Organizator Tour de Pologne – Lang Team – poinformował, że zmianie uległy trasy dwóch ostatnich etapów tegorocznej edycji wyścigu. Oba odcinki stały się zdecydowanie trudniejsze. “Dwa finałowe etapy, które rozstrzygną losy 76. Tour de Pologne UCI World Tour to prawdziwe, górskie wyzwanie dla najlepszych kolarzy świata” – komentował Czesław Lang.

Pierwotnie, etap szósty miał liczyć 150 kilometrów, a po starcie w Zakopanem i przejeździe przez Chochołów zawodnicy pokonać mieli trzy rundy, których najważniejszym elementem była premia górska I kategorii w Zębie. Po zmianach runda została nieco skrócona (29 zamiast 35 kilometrów, ominie Bańską Niżną), za to kolarze przejadą ją pięć razy. Co więcej, w Zębie nie będzie już premii górskiej, a premia lotna (na 1. i 2. okrążeniu). Zamiast tego na rundzie ulokowane będą dwa inne górskie finisze najwyższej kategorii – Pitoniówka i Sierockie. To oznacza, że łącznie zawodnicy powalczą o punkty klasyfikacji wspinaczy aż dziesięć razy. Zmianie uległa też lokalizacja premii lotnej na dojeździe do rundy – z Chochołowa przesunięto ją do Ratułowa.

Trasa VI etapu przed zmianami:

Trasa VI etapu przed zmianami, źr. Lang Team

Trasa VI etapu po zmianach:

Ostatniego dnia rywalizacji zaszły jeszcze większe zmiany. Według pierwotnego planu, kolarze pokonać mieli dwie, liczące po 68 kilometrów każda rundy ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej. Lang Team zadecydował jednak, by po tych dwóch okrążeniach (skróconych o 10 kilometrów po “wycięciu” Bańskiej Niżnej) dołożyć jeszcze jedną, krótszą (33km) rundę. W pierwszej części pokryje się ona ze “starym wariantem” – zawodnicy zjadą bowiem do Jurgowa, a następnie zaatakują Rzepiska, lecz po dynamicznym zjeździe przez Łapszankę, w Trybszu skręcą w kierunku Czarnej Góry i wrócą do Bukowiny.

“Obcięciu” uległy na dużej rundzie premie górskie w Sierockiem, których ostatecznie nie będzie. Zamiast tego kolarze dwa razy podjadą ściankę w Gliczarowie i trzy – Rzepiska.

Trasa VII etapu przed zmianami:

fot. Lang Team

Trasa VII etapu po zmianach:

 

Tour de Pologne 2019 odbędzie się w dniach 3-9 sierpnia.