Foto: GettySport

Fabio Jakobsen (Deceuninck – Quick Step) wygrał klasyk Scheldeprijs (kat. 1.HC). Młody, 22-letni Holender triumfował w tej imprezie również przed rokiem.

Belgijski klasyk zazwyczaj pada łupem sprinterów. W 2018 roku najlepszy okazał się Fabio Jakobsen (Quick Step Floors), zaś imprezę szczególnie upodobał sobie Marcel Kittel, który w latach 2012-2017 zwyciężał aż pięciokrotnie. Tym razem jednak rywalizacja odbywała się w wyjątkowo wymagających warunkach, co sprawiało, że grono faworytów trzeba było rozszerzyć poza grono specjalistów od szybkich końcówek.

Tuż po starcie do ucieczki rzucili się Kenneth Van Bilsen (Cofidis Solutions Credits) i Tom Wirtgen (Wallonie Bruxelles). Duet zgodnie współpracował, ale peleton trzymał go na niespełna dwuminutowej “smyczy”. Tuż za linią 40. kilometra musiał jednak zmienić priorytety i zacząć walkę z bardzo silnym czołowym wiatrem. Ten ostatecznie podzielił stawkę – od zasadniczej grupy oderwało się około 35 zawodników, którzy po niespełna 10 kilometrach wspólnej jazdy wypracowali blisko 90 sekund zapasu nad główną grupą. 120 kilometrów przed “kreską” wszystko wróciło jednak do normy, dogoniona też została pierwsza ucieczka.

Niemal natychmiast na czoło wysforowała się kolejna dwójka: Dries De Bondt (Corendon-Circus) i Brian van Goethem (Lotto Soudal). Ta miała w pewnym momencie niemal minutowy zapas, ale spacyfikowana została stosunkowo szybko – 80 kilometrów przed metą. W kolejnej akcji udział wzięli z kolei… De Bondt i Van Blisen, którzy zgodnie współpracując, odjechali na ponad dwie minuty. Ich walka zakończyła się na dobre około 15 kilometrów od finiszu. Niedługo później – 11 kilometrów przed metą – na atak zdecydował się Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), który ruszył razem z kolarzem Wallonie-Bruxelles, Lionelem Taminiaux. Doścignięty został zaledwie dwa kilometry przed metą.

W końcówce ataku próbował jeszcze Gianni Moscon (Team Sky), lecz bezskutecznie. O triumfie zadecydował chaotyczny (z powodu gonitwy za kolarzem Dimension Data) sprint. W nim najlepszy okazał się Fabio Jakobsen (Deceuninck – Quick Step), który pokonał Maksa Walscheida (Team Sunweb) i Christophera Lawlessa (Team Sky).

Wyniki:

1 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck – Quick Step 4:26:45
2 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:00:00
3 Christopher Lawless (GBr) Team Sky 0:00:00
4 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
5 Roy Jans (Bel) Corendon – Circus 0:00:00
6 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
7 Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin 0:00:00
8 Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles 0:00:00
9 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:00:00
10 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
11 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
12 Maarten Van Trijp (Ned) Corendon – Circus 0:00:00
13 Nicolai Philip Brøchner Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
14 Timothy Dupont (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
15 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
16 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
17 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:00:00
18 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:00
19 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
20 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:00:00
21 André Greipel (GER) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
22 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
23 Casper Phillip Pedersen (Den) Team Sunweb 0:00:00
24 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:00:00
25 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
26 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
27 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot – Charles 0:00:00
28 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
29 Justin Timmermans (Ned) Roompot – Charles 0:00:00
30 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
31 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:00:00
32 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
33 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:00
34 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
35 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:09
36 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:11
37 Adrien Garel (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:12
38 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:12
39 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:17
40 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:00:17
41 Clément Russo (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:17
42 Senne Leysen (Bel) Roompot – Charles 0:00:17
43 Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie 0:00:17
44 Jonas Rickaert (Bel) Corendon – Circus 0:00:17
45 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:00:17
46 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:00:17
47 Julien Morice (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:17
48 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:00:17
49 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:00:17
50 Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal 0:00:17
51 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha Alpecin 0:00:17
52 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:00:17
53 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:00:20
54 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:00:22
55 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:00:22
56 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:00:24
57 Taylor Phinney (USA) EF Education First 0:00:27
58 Rick Zabel (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:30
59 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:30
60 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:31
61 Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:00:31
62 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:31
63 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:31
64 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:00:31
65 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon – Circus 0:00:40
66 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:00:40
67 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:00:42
68 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:00:42
69 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:00:49
70 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:01:03
71 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:03
72 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:01:06
73 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:09
74 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:16
75 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:16
76 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:01:16
77 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:16
78 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:01:31
79 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:01:31
80 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:01:39
81 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:01:39
82 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles 0:01:39
83 Kenny Dehaes (Bel) Wallonie Bruxelles 0:01:39
84 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:01:46
85 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck – Quick Step 0:01:46
86 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:01:50
87 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:02:12
88 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:02:12
89 Filippo Fortin (Ita) Cofidis Solutions Crédits 0:02:12
90 Logan Owen (USA) EF Education First 0:02:23
91 Michael Schwarzmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:02:40
92 Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:44
93 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:03:05
94 Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha Alpecin 0:04:36
95 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:04:36
96 Tim Declercq (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:04:36
97 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:04:36
98 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:04:36
99 Marcel Kittel (GER) Team Katusha Alpecin 0:04:36
100 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:04:36
101 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:05:46
102 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:05:46
103 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Charles 0:06:01
104 Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe 0:06:01
105 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:06:01
106 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:06:01
107 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:06:01
108 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:06:01
109 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:06:01
110 Alan Riou (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:06:01
111 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:06:01
112 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Dimension Data 0:11:05
DNF Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles
DNF Thibault Guernalec (Fra) Team Arkéa – Samsic
DNF Brice Feillu (Fra) Team Arkéa – Samsic
DNF Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles
DNF Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles
DNF Matti Breschel (Den) EF Education First
DNF Alfdan De Decker (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team
DNF Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team
DNF Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels
DNF Stijn Steels (Bel) Roompot – Charles
DNF Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates
DNF Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team
DNF Zico Waeytens (Bel) Cofidis Solutions Crédits
DNF Christian Knees (GER) Team Sky
DNF Filippo Ganna (Ita) Team Sky
DNF Lasse Norman Hansen (Den) Corendon – Circus
DNF Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
DNF Joeri Stallaert (Bel) Corendon – Circus
DNF Pim Ligthart (Ned) Direct Energie
DNF Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Simon Sellier (Fra) Direct Energie
DNF Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy
DNF Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
DNF Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Boy Van Poppel (Ned) Roompot – Charles
DNF Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo
DNF Sacha Modolo (Ita) EF Education First
DNF Marco Mathis (GER) Cofidis Solutions Crédits
DNF Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie
DNS Ryan Gibbons (RSA) Team Dimension Data