Foto: Tour of Britain

Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma) wygrał po finiszu z grupy pierwszy etap i został liderem OVO Energy Tour of Britain.

Pierwszy etap 16. edycji OVO Energy Tour of Britain rozgrywany był na trasie z Glasgow do Kirkcudbright. Kolarze mieli do przejechania ponad 201 kilometrów, a po drodze czekały na nich trzy górskie i trzy lotne premie.

Ucieczkę dnia utworzyli: Jacob Scott (Swift Carbon ProCycling), Dries de Bondt (Correndon-Circus), Rory Townsend (Canyon DHB), James Fouche (Wiggins), Conor Dunne (Israel Cycling Academy) i Gediminas Bagdonas (Ag2r la Mondiale). Dość szybko z czołówki odpadł Dunne, a po dłuższym czasie tempa nie wytrzymał Bagdonas.

Prowadząca piątka między sobą rozegrała wszystkie lotne finisze i podjazdy. Liderem klasyfikacji górskiej został Brytyjczyk Scott, natomiast siedem bonusowych sekund do generalki zgarnął Townsend.

Ekipy sprinterskie cały czas kontrolowały sytuację i dogoniły ucieczkę na sześć kilometrów przed metą. Na finiszu najszybszy okazał się Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma). Za plecami Holendra linię mety przejechali Davide Cimolai (Israel Cycling Academy) i Matteo Trentin (Mitchelton-Scott).

Wyniki pierwszego etapu:

1 GROENEWEGEN Dylan (TEAM JUMBO – VISMA) 4:39:49
2 CIMOLAI Davide (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:00
3 TRENTIN Matteo (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
4 VAN DER POEL Mathieu (CORENDON – CIRCUS) 0:00:00
5 SWIFT Ben (TEAM INEOS) 0:00:00
6 VALLÉE Boris (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:00
7 TRONDSEN Trond Håkon (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:00
8 DE BUYST Jasper (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
9 BOSTOCK Matthew (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:00
10 MODOLO Sacha (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
11 WALLS Matthew (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:00
12 NOPPE Christophe (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:00
13 EEKHOFF Nils (TEAM SUNWEB) 0:00:00
14 VERNON Ethan (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:00
15 VLIEGEN Loïc (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:00
16 STOKBRO Nielsen Andreas (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:00
17 BOL Cees (TEAM SUNWEB) 0:00:00
18 VAN GESTEL Dries (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:00
19 TANFIELD Harry (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
20 WILLEMS Thimo (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:00
21 DEBUSSCHERE Jens (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
22 AMADOR Andrey (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
23 WILLIAMS Peter (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:00
24 VAN MOER Brent (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
25 OFFREDO Yoann (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:00
26 CULLAIGH Gabriel (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:00
27 POLITT Nils (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
28 SCOTT Robert (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:00
29 CLARKE Simon (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
30 CAVENDISH Mark (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
31 VAN ASBROECK Tom (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:00
32 WARBASSE Lawrence (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
33 SIVAKOV Pavel (TEAM INEOS) 0:00:00
34 LANGEVELD Sebastian (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
35 HAMILTON Christopher (TEAM SUNWEB) 0:00:00
36 CHEREL Mikaël (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
37 DOWSETT Alex (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
38 EDMONDSON Alexander (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
39 BAUER Jack (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
40 BENOOT Tiesj (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
41 VINJEBO Emil Nygaard (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:00
42 SWIFT Connor (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:00
43 KANGERT Tanel (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
44 JANSEN Amund Grondal (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
45 SHAW James (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:00
46 WYSS Danilo (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
47 PERRY Benjamin (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:00
48 SPRENGERS Thomas (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:00
49 VERWILST Aaron (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:00
50 VERMOTE Julien (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
51 VERONA Carlos (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
52 KREDER Wesley (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:00
53 STEWART Jake (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:00
54 BAGDONAS Gediminas (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
55 VERGAERDE Otto (CORENDON – CIRCUS) 0:00:00
56 HOLMES Matthew (MADISON GENESIS) 0:00:00
57 DONOVAN Mark (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:00
58 MOSCON Gianni (TEAM INEOS) 0:00:00
59 CARRETERO Hector (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
60 HANSEN Lasse Norman (CORENDON – CIRCUS) 0:00:00
61 VILLALOBOS HERNANDEZ Luis Ricardo (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
62 SCHMIDT Mads Würtz (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
63 CHRISTENSEN Ryan (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:00
64 HOLLMANN Juri (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
65 TOWNSEND Rory (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:00
66 IVERSEN Rasmus Byriel (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
67 SEPULVEDA Eduardo (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
68 DECLERCQ Benjamin (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:00
69 AFFINI Edoardo (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
70 TEUNISSEN Mike (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
71 TENNANT Andrew (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:00
72 CURVERS Roy (TEAM SUNWEB) 0:00:00
73 DUNBAR Edward (TEAM INEOS) 0:00:00
74 VAN BAARLE Dylan (TEAM INEOS) 0:00:00
75 MEYER Cameron (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
76 DURBRIDGE Luke (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
77 BROWN Jim (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:00
78 HOFLAND Moreno (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
79 HAGA Chad (TEAM SUNWEB) 0:00:00
80 CHRISTIAN Mark (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:00
81 WALSLEBEN Philipp (CORENDON – CIRCUS) 0:00:00
82 ROWSELL Erick (MADISON GENESIS) 0:00:00
83 CUMING Michael (MADISON GENESIS) 0:00:00
84 ERIKSSON Lucas (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:00
85 HARDY Ben (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:00
86 MEURISSE Xandro (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:00
87 GALLOPIN Tony (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
88 HERMANS Ben (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:00
89 JENNER Samuel (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:00
90 JANSSENS Jimmy (CORENDON – CIRCUS) 0:00:00
91 GOLDSTEIN Omer (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:00
92 CUMMINGS Stephen (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
93 BARBERO CUESTA Carlos (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
94 GASTAUER Ben (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
95 GOŁAŚ Michał (TEAM INEOS) 0:00:00
96 VAN EMDEN Jos (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
97 DIBBEN Jonathan (MADISON GENESIS) 0:00:00
98 EENKHOORN Pascal (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
99 ROBBINS Tristan (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:00
100 MERTZ Remy (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
101 LANDA MEANA Mikel (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
102 LUNKE Sindre Skjøstad (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:00
103 RENSHAW Mark (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
104 COLMAN Alex (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:00
105 MCEVOY Jonathan (MADISON GENESIS) 0:00:00
106 WALKER Joey (MADISON GENESIS) 0:00:00
107 LAVERACK Edward (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:00
108 DE BONDT Dries (CORENDON – CIRCUS) 0:00:00
109 DOMONT Axel (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
110 KAMP Alexander (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:00
111 FRISON Frederik (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
112 BRITTON Rhys (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:00
113 STORK Florian (TEAM SUNWEB) 0:00:00
114 DUNNE Conor (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:00
115 VEYHE Torkil (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:40
116 STEWART Thomas (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:40
117 SCOTT Jacob (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:01:07
118 EISEL Bernhard (TEAM DIMENSION DATA) 0:01:29
119 FOUCHE James (TEAM WIGGINS LECOL) 0:03:23
120 BOUWMAN Koen (TEAM JUMBO – VISMA) 0:04:31

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 GROENEWEGEN Dylan (TEAM JUMBO – VISMA) 4:39:39
2 TOWNSEND Rory (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:03
3 CIMOLAI Davide (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:04
4 BAGDONAS Gediminas (AG2R LA MONDIALE) 0:00:04
5 DE BONDT Dries (CORENDON – CIRCUS) 0:00:05
6 TRENTIN Matteo (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:06
7 VAN DER POEL Mathieu (CORENDON – CIRCUS) 0:00:10
8 SWIFT Ben (TEAM INEOS) 0:00:10
9 VALLÉE Boris (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:10
10 TRONDSEN Trond Håkon (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:10
11 DE BUYST Jasper (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
12 BOSTOCK Matthew (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:10
13 MODOLO Sacha (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
14 WALLS Matthew (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:10
15 NOPPE Christophe (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:10
16 EEKHOFF Nils (TEAM SUNWEB) 0:00:10
17 VERNON Ethan (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:10
18 VLIEGEN Loïc (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:10
19 STOKBRO Nielsen Andreas (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:10
20 BOL Cees (TEAM SUNWEB) 0:00:10
21 VAN GESTEL Dries (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:10
22 TANFIELD Harry (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
23 WILLEMS Thimo (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:10
24 DEBUSSCHERE Jens (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
25 AMADOR Andrey (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
26 WILLIAMS Peter (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:10
27 VAN MOER Brent (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
28 OFFREDO Yoann (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:10
29 CULLAIGH Gabriel (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:10
30 POLITT Nils (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
31 SCOTT Robert (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:10
32 CLARKE Simon (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
33 CAVENDISH Mark (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
34 VAN ASBROECK Tom (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:10
35 WARBASSE Lawrence (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
36 SIVAKOV Pavel (TEAM INEOS) 0:00:10
37 LANGEVELD Sebastian (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
38 HAMILTON Christopher (TEAM SUNWEB) 0:00:10
39 CHEREL Mikaël (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
40 DOWSETT Alex (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
41 EDMONDSON Alexander (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
42 BAUER Jack (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
43 BENOOT Tiesj (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
44 VINJEBO Emil Nygaard (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:10
45 SWIFT Connor (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:10
46 KANGERT Tanel (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
47 JANSEN Amund Grondal (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
48 SHAW James (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:10
49 WYSS Danilo (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
50 PERRY Benjamin (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:10
51 SPRENGERS Thomas (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:10
52 VERWILST Aaron (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:10
53 VERMOTE Julien (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
54 VERONA Carlos (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
55 KREDER Wesley (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:10
56 STEWART Jake (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:10
57 VERGAERDE Otto (CORENDON – CIRCUS) 0:00:10
58 HOLMES Matthew (MADISON GENESIS) 0:00:10
59 DONOVAN Mark (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:10
60 MOSCON Gianni (TEAM INEOS) 0:00:10
61 CARRETERO Hector (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
62 HANSEN Lasse Norman (CORENDON – CIRCUS) 0:00:10
63 VILLALOBOS HERNANDEZ Luis Ricardo (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
64 SCHMIDT Mads Würtz (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
65 CHRISTENSEN Ryan (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:10
66 HOLLMANN Juri (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
67 IVERSEN Rasmus Byriel (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
68 SEPULVEDA Eduardo (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
69 DECLERCQ Benjamin (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:10
70 AFFINI Edoardo (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
71 TEUNISSEN Mike (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
72 TENNANT Andrew (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:10
73 CURVERS Roy (TEAM SUNWEB) 0:00:10
74 DUNBAR Edward (TEAM INEOS) 0:00:10
75 VAN BAARLE Dylan (TEAM INEOS) 0:00:10
76 MEYER Cameron (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
77 DURBRIDGE Luke (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
78 BROWN Jim (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:10
79 HOFLAND Moreno (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
80 HAGA Chad (TEAM SUNWEB) 0:00:10
81 CHRISTIAN Mark (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:10
82 WALSLEBEN Philipp (CORENDON – CIRCUS) 0:00:10
83 ROWSELL Erick (MADISON GENESIS) 0:00:10
84 CUMING Michael (MADISON GENESIS) 0:00:10
85 ERIKSSON Lucas (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:10
86 HARDY Ben (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:10
87 MEURISSE Xandro (WANTY – GOBERT CYCLING TEAM) 0:00:10
88 GALLOPIN Tony (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
89 HERMANS Ben (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:10
90 JENNER Samuel (TEAM WIGGINS LECOL) 0:00:10
91 JANSSENS Jimmy (CORENDON – CIRCUS) 0:00:10
92 GOLDSTEIN Omer (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:10
93 CUMMINGS Stephen (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
94 BARBERO CUESTA Carlos (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
95 GASTAUER Ben (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
96 GOŁAŚ Michał (TEAM INEOS) 0:00:10
97 VAN EMDEN Jos (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
98 DIBBEN Jonathan (MADISON GENESIS) 0:00:10
99 EENKHOORN Pascal (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
100 ROBBINS Tristan (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:10
101 MERTZ Remy (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
102 LANDA MEANA Mikel (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
103 LUNKE Sindre Skjøstad (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:10
104 RENSHAW Mark (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
105 COLMAN Alex (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:10
106 MCEVOY Jonathan (MADISON GENESIS) 0:00:10
107 WALKER Joey (MADISON GENESIS) 0:00:10
108 LAVERACK Edward (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:00:10
109 DOMONT Axel (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
110 KAMP Alexander (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:10
111 FRISON Frederik (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
112 BRITTON Rhys (GREAT BRITAIN CYCLING TEAM) 0:00:10
113 STORK Florian (TEAM SUNWEB) 0:00:10
114 DUNNE Conor (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:10
115 VEYHE Torkil (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:00:50
116 STEWART Thomas (CANYON DHB P / B BLOOR HOMES) 0:00:50
117 SCOTT Jacob (SWIFTCARBON PRO CYCLING) 0:01:17
118 EISEL Bernhard (TEAM DIMENSION DATA) 0:01:39
119 FOUCHE James (TEAM WIGGINS LECOL) 0:03:33
120 BOUWMAN Koen (TEAM JUMBO – VISMA) 0:04:41