fot. BORA-hansgrohe

Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe) wygrał trzeci etap wyścigu Itzulia Basque Country (2.UWT). Kilka kilometrów przed metą doszło do sporej kraksy, w której ucierpiał między innymi Michał Kwiatkowski (Team Sky).

Po wtorkowym popisie Juliana Alaphilippe’a (Deceuninck – Quick Step), który bez większego trudu pokonał rywali na finiszu w Gorraiz niewiele wskazywało na to, by ktokolwiek był w stanie ograć Francuza na finałowym, bardzo podobnym podjeździe (1,4 kilometra o średnim nachyleniu 4,2% ) kończącym etap trzeci. W gronie nielicznych zawodników, którzy mogliby nawiązać walkę z 26-latkiem, eksperci wymieniali głównie Michała Kwiatkowskiego (Team Sky) i Patricka Bevina (CCC Team). Nowozelandczyk musiał jednak, po około 50 kilometrach jazdy, zejść z trasy.

Zanim jednak mogliśmy się ekscytować wydarzeniami na finałowych kilometrach, w centrum wydarzeń znaleźli się uciekinierzy, bowiem tego dnia peleton pozwolił odjechać wyjątkowo mocnej grupie. Znaleźli się w niej: Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Toms Skujins i Julien Bernard (obaj Trek-Segafredo), Garikoitz Bravo (Euskadi – Murias) , Jose Fernandes i Nicolas Sessler (Burgos), Ben King (Dimension Data) oraz Jose Joaquin Rojas (Movistar). Grupa dobrze współpracowała i bez oglądania się na to, co działo się za jej plecami inkasowała kolejne punkty na finiszach lotnych i premiach górskich.

Niespełna 20 kilometrów przed metą ucieczka wciąż miała około minutę zapasu nad peletonem, który wcześniej naruszony został przez parę, wywołanych opadami deszczu, kraks. Ucierpieli w nich między innymi Rohan Dennins (Bahrain-Merida) i Markel Irizar (Trek-Segafredo). Po kolejnych dziesięciu kilometrach na czele pozostawała jeszcze piątka zawodników: Rojas, King, Armirail, Bernard i Skujins, lecz pozostawało im już jedynie dziękować sobie za współpracę, bowiem ich przewaga wynosiła tylko dziesięć sekund.

Przed finałowym podjazdem peleton napędzała ekipa Jumbo-Visma. Niestety, niespełna siedem kilometrów przed “kreską” doszło do kraksy, w której ucierpieli między innymi Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step), Geraint Thomas, Michał Kwiatkowski (obaj Team Sky) oraz Tomasz Marczyński (Lotto Soudal). “Kwiato” długo nie podnosił się z asfaltu, trzymając się za łokieć. Ostatecznie ukończył etap, choć oczywiście nie ma już szans na walkę w klasyfikacji generalnej.

Zamieszanie związane z kraksą próbował wykorzystać Fabio Felline (Trek-Segafredo), lecz jego atak spalił na panewce. Losy etapu rozstrzygnęły się dopiero na ostatnich metrach podjazdu, gdzie najlepiej finiszował Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe). Drugi był Diego Ulissi (UAE-Team Emirates), zaś trzeci – Enrico Battaglin (Katusha-Alpecin).

Wyniki trzeciego etapu:

1 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe 4:47:47
2 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:04
3 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin 0:00:06
4 Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb 0:00:10
5 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
6 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
7 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
8 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
9 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Manzana Postobon
10 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
11 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon
12 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
13 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma
14 Amanuel Gebreigzabhier (Eri) Team Dimension Data
15 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
16 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
17 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin
18 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
19 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
20 Carlos Verona (Spa) Movistar Team
21 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
22 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
23 Jesús Ezquerra (Spa) Burgos-BH
24 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates
25 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
26 Jesús Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Crédits
27 Rubén Fernández (Spa) Movistar Team
28 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
29 Óscar Rodríguez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
30 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH
31 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
32 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
33 Ricardo Vilela (Por) Burgos-BH
34 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
35 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
36 Serge Pauwels (Bel) CCC Team
37 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
38 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
39 Diego Rosa (Ita) Team Sky
40 Victor De La Parte (Spa) CCC Team
41 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits
42 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:00:19
43 Luis Ángel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Crédits
44 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postobon
45 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb
46 Amaro Antunes (Por) CCC Team
47 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:00:24
48 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
49 David de la Cruz (Spa) Team Sky 0:00:26
50 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
51 Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott
52 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:29
53 Nicolas Saenz Ballesteros (Col) Manzana Postobon
54 José Rojas (Spa) Movistar Team
55 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
56 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:00:35
57 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
58 Daniel Martínez (Col) EF Education First
59 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
60 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida
61 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
62 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
63 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
64 Jhonjan Orlando García (Col) Manzana Postobon
65 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
66 Daniel Navarro Garcia (Spa) Katusha-Alpecin
67 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin
68 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
69 Willem Jakobus Smit (RSA) Katusha-Alpecin
70 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data
71 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
72 Yecid Arturo Sierra Sanchez (Col) Manzana Postobon 0:00:55
73 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:00:58
74 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:01:01
75 Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:01:06
76 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team
77 David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:10
78 Tadej Pogaar (Slo) UAE Team Emirates
79 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
80 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
81 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma
82 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits
83 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:01:12
84 Lawson Craddock (USA) EF Education First 0:01:16
85 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First
86 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
87 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:01:43
88 Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe
89 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:53
90 Enric Mas (Spa) Deceuninck-QuickStep
91 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:02:18
92 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
93 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
94 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobon
95 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 0:02:26
96 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 0:02:29
97 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
98 Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep 0:02:49
99 Florian Stork (Ger) Team Sunweb
100 Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
101 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
102 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep
103 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
104 Michal Golas (Pol) Team Sky
105 Gregor Mülberger (Aut) Bora-Hansgrohe
106 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:03:04
107 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
108 Sean Bennett (USA) EF Education First
109 Stephen Williams (GBr) Bahrain-Merida 0:03:17
110 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:03:34
111 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
112 Ben King (USA) Dimension Data 0:03:53
113 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 0:03:54
114 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:04:02
115 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:04:35
116 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott 0:04:36
117 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
118 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
119 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:04:34
120 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:04:36
121 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe
122 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
123 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
124 Gari Bravo (Spa) Euskadi Basque Country – Murias 0:04:33
125 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:04:36
126 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
127 Daan Olivier (Ned) Team Jumbo-Visma 0:05:56
128 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma
129 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
130 Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma
131 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo-Visma
132 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
133 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
134 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
135 Jonas Koch (Ger) CCC Team
136 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
137 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
138 Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team
139 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
140 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
141 Nathan Brown (USA) EF Education First
142 Alex Howes (USA) EF Education First
143 Aurélien Paret (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:04
144 Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:08:42
145 Fernando Barceló (Spa) Euskadi Basque Country – Murias
146 Nicolas Sessler (Bra) Burgos-BH 0:08:48
147 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:38
148 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
149 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky
150 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
151 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:12:19

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie: