fot. UAE Team Emirates/Bettini Photo

Słoweński kolarz w wielkim stylu odniósł zwycięstwo na piekielnie trudnym Sierra Bernia. Ponadto powrócił on na pozycję lidera przed finałowym jutrzejszym etapem.

Czwarty, królewski odcinek ścigania w regionie autonomicznym Walencji liczył 170 kilometrów. Na trasie na kolarzy czekało aż pięć kategoryzowanych podjazdów, takich jak między innymi słynny Coll de Rates (6.6 km, śr. 5.4%), znany wszystkim kolarzom, zarówno zawodowcom, jak i amatorom. Będzie to, jednak tylko przygrywka do piekielnie trudnego Sierra Bernia (5.1 km, śr. 11.9%, max. 20%).

Tuż po starcie peleton nie chciał tak łatwo puścić ucieczki, jednak po pewnym czasie udało się ją zawiązać. Znalazło się w niej sześciu kolarzy: Tim Declerq (Deceuninck Quick-Step),  Greg Van Avermaet, Nathan van Hooydonck (obaj CCC Team), Gonzalo Serrano (Caja Rural), Giovanni Carboni (Bardiani-CSF-Faizanè) oraz Pello Bilbao (Bahrain-McLaren).

Harcownicy nie mogli zbudować sobie znaczącej przewagi ze względu na dziesiątą pozycję w klasyfikacji generalnej mistrza olimpijskiego z polskiej ekipy CCC, który tracił do lidera Jacka Haiga (Mitchelton-Scott) tylko pięć sekund. W peletonie pracę wykonywały Mitchelton-Scott oraz UAE Team Emirates. Na 44 kilometry do mety przewaga uciekinierów wynosiła dwie minuty i 10 sekund.

Grupa zasadnicza sukcesywnie redukowała stratę. Ucieczka została zredukowana do trójki zawodników: Declerq, Van Avermaet oraz Pello Bilbao. Harcownicy rozpoczęli Sierra de Bernia z przewagą około 30 sekund. Ku zaskoczeniu problemy miał Bask, a na czele peletonu tempo narzucał Team INEOS. Na prowadzenie wysunął się Greg Van Avermaet, a w grupie liderów na czele pojawił się Michał Kwiatkowski pomagając Tao Geogheanowi Hartowi.

Lider grupy CCC został doścignięty i do ataku przeszedł Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Z tyłu pogoń inicjował Wout Poels (Bahrain Mclaren). Słoweński kolarz z każdym metrem oddalał się od rywali, a poważne problemy mieli dotychczasowy lider Haig oraz Alejandro Valverde (Movistar). Z tyłu do ataku przeszedł Dan Martin (Israel Start-Up Nation).

21-letni Pogačar samotnie przeciął linię mety obejmując ponownie prowadzenie w całem “Wyścigu Dookoła Walencji”. Miejsca na podium uzupełnili Wout Poels oraz Tao Geoghegan Hart.

Wyniki czwartego etapu:

1 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 4:22:03
2 Wouter Poels (Ned) Bahrain McLaren 0:00:06
3 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Ineos
4 Daniel Martin (Irl) Israel Start-Up Nation
5 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
6 Dylan Teuns (Bel) Bahrain McLaren 0:00:23
7 Ion Izaguirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:00:32
8 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:00:42
9 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana Pro Team 0:00:45
10 Ruben Fernandez (Spa) Fundacion-Orbea 0:00:49
11 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Fundacion-Orbea 0:00:57
12 James Knox (GBr) Deceuninck-Quickstep 0:01:07
13 Victor De la Parte (Spa) CCC Team 0:01:12
14 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos
15 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:01:14
16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
17 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:01:20
18 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:01:31
19 Pello Bilbao (Spa) Bahrain McLaren 0:01:39
20 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:01:45
21 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team 0:01:50
22 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:57
23 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:02:27
24 Dorian Godon (Fra) AG2R la Mondiale 0:02:35
25 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:02:38
26 Márton Dina (Hun) Kometa Xstra 0:02:47
27 Mathias Frank (Swi) AG2R la Mondiale 0:02:57
28 Matej Mohoric (Slo) Bahrain McLaren 0:03:21
29 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Fundacion-Orbea 0:03:41
30 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:47
31 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:03:49
32 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
33 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:03:52
34 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Ineos
35 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Kern Pharma 0:04:01
36 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana Pro Team 0:04:15
37 Jon Agirre Egaña (Spa) Kern Pharma 0:04:42
38 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-Rusvelo
39 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:04:59
40 Joan Bou Company (Spa) Fundacion-Orbea
41 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:05:03
42 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:05:21
43 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 0:05:28
44 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
45 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH 0:05:38
46 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-Quickstep 0:05:40
47 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-Quickstep 0:05:41
48 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:05:50
49 Davide Villella (Ita) Movistar Team 0:05:53
50 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH 0:06:03
51 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:06:07
52 David De la Cruz Melgarejo (Spa) UAE Team Emirates 0:06:17
53 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R la Mondiale 0:06:37
54 Urko Berrade Fernandez (Spa) Kern Pharma 0:06:50
55 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:06:56
56 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team 0:07:12
57 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team 0:07:41
58 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-Up Nation 0:08:11
59 Michael Schär (Swi) CCC Team 0:08:38
60 Christian Knees (Ger) Team Ineos 0:08:48
61 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:09:17
62 Oliver Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:09:20
63 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:09:32
64 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Kern Pharma 0:09:34
65 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Start-Up Nation 0:09:42
66 Matthias Brändle (Aut) Israel Start-Up Nation 0:09:49
67 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team 0:09:59
68 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-Quickstep 0:10:20
69 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-Quickstep 0:10:43
70 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal 0:11:12
71 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
72 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’
73 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:11:15
74 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-Quickstep
75 Scott Davies (GBr) Bahrain McLaren
76 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-Quickstep
77 Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott 0:11:27
78 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:12:42
79 Ivan Garcia Cortina (Spa) Bahrain McLaren 0:12:46
80 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:12:53
81 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Team Ineos 0:13:01
82 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 0:13:02
83 Salvatore Puccio (Ita) Team Ineos 0:13:04
84 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:13:07
85 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 0:13:10
86 Matteo Trentin (Ita) CCC Team
87 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott 0:13:12
88 Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team 0:13:32
89 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:13:34
90 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:13:36
91 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton-Scott 0:13:43
92 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:13:49
93 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA 0:14:11
94 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:14:19
95 Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott 0:14:36
96 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:15:05
97 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH 0:15:24
98 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
99 Romain Cardis (Fra) Total Direct Energie 0:15:40
100 Enrique Sanz Unzue (Spa) Kern Pharma 0:15:47
101 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie 0:16:11
102 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:16:14
103 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Xstra 0:16:58
104 Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation 0:17:31
105 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Fundacion-Orbea 0:17:38
106 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-Up Nation 0:17:56
107 Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:21:24
108 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
109 Julen Irizar Laskurain (Spa) Fundacion-Orbea 0:21:35
110 Isaac Canton Serrano (Spa) Burgos-BH 0:21:38
111 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:22:05
112 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma 0:22:08
113 Cedric Beullens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
114 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
115 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo
116 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma
117 Daniel Navarro Garcia (Spa) Israel Start-Up Nation
118 Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain McLaren
119 Julien Duval (Fra) AG2R la Mondiale
120 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Kern Pharma 0:22:16
121 Lawrence Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:22:20
122 Filippo Zana (Ita) Bardiani CSF Faizane’
123 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:22:22
124 Sergio Nestor Araiz Michel (Spa) Kern Pharma 0:22:34
125 Simon Sellier (Fra) Total Direct Energie 0:22:50
126 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:22:54
127 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 0:22:56
128 Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH 0:22:58
129 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:23:22
130 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma 0:23:26
131 Christoph Pfingsten (Ger) Team Jumbo-Visma
132 Juan Jose Lobato del Valle (Spa) Fundacion-Orbea 0:23:27
133 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma
134 Giacomo Garavaglia (Ita) Kometa Xstra 0:23:32
135 Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie 0:23:34
136 Daniel Viegas (Por) Kometa Xstra
137 Antonio Puppio (Ita) Kometa Xstra 0:24:35
Klasyfikacja generalna:
1 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 16:38:28
2 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:00:06
3 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Ineos
4 Daniel Martin (Irl) Israel Start-Up Nation 0:00:13
5 Dylan Teuns (Bel) Bahrain McLaren 0:00:23
6 Wouter Poels (Ned) Bahrain McLaren 0:00:25
7 Ion Izaguirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:00:32
8 Ruben Fernandez (Spa) Fundacion-Orbea 0:00:49
9 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana Pro Team 0:01:11
10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:01:14
11 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:01:19
12 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:01:22
13 James Knox (GBr) Deceuninck-Quickstep
14 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:01:36
15 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:01:43
16 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Fundacion-Orbea 0:01:46
17 Victor De la Parte (Spa) CCC Team 0:01:47
18 Pello Bilbao (Spa) Bahrain McLaren 0:01:49
19 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:01:53
20 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team 0:01:55
21 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:02:11
22 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:58
23 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:03:09
24 Matej Mohoric (Slo) Bahrain McLaren 0:03:23
25 Márton Dina (Hun) Kometa Xstra 0:03:27
26 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:03:36
27 Mathias Frank (Swi) AG2R la Mondiale 0:03:39
28 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie 0:04:08
29 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:04:44
30 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Ineos 0:04:49
31 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana Pro Team 0:05:04
32 Jon Agirre Egaña (Spa) Kern Pharma 0:05:40
33 Joan Bou Company (Spa) Fundacion-Orbea 0:05:57
34 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:06:10
35 Davide Villella (Ita) Movistar Team 0:06:22
36 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 0:06:23
37 David De la Cruz Melgarejo (Spa) UAE Team Emirates 0:06:43
38 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:06:47
39 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:07:04
40 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:07:25
41 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH 0:07:48
42 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team 0:07:50
43 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R la Mondiale 0:08:06
44 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Fundacion-Orbea 0:08:21
45 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-Quickstep 0:08:41
46 Urko Berrade Fernandez (Spa) Kern Pharma 0:08:59
47 Dorian Godon (Fra) AG2R la Mondiale 0:09:26
48 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team 0:10:20
49 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-Up Nation 0:10:34
50 Michael Schär (Swi) CCC Team 0:11:01
51 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-Quickstep 0:11:09
52 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-Quickstep 0:11:39
53 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Start-Up Nation 0:11:40
54 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:11:46
55 Matthias Brändle (Aut) Israel Start-Up Nation 0:12:19
56 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Kern Pharma 0:12:34
57 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:13:04
58 Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott 0:13:29
59 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:13:33
60 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:14:16
61 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:14:28
62 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-Quickstep 0:14:37
63 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team 0:14:39
64 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Kern Pharma 0:14:41
65 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:14:51
66 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:15:34
67 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal 0:15:42
68 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:15:45
69 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:16:13
70 Ivan Garcia Cortina (Spa) Bahrain McLaren 0:16:20
71 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH 0:16:29
72 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:16:49
73 Christian Knees (Ger) Team Ineos 0:16:53
74 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:17:08
75 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-Quickstep 0:17:35
76 Matteo Trentin (Ita) CCC Team 0:17:40
77 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott 0:17:42
78 Salvatore Puccio (Ita) Team Ineos 0:17:44
79 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-Quickstep 0:17:48
80 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton-Scott 0:18:03
81 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA 0:18:31
82 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:18:53
83 Romain Cardis (Fra) Total Direct Energie 0:19:26
84 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:19:30
85 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:19:35
86 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:19:56
87 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 0:19:59
88 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie 0:20:20
89 Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott 0:21:16
90 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Fundacion-Orbea 0:21:17
91 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:21:55
92 Oliver Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:22:00
93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Israel Start-Up Nation 0:22:46
94 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:22:47
95 Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation 0:22:48
96 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:23:23
97 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:23:51
98 Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH 0:24:07
99 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-Up Nation 0:24:13
100 Lawrence Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:24:22
101 Scott Davies (GBr) Bahrain McLaren 0:24:30
102 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:24:59
103 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:25:05
104 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF Faizane’
105 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:25:13
106 Enrique Sanz Unzue (Spa) Kern Pharma 0:25:39
107 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:26:00
108 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Team Ineos 0:26:38
109 Julien Duval (Fra) AG2R la Mondiale 0:27:25
110 Daniel Viegas (Por) Kometa Xstra 0:27:29
111 Filippo Zana (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:27:36
112 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 0:27:38
113 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma 0:27:42
114 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:27:47
115 Juan Jose Lobato del Valle (Spa) Fundacion-Orbea 0:27:57
116 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:28:00
117 Christoph Pfingsten (Ger) Team Jumbo-Visma 0:28:06
118 Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team 0:28:14
119 Simon Sellier (Fra) Total Direct Energie 0:28:42
120 Cedric Beullens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:28:56
121 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma 0:29:00
122 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH 0:29:13
123 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma 0:29:47
124 Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain McLaren 0:31:00
125 Isaac Canton Serrano (Spa) Burgos-BH 0:31:55
126 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Xstra 0:32:18
127 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Kern Pharma 0:32:56
128 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma 0:33:20
129 Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:33:36
130 Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie 0:33:53
131 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 0:34:28
132 Julen Irizar Laskurain (Spa) Fundacion-Orbea 0:34:37
133 Sergio Nestor Araiz Michel (Spa) Kern Pharma 0:34:43
134 Antonio Puppio (Ita) Kometa Xstra 0:34:56
135 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:34:57
136 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:35:53
137 Giacomo Garavaglia (Ita) Kometa Xstra 0:40:56