Drużyna INEOS odniosła zwycięstwo etapowe drugi dzień z rzędu – na ósmym i zarazem ostatnim etapie Critérium du Dauphiné najlepszy był Holender Dylan van Baarle. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Jakob Fuglsang (Astana), dla którego jest to drugie zwycięstwo w tym wyścigu w karierze.
Ósmy i zarazem ostatni etap wyścigu Critérium du Dauphiné 2019 liczył tylko 113 kilometrów, ale na trasie znajdowało się aż siedem górskich premii. Na metę prowadził podjazd trzeciej kategorii Montee de Champery (dł. 5,5 km; śr. nach. 4,2%).
Podczas trzech z ostatnich pięciu edycji „Delfinatu” klasyfikacja generalna przewracała się do góry nogami ostatniego dnia. Tym razem przed ostatnim etapem siedmiu pierwszych kolarzy w klasyfikacji generalnej mieściło się w 33 sekundach. Na czele, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed dwóch lat, stał Jakob Fuglsang (Astana), który miał osiem sekund przewagi nad drugim Adamem Yatesem (Mitchelton-Scott).
Na drugim oznaczonym podjeździe dnia uformowała się dwunastoosobowa ucieczka dnia w składzie: Dylan van Baarle (Team INEOS), Jack Haig (Mitchelton-Scott), Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe), Carlos Verona (Movistar), Sébastien Reichenbach (Groupama-FDJ), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Carl Fredrik Hagen (Lotto-Soudal), Hermann Pernsteiner (Bahrain-Merida), Alessandro De Marchi (CCC) oraz Warren Barguil (Arkea-Samsic). Po jakimś czasie dojechał do czołówki jeszcze Nils Politt (Katusha-Alpecin), zatem ucieczka dnia ostatecznie liczyła trzynastu zawodników.
40 kilometrów przed metą przewaga prowadzącej trzynastki wynosiła niewiele ponad 4 minuty, zaś na początku przedostatniego podjazdu Cote de Rives zmalała już tylko do półtorej minuty i wówczas ucieczka zaczęła się dzielić. Jako pierwszy odpadł wysoki i specjalizujący się w wyścigach klasycznych Politt.
Następnie na czele wyścigu znalazło się trio w składzie: Haig, Kuss oraz Hagen. 16 km przed metą solowej akcji postanowił spróbować Jack Haig. Po chwili do Australijczyka dojechał Dylan van Baarle. Duet ten wyrobił sobie przewagę nad resztą kolegów z odjazdu i choć na zjeździe stratę próbował jeszcze zniwelować Julian Alaphilippe, to Francuz, który miał w kieszeni zwycięstwo w klasyfikacji górskiej, odpuścił dalszą walkę. Wobec tego w pogoni za uciekinierami pozostał tylko Carl Fredrik Hagen. Jednak strata Norwega powiększała się wraz ze zbliżaniem się do mety.
Ostatecznie w walce o etapowy łup lepszy był van Baarle, który okazał się szybszy w dwójkowym sprincie od Jacka Haiga. Grupa liderów dojechała na remis, co oznacza, że po raz drugi w karierze klasyfikację generalną „Delfinatu” wygrał Jakob Fuglsang. Nikt nie podjął próby ataku na pozycję Duńczyka. Warto odnotować, że jedynym towarzyszem Wouta Poelsa w peletonie był w końcówce Michał Kwiatkowski.
W trakcie etapu wycofali się Clément Venturini (AG2R-La Mondiale), Fabien Doubey (Wanty-Groupe Gobert), Dion Smith (Mitchelton-Scott), Simon Clarke (EF Education First), Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) oraz – co ciekawe – Adam Yates (Mitchelton-Scott), który od soboty zmagał się z gorączką.
Wyniki ostatniego etapu:
1 | Dylan van Baarle (Ned) Team Ineos | 3:05:48 | |
2 | Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott | ||
3 | Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal | 0:00:50 | |
4 | Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic | 0:01:12 | |
5 | Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma | ||
6 | Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ | ||
7 | Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep | 0:01:16 | |
8 | Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team | 0:01:59 | |
9 | Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert | ||
10 | Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
11 | Nairo Quintana (Col) Movistar Team | ||
12 | Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal | ||
13 | Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale | ||
14 | Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ | ||
15 | Wout Poels (Ned) Team Ineos | ||
16 | Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team | ||
17 | Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates | ||
18 | Tejay Van Garderen (USA) EF Education First | ||
19 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team | 0:02:04 | |
20 | Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo | 0:02:05 | |
21 | Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team | ||
22 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida | 0:02:38 | |
23 | Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma | ||
24 | David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ | 0:02:44 | |
25 | Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team | ||
26 | Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ | 0:02:56 | |
27 | Carlos Verona (Spa) Movistar Team | ||
28 | Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida | ||
29 | Hugo Houle (Can) Astana Pro Team | 0:03:32 | |
30 | Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo | ||
31 | Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe | 0:03:39 | |
32 | Michal Kwiatkowski (Pol) Team Ineos | 0:03:45 | |
33 | Serge Pauwels (Bel) CCC Team | 0:04:08 | |
34 | Florian Stork (Ger) Team Sunweb | 0:04:34 | |
35 | Joseph Rosskopf (USA) CCC Team | 0:05:17 | |
36 | Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic | ||
37 | Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo | ||
38 | Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale | ||
39 | Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin | ||
40 | Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe | 0:07:09 | |
41 | Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott | ||
42 | Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
43 | Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
44 | Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale | ||
45 | Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo | ||
46 | Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb | ||
47 | Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data | ||
48 | Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic | ||
49 | Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits | ||
50 | Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert | ||
51 | Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
52 | Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott | ||
53 | Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert | ||
54 | Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic | ||
55 | Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates | ||
56 | Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ | ||
57 | Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep | ||
58 | José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin | ||
59 | Pawel Bernas (Pol) CCC Team | ||
60 | Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits | ||
61 | Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team | ||
62 | Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal | ||
63 | Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates | ||
64 | Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep | ||
65 | Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida | ||
66 | Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb | ||
67 | Rob Power (Aus) Team Sunweb | ||
68 | Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal | ||
69 | Jonas Koch (Ger) CCC Team | ||
70 | Gianni Moscon (Ita) Team Ineos | ||
71 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | 0:09:29 | |
72 | Rafael Valls (Spa) Movistar Team | ||
73 | Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team | ||
74 | Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo | 0:09:43 | |
75 | Natnael Berhane (Eri) Cofidis, Solutions Credits | ||
76 | Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb | ||
77 | Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ | 0:11:19 | |
78 | Logan Owen (USA) EF Education First | ||
79 | Laurens ten Dam (Ned) CCC Team | 0:14:12 | |
80 | Ian Stannard (GBr) Team Ineos | 0:15:31 | |
81 | Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos | ||
82 | Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale | 0:15:52 | |
83 | James Whelan (Aus) EF Education First | 0:16:01 | |
84 | Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
85 | Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin | ||
86 | Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates | ||
87 | Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal | ||
88 | Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo-Visma | ||
89 | Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida | ||
90 | Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic | ||
91 | Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo | ||
92 | Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida | ||
93 | Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida | ||
94 | Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep | ||
95 | Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
96 | William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ | ||
97 | Julius van den Berg (Ned) EF Education First | ||
98 | Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
99 | Jaco Venter (RSA) Dimension Data | ||
100 | Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo | ||
101 | Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic | ||
102 | Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates | ||
103 | Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe | ||
104 | Stefan De Bod (RSA) Dimension Data | 0:17:03 | |
105 | Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team | ||
106 | Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott | 0:18:27 | |
DNF | Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott | ||
DNF | Dion Smith (NZl) Mitchelton-Scott | ||
DNF | Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates | ||
DNF | Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe | ||
DNS | Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits | ||
DNS | Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits | ||
DNF | Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
DNS | Michael Woods (Can) EF Education First | ||
DNS | Alberto Bettiol (Ita) EF Education First | ||
DNF | Simon Clarke (Aus) EF Education First | ||
DNF | Julien Vermote (Bel) Dimension Data | ||
DNS | Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
DNS | Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
DNS | Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert | ||
DNF | Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert | ||
DNS | Casper Pedersen (Den) Team Sunweb |
Końcowa klasyfikacja generalna:
1 | Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team | 30:44:27 | |
2 | Tejay Van Garderen (USA) EF Education First | 0:00:20 | |
3 | Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:00:21 | |
4 | Wout Poels (Ned) Team Ineos | 0:00:28 | |
5 | Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ | 0:00:33 | |
6 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida | 0:01:11 | |
7 | Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team | 0:01:12 | |
8 | Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates | 0:01:21 | |
9 | Nairo Quintana (Col) Movistar Team | 0:01:24 | |
10 | Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale | 0:01:38 | |
11 | Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo | 0:01:44 | |
12 | Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal | 0:03:17 | |
13 | Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic | 0:05:28 | |
14 | Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert | 0:05:29 | |
15 | Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ | 0:06:26 | |
16 | Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida | 0:06:46 | |
17 | Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert | 0:08:23 | |
18 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team | 0:08:49 | |
19 | Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team | 0:09:24 | |
20 | Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:12:03 | |
21 | Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ | 0:12:47 | |
22 | Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates | 0:13:10 | |
23 | Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale | 0:13:34 | |
24 | Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma | 0:14:59 | |
25 | Joseph Rosskopf (USA) CCC Team | 0:15:09 | |
26 | Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma | 0:19:19 | |
27 | Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott | 0:21:11 | |
28 | Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep | 0:21:22 | |
29 | Michal Kwiatkowski (Pol) Team Ineos | 0:22:34 | |
30 | Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott | 0:24:13 | |
31 | Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal | 0:26:14 | |
32 | Dylan van Baarle (Ned) Team Ineos | 0:26:20 | |
33 | Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin | 0:27:48 | |
34 | Gianni Moscon (Ita) Team Ineos | 0:27:59 | |
35 | Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep | 0:28:48 | |
36 | Carlos Verona (Spa) Movistar Team | 0:29:37 | |
37 | Serge Pauwels (Bel) CCC Team | 0:29:54 | |
38 | Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team | 0:33:30 | |
39 | Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team | 0:34:01 | |
40 | David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ | 0:36:12 | |
41 | Rob Power (Aus) Team Sunweb | 0:36:51 | |
42 | Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo | 0:37:55 | |
43 | Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data | 0:38:57 | |
44 | Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team | 0:39:03 | |
45 | Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits | 0:40:59 | |
46 | Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo | 0:43:25 | |
47 | Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo-Visma | 0:45:09 | |
48 | Rafael Valls (Spa) Movistar Team | 0:47:23 | |
49 | Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic | 0:47:46 | |
50 | Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale | 0:48:36 | |
51 | Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic | 0:48:58 | |
52 | Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ | 0:49:46 | |
53 | Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe | 0:50:03 | |
54 | Pawel Bernas (Pol) CCC Team | 0:50:18 | |
55 | Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma | 0:50:34 | |
56 | Jonas Koch (Ger) CCC Team | 0:51:09 | |
57 | José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin | 0:52:04 | |
58 | Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates | 0:52:55 | |
59 | Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott | 0:52:56 | |
60 | Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo | 0:53:07 | |
61 | Florian Stork (Ger) Team Sunweb | 0:53:34 | |
62 | Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert | 0:54:25 | |
63 | Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida | 0:56:07 | |
64 | Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida | 0:56:24 | |
65 | Hugo Houle (Can) Astana Pro Team | 0:56:37 | |
66 | Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | 0:57:16 | |
67 | Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team | 0:58:51 | |
68 | Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida | 0:58:56 | |
69 | Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic | 0:59:38 | |
70 | Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep | 0:59:51 | |
71 | Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott | 1:01:08 | |
72 | Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal | 1:03:07 | |
73 | Logan Owen (USA) EF Education First | 1:04:02 | |
74 | Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep | 1:04:19 | |
75 | Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ | 1:05:00 | |
76 | Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep | 1:05:34 | |
77 | Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb | 1:08:12 | |
78 | Stefan De Bod (RSA) Dimension Data | 1:08:29 | |
79 | Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe | 1:09:22 | |
80 | Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale | 1:10:51 | |
81 | Natnael Berhane (Eri) Cofidis, Solutions Credits | 1:11:47 | |
82 | Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal | 1:11:51 | |
83 | Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb | 1:12:03 | |
84 | Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates | 1:13:30 | |
85 | Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic | 1:14:21 | |
86 | Laurens ten Dam (Ned) CCC Team | 1:14:24 | |
87 | Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal | 1:16:30 | |
88 | Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe | 1:16:54 | |
89 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | 1:19:50 | |
90 | Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo | 1:20:19 | |
91 | Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma | 1:20:31 | |
92 | Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo | 1:21:08 | |
93 | Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb | 1:21:45 | |
94 | Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin | 1:23:40 | |
95 | Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo | 1:25:23 | |
96 | Ian Stannard (GBr) Team Ineos | 1:25:50 | |
97 | Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates | 1:27:50 | |
98 | Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida | 1:29:19 | |
99 | Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic | 1:29:30 | |
100 | James Whelan (Aus) EF Education First | 1:30:27 | |
101 | Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos | 1:32:25 | |
102 | Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe | 1:32:57 | |
103 | Jaco Venter (RSA) Dimension Data | 1:34:55 | |
104 | Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | 1:35:14 | |
105 | William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ | 1:36:30 | |
106 | Julius van den Berg (Ned) EF Education First | 1:37:10 |