fot. Turul Romaniei

20-letni Savva Novikov z drużyny Lokosphinx wygrał czwarty etap wyścigu Turul Romaniei. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Alex Molenaar (Monkey Town). 

Czwartego dnia rywalizacji w Wyścigu dookoła Rumunii na kolarzy czekał płaski w większości etap z finałowym podjazdem kategorii HC na Cabana Piastra Arsa (dł. 23 km; śr. nach. 4,9 proc.). Dystans wynosił 119,2 km.

Ucieczkę dnia stworzyło pięciu zawodników: Daniel Crista (Giotti Victoria), Karl Patrick Lauk (reprezentacja Estonii), Stefan Nota (reprezentacja Słowacji), Sylwester Janiszewski (Voster ATS Team), Krzysztof Domin (reprezentacja Polski).

Pierwszą z trzech lotnych premii na trasie wygrał Janiszewski, a dwie kolejne Lauk.

Przewaga prowadzącej piątki zaczęła drastycznie maleć na początku finałowego podjazdu. Stało się to za sprawą drużyny lidera klasyfikacji generalnej Ivara Slika – Monkey Town – oraz polskiej CCC Development Team. 20 km przed metą wynosiła tylko pół minuty.

Ostatecznie ucieczka dnia została zlikwidowana 15 km przed metą. Praca ekipy Monkey Town nie zdała się jednak na wiele, ponieważ podczas finałowej wspinaczki kontakt z grupą liderów zaczął tracić Slik.

Około 8 km przed metą z peletonu zaatakowali Savva Novikov (Lokosphinx) i Jakub Otruba (Elkov – Author Cycling Team), a następnie doskoczył do nich Emil Dima (Giotti Victoria). Najsilniejszy z tej trójki był jednak Novikov, którego przewaga nad resztą zawodników 2 km przed metą wynosiła 15 sekund.

Novikov zwiększał przewagę w miarę zbliżania się do mety i odniósł bardzo ładne solowe zwycięstwo na królewskim etapie wyścigu w Rumunii.

Wyniki czwartego etapu:

1NOVIKOV SavvaLokosphinx14203:16:06
2HNÍK KarelElkov – Author Cycling Team5120:27
3ȚVETCOV SergheiRomania37,,
4VALTER AttilaCCC Development Team5,,
5BÁRTA JanElkov – Author Cycling Team4,,
6BAIS DavideCycling Team Friuli3,,
7DIMA EmilGiotti Victoria – Palomar2,,
8MOLENAAR AlexMonkey Town – à Bloc CT1,,
9BROŻYNA PiotrCCC Development Team,,
10TORRES Rodolfo AndrésTeam Illuminate0:35
11VDOVIN AlexanderLokosphinx0:40
12STOSZ PatrykCCC Development Team0:46
13CASTIBLANCO Jorge CamiloTeam Illuminate,,
14OTRUBA JakubElkov – Author Cycling Team0:54
15SVESHNIKOV KirillLokosphinx0:59
16STACHOWIAK AdamVoster ATS Team1:00
17KISTOWSKI KacperPoland1:04
18KUKRLE MichaelElkov – Author Cycling Team1:08
19SIDOROV IgorRussia,,
20WARCHOŁ BartoszPoland1:18
21TIKHONIN EvgeniiRussia2:16
22AMADIO EmanueleCycling Team Friuli2:20
23KOCH ChristianLKT Team Brandenburg2:28
24KOBAYASHI MarinoGiotti Victoria – Palomar,,
25PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli,,
26PALUTA MichałCCC Development Team,,
27SANÒ SimoneTeam Novak,,
28PĘKALA PiotrCCC Development Team,,
29PAJUR MarkusEstonia,,
30DINA DanielPannon Cycling Team,,
31RUDYS PaulLKT Team Brandenburg,,
32SANTORO AntonioMonkey Town – à Bloc CT,,
33BARÓN Félix AlejandroTeam Illuminate,,
34DE JONG JeenMonkey Town – à Bloc CT2:33
35NIKIFOROV ArsenyLokosphinx4:11
36EVTUSHENKO AlexanderRussia4:13
37SLIK IvarMonkey Town – à Bloc CT,,
38ZAHÁLKA MatejElkov – Author Cycling Team4:25
39GRABIS MateuszVoster ATS Team,,
40JANSSEN AdriaanMonkey Town – à Bloc CT,,
41FIORETTI LucaTeam Novak4:46
42KRAWCZYK SzymonVoster ATS Team4:47
43BOMMEL HenningLKT Team Brandenburg5:32
44HONKISZ AdrianPoland,,
45FILUTÁS ViktorPannon Cycling Team5:53
46CRISTA DanielGiotti Victoria – Palomar,,
47DETKO ArturPoland,,
48JITARU CiprianGiotti Victoria – Palomar7:06
49DOBRE Vlad-nicolaeGiotti Victoria – Palomar,,
50SANKMANN JoosepEstonia,,
51KARAS JurajSlovakia,,
52BARSOV AleksandrLokosphinx7:09
53GAFFURINI NicolaMonkey Town – à Bloc CT,,
54SMIRNOV AleksandrLokosphinx7:43
55COJANU AndreiRomania7:59
56DONEGÀ MatteoCycling Team Friuli8:05
57KUBIS LukasSlovakia8:18
58NEUMANN DominikElkov – Author Cycling Team9:43
59SCHLEGEL MichalElkov – Author Cycling Team,,
60BALÁZSI LórántTeam Novak9:50
61SCHMIEDEL SebastianLKT Team Brandenburg10:41
62BANUSCH RichardLKT Team Brandenburg,,
63FORRAY AndrasPannon Cycling Team,,
64OROSZ GergőPannon Cycling Team,,
65RÄIM MihkelEstonia12:08
66JANISZEWSKI SylwesterVoster ATS Team12:52
67BANASZEK AdrianVoster ATS Team,,
68MILAN JonathanCycling Team Friuli,,
69WALKOWIAK KacperCCC Development Team,,
70SZABO MiklosPannon Cycling Team,,
71ANIOŁKOWSKI StanisławCCC Development Team,,
72KISKONEN SiimEstonia,,
73PLUCIŃSKI LeszekVoster ATS Team,,
74DEMENTYEV YegorTeam Novak,,
75LAUK Karl PatrickEstonia,,
76MANAKOV VictorRussia,,
77MORICZ DanielPannon Cycling Team14:51
78MATUSIAK SebastianPoland,,
79NOCEŃ AdamPoland15:53
80OROS SamuelSlovakia16:04
81DOMIN KrzysztofPoland,,
82NOTA StefanSlovakia16:24
83ÄRM RaitEstonia16:28
84MALCHAREK MoritzLKT Team Brandenburg16:44
85GROSU Eduard MichaelRomania17:03
86VASILOIU ValentinRomania,,
87BARBU LeonardRomania17:33
88BOBBO RiccardoTeam Novak22:52
89FERRONATO FilippoCycling Team Friuli,,
90LAJCHA JurajSlovakia,,
91VAHTRA NormanEstonia,,
92MOLNAR GaborTeam Novak,

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

12▲1MOLENAAR AlexMonkey Town – à Bloc CT314:12:34
218▲16NOVIKOV SavvaLokosphinx0:15
335▲32HNÍK KarelElkov – Author Cycling Team0:46
450▲46ȚVETCOV SergheiRomania0:48
510▲5BÁRTA JanElkov – Author Cycling Team0:49
638▲32BROŻYNA PiotrCCC Development Team0:52
741▲34VALTER AttilaCCC Development Team,,
844▲36BAIS DavideCycling Team Friuli,,
955▲46DIMA EmilGiotti Victoria – Palomar,,
1029▲19TORRES Rodolfo AndrésTeam Illuminate1:00
1137▲26VDOVIN AlexanderLokosphinx1:05
1213▲1STOSZ PatrykCCC Development Team1:09
1351▲38CASTIBLANCO Jorge CamiloTeam Illuminate1:11
1448▲34OTRUBA JakubElkov – Author Cycling Team1:19
1536▲21SVESHNIKOV KirillLokosphinx1:24
1634▲18STACHOWIAK AdamVoster ATS Team1:25
1730▲13SIDOROV IgorRussia1:33
1845▲27KUKRLE MichaelElkov – Author Cycling Team,,
1953▲34WARCHOŁ BartoszPoland1:43
2068▲48KISTOWSKI KacperPoland1:49
2127▲6TIKHONIN EvgeniiRussia2:41
2259▲37AMADIO EmanueleCycling Team Friuli2:45
238▼15BARÓN Félix AlejandroTeam Illuminate2:49
2421▼3PALUTA MichałCCC Development Team2:53
2540▲15SANÒ SimoneTeam Novak,,
2642▲16PEKALA PiotrCCC Development Team,,
2743▲16RUDYS PaulLKT Team Brandenburg,,
2847▲19PAJUR MarkusEstonia,,
2946▲17DINA DanielPannon Cycling Team,,
3049▲19KOBAYASHI MarinoGiotti Victoria – Palomar,,
3154▲23PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli,,
3212▼20DE JONG JeenMonkey Town – à Bloc CT2:55
3366▲33KOCH ChristianLKT Team Brandenburg3:07
341▼33SLIK IvarMonkey Town – à Bloc CT3:42
3515▼20EVTUSHENKO AlexanderRussia4:36
3665▲29NIKIFOROV ArsenyLokosphinx,,
3711▼26JANSSEN AdriaanMonkey Town – à Bloc CT4:47
3857▲19ZAHÁLKA MatejElkov – Author Cycling Team4:50
3963▲24GRABIS MateuszVoster ATS Team,,
4014▼26FIORETTI LucaTeam Novak5:09
4122▼19KRAWCZYK SzymonVoster ATS Team5:12
4232▼10BOMMEL HenningLKT Team Brandenburg5:57
4367▲24FILUTÁS ViktorPannon Cycling Team6:38
4433▼11CRISTA DanielGiotti Victoria – Palomar6:54
4523▼22DETKO ArturPoland6:58
469▼37DOBRE Vlad-nicolaeGiotti Victoria – Palomar7:27
4731▼16KARAS JurajSlovakia7:31
4864▲16SANKMANN JoosepEstonia,,
4924▼25BARSOV AleksandrLokosphinx7:34
5028▼22GAFFURINI NicolaMonkey Town – à Bloc CT,,
5119▼32SMIRNOV AleksandrLokosphinx8:08
5262▲10DONEGÀ MatteoCycling Team Friuli8:30
5369▲16KUBIS LukasSlovakia9:09
5416▼38NEUMANN DominikElkov – Author Cycling Team10:08
5552▼3SCHLEGEL MichalElkov – Author Cycling Team,,
5656BALÁZSI LórántTeam Novak10:15
5717▼40BANUSCH RichardLKT Team Brandenburg11:06
5826▼32OROSZ GergőPannon Cycling Team,,
593▼56RÄIM MihkelEstonia12:17
604▼56MILAN JonathanCycling Team Friuli13:05
615▼56ANIOŁKOWSKI StanisławCCC Development Team13:07
6260▼2LAUK Karl PatrickEstonia13:09
6320▼43KISKONEN SiimEstonia13:17
6439▼25DEMENTYEV YegorTeam Novak,,
6561▼4MANAKOV VictorRussia,,
6670▲4PLUCIŃSKI LeszekVoster ATS Team14:54
6758▼9OROS SamuelSlovakia16:29
686▼62GROSU Eduard MichaelRomania17:20
6975▲6SANTORO AntonioMonkey Town – à Bloc CT17:40
7076▲6HONKISZ AdrianPoland20:44
717▼64VAHTRA NormanEstonia23:13
7225▼47BOBBO RiccardoTeam Novak23:17
7384▲11COJANU AndreiRomania25:18
7477▲3FORRAY AndrasPannon Cycling Team25:53
7573▼2BANASZEK AdrianVoster ATS Team28:04
7674▼2WALKOWIAK KacperCCC Development Team,,
7779▲2SZABO MiklosPannon Cycling Team,,
7872▼6MATUSIAK SebastianPoland29:57
7982▲3MORICZ DanielPannon Cycling Team30:46
8085▲5JANISZEWSKI SylwesterVoster ATS Team30:59
8188▲7JITARU CiprianGiotti Victoria – Palomar31:03
8278▼4DOMIN KrzysztofPoland31:15
8381▼2MALCHAREK MoritzLKT Team Brandenburg32:38
8483▼1VASILOIU ValentinRomania33:37
8586▲1NOTA StefanSlovakia34:36
8687▲1ÄRM RaitEstonia35:19
8771▼16FERRONATO FilippoCycling Team Friuli37:55
8880▼8LAJCHA JurajSlovakia38:04
8991▲2SCHMIEDEL SebastianLKT Team Brandenburg42:24
9090NOCEŃ AdamPoland44:58
9189▼2MOLNAR GaborTeam Novak50:47
9292BARBU LeonardRomania1:14:04