fot. Team INEOS

Drużyna INEOS odniosła zwycięstwo etapowe drugi dzień z rzędu – na ósmym i zarazem ostatnim etapie Critérium du Dauphiné najlepszy był Holender Dylan van Baarle. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Jakob Fuglsang (Astana), dla którego jest to drugie zwycięstwo w tym wyścigu w karierze. 

Ósmy i zarazem ostatni etap wyścigu Critérium du Dauphiné 2019 liczył tylko 113 kilometrów, ale na trasie znajdowało się aż siedem górskich premii. Na metę prowadził podjazd trzeciej kategorii Montee de Champery (dł. 5,5 km; śr. nach. 4,2%).

Podczas trzech z ostatnich pięciu edycji “Delfinatu” klasyfikacja generalna przewracała się do góry nogami ostatniego dnia. Tym razem przed ostatnim etapem siedmiu pierwszych kolarzy w klasyfikacji generalnej mieściło się w 33 sekundach. Na czele, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed dwóch lat, stał Jakob Fuglsang (Astana), który miał osiem sekund przewagi nad drugim Adamem Yatesem (Mitchelton-Scott).

Na drugim oznaczonym podjeździe dnia uformowała się dwunastoosobowa ucieczka dnia w składzie: Dylan van Baarle (Team INEOS), Jack Haig (Mitchelton-Scott), Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe), Carlos Verona (Movistar), Sébastien Reichenbach (Groupama-FDJ), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Carl Fredrik Hagen (Lotto-Soudal), Hermann Pernsteiner (Bahrain-Merida), Alessandro De Marchi (CCC) oraz Warren Barguil (Arkea-Samsic). Po jakimś czasie dojechał do czołówki jeszcze Nils Politt (Katusha-Alpecin), zatem ucieczka dnia ostatecznie liczyła trzynastu zawodników.

40 kilometrów przed metą przewaga prowadzącej trzynastki wynosiła niewiele ponad 4 minuty, zaś na początku przedostatniego podjazdu Cote de Rives zmalała już tylko do półtorej minuty i wówczas ucieczka zaczęła się dzielić. Jako pierwszy odpadł wysoki i specjalizujący się w wyścigach klasycznych Politt.

Następnie na czele wyścigu znalazło się trio w składzie: Haig, Kuss oraz Hagen. 16 km przed metą solowej akcji postanowił spróbować Jack Haig. Po chwili do Australijczyka dojechał Dylan van Baarle. Duet ten wyrobił sobie przewagę nad resztą kolegów z odjazdu i choć na zjeździe stratę próbował jeszcze zniwelować Julian Alaphilippe, to Francuz, który miał w kieszeni zwycięstwo w klasyfikacji górskiej, odpuścił dalszą walkę. Wobec tego w pogoni za uciekinierami pozostał tylko Carl Fredrik Hagen. Jednak strata Norwega powiększała się wraz ze zbliżaniem się do mety.

Ostatecznie w walce o etapowy łup lepszy był van Baarle, który okazał się szybszy w dwójkowym sprincie od Jacka Haiga. Grupa liderów dojechała na remis, co oznacza, że po raz drugi w karierze klasyfikację generalną “Delfinatu” wygrał Jakob Fuglsang. Nikt nie podjął próby ataku na pozycję Duńczyka. Warto odnotować, że jedynym towarzyszem Wouta Poelsa w peletonie był w końcówce Michał Kwiatkowski.

W trakcie etapu wycofali się Clément Venturini (AG2R-La Mondiale), Fabien Doubey (Wanty-Groupe Gobert), Dion Smith (Mitchelton-Scott), Simon Clarke (EF Education First), Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) oraz – co ciekawe – Adam Yates (Mitchelton-Scott), który od soboty zmagał się z gorączką.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Dylan van Baarle (Ned) Team Ineos 3:05:48
2 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
3 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:00:50
4 Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic 0:01:12
5 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma
6 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
7 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:01:16
8 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:01:59
9 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert
10 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
11 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
12 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
14 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
15 Wout Poels (Ned) Team Ineos
16 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
17 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
18 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First
19 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:02:04
20 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo 0:02:05
21 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team
22 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida 0:02:38
23 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma
24 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:02:44
25 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team
26 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:02:56
27 Carlos Verona (Spa) Movistar Team
28 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
29 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:03:32
30 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
31 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 0:03:39
32 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Ineos 0:03:45
33 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:04:08
34 Florian Stork (Ger) Team Sunweb 0:04:34
35 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:05:17
36 Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic
37 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
38 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
39 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
40 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:07:09
41 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
42 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
43 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
44 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
45 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
46 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb
47 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
48 Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic
49 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
50 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert
51 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep
52 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
53 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert
54 Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic
55 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
56 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
57 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep
58 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
59 Pawel Bernas (Pol) CCC Team
60 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits
61 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
62 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
63 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
64 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
65 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
66 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
67 Rob Power (Aus) Team Sunweb
68 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
69 Jonas Koch (Ger) CCC Team
70 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos
71 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:09:29
72 Rafael Valls (Spa) Movistar Team
73 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
74 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:09:43
75 Natnael Berhane (Eri) Cofidis, Solutions Credits
76 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
77 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ 0:11:19
78 Logan Owen (USA) EF Education First
79 Laurens ten Dam (Ned) CCC Team 0:14:12
80 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:15:31
81 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos
82 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:15:52
83 James Whelan (Aus) EF Education First 0:16:01
84 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
85 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
86 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
87 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
88 Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo-Visma
89 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
90 Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic
91 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
92 Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida
93 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
94 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep
95 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
96 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
97 Julius van den Berg (Ned) EF Education First
98 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma
99 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
100 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
101 Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic
102 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
103 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe
104 Stefan De Bod (RSA) Dimension Data 0:17:03
105 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team
106 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott 0:18:27
DNF Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
DNF Dion Smith (NZl) Mitchelton-Scott
DNF Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
DNF Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
DNS Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits
DNS Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo-Visma
DNS Michael Woods (Can) EF Education First
DNS Alberto Bettiol (Ita) EF Education First
DNF Simon Clarke (Aus) EF Education First
DNF Julien Vermote (Bel) Dimension Data
DNS Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
DNS Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
DNS Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert
DNF Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert
DNS Casper Pedersen (Den) Team Sunweb

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 30:44:27
2 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:00:20
3 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:00:21
4 Wout Poels (Ned) Team Ineos 0:00:28
5 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 0:00:33
6 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida 0:01:11
7 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:01:12
8 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:01:21
9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:01:24
10 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:38
11 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo 0:01:44
12 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:03:17
13 Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic 0:05:28
14 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert 0:05:29
15 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ 0:06:26
16 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida 0:06:46
17 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert 0:08:23
18 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:08:49
19 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:09:24
20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:12:03
21 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:12:47
22 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:13:10
23 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:13:34
24 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma 0:14:59
25 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:15:09
26 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma 0:19:19
27 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:21:11
28 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:21:22
29 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Ineos 0:22:34
30 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:24:13
31 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:26:14
32 Dylan van Baarle (Ned) Team Ineos 0:26:20
33 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:27:48
34 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:27:59
35 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:28:48
36 Carlos Verona (Spa) Movistar Team 0:29:37
37 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:29:54
38 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:33:30
39 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 0:34:01
40 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:36:12
41 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:36:51
42 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 0:37:55
43 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 0:38:57
44 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:39:03
45 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits 0:40:59
46 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:43:25
47 Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo-Visma 0:45:09
48 Rafael Valls (Spa) Movistar Team 0:47:23
49 Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic 0:47:46
50 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:48:36
51 Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic 0:48:58
52 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:49:46
53 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 0:50:03
54 Pawel Bernas (Pol) CCC Team 0:50:18
55 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma 0:50:34
56 Jonas Koch (Ger) CCC Team 0:51:09
57 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 0:52:04
58 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:52:55
59 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott 0:52:56
60 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo 0:53:07
61 Florian Stork (Ger) Team Sunweb 0:53:34
62 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert 0:54:25
63 Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida 0:56:07
64 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida 0:56:24
65 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:56:37
66 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:57:16
67 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team 0:58:51
68 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:58:56
69 Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic 0:59:38
70 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:59:51
71 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 1:01:08
72 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 1:03:07
73 Logan Owen (USA) EF Education First 1:04:02
74 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 1:04:19
75 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ 1:05:00
76 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep 1:05:34
77 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 1:08:12
78 Stefan De Bod (RSA) Dimension Data 1:08:29
79 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 1:09:22
80 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 1:10:51
81 Natnael Berhane (Eri) Cofidis, Solutions Credits 1:11:47
82 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 1:11:51
83 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 1:12:03
84 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 1:13:30
85 Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic 1:14:21
86 Laurens ten Dam (Ned) CCC Team 1:14:24
87 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 1:16:30
88 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 1:16:54
89 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 1:19:50
90 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 1:20:19
91 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 1:20:31
92 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 1:21:08
93 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb 1:21:45
94 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin 1:23:40
95 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 1:25:23
96 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 1:25:50
97 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 1:27:50
98 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 1:29:19
99 Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic 1:29:30
100 James Whelan (Aus) EF Education First 1:30:27
101 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 1:32:25
102 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 1:32:57
103 Jaco Venter (RSA) Dimension Data 1:34:55
104 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 1:35:14
105 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ 1:36:30
106 Julius van den Berg (Ned) EF Education First 1:37:10