fot. Turul Romaniei

20-letni Savva Novikov z drużyny Lokosphinx wygrał czwarty etap wyścigu Turul Romaniei. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Alex Molenaar (Monkey Town). 

Czwartego dnia rywalizacji w Wyścigu dookoła Rumunii na kolarzy czekał płaski w większości etap z finałowym podjazdem kategorii HC na Cabana Piastra Arsa (dł. 23 km; śr. nach. 4,9 proc.). Dystans wynosił 119,2 km.

Ucieczkę dnia stworzyło pięciu zawodników: Daniel Crista (Giotti Victoria), Karl Patrick Lauk (reprezentacja Estonii), Stefan Nota (reprezentacja Słowacji), Sylwester Janiszewski (Voster ATS Team), Krzysztof Domin (reprezentacja Polski).

Pierwszą z trzech lotnych premii na trasie wygrał Janiszewski, a dwie kolejne Lauk.

Przewaga prowadzącej piątki zaczęła drastycznie maleć na początku finałowego podjazdu. Stało się to za sprawą drużyny lidera klasyfikacji generalnej Ivara Slika – Monkey Town – oraz polskiej CCC Development Team. 20 km przed metą wynosiła tylko pół minuty.

Ostatecznie ucieczka dnia została zlikwidowana 15 km przed metą. Praca ekipy Monkey Town nie zdała się jednak na wiele, ponieważ podczas finałowej wspinaczki kontakt z grupą liderów zaczął tracić Slik.

Około 8 km przed metą z peletonu zaatakowali Savva Novikov (Lokosphinx) i Jakub Otruba (Elkov – Author Cycling Team), a następnie doskoczył do nich Emil Dima (Giotti Victoria). Najsilniejszy z tej trójki był jednak Novikov, którego przewaga nad resztą zawodników 2 km przed metą wynosiła 15 sekund.

Novikov zwiększał przewagę w miarę zbliżania się do mety i odniósł bardzo ładne solowe zwycięstwo na królewskim etapie wyścigu w Rumunii.

Wyniki czwartego etapu:

1 NOVIKOV Savva Lokosphinx 14 20 3:16:06
2 HNÍK Karel Elkov – Author Cycling Team 5 12 0:27
3 ȚVETCOV Serghei Romania 3 7 ,,
4 VALTER Attila CCC Development Team 5 ,,
5 BÁRTA Jan Elkov – Author Cycling Team 4 ,,
6 BAIS Davide Cycling Team Friuli 3 ,,
7 DIMA Emil Giotti Victoria – Palomar 2 ,,
8 MOLENAAR Alex Monkey Town – à Bloc CT 1 ,,
9 BROŻYNA Piotr CCC Development Team ,,
10 TORRES Rodolfo Andrés Team Illuminate 0:35
11 VDOVIN Alexander Lokosphinx 0:40
12 STOSZ Patryk CCC Development Team 0:46
13 CASTIBLANCO Jorge Camilo Team Illuminate ,,
14 OTRUBA Jakub Elkov – Author Cycling Team 0:54
15 SVESHNIKOV Kirill Lokosphinx 0:59
16 STACHOWIAK Adam Voster ATS Team 1:00
17 KISTOWSKI Kacper Poland 1:04
18 KUKRLE Michael Elkov – Author Cycling Team 1:08
19 SIDOROV Igor Russia ,,
20 WARCHOŁ Bartosz Poland 1:18
21 TIKHONIN Evgenii Russia 2:16
22 AMADIO Emanuele Cycling Team Friuli 2:20
23 KOCH Christian LKT Team Brandenburg 2:28
24 KOBAYASHI Marino Giotti Victoria – Palomar ,,
25 PETRELLI Gabriele Cycling Team Friuli ,,
26 PALUTA Michał CCC Development Team ,,
27 SANÒ Simone Team Novak ,,
28 PĘKALA Piotr CCC Development Team ,,
29 PAJUR Markus Estonia ,,
30 DINA Daniel Pannon Cycling Team ,,
31 RUDYS Paul LKT Team Brandenburg ,,
32 SANTORO Antonio Monkey Town – à Bloc CT ,,
33 BARÓN Félix Alejandro Team Illuminate ,,
34 DE JONG Jeen Monkey Town – à Bloc CT 2:33
35 NIKIFOROV Arseny Lokosphinx 4:11
36 EVTUSHENKO Alexander Russia 4:13
37 SLIK Ivar Monkey Town – à Bloc CT ,,
38 ZAHÁLKA Matej Elkov – Author Cycling Team 4:25
39 GRABIS Mateusz Voster ATS Team ,,
40 JANSSEN Adriaan Monkey Town – à Bloc CT ,,
41 FIORETTI Luca Team Novak 4:46
42 KRAWCZYK Szymon Voster ATS Team 4:47
43 BOMMEL Henning LKT Team Brandenburg 5:32
44 HONKISZ Adrian Poland ,,
45 FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team 5:53
46 CRISTA Daniel Giotti Victoria – Palomar ,,
47 DETKO Artur Poland ,,
48 JITARU Ciprian Giotti Victoria – Palomar 7:06
49 DOBRE Vlad-nicolae Giotti Victoria – Palomar ,,
50 SANKMANN Joosep Estonia ,,
51 KARAS Juraj Slovakia ,,
52 BARSOV Aleksandr Lokosphinx 7:09
53 GAFFURINI Nicola Monkey Town – à Bloc CT ,,
54 SMIRNOV Aleksandr Lokosphinx 7:43
55 COJANU Andrei Romania 7:59
56 DONEGÀ Matteo Cycling Team Friuli 8:05
57 KUBIS Lukas Slovakia 8:18
58 NEUMANN Dominik Elkov – Author Cycling Team 9:43
59 SCHLEGEL Michal Elkov – Author Cycling Team ,,
60 BALÁZSI Lóránt Team Novak 9:50
61 SCHMIEDEL Sebastian LKT Team Brandenburg 10:41
62 BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg ,,
63 FORRAY Andras Pannon Cycling Team ,,
64 OROSZ Gergő Pannon Cycling Team ,,
65 RÄIM Mihkel Estonia 12:08
66 JANISZEWSKI Sylwester Voster ATS Team 12:52
67 BANASZEK Adrian Voster ATS Team ,,
68 MILAN Jonathan Cycling Team Friuli ,,
69 WALKOWIAK Kacper CCC Development Team ,,
70 SZABO Miklos Pannon Cycling Team ,,
71 ANIOŁKOWSKI Stanisław CCC Development Team ,,
72 KISKONEN Siim Estonia ,,
73 PLUCIŃSKI Leszek Voster ATS Team ,,
74 DEMENTYEV Yegor Team Novak ,,
75 LAUK Karl Patrick Estonia ,,
76 MANAKOV Victor Russia ,,
77 MORICZ Daniel Pannon Cycling Team 14:51
78 MATUSIAK Sebastian Poland ,,
79 NOCEŃ Adam Poland 15:53
80 OROS Samuel Slovakia 16:04
81 DOMIN Krzysztof Poland ,,
82 NOTA Stefan Slovakia 16:24
83 ÄRM Rait Estonia 16:28
84 MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg 16:44
85 GROSU Eduard Michael Romania 17:03
86 VASILOIU Valentin Romania ,,
87 BARBU Leonard Romania 17:33
88 BOBBO Riccardo Team Novak 22:52
89 FERRONATO Filippo Cycling Team Friuli ,,
90 LAJCHA Juraj Slovakia ,,
91 VAHTRA Norman Estonia ,,
92 MOLNAR Gabor Team Novak ,

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 2 ▲1 MOLENAAR Alex Monkey Town – à Bloc CT 3 14:12:34
2 18 ▲16 NOVIKOV Savva Lokosphinx 0:15
3 35 ▲32 HNÍK Karel Elkov – Author Cycling Team 0:46
4 50 ▲46 ȚVETCOV Serghei Romania 0:48
5 10 ▲5 BÁRTA Jan Elkov – Author Cycling Team 0:49
6 38 ▲32 BROŻYNA Piotr CCC Development Team 0:52
7 41 ▲34 VALTER Attila CCC Development Team ,,
8 44 ▲36 BAIS Davide Cycling Team Friuli ,,
9 55 ▲46 DIMA Emil Giotti Victoria – Palomar ,,
10 29 ▲19 TORRES Rodolfo Andrés Team Illuminate 1:00
11 37 ▲26 VDOVIN Alexander Lokosphinx 1:05
12 13 ▲1 STOSZ Patryk CCC Development Team 1:09
13 51 ▲38 CASTIBLANCO Jorge Camilo Team Illuminate 1:11
14 48 ▲34 OTRUBA Jakub Elkov – Author Cycling Team 1:19
15 36 ▲21 SVESHNIKOV Kirill Lokosphinx 1:24
16 34 ▲18 STACHOWIAK Adam Voster ATS Team 1:25
17 30 ▲13 SIDOROV Igor Russia 1:33
18 45 ▲27 KUKRLE Michael Elkov – Author Cycling Team ,,
19 53 ▲34 WARCHOŁ Bartosz Poland 1:43
20 68 ▲48 KISTOWSKI Kacper Poland 1:49
21 27 ▲6 TIKHONIN Evgenii Russia 2:41
22 59 ▲37 AMADIO Emanuele Cycling Team Friuli 2:45
23 8 ▼15 BARÓN Félix Alejandro Team Illuminate 2:49
24 21 ▼3 PALUTA Michał CCC Development Team 2:53
25 40 ▲15 SANÒ Simone Team Novak ,,
26 42 ▲16 PEKALA Piotr CCC Development Team ,,
27 43 ▲16 RUDYS Paul LKT Team Brandenburg ,,
28 47 ▲19 PAJUR Markus Estonia ,,
29 46 ▲17 DINA Daniel Pannon Cycling Team ,,
30 49 ▲19 KOBAYASHI Marino Giotti Victoria – Palomar ,,
31 54 ▲23 PETRELLI Gabriele Cycling Team Friuli ,,
32 12 ▼20 DE JONG Jeen Monkey Town – à Bloc CT 2:55
33 66 ▲33 KOCH Christian LKT Team Brandenburg 3:07
34 1 ▼33 SLIK Ivar Monkey Town – à Bloc CT 3:42
35 15 ▼20 EVTUSHENKO Alexander Russia 4:36
36 65 ▲29 NIKIFOROV Arseny Lokosphinx ,,
37 11 ▼26 JANSSEN Adriaan Monkey Town – à Bloc CT 4:47
38 57 ▲19 ZAHÁLKA Matej Elkov – Author Cycling Team 4:50
39 63 ▲24 GRABIS Mateusz Voster ATS Team ,,
40 14 ▼26 FIORETTI Luca Team Novak 5:09
41 22 ▼19 KRAWCZYK Szymon Voster ATS Team 5:12
42 32 ▼10 BOMMEL Henning LKT Team Brandenburg 5:57
43 67 ▲24 FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team 6:38
44 33 ▼11 CRISTA Daniel Giotti Victoria – Palomar 6:54
45 23 ▼22 DETKO Artur Poland 6:58
46 9 ▼37 DOBRE Vlad-nicolae Giotti Victoria – Palomar 7:27
47 31 ▼16 KARAS Juraj Slovakia 7:31
48 64 ▲16 SANKMANN Joosep Estonia ,,
49 24 ▼25 BARSOV Aleksandr Lokosphinx 7:34
50 28 ▼22 GAFFURINI Nicola Monkey Town – à Bloc CT ,,
51 19 ▼32 SMIRNOV Aleksandr Lokosphinx 8:08
52 62 ▲10 DONEGÀ Matteo Cycling Team Friuli 8:30
53 69 ▲16 KUBIS Lukas Slovakia 9:09
54 16 ▼38 NEUMANN Dominik Elkov – Author Cycling Team 10:08
55 52 ▼3 SCHLEGEL Michal Elkov – Author Cycling Team ,,
56 56 BALÁZSI Lóránt Team Novak 10:15
57 17 ▼40 BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg 11:06
58 26 ▼32 OROSZ Gergő Pannon Cycling Team ,,
59 3 ▼56 RÄIM Mihkel Estonia 12:17
60 4 ▼56 MILAN Jonathan Cycling Team Friuli 13:05
61 5 ▼56 ANIOŁKOWSKI Stanisław CCC Development Team 13:07
62 60 ▼2 LAUK Karl Patrick Estonia 13:09
63 20 ▼43 KISKONEN Siim Estonia 13:17
64 39 ▼25 DEMENTYEV Yegor Team Novak ,,
65 61 ▼4 MANAKOV Victor Russia ,,
66 70 ▲4 PLUCIŃSKI Leszek Voster ATS Team 14:54
67 58 ▼9 OROS Samuel Slovakia 16:29
68 6 ▼62 GROSU Eduard Michael Romania 17:20
69 75 ▲6 SANTORO Antonio Monkey Town – à Bloc CT 17:40
70 76 ▲6 HONKISZ Adrian Poland 20:44
71 7 ▼64 VAHTRA Norman Estonia 23:13
72 25 ▼47 BOBBO Riccardo Team Novak 23:17
73 84 ▲11 COJANU Andrei Romania 25:18
74 77 ▲3 FORRAY Andras Pannon Cycling Team 25:53
75 73 ▼2 BANASZEK Adrian Voster ATS Team 28:04
76 74 ▼2 WALKOWIAK Kacper CCC Development Team ,,
77 79 ▲2 SZABO Miklos Pannon Cycling Team ,,
78 72 ▼6 MATUSIAK Sebastian Poland 29:57
79 82 ▲3 MORICZ Daniel Pannon Cycling Team 30:46
80 85 ▲5 JANISZEWSKI Sylwester Voster ATS Team 30:59
81 88 ▲7 JITARU Ciprian Giotti Victoria – Palomar 31:03
82 78 ▼4 DOMIN Krzysztof Poland 31:15
83 81 ▼2 MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg 32:38
84 83 ▼1 VASILOIU Valentin Romania 33:37
85 86 ▲1 NOTA Stefan Slovakia 34:36
86 87 ▲1 ÄRM Rait Estonia 35:19
87 71 ▼16 FERRONATO Filippo Cycling Team Friuli 37:55
88 80 ▼8 LAJCHA Juraj Slovakia 38:04
89 91 ▲2 SCHMIEDEL Sebastian LKT Team Brandenburg 42:24
90 90 NOCEŃ Adam Poland 44:58
91 89 ▼2 MOLNAR Gabor Team Novak 50:47
92 92 BARBU Leonard Romania 1:14:04