fot. NTT Pro Cycling

Max Walscheid z drużyny NTT Pro Cycling wygrał po sprinterskim finiszu, który odbył się przysłowiowym rzutem na taśmę, ostatni etap wyścigu Tour de Langkawi. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Włoch Danilo Celano z Team Sapura Cycling. 

Ostatni etap malezyjskiego wyścigu PETRONAS Le Tour de Langkawi prowadził z Dataran Lang do Kuah (108,5 km). Trasa była podzielona niejako na dwie części: dojazd do rund i rundy. Na każdej z nich znajdował się podjazd trzeciej kategorii Lebuhraya Langawi o długości 1,6 km i średnim nachyleniu 6,2 proc.

Na dojeździe do rund miały miejsce próby odjazdów (w jednym z nich był nawet znany Francuz Pierre Rolland), ale prawdziwe ściganie rozpoczęło się dopiero na ulicach i wokół miasta Kuah.

Na początku ścigania na rundach na czele wyścigu znajdowało się pięciu zawodników: Sarawut Sirironnachai (Thailand Continental Cycling Team), Lucas de Rosi (NIPPO Delko One Provence), Kaito Nakamura (Utsunomiya Blitzen), Aiman Cahyadi (Pgn Road Cycling Team) oraz Cyril Gautier z B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM. 35 kilometrów przed metą mieli oni półtorej minuty przewagi nad peletonem.

Na cztery okrążenia do mety ucieczka zredukowała się do trzech zawodników, i byli to: Gautier, de Rosi oraz Cahyadi. Ich przewaga powoli malała, ale mimo to współpraca między nimi układała się dobrze.

Za ich plecami skrystalizowała się siedmioosobowa grupa goniąca, w której znajdował się między innymi kolega z drużyny Gautiera – Johan Le Bon. Wreszcie różnica pomiędzy obiema grupami zmniejszyła się na tyle, że zaczęły następować przeskoki. Kolarze, którzy byli najświeżsi zaczęli wysuwać się na prowadzenie.

Największe przetasowania dokonywały się oczywiście na podjeździe trzeciej kategorii, dlatego wydawało się, że akcja ofensywna powiedzie się temu kolarzowi, który zachowa najwięcej sił i zaatakuje na ostatnim kółku.

Co ciekawe, na przedostatnim podjeździe do czołówki dołączył mistrz świata do lat 23 Samuele Battistella, który w barwach NTT Pro Cycling rozpoczął profesjonalną karierę kolarską. Włoch wygrał górską premię, a następnie znakomicie uciekał wraz z mistrzem Serbii Dusanem Rajovicem z NIPPO. Duet ten zapewnił emocjonującą końcówkę. 4 kilometry przed metą mieli przewagę zaledwie 15 sekund nad peletonem i ostatecznie zostali schwytani 400 metrów przed metą.

Na szczęście dla ekipy NTT Pro Cycling dzień zakończył się pomyślnie, ponieważ finisz z peletonu wygrał Max Walscheid. Klasyfikacja generalna padła łupem 30-letniego Włocha Danilo Celano.

Wyniki

1  CELANO Danilo Team Sapura Cycling 200 150 26:39:58
2  FEDOROV Yevgeniy Vino – Astana Motors 150 110 0:26
3  OVECHKIN Artem Terengganu Inc. TSG Cycling Team 125 90 0:35
4  FICARA Pierpaolo Team Sapura Cycling 100 80 1:07
5  PACHER Quentin B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM 85 70 1:09
6  NAKANE Hideto NIPPO DELKO One Provence 70 60 1:34
7  RAILEANU Cristian Team Sapura Cycling 60 55 1:36
8  FORTUNATO Lorenzo Vini Zabù – KTM 50 50 1:56
9  QUINTERO Carlos Terengganu Inc. TSG Cycling Team 40 45 1:59
10  BONGIORNO Francesco Manuel Vini Zabù – KTM 35 40 2:12
11  MEINTJES Louis NTT Pro Cycling 30 36 2:18
12  MEIJERS Jeroen SSIOS Miogee Cycling Team 25 32 3:21
13  FUNG Ka Hoo HKSI Pro Cycling Team 20 28 3:54
14  HIBATULAH Jamal Pgn Road Cycling Team 15 24 4:29
15  HOEHN Alex Wildlife Generation Pro Cycling 10 20 4:33
16  CHAIYASOMBAT Thanakhan Thailand Continental Cycling Team 5 16 4:44
17  CHAWCHIANGKWANG Peerapol Thailand Continental Cycling Team 5 14 4:51
18  MOREY Drew Terengganu Inc. TSG Cycling Team 5 12 5:05
19  CHZHAN Igor Vino – Astana Motors 5 10 ,,
20  CHOI Hiu Fung HKSI Pro Cycling Team 5 8 5:46
21  SUNDERLAND Dylan NTT Pro Cycling 5 6 7:02
22  NIKITIN Matvey Vino – Astana Motors 5 4 7:28
23  MASUDA Nariyuki Utsunomiya Blitzen 5 3 8:17
24  EYOB Metkel Terengganu Inc. TSG Cycling Team 5 2 8:23
25  LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè 5 1 8:32
26  CHIU Ho San HKSI Pro Cycling Team 5 9:02
27  ITO Masakazu Aisan Racing Team 5 9:13
28  GAUTIER Cyril B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM 5 9:35
29  ROLLAND Pierre B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM 5 9:38
30  FIRDAUS Ahmad Yoga Ilham Pgn Road Cycling Team 5 10:02
31  RIVERA Kevin Androni Giocattoli – Sidermec 3 10:32
32  SUZUKI Yuzuru Utsunomiya Blitzen 3 11:28
33  COWAN Alexander Wildlife Generation Pro Cycling 3 12:14
34  SUMIYOSHI Kota Aisan Racing Team 3 12:37
35  MOHD ZARIFF Muhammad Nur Aiman Team Sapura Cycling 3 12:41
36  NUR HASAN Sandy Pgn Road Cycling Team 3 12:53
37  DE ROSSI Lucas NIPPO DELKO One Provence 3 14:12
38  BATTISTELLA Samuele NTT Pro Cycling 3 15:22
39  BRUSSENSKIY Gleb Vino – Astana Motors 3 15:33
40  VAN DER MERWE Juan-Pierre Team BridgeLane 3 16:27
41  NOVARDIANTO Jamalidin Pgn Road Cycling Team 16:38
42  SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè 17:13
43  BOONRATANATHANAKORN Turakit Thailand Continental Cycling Team 18:23
44  EDDY SUHAIDEE Muhammad Danieal Haikal Malaysia 19:02
45  PHOUNSAVATH Ariya Thailand Continental Cycling Team 19:16
46  TORTOMASI Leonardo Vini Zabù – KTM 19:35
47  ROSS Kent Wildlife Generation Pro Cycling 20:52
48  AHMAD Muhammad Ameer Malaysia 21:04
49  CAHYADI Aiman Pgn Road Cycling Team 22:25
50  HO Burr HKSI Pro Cycling Team 23:16
51  PACIONI Luca Androni Giocattoli – Sidermec 24:36
52  BOUGLAS Georgios SSIOS Miogee Cycling Team 24:37
53  WALSCHEID Max NTT Pro Cycling 25:23
54  VINK Michael St George Continental Cycling Team 25:26
55  VAN AERT Bernard Pgn Road Cycling Team 26:46
56  MCGEOUGH Cormac Wildlife Generation Pro Cycling 26:54
57  FIELD Rylee Team BridgeLane 26:57
58  MOHD BAKRI Sofian Nabil Malaysia 27:06
59  ȚVETCOV Serghei Team Sapura Cycling 27:50
60  SIRIRONNACHAI Sarawut Thailand Continental Cycling Team 28:37
61  RAJOVIĆ Dušan NIPPO DELKO One Provence 28:44
62  CARBEL Michael NTT Pro Cycling 30:24
63  MINALI Riccardo NIPPO DELKO One Provence 31:19
64  GATES Amarni ARA Pro Racing Sunshine Coast 31:30
65  NIETO Edgar Nohales SSIOS Miogee Cycling Team 32:02
66  MAZZUCCO Fabio Bardiani-CSF-Faizanè 33:58
67  VAN DAM Ben Team BridgeLane 35:38
68  ABDUL HALIL Mohamad Izzat Hilmi Malaysia 36:51
69  PEREZ Dominic SSIOS Miogee Cycling Team 37:00
70  MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin Terengganu Inc. TSG Cycling Team 37:17
71  SEMENOV Alexandr Vino – Astana Motors 37:38
72  OVSYANNIKOV Alexandr Vino – Astana Motors 38:48
73  JONES Taj ARA Pro Racing Sunshine Coast 39:09
74  MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè 40:37
75  LIPHONGYU Nawuti Thailand Continental Cycling Team 41:13
76  IACCHI Alessandro Vini Zabù – KTM 41:43
77  ZULKIFLI Nik Mohamad Azman Malaysia 43:30
78  VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 43:44
79  SUZUKI Ryu Utsunomiya Blitzen 44:50
80  LE BON Johan B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM 44:52
81  KO Siu Wai HKSI Pro Cycling Team 45:18
82  NAKAMURA Kaito Utsunomiya Blitzen 45:24
83  BEVILACQUA Mattia Vini Zabù – KTM 46:02
84  ÖRKEN Ahmet Team Sapura Cycling 46:21
85  KUSABA Keigo Aisan Racing Team 46:36
86  BOARDMAN Samuel Wildlife Generation Pro Cycling ,,
87  DONOHOE Alistair ARA Pro Racing Sunshine Coast 46:53
88  PESSOT Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè 47:31
89  MOTTIER Justin B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM 47:49
90  FERRARI Fabricio SSIOS Miogee Cycling Team 48:11
91  KIM Ji-Hun KSPO Professional 49:47
92  SALEH Mohd Harrif Terengganu Inc. TSG Cycling Team 50:52
93  BETTLES Carter St George Continental Cycling Team 51:19
94  LOOIJ André SSIOS Miogee Cycling Team 52:36
95  DUTTON Jay St George Continental Cycling Team 54:29
96  KIM Jeahyun KSPO Professional 54:58
97  HARVEY James St George Continental Cycling Team 57:33
98  PARK Kyoung Ho KSPO Professional 59:11
99  ZENOVICH Matthew St George Continental Cycling Team 1:00:16
100  OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team 1:01:22
101  GILMORE Zack ARA Pro Racing Sunshine Coast 1:01:33
102  PELUCCHI Matteo Bardiani-CSF-Faizanè 1:01:35
103  ISHIGAMI Masahiro NIPPO DELKO One Provence 1:02:31
104  LAU Wan Yau Vincent HKSI Pro Cycling Team 1:04:02
105  LECROQ Jérémy B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM 1:08:43
106  VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli – Sidermec 1:08:55
107  IRIBE Shotaro NTT Pro Cycling 1:09:23