fot. Sibiu Cycling Tour

Równo za miesiąc, 23 lipca zgodnie z nowym kalendarzem UCI ma się rozpocząć Sibiu Cycling Tour. Będzie to pierwszy po przerwie wyścig oznaczony kategorią 2.1. Podczas rywalizacji zobaczymy kolarzy CCC Development Team, Mazowsze Serce Polski Cycling Team i Voster ATS Team.

10. edycja rumuńskiego wyścig odbędzie się w dniach 23-26 lipca. Organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie rywalizacji z początku na koniec następnego miesiąca. Tym samym do zmagań w Sibiu pozostał jeszcze miesiąc. Wyścig składać się będzie z prologu i 4 etapów, w tym jazdy indywidualnej na czas. Dla organizatorów innych kolarskich imprez, w tym sierpniowych wyścigów z cyklu World Tour, będzie to dobra okazja, aby sprawdzić, jak wygląda ściganie po długiej przerwie i podczas jeszcze niezakończonej pandemii.

Po raz pierwszy w historii do wyścigu w Sibiu zgłosiły się dwie ekipy World Touru. Wystartować miał także CCC Team, ale ze względu na problemy głównej drużyny pojedzie CCC Development Team. Ekipa CCC i jej kolarze mają dobre wspomnienia z Sibiu Cycling Tour. W 2012 roku drugą edycję w barwach SP Tableware Cycling Team wygrał obecny kolarz CCC Team, Victor de la Parte. Rok później najlepszy był Davide Rebellin z CCC Polsat Polkowice. Włoch w kolejnej edycji był 2. między kolarzami Adria Mobil – Radoslavem Roginą i Primożem Rogliciem. Tuż za podium uplasował się drugi z “Pomarańczowych” Branislau Samoilau. W 2016 roku triumfował Nikolay Mihaylov z CCC Sprandi Polkowice. Obecnie na oficjalnej stronie wyścigu widnieje skład: Dominik Górak, Petr Kelemen, Szymon Krawczyk, Savva Novikov, Piotr Pękala i Szymon Tracz.

Najmocniejszą ekipą na starcie Sibiu Cycling Tour będzie Bora-hansgrohe. Start w Rumunii zapowiedział Pascal Ackermann. Jeden z najlepszych sprinterów na świecie przyjedzie ze swoim “pociągiem”, aby odnieść kolejne triumfy. Dla Niemca będzie to także próba przed Tour de Pologne. Kolarzem Bory na klasyfikację generalną będzie Patrick Konrad. Austriak razem z Rafałem Majką ma być liderem niemieckiej grupy na Giro d’Italia. W składzie Bora-hansgrohe na rumuński wyścig jest także Lennard Kamna, który rozpoczął sezon od 3. miejsca w Murcii i 7. pozycji w Algarve.

Trzecią z ekip World Touru jest Israel Start-Up Nation. Zespół z Izraela zapowiedział następujący skład – Matthias Brandle, Guy Sagiv, Guy Niv, Omer Goldstein, Matteo Badilatti i Rudy Barbier. Ostatni z nich to autor pierwszego zwycięstwa w worldtourowej historii grupy. Francuz okazał się najlepszy na 1. etapie Vuelta a San Juan.

Nie zabraknie innych silnych ekip. Androni Giocattoli-Sidermec może przyjechać z dwoma najlepszymi kolarzami poprzedniej edycji – Kevinem Riverą i Danielem Munozem. Wystartują także kolarze Alpecin-Fenix, Nippo Delko One Provence, Gazprom Rusvelo i Bardiani-CSF-Faizane. Oprócz CCC Development Team bacznie będziemy przyglądać się poczynaniom kolarzy Mazowsze Serce Polski Cycling Team (Marek Rutkiewicz, Adrian Kurek, Alan Banaszek, Paweł Bernas, Jakub Kaczmarek i Michał Podlaski) i Voster ATS Team (Paweł Franczak, Patryk Stosz, Paweł Cieślik, Mateusz Grabis, Adam Stachowiak, Piotr Brożyna).