Foto James Startt

Greg van Avermaet (CCC Team) po pięknym finiszu wygrał klasyk w Kanadzie!

10. edycja Grand Prix Cycliste de Montréal rozgrywana była na lekko zmodyfikowanych rundach w Montrealu. Na każdym z 18 okrążeń kolarze musieli zmierzyć się z Cote Camilien-Houde (1800 metrów długości; średnie nachylenie 8 %), Cote de la Polytechnique (780 metrów długości; średnie nachylenie 6 %), Claude-Champagne (800 metrów długości; średnie nachylenie 4 %) i prowadzące do mety Avenue du Parc (560 metrów długości; średnie nachylenie 4 %).

Od samego ostrego startu na czele pojawiła się piątka zawodników: Guy Sagiv (Israel Cycling Academy), Ryan Anderson i Matteo Dal-Cin (obaj Rally UHC Cycling), Charles-Étienne Chrétien oraz Nicolas Zukowsky (obaj reprezentacja Kanady).

Prowadząca piątka bardzo szybko wypracowała sobie dziesięć minut przewagi. Wtedy na czoło peletonu wyszli kolarze Team Sunweb i zaczęli kontrolować sytuację.

Dystans między ucieczką i peletonem sukcesywnie się zmniejszał.

Na 80 kilometrów przed metą harcownicy mieli jeszcze pięć minut zapasu. 12 kilometrów dalej tempa peletonu nie wytrzymał Michał Kwiatkowski (Team Ineos). Kiedy jeszcze bardziej wzrosło tempo kolejnym z wielkich, który “strzelił” był Geraint Thomas (Team Ineos).

57 kilometrów przed metą na samotny atak zdecydował się Remco Evenepoel. Młody Belg mocno rozruszał peleton, który szybko się podzielił i dogonił Evenepoela. Z ucieczki został tylko Nicolas Zukowsky, który na trzy rundy przed końcem miał tylko 30 sekund przewagi nad mocno naciągniętą grupą.

Niestety dla Kanadyjczyka jego akcja zakończyła się na 32 kilometry przed metą. Kolejnym śmiałkiem był Nathan Earle (Israel Cycling Academy). Doświadczony Australijczyk stracił kilka miesięcy w tym sezonie przez kontuzję na jednym z wyścigów.

Jego akcja zakończyła się tuż po rozpoczęciu ostatniej rundy, która ma niewiele ponad 12 kilometrów. Na Cote Camilien-Houde przyspieszył Nans Peters (Ag2r La Mondiale) i to spowodowało, że duża grupa bardzo się po raz kolejny podzieliła. Dość nieoczekiwanie z tyłu znalazł się Michael Matthews (Sunweb), a Peters został doścignięty.

Na kolejny atak zdecydował się Benoît Cosnefroy (AG2R La Mondiale). Za młodym Francuzem pognali Tim Wellens (Lotto Soudal) i Enric Mas (Deceuninck – Quick Step). Pięć kilometrów przed metą Cosnefroy miał tylko osiem sekund przewagi.

Grupki połączyły się i na 2500 metrów przed metą do Cosnefroy dojechał Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step). Dwójka Francuzów miała niewielką przewagę nad grupą ponad dziesięciu kolarzy, w której byli między innymi Peter Sagan i Greg van Avermaet.

Na ostatniej prostej wszystko się zjechało, a najwięcej sił zachował na finisz Greg van Avermaet (CCC Team)! Drugi był Diego Ulissi (UAE Team Emirates), a trzeci Iván García Cortina (Bahrain Merida).

Wyniki:

1 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team 6:09:38
2 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
3 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain Merida 0:00:00
4 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
5 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:00:00
6 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:00:00
7 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
8 Michael Woods (Can) EF Education First 0:00:00
9 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
10 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:00:00
11 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
12 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:00:00
13 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
14 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:00
15 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:05
16 Enric Mas Nicolau (Esp) Deceuninck – Quick Step 0:00:05
17 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:12
18 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:12
19 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:00:50
20 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck – Quick Step 0:00:50
21 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:50
22 Nathan Haas (Aus) Team Katusha Alpecin 0:00:50
23 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:50
24 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:50
25 Alex Howes (USA) EF Education First 0:00:50
26 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Merida 0:00:50
27 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:00:50
28 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:00:50
29 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:00:50
30 Kévin Geniets (Lux) Groupama – FDJ 0:00:50
31 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:00:50
32 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:00:50
33 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:00:50
34 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:50
35 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Ineos 0:00:50
36 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:00:50
37 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy 0:00:50
38 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:00:50
39 Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling 0:00:50
40 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:50
41 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:00:50
42 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:00:50
43 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:00:50
44 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:00:50
45 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:00:50
46 Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb 0:00:50
47 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:00:50
48 Valentin Madouas (Fra) Groupama – FDJ 0:00:50
49 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:50
50 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:50
51 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First 0:00:50
52 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Merida 0:00:50
53 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:50
54 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain Merida 0:00:50
55 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:50
56 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:00:50
57 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:00:50
58 Marc Hirschi (SUI) Team Sunweb 0:00:50
59 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:01:10
60 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:01:26
61 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:01:26
62 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:01:26
63 Christopher Juul-Jensen (Den) Mitchelton – Scott 0:01:26
64 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:01:38
65 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 0:01:40
66 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:02:38
67 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:02:55
68 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo – Visma 0:03:09
69 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:03:35
70 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:03:35
71 Paul Martens (GER) Team Jumbo – Visma 0:04:57
72 Simon Geschke (GER) CCC Team 0:04:57
73 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:07
74 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:07
75 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:05:25
76 Christian Knees (GER) Team Ineos 0:05:49
77 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:05:49
78 Michael Schär (SUI) CCC Team 0:05:49
79 Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:05:49
80 Grega Bole (Slo) Bahrain Merida 0:05:49
81 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma 0:08:38
82 Nickolas Zukowsky (Can) Nationalmannschaft Kanada 0:08:38
83 Nathan Brown (USA) EF Education First 0:08:38
84 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo – Visma 0:08:38
85 Olivier Le Gac (Fra) Groupama – FDJ 0:09:38
86 James Piccoli (Can) Nationalmannschaft Kanada 0:10:26
87 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal 0:10:26
88 James Whelan (Aus) EF Education First 0:10:26
89 Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick Step 0:10:26
90 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:10:26
91 Ryan Gibbons (RSA) Team Dimension Data 0:10:26
92 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha Alpecin 0:10:26
93 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:10:26
94 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:10:26
95 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling 0:10:26
96 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:12:33
97 Laurent Gervais (Can) Nationalmannschaft Kanada 0:15:37
DNF Lennard Kämna (GER) Team Sunweb
DNF Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb
DNF Pieter Serry (Bel) Deceuninck – Quick Step
DNF Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe
DNF Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe
DNF Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe
DNF Josef Cerný (Cze) CCC Team
DNF Serge Pauwels (Bel) CCC Team
DNF Łukasz Wiśniowski (Pol) CCC Team
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Valerio Agnoli (Ita) Bahrain Merida
DNF Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida
DNF Geraint Thomas (GBr) Team Ineos
DNF Leonardo Basso (Ita) Team Ineos
DNF Michał Kwiatkowski (Pol) Team Ineos
DNF Christopher Lawless (GBr) Team Ineos
DNF Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos
DNF Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team
DNF Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team
DNF Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal
DNF William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ
DNF Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First
DNF Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma
DNF Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma
DNF Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo
DNF Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo
DNF Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo
DNF Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo
DNF Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team
DNF Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team
DNF Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha Alpecin
DNF José Gonçalves (Por) Team Katusha Alpecin
DNF Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin
DNF Rick Zabel (GER) Team Katusha Alpecin
DNF Simon Špilak (Slo) Team Katusha Alpecin
DNF Enrico Gasparotto (SUI) Team Dimension Data
DNF Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data
DNF Gino Mäder (SUI) Team Dimension Data
DNF Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
DNF August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
DNF Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling
DNF Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling
DNF Matteo Dal-Cin (Can) Rally UHC Cycling
DNF Nigel Ellsay (Can) Rally UHC Cycling
DNF Evan Burtnik (Can) Nationalmannschaft Kanada
DNF Jordan Cheyne (Can) Nationalmannschaft Kanada
DNF Charles-Etienne Chretien (Can) Nationalmannschaft Kanada
DNF Robin Plamondon (Can) Nationalmannschaft Kanada