Fot. Marek Bala / naszosie.pl

Po raz pierwszy od 2012 roku w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata zabrakło Michała Kwiatkowskiego. 29-latek przyznał, że jego organizm potrzebuje dłuższej przerwy, a selekcjoner kadry – Piotr Wadecki nie zamierzał namawiać „Kwiato” do startu za wszelką cenę.

Ostateczna decyzja dotycząca występu Kwiatkowskiego zapadła w poniedziałek wieczorem, po rozmowie zawodnika z Wadeckim. Jego miejsce w zespole zajął Łukasz Owsian.

Michał już po Tour de France powtarzał, że potrzebuje solidnego odpoczynku. Bardzo szanuję jego decyzję. Nie jest gotowy, by walczyć o wysokie miejsce i pomagać swoim kolegom, więc po prostu z wyjazdu na Wyspy zrezygnował

– wyjaśniał selekcjoner, podkreślając dojrzałość „Kwiato”, który nie chciał osłabiać ekipy nie będąc pewnym swojej siły.

Wobec braku w składzie Kwiatkowskiego, reprezentacja Polski nie ma póki co jasno określonego lidera. Zapytany o to, czy opracował już jakiś plan taktyczny, Wadecki odpowiedział wymijająco.

Spotkam się z zawodnikami w Yorkshire, usiądziemy i porozmawiamy o tym, jak możemy próbować rozegrać wyścig. Jakiś pomysł już w głowie mam, ale chciałbym go przedyskutować

– mówił.

Koszulki mistrza świata bronić będzie na Wyspach Alejandro Valverde. Wyścig ze startu wspólnego Elity mężczyzn tradycyjnie zwieńczy czempionat. Odbędzie się 29 września.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Yorkshire w kategorii Elity mężczyzn

Wyścig ze startu wspólnego: Rafał Majka, Maciej Bodnar, Paweł Poljański (wszyscy BORA-hansgrohe), Michał Gołaś (Team Ineos), Łukasz Wiśniowski, Łukasz Owsian (CCC Team)

Jazda indywidualna na czas: Kamil Gradek (CCC Team), Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe)