Cycling, jednak po dziesięciu kilometrach samotnej ucieczki wróciła do głównej grupy. Wtedy z peletonu przyspieszyła jej koleżanka z ekipy – Laura Tomasi, a następnie Giorgia Bariani (Top Girls Fassa Bortolo), lecz ich akcje również szybko zostały zneutralizowane.

Na 83 kilometry do mety z grupy ruszyła Markéta Hájková (BePink), za którą w pogoń udała się Małgorzata Jasińska (Cronos Casa Dorada Women Cycling). Dwie kolarki utrzymywały się przed peletonem przez 20 kilometrów. W międzyczasie finiszowały na lotnej premii, na której szybsza była Markéta Hájková.

Na wspinaczce pod Madonna della Civita z peletonu odpadło ponad 50 zawodniczek, które nie dały już doścignąć czołowej grupy. Premię górską zlokalizowaną na szczycie tego wzniesienia zwyciężyła liderka tej klasyfikacji – Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope). Okrojony, około 40-osobowy peleton, dojechał do drugiego kategoryzowanego podjazdu – Madonna della Ripa – który znajdował się na 22 kilometry do mety. Tam zaatakowała Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo Women). Włoszka przez kolejne kilometry utrzymywała się z kilkunastosekundową przewagą nad peletonem, lecz około na kilka kilometrów przed metą została dogoniona.

W sprincie z peletonu najszybsza okazała się Marianne Vos (CCC-Liv). Za Holenderką uplasowały się Lotte Kopecky (Lotto Soudal Ladies) i Coryn Rivera (Team Sunweb). Dla Vos jest to drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji Giro Rosa. Poprzednio triumfowała na trzecim etapie z metą na podjeździe w Assisi.