fot. Tour de Yorkshire

Rick Zabel (Katusha-Alpecin) wygrał po finiszu z peletonu drugi etap wyścigu Tour de Yorkshire. Jesper Asselman (Roompot-Charles) pozostał liderem klasyfikacji generalnej. 

Drugi etap wyścigu Tour de Yorkshire prowadził z Barnsley do Bedale i liczył 132 kilometry. Był to jeden z dwóch łatwiejszych odcinków w tegorocznej edycji. Na trasie nie znajdowało się zbyt wiele podjazdów, a te obecne nie były bardzo wymagające. Ponadto druga część rywalizacja była płaska.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu zawodników: James Fouche, Robert Scott (Team Wiggins Le Col), Tom Stewart (Canyon dhb), Chris McGlinchey (Vitus Pro Cycling), Jake Scott (SwiftCarbon) oraz Fabien Grellier (Total Direct Energie).

Przewaga uciekającego sekstetu w żadnym momencie etapu nie była duża – maksymalnie wynosiła ponad minutę, a 20 km przed metą już tylko dwadzieścia sekund.

Czterech uciekinierów zostało dościgniętych 15,5 km przed metą, a na czele pozostali jeszcze Stewart i McGlinchey. Ta dwójka dotrwała na czele wyścigu do momentu, gdy do mety w Bedale pozostało 10 km.

Po ich doścignięciu rozpoczęły się kontrataki. Od peletonu oderwało się pięciu zawodników, ale żadne akcje mające na celu nie dopuszczenie do finiszu peletonu nie miały racji bytu.

Rywalizację na dosłownie ostatnich kilku kilometrach utrudnił deszcz, który lunął na kolarzy z niezłym impetem. W tych warunkach rozegrano finisz na wymęczenie, ponieważ szosa lekko się wznosiła. Tu zdecydowanie najszybszy i najmocniejszy okazał się Rick Zabel z Katushy-Alpecin, dla którego sukces ten po ostatnich problemach zdrowotnych stanowi wielkie wzmocnienie morale.

Drugie miejsce zanotował Boy van Poppel (Roompot-Charles), a trzeci Chris Lawless z Team INEOS, która w końcówce pojawiła się na czele peletonu i rozprowadzała swojego sprintera.

W czubie głównej grupy pojawili się w końcówce również kolarze CCC Team, ale najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem polskiego zespołu był dwudziesty pierwszy Greg van Avermaet.

Wyniki drugiego etapu:

1 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 3:09:16
2 Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles
3 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos
4 Andrew Tennant (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
5 Daniel McLay (GBr) Great Britain National Team
6 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
7 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel
8 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
9 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country-Murias
10 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
11 Scott Thwaites (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
12 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
13 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
14 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
15 Stephen Bradbury (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
16 Ethan Hayter (GBr) Great Britain National Team
17 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins Lecol
18 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
19 Charley Calvert (GBr) Great Britain National Team
20 George Wood (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
21 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team
22 Kevin Vermaerke (USA) Hagens Berman Axeon
23 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team
24 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Charles
25 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling
26 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon
27 Scott Auld (GBr) Ribble Pro Cycling
28 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos
29 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
30 John Murphy (USA) Rally UHC Cycling
31 Alex Luhrs (GBr) Ribble Pro Cycling
32 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles
33 Robert-Jon McCarthy (Irl) Canyon DHB p/b Bloor Homes
34 Jacob Hennessy (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
35 Ben Turner (GBr) Great Britain National Team
36 Filippo Fortin (Ita) Cofidis, Solutions Credits
37 Alistair Slater (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
38 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
39 Sean Flynn (GBr) Great Britain National Team
40 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
41 Harry Tanfield (GBr) Katusha-Alpecin
42 James Shaw (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
43 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
44 Adam Kenway (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
45 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
46 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team
47 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos
48 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team
49 Chris Froome (GBr) Team Ineos
50 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team
51 Owain Doull (GBr) Team Ineos
52 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis
53 Isaac Mundy (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
54 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot-Charles
55 Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles
56 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis
57 Senne Leysen (Bel) Roompot-Charles
58 Michael Schär (Swi) CCC Team
59 Max Stedman (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
60 William Tidball (GBr) Great Britain National Team
61 Corentin Navarro (Fra) Team Wiggins Lecol
62 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team
63 Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling
64 Thomas Stewart (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
65 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
66 Thomas Pidcock (GBr) Team Wiggins Lecol
67 Michael Mottram (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
68 Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie
69 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
70 Daniel Pearson (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
71 Serge Pauwels (Bel) CCC Team
72 Tyler Magner (USA) Rally UHC Cycling
73 Joey Walker (GBr) Madison Genesis
74 Rory Townsend (Irl) Canyon DHB p/b Bloor Homes
75 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie
76 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
77 Mark Christian (GBr) Team Wiggins Lecol
78 Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles
79 Gruffudd Lewis (GBr) Ribble Pro Cycling
80 Christopher Latham (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
81 John Archibald (GBr) Ribble Pro Cycling
82 James Fouche (NZl) Team Wiggins Lecol
83 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
84 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis
85 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
86 Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie 0:00:19
87 Christopher Mcglinchey (Irl) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
88 Samuel Jenner (Aus) Team Wiggins Lecol
89 Tristan Robbins (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
90 Robert Scott (GBr) Team Wiggins Lecol 0:00:23
91 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
92 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
93 Ian Stannard (GBr) Team Ineos
94 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
95 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon 0:00:30
96 Peter Williams (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling 0:00:33
97 Alexandre Pichot (Fra) Total Direct Energie
98 Jacob Scott (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
99 Zeb Kyffin (GBr) Ribble Pro Cycling 0:00:36
100 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:00:44
101 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits
102 Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
103 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
104 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
105 Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:00:44
106 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:00:48
107 Leonardo Basso (Ita) Team Ineos 0:00:52
108 Daniel Bigham (GBr) Ribble Pro Cycling
109 Jacob Tipper (GBr) Ribble Pro Cycling
110 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
111 Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman Axeon 0:00:56
112 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
113 Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
114 Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data 0:01:00
115 Graham Briggs (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK 0:01:34
116 Paweł Bernas (Pol) CCC Team 0:01:52
117 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team
118 Joseph Nally (GBr) Great Britain National Team 0:02:00
119 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data 0:02:07
120 Victor Lafay (Fra) Cofidis, Solutions Credits
121 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:02:11
122 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel
DNF Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie
DNF Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
DNS Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
DNS Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Charles 7:14:50
2 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 0:00:01
3 Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles 0:00:05
4 Filippo Fortin (Ita) Cofidis, Solutions Credits
5 Jacob Hennessy (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
6 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel 0:00:07
7 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos
8 Kevin Vermaerke (USA) Hagens Berman Axeon
9 Thomas Stewart (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
10 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country-Murias 0:00:11
11 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
12 Andrew Tennant (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
13 Ethan Hayter (GBr) Great Britain National Team
14 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins Lecol
15 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
16 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
17 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
18 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
19 Scott Thwaites (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
20 Daniel McLay (GBr) Great Britain National Team
21 Charley Calvert (GBr) Great Britain National Team
22 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team
23 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
24 George Wood (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
25 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles
26 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon
27 Harry Tanfield (GBr) Katusha-Alpecin
28 Alex Luhrs (GBr) Ribble Pro Cycling
29 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot-Charles
30 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team
31 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
32 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos
33 Senne Leysen (Bel) Roompot-Charles
34 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
35 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
36 Owain Doull (GBr) Team Ineos
37 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team
38 William Tidball (GBr) Great Britain National Team
39 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team
40 Rory Townsend (Irl) Canyon DHB p/b Bloor Homes
41 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
42 James Shaw (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
43 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
44 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team
45 Alistair Slater (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
46 Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling
47 Michael Mottram (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
48 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team
49 Chris Froome (GBr) Team Ineos
50 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
51 Thomas Pidcock (GBr) Team Wiggins Lecol
52 Adam Kenway (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
53 Christopher Latham (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
54 Max Stedman (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
55 Corentin Navarro (Fra) Team Wiggins Lecol
56 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
57 Robert-Jon McCarthy (Irl) Canyon DHB p/b Bloor Homes
58 Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie
59 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos
60 Mark Christian (GBr) Team Wiggins Lecol
61 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling
62 Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles
63 Isaac Mundy (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling
64 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
65 Daniel Pearson (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes
66 John Murphy (USA) Rally UHC Cycling
67 Serge Pauwels (Bel) CCC Team
68 John Archibald (GBr) Ribble Pro Cycling
69 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis
70 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie
71 Michael Schär (Swi) CCC Team
72 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis
73 James Fouche (NZl) Team Wiggins Lecol
74 Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles
75 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
76 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
77 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel
78 Gruffudd Lewis (GBr) Ribble Pro Cycling
79 Tyler Magner (USA) Rally UHC Cycling
80 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis
81 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
82 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
83 Christopher Mcglinchey (Irl) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK 0:00:27
84 Tristan Robbins (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling 0:00:30
85 Samuel Jenner (Aus) Team Wiggins Lecol
86 Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie
87 Robert Scott (GBr) Team Wiggins Lecol 0:00:34
88 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
89 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
90 Ian Stannard (GBr) Team Ineos
91 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
92 Jacob Scott (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling 0:00:39
93 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon 0:00:41
94 Peter Williams (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling 0:00:44
95 Alexandre Pichot (Fra) Total Direct Energie
96 Zeb Kyffin (GBr) Ribble Pro Cycling 0:00:47
97 Scott Auld (GBr) Ribble Pro Cycling 0:00:54
98 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:00:55
99 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits
100 Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
101 Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
102 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:00:59
103 Daniel Bigham (GBr) Ribble Pro Cycling 0:01:02
104 Leonardo Basso (Ita) Team Ineos 0:01:03
105 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
106 Jacob Tipper (GBr) Ribble Pro Cycling
107 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:07
108 Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman Axeon
109 Joseph Nally (GBr) Great Britain National Team 0:02:11
110 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data 0:02:18
111 Victor Lafay (Fra) Cofidis, Solutions Credits
112 Stephen Bradbury (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling 0:03:36
113 Joey Walker (GBr) Madison Genesis 0:04:12
114 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:04:20
115 Paweł Bernas (Pol) CCC Team 0:05:30
116 Graham Briggs (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK 0:07:18
117 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:08:46
118 Ben Turner (GBr) Great Britain National Team 0:09:08
119 Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:10:04
120 Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data 0:10:08
121 Sean Flynn (GBr) Great Britain National Team 0:10:42
122 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:12:53