fot. BORA-hansgrohe / bettiniphoto

Peter Sagan (BORA-hansgrohe) po wspaniałym i bardzo pewnym finiszu wygrał trzeci etap wyścigu Tour de Suisse z metą w Murten. Słowak został także nowym liderem klasyfikacji generalnej. 

Trzeci etap wyścigu Tour de Suisse prowadził z Flamatt do Murten i liczył 162,3 km. Na lekko pofalowanej trasie (na 1/3 dystansu) znajdowały się dwie górskie premie trzeciej kategorii. Oznacza to, że spodziewany był finisz peletonu.

Do ucieczki dnia zabrali się: Bert-Jan Lindeman (Jumbo-Visma), Simon Pellaud (Szwajcaria), Willie Smit (Katusha-Alpecin) oraz Ryan Anderson (Rally UHC).

Największa przewaga uciekinierów wynosiła ponad 4 minuty. Obie górskie premie wygrał Simon Pellaud, który został królem gór w innej szwajcarskiej etapówce – Tour de Romandie, rozgrywanej w kwietniu. Od następnego sezonu Szwajcar zostanie kolarzem włoskiej drużyny drugiej dywizji – Androni Giocattoli.

Peleton dał rozegrać harcownikom wszystkie górskie i lotne premie, a 10 km przed metą zniwelował przewagę do kilkunastu sekund. Najbardziej chętnym do walki w ucieczce okazał się Pellaud, ale reprezentantowi gospodarzy nie udało się uciec rozpędzającemu się coraz bardziej peletonowi.

A w nim rozegranym po profesorsku finiszem popisał się Peter Sagan, dla którego jest to siedemnaste etapowe zwycięstwo w wyścigu Tour de Suisse. Warto dodać, że około 15 km znalazł się nieco za główną grupą, najprawdopodobniej z powodu defektu, ponieważ realizator transmisji telewizyjnej pokazywał zdjęcie, na którym mistrz Słowacji unosi rękę do góry, sygnalizując, że coś jest nie tak. W powrocie do gry pomógł mu Maciej Bodnar.

Finiszując Peter Sagan znakomicie rozprawił się z kolarzami Trek-Segafredo, wyprowadzających Johna Degenkolba oraz z Quick-Stepem i Elią Vivianim. Zaatakował z drugiej pozycji i błyskawicznie zyskał kilka metrów przewagi, dzięki czemu pewnie i niemal “na solo” przekroczył linię mety.

Wyniki trzeciego etapu:

1 SAGAN Peter BORA – hansgrohe 60 50 3:39:25
2 VIVIANI Elia Deceuninck – Quick Step 25 30 ,,
3 DEGENKOLB John Trek – Segafredo 10 18 ,,
4 GARCÍA CORTINA Iván Bahrain Merida 13 ,,
5 SWIFT Ben Team INEOS 10 ,,
6 MATTHEWS Michael Team Sunweb 7 ,,
7 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data 4 ,,
8 LIENHARD Fabian Switzerland 3 ,,
9 BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie 2 ,,
10 HOELGAARD Daniel Groupama – FDJ 1 ,,
11 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates ,,
12 TRENTIN Matteo Mitchelton-Scott ,,
13 CRADDOCK Lawson EF Education First ,,
14 DEWULF Stan Lotto Soudal ,,
15 ZABEL Rick Team Katusha Alpecin ,,
16 VAN AVERMAET Greg CCC Team ,,
17 DENNIS Rohan Bahrain Merida ,,
18 BERNAL Egan Team INEOS ,,
19 MOHORIČ Matej Bahrain Merida ,,
20 JOYCE Colin Rally UHC Cycling ,,
21 KÜNG Stefan Groupama – FDJ ,,
22 MAS Lluís Movistar Team ,,
23 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
24 THOMAS Geraint Team INEOS ,,
25 CARPENTER Robin Rally UHC Cycling ,,
26 HAAS Nathan Team Katusha Alpecin ,,
27 KREUZIGER Roman Team Dimension Data ,,
28 BENOOT Tiesj Lotto Soudal ,,
29 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team ,,
30 MONFORT Maxime Lotto Soudal ,,
31 BARBERO Carlos Movistar Team ,,
32 BETANCUR Carlos Movistar Team ,,
33 FRIESECKE Gian Switzerland ,,
34 ROCHE Nicolas Team Sunweb ,,
35 FRAILE Omar Astana Pro Team ,,
36 HIRT Jan Astana Pro Team ,,
37 KELDERMAN Wilco Team Sunweb ,,
38 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin ,,
39 THALMANN Roland Switzerland ,,
40 MORABITO Steve Groupama – FDJ ,,
41 KING Ben Team Dimension Data ,,
42 ROELANDTS Jürgen Movistar Team ,,
43 KUDUS Merhawi Astana Pro Team ,,
44 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
45 SICARD Romain Team Total Direct Energie ,,
46 MAS Enric Deceuninck – Quick Step ,,
47 BIDARD François AG2R La Mondiale ,,
48 SOLER Marc Movistar Team ,,
49 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida ,,
50 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,,
51 ANACONA Winner Movistar Team ,,
52 CARTHY Hugh EF Education First ,,
53 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R La Mondiale ,,
54 FELLINE Fabio Trek – Segafredo ,,
55 HENAO Sergio UAE-Team Emirates ,,
56 SCULLY Tom EF Education First ,,
57 FRANK Mathias AG2R La Mondiale ,,
58 GENIETS Kevin Groupama – FDJ ,,
59 CARRETERO Héctor Movistar Team ,,
60 ASGREEN Kasper Deceuninck – Quick Step ,,
61 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin ,,
62 BROWN Nathan EF Education First ,,
63 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin ,,
64 SCHELLING Patrick Switzerland ,,
65 WARBASSE Larry AG2R La Mondiale ,,
66 STANNARD Robert Mitchelton-Scott ,,
67 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
68 ARNDT Nikias Team Sunweb ,,
69 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
70 ARU Fabio UAE-Team Emirates ,,
71 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team ,,
72 STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
73 CASTROVIEJO Jonathan Team INEOS ,,
74 MÄDER Gino Team Dimension Data ,,
75 DOCKER Mitchell EF Education First ,,
76 OURSELIN Paul Team Total Direct Energie ,,
77 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
78 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
79 VALGREN Michael Team Dimension Data ,,
80 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
81 GRELLIER Fabien Team Total Direct Energie ,,
82 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step ,,
83 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale ,,
84 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale ,,
85 COSTA Rui UAE-Team Emirates ,,
86 SCHÄR Michael CCC Team ,,
87 AGNOLI Valerio Bahrain Merida ,,
88 ZEITS Andrey Astana Pro Team ,,
89 NATAROV Yuriy Astana Pro Team ,,
90 WOUTERS Enzo Lotto Soudal ,,
91 GAROSIO Andrea Bahrain Merida ,,
92 IMHOF Claudio Switzerland ,,
93 PELLAUD Simon Switzerland ,,
94 BADILATTI Matteo Switzerland ,,
95 THOMSON Jay Robert Team Dimension Data ,,
96 ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma ,,
97 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin ,,
98 BOHLI Tom UAE-Team Emirates ,,
99 LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
100 KÄMNA Lennard Team Sunweb ,,
101 ELISSONDE Kenny Team INEOS ,,
102 DOULL Owain Team INEOS ,,
103 VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC Team ,,
104 HIRSCHI Marc Team Sunweb ,,
105 LIGTHART Pim Team Total Direct Energie ,,
106 VANMARCKE Sep EF Education First ,,
107 SAJNOK Szymon CCC Team ,,
108 HEPBURN Michael Mitchelton-Scott ,,
109 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
110 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
111 GESCHKE Simon CCC Team ,,
112 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
113 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step ,,
114 HANSEN Adam Lotto Soudal ,,
115 BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe ,,
116 OSS Daniel BORA – hansgrohe ,,
117 RICHEZE Maximiliano Deceuninck – Quick Step 0:51
118 SLAGTER Tom-Jelte Team Dimension Data ,,
119 MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
120 ALBASINI Michael Mitchelton-Scott ,,
121 MANNION Gavin Rally UHC Cycling ,,
122 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal ,,
123 WIŚNIOWSKI Łukasz CCC Team 0:56
124 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo ,,
125 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma ,,
126 VANENDERT Jelle Lotto Soudal 0:58
127 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
128 BRITTON Rob Rally UHC Cycling ,,
129 MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling ,,
130 ROWE Luke Team INEOS ,,
131 TUFT Svein Rally UHC Cycling ,,
132 KRAGH ANDERSEN Søren Team Sunweb 1:03
133 BEVIN Patrick CCC Team 1:26
134 GOGL Michael Trek – Segafredo 1:47
135 PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe 1:57
136 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma 2:08
137 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 2:14
138 CALMEJANE Lilian Team Total Direct Energie ,,
139 COUSIN Jérôme Team Total Direct Energie ,,
140 SMIT Willie Team Katusha Alpecin 2:17
141 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step ,,
142 ANDERSON Ryan Rally UHC Cycling ,,
143 NIBALI Antonio Bahrain Merida 2:20
144 SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe ,,
DNF MCLAY Daniel EF Education First

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 2 ▲1 SAGAN Peter BORA – hansgrohe 10 7:51:31
2 1 ▼1 ASGREEN Kasper Deceuninck – Quick Step 0:10
3 3 DENNIS Rohan Bahrain Merida 0:11
4 4 MATTHEWS Michael Team Sunweb ,,
5 5 CRADDOCK Lawson EF Education First 0:16
6 6 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 0:20
7 7 TRENTIN Matteo Mitchelton-Scott 0:27
8 8 THOMAS Geraint Team INEOS 0:28
9 9 CASTROVIEJO Jonathan Team INEOS 0:29
10 11 ▲1 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team ,,
11 12 ▲1 ANACONA Winner Movistar Team ,,
12 13 ▲1 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 0:30
13 14 ▲1 HAAS Nathan Team Katusha Alpecin ,,
14 15 ▲1 FELLINE Fabio Trek – Segafredo ,,
15 16 ▲1 BERNAL Egan Team INEOS 0:34
16 17 ▲1 FRAILE Omar Astana Pro Team ,,
17 18 ▲1 GENIETS Kevin Groupama – FDJ 0:36
18 19 ▲1 BENOOT Tiesj Lotto Soudal ,,
19 20 ▲1 ROCHE Nicolas Team Sunweb 0:37
20 21 ▲1 MAS Lluís Movistar Team 0:38
21 22 ▲1 SOLER Marc Movistar Team 0:40
22 23 ▲1 ARU Fabio UAE-Team Emirates 0:41
23 24 ▲1 MORABITO Steve Groupama – FDJ 0:42
24 25 ▲1 BETANCUR Carlos Movistar Team 0:44
25 26 ▲1 SICARD Romain Team Total Direct Energie 0:45
26 27 ▲1 VALGREN Michael Team Dimension Data ,,
27 28 ▲1 HENAO Sergio UAE-Team Emirates 0:47
28 29 ▲1 VAN AVERMAET Greg CCC Team 0:48
29 30 ▲1 GESCHKE Simon CCC Team 0:49
30 31 ▲1 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin ,,
31 32 ▲1 FRANK Mathias AG2R La Mondiale 0:50
32 33 ▲1 HIRT Jan Astana Pro Team 0:51
33 34 ▲1 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
34 35 ▲1 CARTHY Hugh EF Education First ,,
35 36 ▲1 MAS Enric Deceuninck – Quick Step 0:54
36 37 ▲1 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step 0:56
37 38 ▲1 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 0:57
38 39 ▲1 BROWN Nathan EF Education First 0:59
39 40 ▲1 KREUZIGER Roman Team Dimension Data 1:00
40 41 ▲1 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin 1:03
41 42 ▲1 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida 1:04
42 43 ▲1 SWIFT Ben Team INEOS ,,
43 44 ▲1 THALMANN Roland Switzerland 1:06
44 45 ▲1 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale 1:08
45 46 ▲1 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 1:09
46 47 ▲1 SCHELLING Patrick Switzerland 1:11
47 48 ▲1 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin 1:12
48 50 ▲2 CARRETERO Héctor Movistar Team 1:15
49 51 ▲2 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
50 52 ▲2 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R La Mondiale 1:16
51 53 ▲2 SCHÄR Michael CCC Team 1:19
52 54 ▲2 STANNARD Robert Mitchelton-Scott 1:22
53 55 ▲2 BIDARD François AG2R La Mondiale 1:23
54 56 ▲2 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates 1:26
55 57 ▲2 HIRSCHI Marc Team Sunweb 1:27
56 58 ▲2 KUDUS Merhawi Astana Pro Team 1:30
57 59 ▲2 ELISSONDE Kenny Team INEOS 1:35
58 60 ▲2 KÄMNA Lennard Team Sunweb 1:36
59 61 ▲2 KELDERMAN Wilco Team Sunweb 1:39
60 63 ▲3 BADILATTI Matteo Switzerland 1:57
61 49 ▼12 ALBASINI Michael Mitchelton-Scott 2:05
62 64 ▲2 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott 2:12
63 10 ▼53 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step 2:46
64 65 ▲1 ARNDT Nikias Team Sunweb 3:40
65 62 ▼3 CALMEJANE Lilian Team Total Direct Energie 4:03
66 67 ▲1 MÄDER Gino Team Dimension Data 4:11
67 70 ▲3 OSS Daniel BORA – hansgrohe 4:29
68 71 ▲3 BARBERO Carlos Movistar Team 4:34
69 68 ▼1 KRAGH ANDERSEN Søren Team Sunweb 5:18
70 66 ▼4 PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe 5:55
71 74 ▲3 MOHORIČ Matej Bahrain Merida 6:19
72 75 ▲3 HEPBURN Michael Mitchelton-Scott 6:33
73 69 ▼4 SMIT Willie Team Katusha Alpecin 6:36
74 76 ▲2 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ 6:40
75 77 ▲2 MONFORT Maxime Lotto Soudal 6:45
76 78 ▲2 DEWULF Stan Lotto Soudal 6:49
77 73 ▼4 MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling 6:58
78 72 ▼6 BEVIN Patrick CCC Team 7:00
79 79 BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 7:16
80 80 HANSEN Adam Lotto Soudal 7:28
81 81 VANMARCKE Sep EF Education First 8:40
82 82 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team 8:50
83 83 COSTA Rui UAE-Team Emirates 8:52
84 84 LATOUR Pierre AG2R La Mondiale 8:55
85 87 ▲2 ZEITS Andrey Astana Pro Team 9:04
86 88 ▲2 WARBASSE Larry AG2R La Mondiale 9:07
87 89 ▲2 OURSELIN Paul Team Total Direct Energie 9:12
88 90 ▲2 PELLAUD Simon Switzerland 9:17
89 91 ▲2 NATAROV Yuriy Astana Pro Team 9:21
90 92 ▲2 ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma 9:27
91 93 ▲2 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 9:29
92 85 ▼7 SLAGTER Tom-Jelte Team Dimension Data 9:52
93 86 ▼7 BRITTON Rob Rally UHC Cycling 10:01
94 94 MORI Manuele UAE-Team Emirates 10:40
95 96 ▲1 SCULLY Tom EF Education First 11:52
96 97 ▲1 IMHOF Claudio Switzerland 11:54
97 98 ▲1 BOHLI Tom UAE-Team Emirates 11:56
98 99 ▲1 DOULL Owain Team INEOS 12:00
99 101 ▲2 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott 12:02
100 102 ▲2 DOCKER Mitchell EF Education First 12:06
101 103 ▲2 FRIESECKE Gian Switzerland 12:09
102 108 ▲6 VIVIANI Elia Deceuninck – Quick Step 12:13
103 104 ▲1 GARCÍA CORTINA Iván Bahrain Merida 12:15
104 105 ▲1 STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
105 107 ▲2 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin 12:19
106 112 ▲6 DEGENKOLB John Trek – Segafredo 12:23
107 110 ▲3 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data ,,
108 111 ▲3 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott 12:25
109 113 ▲4 THOMSON Jay Robert Team Dimension Data 12:28
110 115 ▲5 ZABEL Rick Team Katusha Alpecin 12:30
111 117 ▲6 SAJNOK Szymon CCC Team 12:36
112 118 ▲6 KING Ben Team Dimension Data ,,
113 119 ▲6 CARPENTER Robin Rally UHC Cycling 12:38
114 120 ▲6 VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC Team ,,
115 121 ▲6 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale ,,
116 95 ▼21 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 12:39
117 122 ▲5 BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie ,,
118 123 ▲5 LIENHARD Fabian Switzerland 12:41
119 124 ▲5 JOYCE Colin Rally UHC Cycling 12:42
120 125 ▲5 AGNOLI Valerio Bahrain Merida 12:43
121 126 ▲5 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 12:44
122 131 ▲9 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step 12:48
123 135 ▲12 LIGTHART Pim Team Total Direct Energie 12:56
124 136 ▲12 GRELLIER Fabien Team Total Direct Energie 12:57
125 137 ▲12 ROELANDTS Jürgen Movistar Team ,,
126 100 ▼26 WIŚNIOWSKI Łukasz CCC Team 12:58
127 138 ▲11 GAROSIO Andrea Bahrain Merida 13:00
128 142 ▲14 HOELGAARD Daniel Groupama – FDJ 13:12
129 109 ▼20 RICHEZE Maximiliano Deceuninck – Quick Step ,,
130 114 ▼16 MANNION Gavin Rally UHC Cycling 13:20
131 145 ▲14 WOUTERS Enzo Lotto Soudal 13:28
132 129 ▼3 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 13:41
133 128 ▼5 TUFT Svein Rally UHC Cycling 13:43
134 140 ▲6 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal 13:53
135 139 ▲4 VANENDERT Jelle Lotto Soudal 14:00
136 106 ▼30 GOGL Michael Trek – Segafredo 14:05
137 143 ▲6 ROWE Luke Team INEOS 14:14
138 144 ▲6 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo 14:15
139 116 ▼23 COUSIN Jérôme Team Total Direct Energie 14:47
140 127 ▼13 SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 15:04
141 132 ▼9 ANDERSON Ryan Rally UHC Cycling 15:05
142 134 ▼8 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 15:07
143 130 ▼13 NIBALI Antonio Bahrain Merida 15:08
144 141 ▼3 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma 15:13