fot. Movistar Team

Mistrz świata Alejandro Valverde (Movistar) wygrał pierwszy etap wyścigu La Route d’Occitane 2019. Dla 39-latka jest to pierwsze zwycięstwo po pięćdziesięciu trzech dniach bez ścigania. 

Już pierwszy etap tegorocznej edycji wyścigu La Route d’Occitanie zaoferuje kolarzom wymagającą przeprawę do Saint-Geniez. W końcówce kolarze dwukrotnie zmierzyli się z podjazdem Côte d’Aubignac (II kat., dł. 4 km, śr. nach. 8.3%), mając już w nogach inną premię II kategorii – Buffarel.

 

Alejandro Valverde startował ostatnim razem w Liège-Bastogne-Liège, a pomimo to na finałowym podjeździe Côte de Aubignac animował wszystkie akcje ofensywne, wydając się znajdować o poziom wyżej niż pozostali rywale.

Świetną pracę na czele peletonu wykonywali drużynowi koledzy Valverde, dzięki czemu 4 km przed metą Hiszpan znalazł się na znakomitej pozycji. Na czele znalazła się ośmioosobowa grupa, w której poza mistrzem świata znajdowali się m.in. Iván Sosa and Eddie Dunbar (Team Ineos), Rigoberto Urán (EF Education First) oraz Élie Gesbert (Arkéa-Samsic).

500 metrów przed metą zaatakował Urán, ale podążyć za Kolumbijczykiem zdołali Dunbar i Valverde. 200 metrów przed kreską Valverde wyprzedził kolarza EF Education First, a na kole siedział mu Dunbar. Pomimo to Irlandczyk nie dał rady pokonać właściciela tęczowej koszulki – jak widać wciąż świeżego mimo 39 wiosen na karku.

Dla Valverde jest to sto dwudzieste czwarte zwycięstwo w karierze. Wyścig na południu Francji jest dla niego ostatnim etapem przygotowań do Touru. Pierwotnie miał nie startować w Wielkiej Pętli, ale w związku z tym, że kontuzja uniemożliwiła mu udział w Giro, zdecydował się wraz z Nairo Quintaną i Mikelem Landą walczyć we francuskim wielkim tourze o najwyższe cele.

Wyniki pierwszego etapu:

1 VALVERDE Alejandro Movistar Team 14 20 4:44:00
2 DUNBAR Eddie Team INEOS 5 12 ,,
3 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic 3 7 0:02
4 URÁN Rigoberto EF Education First 5 ,,
5 GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale 4 ,,
6 SOSA Iván Ramiro Team INEOS 3 ,,
7 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA 2 0:08
8 TAARAMÄE Rein Team Total Direct Energie 1 0:10
9 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF 0:35
10 SIVAKOV Pavel Team INEOS ,,
11 PETERS Nans AG2R La Mondiale 0:49
12 PACHER Quentin Vital Concept – B&B Hotels 0:54
13 MADOUAS Valentin Groupama – FDJ 1:05
14 PEDRERO Antonio Movistar Team ,,
15 MORENO Javier Delko Marseille Provence 1:09
16 DOMBROWSKI Joe EF Education First ,,
17 VALLS Rafael Movistar Team 1:58
18 GENIEZ Alexandre AG2R La Mondiale ,,
19 RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural – Seguros RGA 2:07
20 RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country – Murias ,,
21 GUILLONNET Adrien Interpro Cycling Academy 2:45
22 HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits ,,
23 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale ,,
24 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
25 ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
26 CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale ,,
27 ROMANO Francesco Bardiani – CSF 3:00
28 BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
29 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA ,,
30 FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence ,,
31 GOUAULT Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 3:03
32 AGUIRRE Hernán Interpro Cycling Academy 3:05
33 MOINARD Amaël Team Arkéa Samsic 3:07
34 HUDRY Florian Interpro Cycling Academy 3:10
35 TULIK Angelo Team Total Direct Energie 3:17
36 ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence 3:40
37 PARDILLA Sergio Caja Rural – Seguros RGA ,,
38 SENNI Manuel Bardiani – CSF 4:05
39 PRADES Eduard Movistar Team 4:15
40 ROJAS José Joaquín Movistar Team 4:33
41 BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country – Murias ,,
42 TORRES Pablo Interpro Cycling Academy ,,
43 BRAVO Garikoitz Euskadi Basque Country – Murias ,,
44 FEILLU Brice Team Arkéa Samsic 5:10
45 COVILI Luca Bardiani – CSF ,,
46 EL FARES Julien Delko Marseille Provence ,,
47 SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias 5:36
48 SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits ,,
49 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 6:58
50 LE CUNFF Kévin St Michel – Auber93 ,,
51 PAILLOT Yoann St Michel – Auber93 ,,
52 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits ,,
53 HENAO Sebastián Team INEOS ,,
54 AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
55 THOMINET Camille St Michel – Auber93 ,,
56 MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits ,,
57 BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic ,,
58 GAUTIER Cyril Vital Concept – B&B Hotels ,,
59 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence ,,
60 QUÉMÉNEUR Perrig Team Total Direct Energie ,,
61 LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
62 CARISEY Clément Israel Cycling Academy 7:12
63 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits 7:17
64 WHELAN James EF Education First 8:20
65 FERASSE Thibault Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 8:49
66 ROLLAND Pierre Vital Concept – B&B Hotels 9:33
67 HIVERT Jonathan Team Total Direct Energie ,,
68 NAULEAU Bryan Team Total Direct Energie 9:41
69 TONELLI Alessandro Bardiani – CSF ,,
70 DEBESAY Mekseb Bike Aid ,,
71 ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy ,,
72 KNEES Christian Team INEOS ,,
73 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
74 NIV Guy Israel Cycling Academy ,,
75 MAURELET Flavien St Michel – Auber93 ,,
76 WACKERMANN Luca Bardiani – CSF ,,
77 MÜLLER Patrick Vital Concept – B&B Hotels 10:38
78 CARDIS Romain Team Total Direct Energie 11:22
79 IDJOUADIENE Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 12:05
80 VAN ENGELEN Adne Bike Aid 12:13
81 GROSSER Aaron Bike Aid ,,
82 SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ 12:31
83 SEIGLE Romain Groupama – FDJ 12:37
84 DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ ,,
85 DUVAL Julien AG2R La Mondiale 12:41
86 NAVARRO Gauthier Interpro Cycling Academy 12:48
87 INTXAUSTI Beñat Euskadi Basque Country – Murias 13:06
88 GÈNE Yohann Team Total Direct Energie 13:30
89 CASANOVAS David Interpro Cycling Academy 14:46
90 PERRY Ben Israel Cycling Academy ,,
91 MANZIN Lorrenzo Vital Concept – B&B Hotels ,,
92 ARCAS Jorge Movistar Team ,,
93 BENNETT Sean EF Education First ,,
94 DERNIES Tom Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
95 MOTTIER Justin Vital Concept – B&B Hotels ,,
96 MALDONADO Anthony St Michel – Auber93 ,,
97 VAN NIEKERK Morne St Michel – Auber93 ,,
98 LANGEVELD Sebastian EF Education First ,,
99 CASTRILLO Jaime Movistar Team ,,
100 GONZÁLEZ David Caja Rural – Seguros RGA ,,
101 HOFLAND Moreno EF Education First ,,
102 MODOLO Sacha EF Education First ,,
103 CHETOUT Loïc Cofidis, Solutions Crédits 15:26
104 DANIEL Maxime Team Arkéa Samsic ,,
105 DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
106 LAWLESS Chris Team INEOS ,,
107 VAUBOURZEIX Thomas Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
108 CLOUSE Evan Interpro Cycling Academy ,,
109 BALDO Nicolas St Michel – Auber93 ,,
110 VERMEULEN Emiel Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
111 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence ,,
112 TUREK Daniel Israel Cycling Academy 15:29
113 CARSTENSEN Lucas Bike Aid ,,
114 ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence 18:25
115 WOLF Justin Bike Aid 19:14
116 HOLLER Nikodemus Bike Aid 20:55
117 PICHON Laurent Team Arkéa Samsic 24:18
118 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF 25:45
119 VINCENT Léo Groupama – FDJ 4:21:11
120 CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA 4:25:03
121 VICHOT Arthur Vital Concept – B&B Hotels 4:25:06

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie: 

  1. Alejandro Valverde (Esp) Movistar