fot. UEC Cycling

Annemiek Van Vleuten wygrała mistrzostwa Europy w Plouay. Podium, po świetnej walce, uzupełniła Katarzyna Niewiadoma.

Trasa dzisiejszego wyścigu upstrzona była niewielkimi i niezbyt wymagającymi wzniesieniami. Na każdej z 7 rund znajdowały się dwa – Cote du Lezot i Restegal – oba miały około kilometr długości i średnie nachylenie w okolicach 5%. W grę wchodziło więc wiele scenariuszy, zwłaszcza, że tym razem panie musiały radzić sobie nie tylko z wymagającą trasą, ale też z niesprzyjającą pogodą.

Z przodu długo nie mogła wyklarować się ucieczka dnia, choć ataków próbowało wiele zawodniczek, m.in. Małgorzata Jasińska. Dopiero na 69 kilometrów przed metą do przodu wyjechały Lach (Polska), Barnes (Wielka Brytania), Vollering (Holandia) i Majerus (Luksemburg). Od tego momentu wszystko zaczęło dziać się zdecydowanie szybciej.

Wszystko dlatego, że grupa nie chciała odpuścić mocnej ucieczki zbyt daleko. Peleton więc przyspieszył, a zawodniczki zaczęły się tasować. Na 50 kilometrów przed metą z czwórki zrobiła się jedenastka, a później grupa powiększyła się do 23 kolarek – znalazły się tam już praktycznie same najmocniejsze zawodniczki – w tym Marianne Vos, a także Polki – oprócz Marty Lach – Katarzyna Niewiadoma.

Po chwili okazało się, że druga z naszych rodaczek ma odegrać w tym wyścigu jedną z głównych ról. Na 36 kilometrów przed metą na atak zdecydowała się Annemiek Van Vleuten, a za nią ruszyły jedynie Elisa Longo Borghini i właśnie Niewiadoma.

Na jakiś czas, właśnie na tym aktywność Van Vleuten właściwie się skończyła. Holenderka jechała dość biernie, a z przodu pracowały jedynie Longo Borghini i Polka. Jej spokojna jazda mogła wynikać z tego, że z tyłu do czołówki próbowała dołączyć inna Holenderka – Chantal Blaak. Gdy zaczynała swoją pogoń, miała około pół minuty straty, ale szybko dołączyła – z przodu zamiast trójki zrobiła się czwórka.

Jednak samotna jazda kosztowała ją mnóstwo sił. Niedługo po tym, jak zawodniczki wjechały na ostatnią rundę, na jednej z wielu dziś hopek, kolarka z Kraju Tulipanów nie wytrzymała tempa i znów została z tyłu.

Po chwili pomścić koleżankę próbowała Van Vleuten. Najpierw została kilka metrów za dwoma koleżankami z odjazdu, a później wystrzeliła do przodu. Przetrzymać nie zdołała tego ani Longo Borghini, ani Niewiadoma. I o ile Włoszka dołączyła do liderki wyścigu chwilę po tym, jak teren zrobił się nieco łatwiejszy, to już Polka została dość daleko z tyłu i bardziej niż przed siebie, musiała patrzyć za siebie – na dopadającą do niej Blaak.

Wydawało się, że gra o złoto została przez Polkę przegrana, ale Longo Borghini i Van Vleuten, po chwili zgodnej współpracy, zaczęły się czarować – zwłaszcza Włoszka, która nie chciała dawać mocnej Holenderce zmian. Wszystko miało się więc rozstrzygnąć na ostatnich czterech kilometrach.

Na ostatnim podjeździe na atak zdecydowała się Longo Borghini. Niewiadoma ruszyła zaraz za nią. Z tyłu została jedynie najsłabiej dziś wyglądająca Blaak. Niestety kontra Van Vleuten była mocniejsza, a Niewiadoma, choć dawała z siebie wszystko, została z tyłu. Tym razem na zjazdach nie zdołała odrobić strat, choć obie panie znów zaczęły się czarować. Jednak dojechała niedługo za nimi, a przed Blaak. Brązowy medal również trzeba uznać za duży sukces.

Złoto natomiast padło łupem Van Vleuten, która ograła Włoszkę na finiszu. Wygrała swój 6 wyścig z 8, w których startowała w tym sezonie i po raz kolejny pokazała, że jest zdecydowanie najlepszą zawodniczką nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Niewiadoma nie była jedyną Polką, która zajęła wysoką lokatę. Dobrze poszło również mistrzyni Polski – Marcie Lach, która skończyła wyścig na 13. miejscu.

 

1  VAN VLEUTEN Annemiek Netherlands 150 80 2:50:46
2  LONGO BORGHINI Elisa Italy 100 56 ,,
3  NIEWIADOMA Katarzyna Poland 85 32 0:05
4  VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal Netherlands 70 24 ,,
5  CORDON-RAGOT Audrey France 60 20 2:29
6  BRENNAUER Lisa Germany 50 16 3:27
7  KOPECKY Lotte Belgium 40 12 ,,
8  VOS Marianne Netherlands 35 8 ,,
9  CECCHINI Elena Italy 30 7 ,,
10  PIETERS Amy Netherlands 25 6 ,,
11  FAHLIN Emilia Sweden 20 5 ,,
12  MAJERUS Christine Luxembourg 15 3 ,,
13  LACH Marta Poland 10 ,,
14  CHABBEY Elise Switzerland 5 ,,
15  REUSSER Marlen Switzerland 3 ,,
16  LUDWIG Cecilie Uttrup Denmark ,,
17  VAN DIJK Ellen Netherlands ,,
18  CAVALLI Marta Italy ,,
19  VOLLERING Demi Netherlands ,,
20  BARNES Hannah Great Britain ,,
21  VAN DER BREGGEN Anna Netherlands 3:32
22  PALADIN Soraya Italy 3:36
23  BUJAK Eugenia Slovenia 7:34
24  SANTESTEBAN Ane Spain ,,
25  BIANNIC Aude France 7:39
26  KONONENKO Valeriya Ukraine 9:14
27  CONFALONIERI Maria Giulia Italy 11:49
28  GONZÁLEZ Alicia Spain ,,
29  ANDERSEN Susanne Norway ,,
30  VANDENBULCKE Jesse Belgium ,,
31  DIDERIKSEN Amalie Denmark ,,
32  BRZEZNA Monika Poland ,,
33  LELEIVYTĖ Rasa Lithuania ,,
34  SHARGA Olena Ukraine ,,
35  DEMEY Valerie Belgium ,,
36  LETH Julie Denmark ,,
37  NILSSON Hanna Sweden ,,
38  DUVAL Eugénie France ,,
39  RAGUSA Katia Italy ,,
40  NOSKOVÁ Nikola Czech Republic ,,
41  GARCÍA Mavi Spain ,,
42  JASINSKA Małgorzata Poland ,,
43  HEINE Vita Norway ,,
44  BARNES Alice Great Britain ,,
45  MAURER Melanie Switzerland ,,
46  VERHULST Gladys France ,,
47  KROGSGAARD Birgitte Denmark ,,
48  KOPPENBURG Clara Germany ,,
49  AALERUD Katrine Norway ,,
50  GUDERZO Tatiana Italy 11:53
51  LORVIK Ingrid Norway 13:2

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments