Tegoroczna odsłona ulicznego kryterium „O Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha” zakończyła się sukcesami Joanny Golec (UKS Mróz Jedynka Kórnik), Łukasza Rykowskiego (KKS Ciechanów) i Wiktorii Brożyny (UKKS Oriens Chojnów).

W czwartkowe popołudnie na alei Podwale w Wałbrzychu toczyła się kolarska rywalizacja otwierająca drugą odsłonę wyścigu Dolny Śląsk Tour – Skoda Auto Sudety. Do kryterium „O Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha” przystąpili juniorzy młodsi oraz panie w kategoriach od juniorki młodszej do elity.

Jako pierwsze w szranki na liczącej 1800 metrów rundzie stanęły zawodniczki w wieku 15-16 lat. Krótkie okrążenie pokonywały one dziesięciokrotnie, a od samego początku prym wiodła Wiktoria Brożyna (UKKS Oriens Chojnów). Wygrała ona sześć z dziesięciu lotnych finiszy i choć na ostatnim z nich, będących zarazem metą wyścigu, zajęła drugie miejsce, to w klasyfikacji punktowej nie oddała prowadzenia. Tym samym Brożyna triumfowała w kryterium w kategorii juniorek młodszych, a miejsc na podium dopełniły Julia Legieć (KS Deichmann Abus Mat Sobótka) oraz Emilia Kuchta (LKS POM Strzelce Krajeńskie).

Niespełna pół godziny po finiszu dziewczyn, na starcie stanęli juniorzy młodsi. 56 zawodników do przejechania miało piętnaście znanych już okrążeń wyznaczonych przy OM „Podzamcze”. W peletonie, poza Polakami, obecni byli także Niemcy i Ukraińcy. To właśnie jeden z gości zza naszej wschodniej granicy, Maksym Varenyk, był mocnym rywalem, zgarniając cenne punkty na finiszach.

Ostatecznie jednak wśród juniorów młodszych najlepszy okazał się Łukasz Rykowski (KKS Ciechanów), gromadząc aż 17 punktów i mocno dystansując pozostałych zawodników Drugie miejsce zajął, (z dorobkiem 9 punktów), Kacper Szabunia (LKS POM Strzelce Krajeńskie), a jedno „oczko” mniej zdobył trzeci tego dnia Wiktor Perez (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

W ostatnim z wyścigów rozgrywanych w ramach wałbrzyskiego kryterium „o Złotą Spinkę” udział wzięły kobiety – juniorki, orliczki i elita. Do pokonania miały dwadzieścia rund, co dawało łączny dystans 36 kilometrów. Najmocniej reprezentowaną drużyną był tu UKS Mróz Limaro Kórnik i to jego zawodniczki były najczęściej widoczne w czubie peletonu. Kolejno gromadziły one na swoich kontach cenne punkty i przez dłuższy czas żadna nie wysunęła się zdecydowanie na prowadzenie.

Wszystko zmieniło się po ataku Joanny Golec (UKS Mróz Jedynka Kórnik), która uzyskała około pół minuty przewagi nad resztą kolarek. Kręcąc samotnie na czele, Golec systematycznie powiększała swój dorobek. Nie dała się ona już dojść rywalkom i także na mecie zameldowała się jako pierwsza. Oznaczało to, że sięgnęła ona zarówno po zwycięstwo w kryterium, jak i – symbolicznie – po zółtą koszulkę liderki klasyfikacji generalnej Dolny Śląsk Tour – Skoda Auto Sudety 2019. Obok niej na podium stanęły drużynowe koleżanki – Nikol Płosaj i Wiktoria Polak.