fot. British Cycling

Cameron Jeffers został pozbawiony pierwszego w historii tytułu mistrza Wielkiej Brytanii w e-kolarstwie za oszustwo polegające na manipulowaniu danymi w oprogramowaniu symulującym kolarski wyścig. W związku z powyższym tytuł trafił do Jamesa Phillipsa. 

Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w e-kolarstwie odbywały się na platformie firmy Zwift. Cameron Jeffers wygrał tę rywalizację, ale ostatecznie okazało się, że korzystał z bota do manipulowania danymi, co dawało mu nieuczciwą przewagę nad rywalami. W rezultacie pochodzący z Cornwall kolarz został pozbawiony tytułu mistrza kraju, nałożono na niego karę finansową w wysokości 250 funtów brytyjskich oraz zawieszono na pół roku, a ów zakaz startów dotyczy wszystkich rodzajów kolarskich wyścigów.

– Sprawa ta odnosi się do manipulacji danymi przed finałami [mistrzostw Wielkiej Brytanii]. Jeffers korzystał z bota, aby kilka razy jeździć z mocą dwa tysiące watów na dystansie ponad 200 kilometrów i przy wadze ciała wynoszącej 45 kilogramów

– poinformował Chris Snook, rzecznik Zwifta.

Jefferson zaakceptował karę, a tytuł zwycięzcy przyznano pierwotnie drugiemu Jamesowi Phillipsowi.

E-kolarstwo, w dużej mierze za sprawą firmy Zwift, staje się coraz bardziej popularne i nie służy już tylko zawodowcom do treningów, gdy na zewnątrz panuje brzydka pogoda czy amatorom do zabawy. Od jakiegoś czasu organizowane są zawody odbywające pod auspicjami kolarskich federacji – tak, jak ma to miejsce w przypadku mistrzostw Wielkiej Brytanii, nad którymi pieczę trzyma British Cycling i to ona wykryła oszustwo Jeffersa.

Ponadto niedawno Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) i Zwift poinformowali, że w 2020 roku odbędą się mistrzostwa świata w e-kolarstwie.