fot. NTT Pro Cycling/Twitter/Sirotti

Ben O’Connor po solowej akcji wygrał królewski etap Etoile de Besseges. Świetny występ zanotował Kamil Małecki.

Czwarty etap Etoile de Besseges był zdecydowanie najtrudniejszy w całym wyścigu. Na trasie prowadzącej z Le Pont du Gard do Le Mont Bouquet mieliśmy dwie górskie premie, a po nich, na ostatnich pięciu kilometrach zawodnicy mieli do pokonania podjazd o blisko 10-procentowym nachyleniu. Można było się więc spodziewać walki zawodników specjalizujących się we wspinaczce.

Najpierw jednak główne role odgrywali uciekinierzy. Tym razem w odjeździe zabrakło co prawda Georga Zimmermanna, ale jego miejsce zajął inny zawodnik w pomarańczowej koszulce – Kamil Małecki. Oprócz niego w ucieczce dnia znaleźli się Dimitri Claeys (Cofidis), Simon Clarke (Education First), Jose Goncalves (Nippo Delko Marseille), Ben O’Connor (Team NTT) i Lionel Taminiaux (Wallonie Bruxelles), do których na około 30 kilometrów przed metą dołączyli Edvald Boasson Hagen, Michel Gogl (obaj Team NTT), Maxime Cam (Vital Concept), Damien Touzé (Cofidis) i Morne Van Niekerk (St Michel – Auber93)

Ich przewaga nie osiągała oszałamiających rozmiarów – maksymalnie dochodziła do 3 minut, ale dzięki ich równej, mocnej jeździe główna grupa miała problem z odrabianiem strat. Oczywiście nie każdy był w stanie wytrzymać to tempo – tuż przed ostatnią wspinaczką w z przodu pozostało jedynie pięciu kolarzy, w tym świetnie sobie radzący Kamil Małecki.

Wraz z upływem kolejnych minut coraz bardziej oczywiste stawało się to, że to ktoś z tej piątki będzie za chwilę mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Na zdecydowanie najmocniejszego zawodnika wyglądał O’Connor i to właśnie on na dwa kilometry przed metą zaatakował. Koła utrzymał mu jedynie Clarke, ale i on musiał odpuścić przy kolejnym przyspieszeniu, więc Afrykaner do mety dotarł samotnie. Po nim kreskę przekroczyli kolejno Clarke i… Małecki. Natomiast nowym liderem klasyfikacji generalnej został Benoit Cosnefroy, który dziś zajął 5. lokatę.

Wyniki czwartego etapu:

1 Ben O’Connor (Aus) NTT Pro Cycling 3:20:29
2 Simon Clarke (Aus) EF Pro Cycling 0:00:16
3 Kamil Malecki (Pol) CCC Team
4 Alberto Bettiol (Ita) EF Pro Cycling 0:00:26
5 Benoit Cosnefroy (Fra) AGR la Mondiale 0:00:29
6 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic 0:00:33
7 Laurens Huys (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:36
8 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
9 Aurélien Paret Peintre (Fra) AGR la Mondiale 0:00:38
10 Daniel Alejandro Mendez Norena (Col) Equipo Kern Pharma 0:00:41
11 Magnus Cort Nielsen (Den) EF Pro Cycling 0:00:52
12 Damien Touze (Fra) Cofidis 0:00:56
13 Alexys Brunel (Fra) Groupama-FDJ
14 Michael Valgren Hundahl (Den) NTT Pro Cycling
15 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie
16 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ 0:01:00
17 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:01:07
18 Aime De Gendt (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:01:09
19 Xandro Meurisse (Bel) Circus-Wanty Gobert
20 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 0:01:12
21 Pierre Latour (Fra) AGR la Mondiale 0:01:19
22 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic 0:01:23
23 Anthony Perez (Fra) Cofidis
24 Mauro Finetto (Ita) Nippo Delko Provence 0:01:25
25 Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma 0:01:28
26 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:34
27 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:01:41
28 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie
29 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:49
30 Jonas Koch (Ger) CCC Team 0:01:53
31 Arthur Vichot (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:01:57
32 Arnaud Courteille (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
33 Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix 0:01:58
34 Georg Zimmermann (Ger) CCC Team 0:02:02
35 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-Vital Concept 0:02:09
36 Biniam Hailu (Eri) Nippo Delko Provence 0:02:30
37 Alexander Krieger (Ger) Alpecin-Fenix 0:02:39
38 Massimo Orlandi (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:02:42
39 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma 0:02:44
40 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:02:49
41 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team 0:02:55
42 Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie 0:03:09
43 Michal Paluta (Pol) CCC Team
44 Maxime Cam (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:03:11
45 Sean Bennett (USA) EF Pro Cycling 0:03:21
46 Luc Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 0:03:24
47 François Bidard (Fra) AGR la Mondiale 0:03:26
48 Samuel Leroux (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:03:47
49 Romain Le Roux (Fra) Team Arkea-Samsic 0:03:49
50 Thomas Pesenti (Ita) Beltrami TSA Marchiol
51 Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic 0:03:58
52 Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo 0:04:00
53 Roman Maikin (Rus) Cambodia Cycling Academy
54 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 0:04:27
55 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo
56 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber
57 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber
58 José Gonçalves (Por) Nippo Delko Provence 0:04:42
59 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 0:04:49
60 Tom Dernies (Bel) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole
61 Andreas Nielsen (Den) NTT Pro Cycling 0:05:04
62 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
63 Julien Vermote (Bel) Cofidis 0:05:39
64 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis 0:05:43
65 Alessandro Fedeli (Ita) Nippo Delko Provence 0:06:00
66 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 0:06:41
67 Edvald Boasson Hagen (Nor) NTT Pro Cycling 0:08:09
68 Tom Devriendt (Bel) Circus-Wanty Gobert
69 Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo 0:08:13
70 Senne Leysen (Bel) Alpecin-Fenix
71 Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 0:08:14
72 Roy Jans (Bel) Alpecin-Fenix 0:09:00
73 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ 0:09:13
74 Logan Owen (USA) EF Pro Cycling 0:09:38
75 Julius Van den Berg (Ned) EF Pro Cycling
76 Kamil Gradek (Pol) CCC Team 0:09:46
77 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie 0:11:15
78 Michael Gogl (Aut) NTT Pro Cycling
79 Samy Aurignac (Fra) Cambodia Cycling Academy 0:13:18
80 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic 0:14:52
81 Clement Venturini (Fra) AGR la Mondiale
82 Florian Hudry (Fra) Cambodia Cycling Academy 0:15:40
83 Florian Dumourier (Fra) Cambodia Cycling Academy 0:15:43
84 Nicolo’ Parisini (Ita) Beltrami TSA Marchiol
85 Jay Robert Thomson (RSA) NTT Pro Cycling
86 Matús Stocek (Svk) Beltrami TSA Marchiol
87 Christophe Masson (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole
88 Jérémy Leveau (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:15:47
89 Jasper De Plus (Bel) Circus-Wanty Gobert
90 Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
91 Fumiyuki Beppu (Jpn) Nippo Delko Provence
92 Pierre Barbier (Fra) Nippo Delko Provence
93 Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber
94 Martin Bouzas Rey (Spa) Equipo Kern Pharma
95 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis 0:15:50
96 Julien Antomarchi (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:15:58
97 Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo 0:16:02
98 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic 0:16:05
99 Alexis Gougeard (Fra) AGR la Mondiale 0:16:13
100 Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
101 Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels-Vital Concept 0:16:28
102 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles
103 Filippo Baroncini (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:16:33
104 Dries De Bondt (Bel) Alpecin-Fenix 0:16:36
105 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team
106 Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic 0:16:59
107 Bryan Alaphilippe (Fra) St Michel-Auber 0:17:02
108 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles 0:17:30
109 Alfdan De Decker (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:18:12
110 Kris Boeckmans (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
111 Boy Van Poppel (Ned) Circus-Wanty Gobert
112 Marco Grendene (Ita) Beltrami TSA Marchiol
113 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
114 Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
115 Marti Marquez Roman (Spa) Equipo Kern Pharma
116 Gregorio Ferri (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:19:05
117 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:19:37
118 Quentin Jauregui (Fra) AGR la Mondiale
119 Emiel Vermeulen (Bel) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole
120 Atsushi Oka (Jpn) Nippo Delko Provence 0:20:09
121 Alexandar Richardson (GBr) Alpecin-Fenix 0:21:44
122 Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:22:57
DNF Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
DNF Sean De Bie (Bel) Wallonie Bruxelles
DNF Jordan Levasseur (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole

Klasyfikacja generalna:

1 Benoit Cosnefroy (Fra) AGR la Mondiale 14:24:17
2 Alexys Brunel (Fra) Groupama-FDJ 0:00:24
3 Alberto Bettiol (Ita) EF Pro Cycling 0:00:40
4 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie 0:00:43
5 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ 0:00:45
6 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:12
7 Aurélien Paret Peintre (Fra) AGR la Mondiale 0:01:25
8 Laurens Huys (Bel) Wallonie Bruxelles 0:01:28
9 Damien Touze (Fra) Cofidis 0:01:29
10 Daniel Alejandro Mendez Norena (Col) Equipo Kern Pharma 0:01:33
11 Arthur Vichot (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:01:44
12 Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix 0:01:45
13 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:01:49
14 Aime De Gendt (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:01:51
15 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:02:01
16 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 0:02:04
17 Xandro Meurisse (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:02:06
18 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:09
19 Anthony Perez (Fra) Cofidis 0:02:15
20 Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma 0:02:20
21 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:02:23
22 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic
23 Mauro Finetto (Ita) Nippo Delko Provence 0:02:25
24 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team 0:02:42
25 Jonas Koch (Ger) CCC Team 0:02:45
26 Simon Clarke (Aus) EF Pro Cycling
27 Georg Zimmermann (Ger) CCC Team 0:02:47
28 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-Vital Concept 0:02:51
29 Alexander Krieger (Ger) Alpecin-Fenix 0:03:05
30 Michael Valgren Hundahl (Den) NTT Pro Cycling 0:03:24
31 Biniam Hailu (Eri) Nippo Delko Provence 0:03:37
32 Michal Paluta (Pol) CCC Team 0:03:38
33 Kamil Malecki (Pol) CCC Team 0:03:39
34 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:03:49
35 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo 0:04:11
36 François Bidard (Fra) AGR la Mondiale 0:04:18
37 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 0:04:19
38 Pierre Latour (Fra) AGR la Mondiale 0:04:21
39 Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic 0:04:40
40 Roman Maikin (Rus) Cambodia Cycling Academy 0:04:42
41 Samuel Leroux (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:04:44
42 Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo 0:05:00
43 Magnus Cort Nielsen (Den) EF Pro Cycling 0:05:10
44 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:06:01
45 Sean Bennett (USA) EF Pro Cycling 0:06:27
46 Julien Vermote (Bel) Cofidis 0:06:51
47 Maxime Cam (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:07:00
48 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 0:07:16
49 Alessandro Fedeli (Ita) Nippo Delko Provence 0:07:35
50 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 0:07:48
51 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 0:07:51
52 Arnaud Courteille (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:08:39
53 Edvald Boasson Hagen (Nor) NTT Pro Cycling 0:09:00
54 Senne Leysen (Bel) Alpecin-Fenix 0:09:13
55 Roy Jans (Bel) Alpecin-Fenix 0:09:42
56 Romain Le Roux (Fra) Team Arkea-Samsic 0:10:39
57 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma 0:11:01
58 Andreas Nielsen (Den) NTT Pro Cycling 0:11:05
59 Luc Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 0:11:42
60 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie 0:11:57
61 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 0:11:59
62 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic 0:13:10
63 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis 0:13:44
64 Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie 0:14:22
65 Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 0:14:56
66 Michael Gogl (Aut) NTT Pro Cycling 0:15:01
67 Clement Venturini (Fra) AGR la Mondiale 0:15:02
68 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 0:15:05
69 Ben O’Connor (Aus) NTT Pro Cycling 0:15:10
70 José Gonçalves (Por) Nippo Delko Provence 0:15:29
71 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic 0:16:07
72 Massimo Orlandi (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:16:08
73 Jérémy Leveau (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:16:47
74 Julius Van den Berg (Ned) EF Pro Cycling 0:16:55
75 Pierre Barbier (Fra) Nippo Delko Provence 0:17:47
76 Filippo Baroncini (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:17:57
77 Kamil Gradek (Pol) CCC Team 0:18:25
78 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic 0:18:43
79 Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels-Vital Concept 0:19:00
80 Thomas Pesenti (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:19:02
81 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:19:07
82 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 0:19:12
83 Boy Van Poppel (Ned) Circus-Wanty Gobert 0:19:31
84 Alexis Gougeard (Fra) AGR la Mondiale 0:20:29
85 Samy Aurignac (Fra) Cambodia Cycling Academy 0:20:32
86 Dries De Bondt (Bel) Alpecin-Fenix 0:20:39
87 Tom Dernies (Bel) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:21:26
88 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis 0:21:39
89 Tom Devriendt (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:21:53
90 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:23:37
91 Nicolo’ Parisini (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:24:00
92 Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie 0:24:06
93 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles 0:24:39
94 Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic 0:25:50
95 Bryan Alaphilippe (Fra) St Michel-Auber 0:26:16
96 Quentin Jauregui (Fra) AGR la Mondiale 0:26:57
97 Emiel Vermeulen (Bel) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:26:58
98 Florian Dumourier (Fra) Cambodia Cycling Academy 0:27:11
99 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ 0:27:23
100 Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:27:29
101 Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:28:04
102 Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 0:28:42
103 Atsushi Oka (Jpn) Nippo Delko Provence 0:29:14
104 Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:29:17
105 Julien Antomarchi (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:29:54
106 Alfdan De Decker (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:30:51
107 Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo 0:31:58
108 Kris Boeckmans (Bel) B&B Hotels-Vital Concept 0:32:33
109 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles 0:33:04
110 Marti Marquez Roman (Spa) Equipo Kern Pharma 0:33:05
111 Matús Stocek (Svk) Beltrami TSA Marchiol 0:33:07
112 Jay Robert Thomson (RSA) NTT Pro Cycling 0:33:36
113 Logan Owen (USA) EF Pro Cycling 0:34:53
114 Jasper De Plus (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:35:12
115 Fumiyuki Beppu (Jpn) Nippo Delko Provence 0:39:15
116 Alexandar Richardson (GBr) Alpecin-Fenix 0:39:27
117 Martin Bouzas Rey (Spa) Equipo Kern Pharma 0:40:16
118 Christophe Masson (Fra) Naturaever-Roubaix-Lille Metropole 0:40:25
119 Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo 0:40:54
120 Gregorio Ferri (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:41:11
121 Florian Hudry (Fra) Cambodia Cycling Academy 0:47:34
122 Marco Grendene (Ita) Beltrami TSA Marchiol 0:48:24