fot. Movistar Team

Mistrz świata Alejandro Valverde (Movistar) wygrał pierwszy etap wyścigu La Route d’Occitane 2019. Dla 39-latka jest to pierwsze zwycięstwo po pięćdziesięciu trzech dniach bez ścigania. 

Już pierwszy etap tegorocznej edycji wyścigu La Route d’Occitanie zaoferuje kolarzom wymagającą przeprawę do Saint-Geniez. W końcówce kolarze dwukrotnie zmierzyli się z podjazdem Côte d’Aubignac (II kat., dł. 4 km, śr. nach. 8.3%), mając już w nogach inną premię II kategorii – Buffarel.

 

Alejandro Valverde startował ostatnim razem w Liège-Bastogne-Liège, a pomimo to na finałowym podjeździe Côte de Aubignac animował wszystkie akcje ofensywne, wydając się znajdować o poziom wyżej niż pozostali rywale.

Świetną pracę na czele peletonu wykonywali drużynowi koledzy Valverde, dzięki czemu 4 km przed metą Hiszpan znalazł się na znakomitej pozycji. Na czele znalazła się ośmioosobowa grupa, w której poza mistrzem świata znajdowali się m.in. Iván Sosa and Eddie Dunbar (Team Ineos), Rigoberto Urán (EF Education First) oraz Élie Gesbert (Arkéa-Samsic).

500 metrów przed metą zaatakował Urán, ale podążyć za Kolumbijczykiem zdołali Dunbar i Valverde. 200 metrów przed kreską Valverde wyprzedził kolarza EF Education First, a na kole siedział mu Dunbar. Pomimo to Irlandczyk nie dał rady pokonać właściciela tęczowej koszulki – jak widać wciąż świeżego mimo 39 wiosen na karku.

Dla Valverde jest to sto dwudzieste czwarte zwycięstwo w karierze. Wyścig na południu Francji jest dla niego ostatnim etapem przygotowań do Touru. Pierwotnie miał nie startować w Wielkiej Pętli, ale w związku z tym, że kontuzja uniemożliwiła mu udział w Giro, zdecydował się wraz z Nairo Quintaną i Mikelem Landą walczyć we francuskim wielkim tourze o najwyższe cele.

Wyniki pierwszego etapu:

1VALVERDE AlejandroMovistar Team14204:44:00
2DUNBAR EddieTeam INEOS512,,
3GESBERT ÉlieTeam Arkéa Samsic370:02
4URÁN RigobertoEF Education First5,,
5GALLOPIN TonyAG2R La Mondiale4,,
6SOSA Iván RamiroTeam INEOS3,,
7ARANBURU AlexCaja Rural – Seguros RGA20:08
8TAARAMÄE ReinTeam Total Direct Energie10:10
9CARBONI GiovanniBardiani – CSF0:35
10SIVAKOV PavelTeam INEOS,,
11PETERS NansAG2R La Mondiale0:49
12PACHER QuentinVital Concept – B&B Hotels0:54
13MADOUAS ValentinGroupama – FDJ1:05
14PEDRERO AntonioMovistar Team,,
15MORENO JavierDelko Marseille Provence1:09
16DOMBROWSKI JoeEF Education First,,
17VALLS RafaelMovistar Team1:58
18GENIEZ AlexandreAG2R La Mondiale,,
19RODRÍGUEZ CristiánCaja Rural – Seguros RGA2:07
20RODRÍGUEZ ÓscarEuskadi Basque Country – Murias,,
21GUILLONNET AdrienInterpro Cycling Academy2:45
22HERRADA JesúsCofidis, Solutions Crédits,,
23DUPONT HubertAG2R La Mondiale,,
24JAUREGUI QuentinAG2R La Mondiale,,
25ITURRIA MikelEuskadi Basque Country – Murias,,
26CHEVRIER ClémentAG2R La Mondiale,,
27ROMANO FrancescoBardiani – CSF3:00
28BIZKARRA MikelEuskadi Basque Country – Murias,,
29CHERNETSKI SergeiCaja Rural – Seguros RGA,,
30FERNÁNDEZ DelioDelko Marseille Provence,,
31GOUAULT PierreNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole3:03
32AGUIRRE HernánInterpro Cycling Academy3:05
33MOINARD AmaëlTeam Arkéa Samsic3:07
34HUDRY FlorianInterpro Cycling Academy3:10
35TULIK AngeloTeam Total Direct Energie3:17
36ROCHAS RémyDelko Marseille Provence3:40
37PARDILLA SergioCaja Rural – Seguros RGA,,
38SENNI ManuelBardiani – CSF4:05
39PRADES EduardMovistar Team4:15
40ROJAS José JoaquínMovistar Team4:33
41BARCELÓ FernandoEuskadi Basque Country – Murias,,
42TORRES PabloInterpro Cycling Academy,,
43BRAVO GarikoitzEuskadi Basque Country – Murias,,
44FEILLU BriceTeam Arkéa Samsic5:10
45COVILI LucaBardiani – CSF,,
46EL FARES JulienDelko Marseille Provence,,
47SAMITIER SergioEuskadi Basque Country – Murias5:36
48SIMON JulienCofidis, Solutions Crédits,,
49LE TURNIER MathiasCofidis, Solutions Crédits6:58
50LE CUNFF KévinSt Michel – Auber93,,
51PAILLOT YoannSt Michel – Auber93,,
52ATAPUMA DarwinCofidis, Solutions Crédits,,
53HENAO SebastiánTeam INEOS,,
54AMEZQUETA JulenCaja Rural – Seguros RGA,,
55THOMINET CamilleSt Michel – Auber93,,
56MATÉ Luis ÁngelCofidis, Solutions Crédits,,
57BONNAMOUR FranckTeam Arkéa Samsic,,
58GAUTIER CyrilVital Concept – B&B Hotels,,
59COMBAUD RomainDelko Marseille Provence,,
60QUÉMÉNEUR PerrigTeam Total Direct Energie,,
61LE GAC OlivierGroupama – FDJ,,
62CARISEY ClémentIsrael Cycling Academy7:12
63ROSSETTO StéphaneCofidis, Solutions Crédits7:17
64WHELAN JamesEF Education First8:20
65FERASSE ThibaultNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole8:49
66ROLLAND PierreVital Concept – B&B Hotels9:33
67HIVERT JonathanTeam Total Direct Energie,,
68NAULEAU BryanTeam Total Direct Energie9:41
69TONELLI AlessandroBardiani – CSF,,
70DEBESAY MeksebBike Aid,,
71ÁVILA EdwinIsrael Cycling Academy,,
72KNEES ChristianTeam INEOS,,
73GOŁAŚ MichałTeam INEOS,,
74NIV GuyIsrael Cycling Academy,,
75MAURELET FlavienSt Michel – Auber93,,
76WACKERMANN LucaBardiani – CSF,,
77MÜLLER PatrickVital Concept – B&B Hotels10:38
78CARDIS RomainTeam Total Direct Energie11:22
79IDJOUADIENE PierreNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole12:05
80VAN ENGELEN AdneBike Aid12:13
81GROSSER AaronBike Aid,,
82SINKELDAM RamonGroupama – FDJ12:31
83SEIGLE RomainGroupama – FDJ12:37
84DÉMARE ArnaudGroupama – FDJ,,
85DUVAL JulienAG2R La Mondiale12:41
86NAVARRO GauthierInterpro Cycling Academy12:48
87INTXAUSTI BeñatEuskadi Basque Country – Murias13:06
88GÈNE YohannTeam Total Direct Energie13:30
89CASANOVAS DavidInterpro Cycling Academy14:46
90PERRY BenIsrael Cycling Academy,,
91MANZIN LorrenzoVital Concept – B&B Hotels,,
92ARCAS JorgeMovistar Team,,
93BENNETT SeanEF Education First,,
94DERNIES TomNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole,,
95MOTTIER JustinVital Concept – B&B Hotels,,
96MALDONADO AnthonySt Michel – Auber93,,
97VAN NIEKERK MorneSt Michel – Auber93,,
98LANGEVELD SebastianEF Education First,,
99CASTRILLO JaimeMovistar Team,,
100GONZÁLEZ DavidCaja Rural – Seguros RGA,,
101HOFLAND MorenoEF Education First,,
102MODOLO SachaEF Education First,,
103CHETOUT LoïcCofidis, Solutions Crédits15:26
104DANIEL MaximeTeam Arkéa Samsic,,
105DELAGE MickaëlGroupama – FDJ,,
106LAWLESS ChrisTeam INEOS,,
107VAUBOURZEIX ThomasNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole,,
108CLOUSE EvanInterpro Cycling Academy,,
109BALDO NicolasSt Michel – Auber93,,
110VERMEULEN EmielNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole,,
111DE ROSSI LucasDelko Marseille Provence,,
112TUREK DanielIsrael Cycling Academy15:29
113CARSTENSEN LucasBike Aid,,
114ŠIŠKEVIČIUS EvaldasDelko Marseille Provence18:25
115WOLF JustinBike Aid19:14
116HOLLER NikodemusBike Aid20:55
117PICHON LaurentTeam Arkéa Samsic24:18
118BRESCIANI MichaelBardiani – CSF25:45
119VINCENT LéoGroupama – FDJ4:21:11
120CUADROS ÁlvaroCaja Rural – Seguros RGA4:25:03
121VICHOT ArthurVital Concept – B&B Hotels4:25:06

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie: 

  1. Alejandro Valverde (Esp) Movistar