Foto: Sam Buchli

Dyrektor Niderlandzkiego Związku Kolarskiego (KNWU) Thorwald Veneberg chciałby, aby w przyszłości krajowe mistrzostwa odbyły się na górskiej trasie.

Wiadomym jest, że topografia Niderlandów nie pozwala na odbycie się wyścigu o mistrzostwo kraju na górzystej trasie. Pierwszy raz na pomysł tego typu mistrzostw wpadł generalny menedżer ekipy Jumbo-Visma Richard Plugge. Argumentacja tego pomysłu jest, taka aby raz na kilka lat szansę na zdobycie koszulki mistrza kraju “Kraju tulipanów” mieli także górale, a nie tylko sprinterzy, czy też klasykowcy. Thorwald Veneberg opowiedział w rozmowie z niderlandzkim NOK, z jakimi federacjami dyskutował o tym pomyśle.

Początkowo skontaktowałem się z federacją austriacką. Pojawiło się trochę trudności. Następnie rozmawialiśmy również z federacją szwajcarską, poszczególnymi kantonami i organizatorem Tour de Suisse. Powiedzieli, że widzą możliwości na odbycie się czempionatu. Wiem, że są ludzie, którzy i tak nie będą z tego zadowoleni. Dla zespołów staramy się, aby koszty były jak najniższe, ale Szwajcaria jest drogim krajem

– stwierdził Veneberg.

Być może w Szwajcarii w 2022 lub 2023 roku odbyłyby się wyłącznie wyścigi elity, natomiast młodsze kategorie wiekowe ścigałyby się o medale krajowych mistrzostw w Niderlandach. Powodem decydującym o realizacji tego pomysłu oczywiście będą kwestie finansowe.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments