Foto LaPresse - Massimo Paolone / UAE Tour

Brytyjczyk zwyciężył na trzecim etapie UAE Tour na stokach Jebel Hafeet. Kolarz Mitchelton-Scott został, również nowym liderem wyścigu.

Profil trzeciego odcinka był płaski aż do finałowych 10 kilometrów. Etap rozpoczął się na odwiedzanej już pierwszego dnia rozgrywania imprezy pustynnej ścieżce rowerowej Al Quadra, po czym peleton zakosami przekroczył granicę Abu Zabi, by w jego finałowej części po raz pierwszy (i nie ostatni!) w tym roku zmierzyć się z podjazdem pod Jebel Hafeet (10.8 km, śr. 6.8%, max. 11%).

Nieco 20 kilometrów od rozpoczęcia ścigania zawiązała się ucieczka czterech zawodników. Wśród nich znaleźli się: Victor Campenaerts (NTT Pro Cycling), Stijn Steels (Deceuninck – Quick Step), Jasper De Buyst (Lotto Soudal) oraz Umberto Marengo (Vini Zabù – KTM). Maksymalna przewaga harcowników wynosiła aż siedem i pół minuty. Dlatego też grupa zasadnicza stopniowo zmniejszała przewagę przed dojazdem do finałowego podjazdu.

Ucieczka ostatecznie została wchłonięta przez peleton na tuż przed rozpoczęciem wspinaczki. Z peletonu odpadł Chris Froome oraz lider wyścigu Caleb Ewan, a wtedy na atak zdecydował się kolarz Ag2R La Mondiale Quentin Jauregui. Na czele grupy zasadniczej znaleźli się kolarze CCC Team.  Francuz został szybko doścignięty, a Jan Hirt przeprowadzał mocną pracę, co powodowało “selekcję od tyłu”.

Następnie na atak zdecydował się Victor De La Parte (CCC Team). Do Hiszpana próbował dojechać kolarz Astany Merhawi Kudus. W tym momencie na 6 kilometrów do mety przewaga kolarza polskiej ekipy wynosiła 20 sekund na liczącym nieco ponad 20 zawodników peletonem. Później na kontrę zdecydował się Adam Yates (Mitchelton-Scott) wraz z Alexeyem Lutsenko (Astana) i Davidem Gaudu (Groupama-FDJ) doścignęli Victora De La Parte. Z peletonu odpadł Alejandro Valverde (Movistar).

Do czołówki próbował dojść Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), z której znacząco odskoczył Brytyjczyk Yates. Po chwili Słoweniec ruszył w pogoń za kolarzem Mitchelton-Scott. Adam Yates dotarł do mety niezagrożony z ponad minutową przewagą nad drugim Pogačarem, a na ostatnim stopniu podium stanął Alexey Lutsenko. Tuż za nim przyjechał piąty Rafał Majka.

Wyniki trzeciego etapu:

1Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott4:42:33
2Tadej Pocagar (Slo) UAE Team Emirates0:01:03
3Alexey Lutsenko (Kaz) Astana0:01:30
4David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
5Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
6Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates0:01:56
7Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
8Gorka Izaguirre (Spa) Astana
9Jesus Herrada (Spa) Cofidis
10Eddie Dunbar (GBr) Team Ineos

Końcowa klasyfikacja generalna:

1Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott12:30:02
2Tadej Pocagar (Slo) UAE Team Emirates0:01:07
3Alexey Lutsenko (Kaz) Astana0:01:35
4David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ0:01:40
5Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
6Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb)0:02:06
7Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
8Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
9Jesus Herrada (Spa) Cofidis
10Eddie Dunbar (GBr) Team Ineos