Fot. Marek Bala / naszosie.pl

W wieku 86 lat zmarł trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne, fantastyczny kolarz i człowiek – Marian Więckowski.

Tę smutną wiadomość przekazał Lang Team:

Niezwykle smutna wiadomość. W wieku 86 lat zmarł Marian Więckowski. Był trzykrotnym zwycięzcą Tour de Pologne, ale żadna statystyka nie odda jego klasy. Na rowerze i w życiu. Pasjonat kolarstwa, wychowawca młodzieży, dobry duch nawet w najtrudniejszych czasach. Fantastyczny, ciepły Człowiek. Stały gość Tour de Pologne, kolarstwo było jego tlenem.
Żegnaj “Maniuś” [‘]

Pogrążony w żalu zespół Lang Team.

Tak na odejście wielkiego mistrza zareagował Czesław Lang:

Wielki smutek, straciliśmy dobrego ducha, serce polskiego kolarstwa. Nie poznałem nikogo, kto kochałby ten sport bardziej niż Marian Więckowski. A my kochaliśmy Maniusia… Wszyscy. Żegnaj… Spoczywaj w pokoju.

Marian Więckowski urodził się 8.09.1933 roku w Warszawie. W swojej bogatej karierze reprezentował następujące kluby: Ogniwo Warszawa (1951), CWKS Warszawa (1952-1956) oraz Legia Warszawa (1957 – 1961). Jego trenerami byli Józef Kapiak oraz Władysław Wandor.

Do jego największych sukcesów zalicza się trzykrotne zwycięstwo w Tour de Pologne w latach 1954 – 1956. Był pięciokrotnym mistrzem Polski w wyścigu drużynowym, srebro zdobył podczas mistrzostw Polski w przełajach w 1954 roku. Czterokrotnie reprezentował nas kraj podczas mistrzostw świata.

Tuż po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem, przez wiele lat był szefem wyszkolenia w Polskim Związku Kolarskim. W roku 2010 Marian Więckowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spoczywaj w pokoju Mistrzu…

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments