fot. Coppa Sabatini

Alexey Lutsenko z Astany po pięknej solowej akcji wygrał Coppa Sabatini. Dla mistrza Kazachstanu jest to już dziewiąte zwycięstwo w tym sezonie.

Dzisiejszy wyścig prowadził po dość skomplikowanej trasie – składała się z trzech różnych rund, z czego dwie ostatnie były pokonywane po kilka razy. Znalazło się na niej aż szesnaście podjazdów, które jednak nie należały do najtrudniejszych, więc można się było spodziewać, że wyścig rozstrzygnie dopiero finisz z mocno zredukowanej grupy.

To jednak nie oznacza, że jego pierwsze kilometry były nudne – już na początku od peletonu oderwała się 16-osobowa grupa. Znalazło się w niej wielu kolarzy typowanych przed wyścigiem do zwycięstwa – m.in. Egan Bernal, Davide Formolo i Alexey Lutsenko – prawdopodobnie zawodnik, który miał z tego grona największe szanse na finiszu.

Jednak Kazach nie zamierzał czekać – być może pamiętał, niedawne Coppa Agostoni, gdzie niespodziewanie przegrał na ostatnich metrach z Riabushenko i na około 40 kilometrów przed metą zdecydował się na samotny atak. Za nim wcale nie rozpoczęła się mocna pogoń – wręcz przeciwnie kolarze którzy jechali z nim w grupie szybko zostali wchłonięci przez „peletonik”, a jego przewaga wzrosła do dwóch minut.

Gonitwa za zawodnikiem Astany rozpoczęła się dopiero, gdy od grupki oderwała się trójka: Colbrelli (Bahrain-Merida), Kristian Sbaragli (Israel Cycling Academy) i zaledwie 23-letni Simone Velasco (Neri-Sottoli). 

Jednak było już za późno. Wprawdzie przewaga Kazacha nieco stopniała, ale i tak wjechał na metę z przewagą przekraczającą minutę. Trójka biła się o drugie miejsce i tą walkę wygrał Colbrelli, który już drugi rok z rzędu zakończył wyścig na tej pozycji. Natomiast podium niespodziewanie uzupełnił Velasco, dla którego jest to największy, obok zwycięstwa w Trofeo Laigueglia sukces w karierze.

Wyniki:

1 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 4:22:57
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:01:03
3 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 0:01:04
4 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
5 Filippo Ganna (Ita) Team Ineos 0:01:59
6 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy 0:02:16
7 Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior
8 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
9 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
10 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
11 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
12 Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
13 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
14 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
15 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert
16 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:02:20
17 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
18 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert
19 Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:02:23
20 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
21 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team
22 Leonardo Basso (Ita) Team Ineos
23 Pierpaolo Ficara (Ita) Italy
24 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA
25 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 0:02:27
26 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
27 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:02:30
28 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
29 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:02:39
30 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF 0:02:43
31 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:50
32 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
33 Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
34 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 0:02:52
35 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida 0:02:59
36 Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:03:06
37 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:03:15
38 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
39 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:07:36
40 Dario Puccioni (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
41 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
42 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
43 Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy
44 Marco Landi (Ita) Gazprom–Rusvelo
45 Ivan Martinelli (Ita) D’Amico Um Tools
46 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Cycling
47 Michele Gazzoli (Ita) Italy
48 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior
49 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo
50 Nicolas Dalla Valle (Ita) UAE Team Emirates 0:07:40
51 Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic
52 Maxime Jarnet (Fra) Team Arkea-Samsic
53 Attilio Viviani (Ita) Cofidis Solutions Credits 0:07:41
54 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
55 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:07:44
56 Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:07:47
57 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos 0:07:53
58 Alberto Dainese (Ita) Italy
DNF Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Giovanni Lonardi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Egan Bernal (Col) Team Ineos
DNF Jonathan Castroviejo (Spa) Team Ineos
DNF Ivan Sosa (Col) Team Ineos
DNF Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team
DNF Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida
DNF Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida
DNF Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
DNF Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida
DNF Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
DNF Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
DNF Gregorio Ferri (Ita) Italy
DNF Alberto Bettiol (Ita) EF Education First
DNF Stefano Oldani (Ita) Italy
DNF Stefan Bissegger (Swi) Swiss Racing Academy
DNF Alexander Balmer (Swi) Switzerland
DNF Joel Suter (Swi) Switzerland
DNF Johan Jacons (Swi) Switzerland
DNF Mauro Schmid (Swi) Swiss Racing Academy
DNF Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Luca Covili (Ita) Bardiani CSF
DNF Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
DNF Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF
DNF Roberto González (Pan) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
DNF Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
DNF Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
DNF Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic
DNF Aurélien Doleatto (Fra) Team Arkea-Samsic
DNF Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic
DNF Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic
DNF Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic
DNF Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Eusebio Pascual Bonhome (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
DNF Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
DNF Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
DNF Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM
DNF Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy
DNF Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy
DNF Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
DNF Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy
DNF Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits
DNF Natnael Berhane (Eri) Cofidis, Solutions Credits
DNF Marco Mathis (Ger) Cofidis, Solutions Credits
DNF Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert
DNF Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert
DNF Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert
DNF Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert
DNF Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior
DNF Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior
DNF Martin Schäppi (Swi) IAM Excelsior
DNF Scott Quincey (Swi) IAM Excelsior
DNF Corey Davis (USA) Team Ineosline
DNF Leonardo Bonifazio (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Niccolo’ Salvietti (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Gianni Pugi (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Fabio Mazzucco (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Krzysztof Domin (Pol) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Antonio Di Sante (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Federico Burchio (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Roman Kustadinchev (Rus) D’Amico Um Tools
DNF Valter Ghigino (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Franco Orocito (Arg) D’Amico Um Tools
DNF Orlando Pitzanti (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Yamil Gabriel Tapia (Arg) D’Amico Um Tools