fot. RCS Sports

Nans Peters (AG2R La Mondiale) wygrał po ucieczce 17. etap Giro d’Italia. Francuz linię mety przeciął samotnie, wyprzedzając Estebana Chavesa (Mitchelton-Scott) i Davide Formolo (BORA-hansgrohe). W końcówce kolejne straty względem faworytów klasyfikacji generalnej poniósł Rafał Majka, który spadł na siódmą pozycję.

Po efektownym ściganiu we wtorek, tym razem na trasie Giro d’Italia miało być nieco bardziej spokojnie. Przede wszystkim dlatego, że profil środowego etapu był o wiele łatwiejszy – na trasie znalazły się co prawda trzy premie górskie (w tym jedna na finiszu), lecz ulokowane na niezbyt wymagających podjazdach. Pierwsza z nich – Elvas (4. kat.) to 3,4km o nachyleniu 7,6%, kolejna – Terento (kat. 3.) posiadała identyczne nachylenie średnie, lecz na dystansie 6,6km, zaś ostatnia – Anterselva – liczyła 5,5km o nachyleniu 6,9%.

źr.RCS Sports

Jak można było się spodziewać, niedługo po starcie do ucieczki starała się ruszyć bardzo duża grupa zawodników. Peleton początkowo neutralizował wszelkie akcje, lecz w końcu pozwolił odjechać osiemnastce kolarzy. Byli to: Andrea Vendame i Fausto Masnada (obaj Androni Giocattoli-Sidermec), Nans Peters (AG2R La Mondiale), Amaro Antunes i Victor De La Parte (CCC Team), Tanel Kangert (EF Education First), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Esteban Chaves (Mitchelton-Scott), Nicola Conci (Trek-Segafredo), Koen Bouwman (Jumbo-Visma), Bob Jungels (Deceuninck-QuickStep), Davide Formolo (Bora-Hansgrohe), Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo), Jan Bakelants (Sunweb), Chris Hamilton (Sunweb), Valerio Conti (UAE Team Emirates) oraz Mirco Maestri (Bardiani-CSF). Grupa zdołała wypracować sporą, liczącą ponad siedem minut przewagę, która mogła dawać nadzieję na zwycięstwo etapowe. W zasadniczej grupie pracowali tylko kolarze Movistaru.

Na podjeździe na premię 3. kategorii zaatakował z ucieczki Bakelants, który wypracował minutę przewagi nad pozostałymi kolarzami jadącymi przed peletonem. W międzyczasie do pracy w głównej grupie zabrali się kolarze Ineos, którzy zaczęli zmniejszać stratę. Niespełna 50 kilometrów przed “kreską” do Bakelantsa dołączyła grupa w składzie: Peters, Masnada, Formolo, Neilands, De Gendt, Hamilton, Brambilla i Conci. 40 km przed finiszem miała ona 36 sekund przewagi nad pozostałymi uciekinierami i 6 i pół minuty nad peletonem. Wkrótce jednak grupki się połączyły.

16 kilometrów przed metą na atak zdecydował się Peters. Francuz szybko wypracował 50 sekund przewagi. Niespełna osiem kilometrów przed metą ruszyli za nim w pogoń Conti, Chaves i Neilands, lecz nic nie wskórali. 25-latek linię mety przeciął samotnie, odnosząc największy sukces w karierze.

Tymczasem w grupie faworytów panował względny spokój, aż do ostatnich trzech kilometrów. Wtedy to tempo podkręcił Jan Hirt (Astana), a chwilę później zaatakowali Mikel Landa (Movistar) oraz Hugh Carthy (Education First). Niestety, tempa rywali nie był w stanie utrzymywać Rafał Majka.

Landa szybko “urwał” Carthy’ego i na metę wpadł z przewagą 11 sekund nad liderem wyścigu – Richardem Carapazem (Movistar) i około 20 nad Vincenzo Nibalim (Bahrain-Merida) oraz Primożem Rogliciem (Jumbo-Visma). Majka zajął na etapie 38. miejsce, tracąc do zwycięzcy 5:47, do Landy – 1:20, a do Nibalego/Roglicia – 1:01. W klasyfikacji generalnej spadł na siódme miejsce.

Czołówka 17. etapu:
1 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 4:41:34
2 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott 0:01:34
3 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 0:01:51
4 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
5 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
6 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:02:02
7 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:02:08
8 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
9 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:02:22
10 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:02:34

Czołówka klasyfikacji generalnej po 17. etapie:
1 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 74:48:18
2 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:01:54
3 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma 0:02:16
4 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 0:03:03
5 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:05:07
6 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:06:17
7 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:06:48
8 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:07:13
9 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:08:21
10 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 0:08:59