fot. Vuelta a Espana

Hiszpańskie media donoszą, że Juan José Cobo, u którego potwierdzono stosowanie dopingu w latach 2009-2011, może zostać pozbawiony tytułu zwycięzcy w wyścigu Vuelta a España 2011. Jeśli te informacje potwierdzą się, oficjalnym triumfatorem tamtej edycji zostanie przebywający obecnie w szpitalu po kraksie w Criterium du Dauphine Chris Froome (Team INEOS). 

Informację o stosowaniu dopingu (na podstawie wykrytych nieprawidłowości w paszporcie biologicznym) przez Juana José Cobo podała Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Jednak nie wiadomo na pewno, czy były hiszpański kolarz zostanie pozbawiony tytułu zwycięzcy we Vuelcie 2011, ponieważ ma teraz miesiąc na odwołanie się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

Cobo triumfował w hiszpańskim wielkim tourze w barwach drużyny Geox-TMC Transformers, finiszując tylko 13 sekund przed wschodzącą ówcześnie gwiazdą kolarstwa Chrisem Froomem oraz minutę i 39 sekund przed jego kolegą z drużyny Bradleyem Wigginsem.

Rok później Juana José Cobo zakontraktowała drużyna Movistar, w barwach której ścigał się do 2014 roku, kiedy to przeszedł do zespołu trzeciej dywizji Torku Sekerspor. Jednak w tymże samym roku postanowił zakończyć karierę. W jej trakcie odniósł dziesięć zwycięstw, w tym w klasyfikacji generalnej wyścigu Vuelta al País Vasco (2007) oraz na jednym z etapów Tour de France 2008.

UCI nie podała, jaką dokładnie niedozwoloną substancję zażywał Cobo, ponieważ nieprawidłowości związane ze stosowaniem dopingu zostały wykryte nie bezpośrednio, bo za pośrednictwem – tak jak wspomniano wcześniej – paszportu biologicznego.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments