fot. Tour of the Alps

Fausto Masnada (Androni Giocatolli – Sidermec) wygrał piąty etap Tour of the Alps. Włoch, który przez cały etap jechał w ucieczce, wyprzedził swojego towarzysza odjazdu, Carlosa Quintero (Manzana Postobon) i Alexisa Vuillermoza (AG2R). Rafał Majka (BORA-hansgrohe) zaliczył kraksę na zjeździe do Bozen i stracił miejsce na podium klasyfikacji generalnej. W tej najlepszy okazał się Paweł Siwakow (Team Sky).

Finałowy etap zmagań w Alpach liczył 149 kilometrów. Kolarze wystartowali w Caldaro, a finiszowali w Bolzano, po drodze pokonując dwie górskie premie: Klobenstein (17,2 km, 3,9% – 2. kategoria) oraz San Genesio (11,9 km, 8,9% – kat.1). Ze szczytu ostatniego wzniesienia – nieklasyfikowanego Altopiano del Salto do mety pozostawało 26 kilometrów, w większości po zjazdach. Rywalizacja toczyła się w trudnych warunkach, przy padającym deszczu.

Niedługo po starcie na czoło wysforowała się wyjątkowo liczna, bo aż osiemnastoosobowa ucieczka, w której jechali: Andrea Garosio (Bahrain-Merida), Dario Cataldo (Astana), Nikita Stalnow (Astana), Alexis Vuillermoz (AG2R), Amael Moinard, Brice Feillu (obaj Arkea-Samsic), Ivan Santaromita (Nippo Vini Fantini), Carlos Quintero (Manzana Postobon), Fausto Masnada (Androni Giocatolli), Alvaro Cuadros (Caja Rural), Francesco Romano (Bardiani), Mikel Bizkarra, Fernando Barcelo, Sergio Samitier (wszyscy Euskadi), Simone Velasco i Edoardo Zardini (obaj Neri Sottoli), Roland Thalmann (Voralberg) i Tobias Bayer (Tirol-KTM).

Z perspektywy Team Sky, w którego składzie jechał lider wyścigu – Paweł Siwakow – grożnym kolarzem był Masnada, który w klasyfikacji generalnej tracił 3 minuty i 37 sekund. Z tego powodu tempo ścigania było wysokie, a odjazd szybko uszczuplił się o prawie połowę – na czele zostali: Cataldo, Stalnow, Masnada, Cuadros, Thalmann, Quintero, Bizkarra, Velasco i Vuillermoz. 60 kilometrów przed metą mieli oni 6 minut i 40 sekund przewagi.

Oczy polskich kibiców zwrócone były jednak nie na odjazd, a na peleton, w którym jechał walczący o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rafał Majka. Niestety, „Zgred” na zjeździe z premii drugiej kategorii do Bozen zaliczył upadek. Przy pomocy kolegów z ekipy zdołał jednak stosunkowo szybko wrócić do głównej grupy.

Przed nią toczyła się pasjonująca walka Masnady. Włoch, który na czele jechał już tylko z Quintero, u stóp ostatniego podjazdu wyścigu – San Genesio – miał 6:50 przewagi nad peletonem i minutę nad pozostałymi uciekinierami. Dwójka robiła wszystko, by obronić jak najwięcej ze swojego zapasu. Na premii górskiej (po której jednak szosa nadal się wznosiła, 33 km od mety) wynosiła ona jeszcze 5 minut i 20 sekund.

29 kilometrów przed metą zaatakował Nibali, za którym ruszyli tylko Geoghegan Hart, Siwakow, Mattia Cattaneo (Androni) Jan Hirt (Astana) i (z problemami) Majka. Po czterech kolejnych kilometrach Włoch z Bahrain-Merida ponowił próbę, lecz ponownie nie zdołał się oderwać. Za grupką został z kolei, tym razem już na dobre, Majka.

Zjazdy w kierunku mety Masnada i Quintero rozpoczęli z zapasem 3:37 – zbyt małym, by marzyć o wygraniu „generalki”. Ostatecznie duetowi pozostała batalia o zwycięstwo etapowe. Lepszy okazał się w niej Masnada, który po ataku 1500 metrów przed finiszem wyprzedził rywala i zanotował swój drugi triumf podczas tegorocznej edycji imprezy.

W grupie faworytów z kolei na zjazdach po raz kolejny atakować próbował Nibali, lecz bezskutecznie. Ostatecznie, zwycięstwo w klasyfikacji generalnej do mety w Bolzano dowiózł Paweł Siwakow. Rafał Majka stracił miejsce na podium i zakończył zmagania na szóstej pozycji.

Czołówka 5. etapu Tour of the Alps:

1. Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 4:06:02
2. Carlos Julian Quintero Norena (Col) Manzana Postobon 0:00:07
3. Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 0:01:31
4. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
5. Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg-Santic 0:01:33
6. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:14
7. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
8. Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
9. Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
10. Paweł Siwakow (Rus) Team Sky
—–
14. Rafał Majka (Pol) Bora-hansgrohe

Klasyfikacja generalna Tour of the Alps 2019:

1. Paweł Siwakow (Rus) Team Sky 18:58:00
2. Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:00:27
3. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:00:33
4. Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:01:03
5. Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:01:13
6. Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:01:46
7. Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:02:03
8. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:02:58
9. Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg-Santic 0:03:14
10. Alexandr Wlasow (Rus) Gazprom-RusVelo 0:04:27

 

Poprzedni artykułMichael Woods o „Staruszce”: „Nie sądzę, że wyścig będzie łatwiejszy”
Następny artykułLiege-Bastogne-Liege 2019: skład CCC Team
Pasją do kolarstwa zarażony ponad dekadę temu, sił próbuje nie tylko jako dziennikarz, ale i zawodnik – amator, gdyż jest zdania, że specyfikę tego sportu poznać można jedynie samemu go uprawiając. Obok szosy rozkochany w astronomii.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments