Mistrz Francji Arnaud Démare triumfował na ostatnim odcinku wyścigu Tour Poitou-Charentes. Kolarz zespołu Groupama-FDJ wygrał, również klasyfikację generalną wyścigu. Najlepszy z kolarzy CCC Team Josef Černý zakończył rywalizację na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Ostatni etap ścigania we francuskiej “etapówce” prowadził z Thénezay do Poitiers, gdzie w 732 roku doszło do jednej z najważniejszych bitew w historii w której wojska królestwa Franków powstrzymały wojska arabskie przed podbojem Europy. Dziś do kolarskiego starcia doszło na 164-kilometrowej, pagórkowatej trasie z przewyższeniem wynoszącym ponad 1100 metrów. Liderem przed ostatnim odcinkiem pozostawał Josef Černý. Kolarz CCC Team dzięki fantastycznemu występowi na wczorajszym popołudniowym etapie jazdy na czas, który wygrał objął prowadzenie w generalce przed Arnaud Démarem (Groupama-FDJ) o zaledwie jedną sekundę.

Po starcie etapu na czele pojawiła się pięcioosobowa ucieczka, w której znalazł się jeden przedstawiciel CCC Team Guillaume Van Keirsbulck. Belg na 80 kilometrów przed metą wraz ze swoimi współtowarzyszami ucieczki, którymi byli: Iljo Keisse (Deceuninck Quick-Step), Damien Gaudin (Total Direct Energie), Harry Tanfield (AG2R La Mondiale) oraz Jérémy Leveau (Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole) mieli przewagę dwóch minut i 50 sekund przed peletonem. Na 30-kilometrów przed metą różnica między peletonem prowadzonym przez ekipy Groupama-FDJ oraz Arkéa-Samsic, a harcownikami zmniejszyła się do minuty i 25 sekund.

Na samotny atak z ucieczki na około 9 kilometrów przed metą zdecydował się kolarz “Watahy”. Iljo Keisse oderwał się od swoich towarzyszy w odjeździe i chwilę później jego przewaga nad peletonem wynosiła już tylko 25 sekund. Niestety Belg nie zdołał dojechać do końcowej kreski. W finałowym sprincie najlepszym finiszem popisał się Arnaud Démare, który został też zwycięzcą klasyfikacji generalnej wyścigu. Drugą lokatę na etapie zajął Iván García Cortina (Bahrain – McLaren), a trzeci był Alexander Krieger (Alpecin-Fenix). Dwaj kolarze zespołu CCC Team Josef Černý oraz Joey Rosskopf zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour Poitou-Charentes.

Wyniki ostatniego etapu Tour Poitou-Charentes 2020:

1 DEMARE Arnaud GFC 03:34:13 (b : 13”)
2 GARCIA CORTINA Ivan TBM MT (b : 6”)
3 KRIEGER Alexander AFC MT (b : 4”)
4 VAN DER SANDE Tosh LTS MT
5 DILLIER Silvan ALM MT
6 MINALI Riccardo NDP MT
7 VAN KESSEL Corne CWG MT
8 *DE DECKER Alfdan CWG MT
9 BOUDAT Thomas ARK MT
10 *AULAR Orluis CJR MT
11 MALUCELLI Matteo CJR MT
12 *MOZZATO Luca BVC MT
13 *BARBIER Pierre NDP MT
14 MANZIN Lorrenzo TDE MT
15 CERNY Josef CCC MT
16 CENTRONE Ivan NRL MT
17 *VIVIANI Attilio COF MT
18 ANGULO Antonio FOR MT
19 *GODON Dorian ALM MT
20 *HODEG CHAGUI Alvaro DQT MT
21 *MAITRE Florian TDE MT
22 LEVASSEUR Jordan NRL MT
23 *MØRCH KONGSTAD Tobias RIW MT
24 *JOHANSEN Julius UXT MT
25 *GIDICH Yevgeniy AST MT
26 *LOPEZ FUENTES Diego FOR MT
27 *GUERNALEC Thibault ARK MT
28 LEROUX Samuel NRL MT
29 VAN GOETHEM Brian LTS MT
30 *TULETT Ben AFC MT
31 SAJNOK Szymon CCC MT
32 PAILLOT Yoann AUB MT
33 REINDERS Elmar RIW MT
34 GOUGEARD Alexis ALM MT
35 BATTAGLIN Enrico TBM MT
36 VAN HOECKE Gijs CCC MT
37 *BARTA William CCC MT
38 DE VREESE Laurens AST MT
39 VINJEBO Emil Nygaard RIW MT
40 VAN LERBERGHE Bert DQT MT
41 HANSEN Lasse Norman AFC MT
42 *WILSLY Jonas Gregaard AST MT
43 ARMEE Sander LTS MT
44 ROSSETTO Stéphane COF MT
45 ARCHBOLD Shane DQT MT
46 *BARCELO Fernando COF MT
47 *RESELL Erik Nordsaeter UXT MT
48 DIBBEN Jonathan LTS MT
49 DEGAND Thomas CWG MT
50 OWSIAN Łukasz ARK MT
51 GENIEZ Alexandre ALM MT
52 NAVARDAUSKAS Ramunas NDP MT
53 DE TIER Floris AFC MT
54 GUARNIERI Jacopo GFC MT (b : 1”)
55 ITURRIA SEGUROLA Mikel FOR MT
56 THOMAS Benjamin GFC MT
57 BOHORQUEZ Hernando AST MT
58 FOMINYKH Daniil AST MT
59 DE WINTER Ludwig CWG 16
60 STEELS Stijn DQT MT
61 KONOVALOVAS Ignatas GFC 18
62 SINKELDAM Ramon GFC 22 (b : 2”)
63 *PAGE Hugo GFC 29
64 *DEWULF Stan LTS 31
65 *LONARDI Giovanni BCF MT
66 ARASHIRO Yukiya TBM 43
67 BACKAERT Frederik BVC MT
68 *GAILLARD Marlon TDE MT
69 SELLIER Simon TDE MT
70 BEPPU Fumiyuki NDP MT
71 GONÇALVES José NDP MT
72 MATHIS Marco COF MT
73 BIDARD François ALM MT
74 JANSSENS Jimmy AFC MT
75 *MAZZUCCO Fabio BCF 49
76 *WAERSTED Syver UXT 52
77 HAUSSLER Heinrich TBM 01:12
78 BENFATTO Marco BCF 01:16
79 LECROQ Jérémy BVC 01:18
80 *RODENBERG MADSEN Frederik UXT MT
81 KEISSE Iljo DQT MT (b : 6′)
82 *LEYSEN Senne AFC MT
83 IRISARRI RINCON Jon CJR MT
84 BOLE Grega TBM MT
85 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC 01:21
86 SCOTSON Miles GFC 01:34
87 LE ROUX Romain ARK 01:36
88 *WELTEN Bram ARK MT
89 *SAUGSTAD Lars UXT MT
90 ALAPHILIPPE Bryan AUB 01:40
91 *MARTIN GALAN Sergio Roman CJR 01:45
92 *VANHOUCKE Harm LTS 01:54
93 VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC MT (b : 4”)
94 ROSSKOPF Joseph CCC 0
95 DE BACKER Bert BVC 01:54
96 LEVEAU Jérémy NRL MT (b : 1”)
97 *ZHYHUNOU Dzmitry FOR 01:56
98 JUARISTI Txomin FOR MT
99 IRIZAR LASKURAIN Julen FOR MT
100 *LOUVEL Matis ARK 02:22
101 JARRIER Benoît ARK 02:27
102 MORICE Julien BVC MT
103 TANFIELD Harry ALM 02:45
104 MARTINELLI Davide AST 03:14
105 *ZANONCELLO Enrico COF MT
106 OKA Atsushi NDP MT
107 BLEIER Baptiste AUB MT
108 SAEZ BENITO Hector CJR 03:16
109 BAGUES KALPARSORO Aritz CJR MT
110 VAKOC Petr AFC MT
111 GAUDIN Damien TDE 03:46 (b : 1”)
112 TERPSTRA Niki TDE 04:51
113 HUREL Tony AUB 07:25
114 MALDONADO Anthony AUB MT
115 VAN NIEKERK Morne AUB MT
116 FILOSI Iuri BCF MT
117 VERMEULEN Emiel NRL 08:46
118 *SHAW James RIW MT
119 LISSON Christoffer RIW MT
120 QUAADE Rasmus Christian RIW MT

Klasyfikacja generalna:

1 DEMARE Arnaud GFC en 15h18’59”
2 CERNY Josef CCC 12
3 ROSSKOPF Joseph CCC 32
4 *GUERNALEC Thibault ARK 39
5 GOUGEARD Alexis ALM 45
6 THOMAS Benjamin GFC MT
7 REINDERS Elmar RIW 59
8 *JOHANSEN Julius UXT 01:03
9 PAILLOT Yoann AUB 01:10
10 DILLIER Silvan ALM 01:12
11 *BARTA William CCC MT
12 HANSEN Lasse Norman AFC 01:15
13 VAN GOETHEM Brian LTS 01:24
14 *GODON Dorian ALM 01:27
15 VAN HOECKE Gijs CCC 01:32
16 LEROUX Samuel NRL 01:39
17 KRIEGER Alexander AFC 01:49
18 *DEWULF Stan LTS 01:50
19 SAJNOK Szymon CCC 01:51
20 ROSSETTO Stéphane COF 01:58
21 *HODEG CHAGUI Alvaro DQT 02:11
22 VAN LERBERGHE Bert DQT MT
23 DIBBEN Jonathan LTS 02:12
24 VINJEBO Emil Nygaard RIW 02:15
25 NAVARDAUSKAS Ramunas NDP 02:30
26 GUARNIERI Jacopo GFC 02:31
27 VAN DER SANDE Tosh LTS 02:33
28 *MAITRE Florian TDE 02:48
29 *RESELL Erik Nordsaeter UXT 02:49
30 DE TIER Floris AFC 02:52
31 BATTAGLIN Enrico TBM 02:58
32 CENTRONE Ivan NRL 02:59
33 JANSSENS Jimmy AFC 03:00
34 DEGAND Thomas CWG 03:03
35 DE VREESE Laurens AST 03:14
36 *MØRCH KONGSTAD Tobias RIW 03:23
37 SINKELDAM Ramon GFC 03:24
38 *BARBIER Pierre NDP 03:28
39 BOHORQUEZ Hernando AST 03:30
40 ITURRIA SEGUROLA Mikel FOR 03:32
41 LEVASSEUR Jordan NRL 03:38
42 BOUDAT Thomas ARK 03:46
43 ANGULO Antonio FOR 03:49
44 MANZIN Lorrenzo TDE 03:57
45 MINALI Riccardo NDP 04:03
46 *AULAR Orluis CJR 04:04
47 *MOZZATO Luca BVC 04:05
48 VAN KESSEL Corne CWG 04:06
49 BACKAERT Frederik BVC 04:08
50 *WAERSTED Syver UXT 04:10
51 ARCHBOLD Shane DQT 04:12
52 ARASHIRO Yukiya TBM 04:14
53 GENIEZ Alexandre ALM 04:18
54 *TULETT Ben AFC 04:46
55 *GIDICH Yevgeniy AST 04:55
56 *VIVIANI Attilio COF 04:58
57 MALUCELLI Matteo CJR 05:20
58 STEELS Stijn DQT 05:22
59 BIDARD François ALM 05:23
60 *MARTIN GALAN Sergio Roman CJR 05:30
61 LEVEAU Jérémy NRL 05:45
62 MARTINELLI Davide AST 05:54
63 VAKOC Petr AFC 05:59
64 HAUSSLER Heinrich TBM 06:07
65 LE ROUX Romain ARK 06:24
66 MORICE Julien BVC 06:28
67 KONOVALOVAS Ignatas GFC 06:32
68 FOMINYKH Daniil AST 06:50
69 *WILSLY Jonas Gregaard AST 06:53
70 OWSIAN Łukasz ARK 06:54
71 GARCIA CORTINA Ivan TBM 07:05
72 DE BACKER Bert BVC 07:32
73 BAGUES KALPARSORO Aritz CJR 07:37
74 SCOTSON Miles GFC 07:45
75 *WELTEN Bram ARK 08:09
76 *BARCELO Fernando COF MT
77 *RODENBERG MADSEN Frederik UXT 08:15
78 LECROQ Jérémy BVC 08:23
79 IRISARRI RINCON Jon CJR 09:05
80 *LEYSEN Senne AFC 09:07
81 BOLE Grega TBM 09:09
82 *ZANONCELLO Enrico COF 09:13
83 VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC 09:21
84 BEPPU Fumiyuki NDP 09:41
85 *DE DECKER Alfdan CWG 09:44
86 *MAZZUCCO Fabio BCF 09:48
87 *SAUGSTAD Lars UXT 10:09
88 BENFATTO Marco BCF 10:22
89 SELLIER Simon TDE 10:40
90 *LONARDI Giovanni BCF 11:00
91 JARRIER Benoît ARK 11:06
92 GAUDIN Damien TDE 11:17
93 *ZHYHUNOU Dzmitry FOR 11:21
94 LISSON Christoffer RIW 12:29
95 *VANHOUCKE Harm LTS 12:52
96 GONÇALVES José NDP 13:15
97 KEISSE Iljo DQT 13:27
98 ARMEE Sander LTS 13:28
99 *LOUVEL Matis ARK 13:29
100 HUREL Tony AUB 13:37
101 JUARISTI Txomin FOR 14:05
102 *SHAW James RIW 14:08
103 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC 14:30
104 IRIZAR LASKURAIN Julen FOR 14:36
105 *GAILLARD Marlon TDE 15:49
106 TERPSTRA Niki TDE 17:02
107 VERMEULEN Emiel NRL 17:19
108 ALAPHILIPPE Bryan AUB 19:16
109 MATHIS Marco COF 19:17
110 OKA Atsushi NDP 20:22
111 BLEIER Baptiste AUB 21:06
112 SAEZ BENITO Hector CJR 21:16
113 *PAGE Hugo GFC 23:16
114 FILOSI Iuri BCF 23:55
115 MALDONADO Anthony AUB 24:07
116 TANFIELD Harry ALM 25:18
117 *LOPEZ FUENTES Diego FOR 26:44
118 VAN NIEKERK Morne AUB 27:41
119 QUAADE Rasmus Christian RIW 29:20
120 DE WINTER Ludwig CWG 32:52