Foto: La Vuelta

W nieco innym składzie niż w poprzednim roku Hiszpanie wystartują w mistrzostwach świata 2019, które odbędą się w Yorkshire, w Wielkiej Brytanii. Selekcjoner “La Roja” Pascual Momparler ogłosił nazwiska dziewięciu kolarzy, którym przewodzi oczywiście wciąż panujący campeón del Mundo Alejandro Valverde (Movistar). 

Pascual Momparler, który debiutuje w roli selekcjonera reprezentacji Hiszpanii, wybrał następujących zawodników, których zadaniem będzie pomóc obronić tytuł sprzed roku, wywalczony przez Alejandro Valverde. Są to: trzej kolarze Movistaru Imanol Erviti, Marc SolerJosé Joaquín Rojas, pochodzący z Asturii specjalista od klasyków Iván García Cortina (Bahrain-Merida), bracia Ion i Gorka Izagirre (Astana), Luisa León Sánchez (również Astana) oraz specjalista od jazdy na czas Jonathan Castroviejo (INEOS).

Na wstępnej liście ogłoszonej przez Momparlera w ubiegłym tygodniu w miejscowości Guadalajara, znajdowali się również Bask Mikel Landa i pochodzący z Majorki Enric Mas, ale ostatecznie ci dwaj wspinacze nie pojadą do Wielkiej Brytanii. Na pagórkowatej i trudnej technicznie trasie w Yorkshire bardziej przydadzą się bowiem kolarze, którym nie są obce jednodniowe wyścigi.

Obrońca tytułu Alejandro Valverde przyznał, że tegoroczna, mniej górska trasa odpowiada mu mniej, ale pomimo to jak zwykle zapowiedział walkę.

– Trudno będzie ponownie zdobyć medal, ale jedziemy tam, aby walczyć. Mamy silny skład, który posiada wysoką jakość. Ja, pomimo że po Vuelcie potrzebuję trochę odpoczynku, jestem w bardzo dobrej formie

– powiedział Alejandro Valverde.

W wyścigu jazdy indywidualnej na czas (środa, 25 września) Hiszpanów będą reprezentowali Jonathan Castroviejo i Lluis Mas (Movistar). Dystans podczas tej konkurencji to 54 km.

Wyścig ze startu wspólnego pomiędzy Leeds a Harrogate (prawie 285 km) zostanie rozegrany w niedzielę 29 września – tradycyjnie na zakończenie czempionatu. Na metę będzie prowadziła 800-metrowa ścianka faworyzująca takich kolarzy jak Francuz Julian Alaphilippe, Słowak Peter Sagan, Belg Philippe Gilbert, Anglik Simon Yates, ale także właśnie “El Bala”. Ponadto groźni będą młodzi i zdolni – Holender Mathieu van der Poel, Belg Remco Evenepoel, Słoweniec Tadej Pogacar czy Ekwadorczyk Richard Carapaz.