fot. Astana / Getty Sport

Astana muy latino. Astana bardzo latynoska – tak swój artykuł o prezentacji kazachskiej drużyny World Tour Astana w hiszpańskim Calpe zatytułował hiszpański dziennik “AS”. Trudno się dziwić, bowiem w sezonie 2020 będzie ścigało się w jej barwach sześciu Hiszpanów i czterech Kolumbijczyków. 

Tak to już w zawodowym peletonie jest, że kraj, w którym zarejestrowana jest drużyna niewiele mówi o narodowości kolarzy się w niej ścigających. Nie inaczej jest w przypadku kazachskiej Astany, w której większość stanowią kolarze hiszpańskojęzyczni. Hiszpanie w jej składzie to: Luis León Sanchez, Omar Fraile, Alex Aranburu, Óscar Rodríguez oraz bracia Ion i Gorka Izagirre, zaś Kolumbijczycy to: Miguel Ángel López, Hernando Bohorquez, Rodrigo Contreras oraz Harold Tejada.

– Czuję się w tej drużynie bardzo dobrze. To bardzo miłe i przyjemne, że istnieje w tej formacji taki latynoski blok. To będzie mój szósty sezon w tej drużynie. Przyszedłem do niej w tym samym czasie, co Luis León, którego uważam za świetnego kolegę i partnera w wyścigach. Ponadto są moi rodacy jak Bohórquez, Contreras i teraz dołączył do nich także Tejada. Są także Omar Fraile, Ion i Gorka Izagirre, a także młodzi i utalentowani Hiszpanie

– powiedział “Superman” López, który miał na myśli pozyskanego z Euskadi-Murias Óscara Rodrígueza i Alexa Aranburu z Caja Rural. Obaj mają 24 lata i nadzieję na rozwój w peletonie na najwyższym poziomie.

– To jest rok na naukę, chociaż oczywiście, jeśli otrzymam szanse dla siebie, to będę chciał je wykorzystywać

– powiedział Aranburu, zwycięzca jednego z etapów tegorocznej edycji Vuelta a Burgos i dwa razy drugi podczas etapów hiszpańskiej Vuelty.

Z kolei Rodríguez przyznał, że chciałby wystartować w Giro d’Italia u boku Jakoba Fuglsanga, ale pomimo to również wykazał się w swojej wypowiedzi pokorą.

– Podczas pierwszego sezonu [w World Tourze] najważniejsze jest, aby zaaklimatyzować się w drużynie i pomóc naszym liderom.

A jakie liderzy mają plany? Jakob Fuglsang będzie walczył w Giro d’Italia, Miguel Ángel López ma zadebiutować w Tour de France, zaś mistrz Kazachstanu Alexey Lutsenko będzie celował w Ronde van Vlaanderen, ardeńskie klasyki, a następnie w IO olimpijskie w Tokio.

Poza zawodnikami publiczności pokazał się również ultralekki rower Willier Zero SLR, wyposażony w hamulce tarczowe i z całkowicie ukrytymi kablami, pomalowany w barwach zespołu.

fot. Willier Triestina

Podczas prezentacji zabrakło jedynie Artyoma Zakharova, który brał udział w torowym Pucharze Świata w australijskim Brisbane.

Pełny skład drużyny Astana na sezon 2020: Alexander Aranburu (ESP), Zhandos Bizhigitov (KAZ), Manuele Boaro (ITA), Hernando Bohorquez (COL), Rodrigo Contreras (COL), Laurens De Vreese (BEL), Fabio Felline (ITA), Daniil Fominykh (KAZ), Omar Fraile (ESP), Jakob Fuglsang (DEN), Yevgeniy Gidich (KAZ), Jonas Gregaard Wilsly (DEN), Dmitriy Gruzdev (KAZ), Hugo Houle (CAN), Ion Izagirre (ESP), Gorka Izagirre (ESP), Miguel Angel Lopez (COL), Alexey Lutsenko (KAZ), Davide Martinelli (ITA),  Merhawi Kudus (ERI), Yuriy Natarov (KAZ), Vadim Pronskiy (KAZ), Oscar Rodriguez (ESP), Luis Leon Sanchez (ESP), Nikita Stalnov (KAZ), Harold Tejada (COL), Aleksandr Vlasov (RUS), Artyom Zakharov (KAZ).