fot. Giro d'Italia

Zgodnie z zapowiedziami, czas na kolejne głosowanie w ramach nagród Naszosie.pl. Tym razem wybiorą Państwo razem z nami najlepszego sprintera w sezonie 2019.

Nominowani:

1. Elia Viviani

Dla jednego z najlepszych sprinterów ostatnich lat, sezon 2019 był kolejnym z serii bardzo udanych. Na pożegnanie z zespołem Deceuninck – Quick Step Włoch zdołał nie tylko wygrać mistrzostwo Europy, ale także zgarnąć 10 innych triumfów etapowych czy w wyścigach jednodniowych. Jeśli jednak chodzi o Wielkie Toury, w tym roku podopieczny Patricka Lefevere tylko raz wznosił ręce w geście triumfu – na zakończenie 4. etapu Tour de France.

fot. Deceuninck-Quick Step

2. Pascal Ackermann

Młody Niemiec bardzo szybko przejął pałeczkę po słabnącym Andre Greipelu oraz odchodzącym na emeryturę Marcelu Kittelu. Zawodnik ekipy BORA – hansgrohe był jednym z najskuteczniejszych zawodników w całym peletonie, odnosząc aż 13 zwycięstw, w tym 2 podczas Giro d’Italia, 2 w trakcie Tour de Pologne czy także 2 na Tour of Guangxi. Niemiec z pewnością był w tym roku jednym z najlepszych, ale czy najlepszy?

3. Caleb Ewan

Przejście do Lotto Soudal z pewnością posłużyło młodemu Australijczykowi. 25-letni sprinter zrobił show przede wszystkim podczas Wielkich Tourów, gdzie odniósł aż 5 zwycięstw (2 na Giro d’Italia, 3 na Tour de France), co w tym roku było bezsprzecznie najlepszym rezultatem. W sumie na jego koncie znalazło się 10 zwycięstw w wyścigach na całym świecie.

fot. ASO / Pauline Ballet

4. Dylan Groenewegen

Dwa wygrane etapy Tour de France oraz dominacja na mniejszych imprezach – tak w skrócie można określić tegoroczne występy Dylana Groenewegena. Holender przede wszystkim imponował szybkością podczas wietrznych etapów Paryż – Nicea (2 zwycięstwa) oraz Wyścigu dookoła Dunkierki (3 triumfy). Dodając do tego sukcesy m.in. w ZLM Tour czy Tour of Britain, zbiera nam się spora liczba wiktorii, których na koncie kolarza Jumbo – Visma w sumie było aż 16.

Foto: Tour of Britain

5. Sam Bennett

Chociaż Irlandczyk nie miał w tym sezonie aż tylu ważnych okazji do wykazania się, jego rezultaty wciąż robią wrażenie. Przede wszystkim zawodnik BORA – hansgrohe zdołał wygrać 2 etapy Vuelta a Espana. Poza tym warto zatrzymać się także nad trypletem zdobytym na płaskich etapach BinckBank Tour.

Foto: La Vuelta

6. Peter Sagan

Chociaż dla Słowaka nie był to najlepszy sezon w karierze (a w zasadzie jeden z gorszych), jego rezultaty nadal potrafią przytrafić niejednego o zawroty głowy. W sumie lider BORA – hansgrohe zdołał wygrać 5 etapów / wyścigów w sezonie 2019, zaliczając do tego grona m.in. triumf etapowy w Tour de France czy Amgen Tour of California.

fot. Twitter

7. Fabio Jakobsen

Viviani odchodzi, Jakobsen przejmuję pałeczkę – tak w skrócie można opisać to, co zimą stanie się w sprinterskim pociągu Deceuninck – Quick Step. Młody Holender wielokrotnie w sezonie 2019 udowadniał, że jest już gotowy na wielkie ściganie. Przede wszystkim warto odnotować jego sukcesy na hiszpańskiej Vuelcie, w Tour of Turkey oraz Amgen Tour of California.

8. Fernando Gaviria

Choć sezon 2019 bł naprawdę ciężki dla Kolumbijczyka, jego wola walki do samego końca nie ustępowała. Świadczy o tym choćby bardzo dobry start w Tour of Guangxi, gdzie dwukrotnie triumfował. Oprócz występu w Chinach, 25-letni zawodnik powinien dobrze zapamiętać także udział w Giro d’Italia (wygrany etap po dyskwalifikacji Vivianiego) oraz otwierającą sezon Vueltę a San Juan.

Foto: Dario Belingheri/BettiniPhoto©2019

9. Bryan Coquard

Choć od dłuższego czasu nie oglądamy Francuza na najważniejszych imprezach w sezonie, jego sprinterskie umiejętności nigdzie nie uleciały. Najlepszy zawodnik Vital Concept zanotował w tym roku 8 triumfów w takich imprezach jak Arctic Race of Norway, GP Pino Cerami czy Baloise Belgium Tour. Należy jednak pamiętać, że wszystkie wymienione imprezy są nieco słabiej obsadzone, choć pokonanie Mathieu van der Poela nie należy do najłatwiejszych zadań.

fot. Vital Concept – B&B Hotels

10. Arnaud Demare

Kolejny z Francuzów ma za sobą trudny, choć dość udany sezon. Zawodnik ekipy Groupama – FDJ przede wszystkim zdołał odnieść etapowe zwycięstwo na Giro d’Italia, a tego przez wiele lat brakowało na jego liście. Oprócz tego należy jeszcze pamiętać, że 28-letni kolarz pokazywał się z dobrej strony także podczas VOO Tour de Wallonie, czy w Wyścigu dookoła Oksytanii, w sumie odnosząc 5 zwycięstw w całym sezonie.

fot. La Route d’Occitane

 

Podobnie jak w przypadku poprzednich kategorii, zapraszamy do głosowania poniżej!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments