fot. Herald Sun Tour

Zwycięstwem Kristoffera Halvorsena (Sky) zakończył się piąty, ostatni etap Herald Sun Tour. Triumfatorem całego wyścigu został Dylan van Baarle (Sky).

Piąty, ostatni etap australijskiej imprezy był prawdziwym świętem kolarstwa w Melbourne. Przed rozgrywką zawodowców, do walki stawali m.in. turyści z całego świata, którzy próbowali swoich sił na rowerach miejskich. Nie da się też ukryć, że trasa finałowego etapu nie była najtrudniejsza.

Jak można było się spodziewać, stosunkowo szybko od peletonu oderwała się liczna ucieczka. Tym razem zawodników było aż ośmiu, a wśród nich znajdowali się tacy kolarze jak Mitchell Docker (EF Education First), Ryan Mullen (Trek – Segafredo) czy Damien Howson (Mitchelton – Scott). Ich przewaga tylko momentami przekraczała 1,5 minuty, co oznaczało, że o zwycięstwie zadecyduje finisz z peletonu.

Zgodnie z przewidywaniami, ucieczka została doścignięta około 5 kilometrów przed kreską, a o triumf walczyli najszybsi kolarze w stawce. Ostatecznie najlepszy okazał się Kristoffer Halvorsen (Sky), który pokonał Diona Smitha (Mitchelton – Scott) oraz Brentona Jonesa (Korda Mentha). Koszulkę lidera utrzymał Dylan van Baarle (Sky), który został zwycięzcą całej imprezy.

Wyniki:
1 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 1:55:56
2 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:00
3 Brenton Jones (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:00
4 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:00:00
5 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:00:00
6 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
7 Wouter Wippert (Ned) EvoPro Racing 0:00:00
8 Michael Woods (Can) EF Education First 0:00:00
9 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 0:00:00
10 Theodore Yates (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:00
11 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane 0:00:00
12 Chris Harper (Aus) Team BridgeLane 0:00:00
13 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:00:00
14 Dylan Sunderland (Aus) Team BridgeLane 0:00:04
15 Samuel Jenner (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:04
16 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:00:04
17 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane 0:00:04
18 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:04
19 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane 0:00:04
20 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:04
21 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling 0:00:08
22 Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:08
23 Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:11
24 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:00:11
25 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling 0:00:11
26 Jesse Featonby (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:00:11
27 Benjamin Andrews (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:00:11
28 Corbin Strong (NZl) St George Continental Cycling Team 0:00:11
29 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:11
30 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:00:11
31 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:11
32 Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling 0:00:11
33 Daniel Whitehouse (GBr) EvoPro Racing 0:00:11
34 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling 0:00:16
35 Sebastian Presley (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:00:16
36 Thomas Hubbard (NZl) St George Continental Cycling Team 0:00:16
37 Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:22
38 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling 0:00:24
39 Luke Mudgway (NZl) EvoPro Racing 0:00:26
40 Christian Knees (GER) Team Sky 0:00:47
41 Cyrus Monk (Aus) EvoPro Racing 0:00:51
42 Shane Archbold (NZl) EvoPro Racing 0:00:51
43 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:00
44 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:01:05
45 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:01:12
46 Jason Lea (Aus) Team BridgeLane 0:01:46
47 Nathan Elliott (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:01:56
48 Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:02:01
49 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:02:13
50 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:02:13
51 James Whelan (Aus) EF Education First 0:02:17
52 Harrison Sweeny (Aus) EvoPro Racing 0:02:32
53 Liam White (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:02:39
54 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 0:02:39
55 Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team 0:02:39
56 Muhsin Al Redha Misbah (Mas) Team Sapura Cycling 0:02:39
57 Aaron Gate (NZl) EvoPro Racing 0:03:07
58 Dylan Newbery (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:03:07
59 Angus Lyons (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:03:07
60 Zachary Johnson (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:03:09
61 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:17
62 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:04:19
63 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:04:19
64 Ryan Cavanagh (Aus) St George Continental Cycling Team 0:04:19
65 Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team 0:04:19
66 David Williams (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:05:42
67 Thomas McFarlane (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:05:42
68 Patrick Burt (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:07:06
69 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane 0:07:06
DNF Conor Murtagh (Aus) Oliver’s Real Food Racing
DNF Oliver Martin (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team
DNF Liam Magennis (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team
DNS Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team

Klasyfikacja generalna:
1 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 13:24:38
2 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:24
3 Michael Woods (Can) EF Education First 0:01:52
4 Chris Harper (Aus) Team BridgeLane 0:02:13
5 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:02:13
6 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:25
7 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:02:30
8 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:03:21
9 Dylan Sunderland (Aus) Team BridgeLane 0:04:29
10 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:55
11 Samuel Jenner (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:05:11
12 Daniel Whitehouse (GBr) EvoPro Racing 0:05:27
13 Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling 0:05:33
14 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane 0:05:49
15 Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:06:12
16 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:07:22
17 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:08:55
18 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:09:17
19 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling 0:14:05
20 Christian Knees (GER) Team Sky 0:14:11
21 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane 0:14:13
22 Jesse Featonby (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:14:22
23 Jason Lea (Aus) Team BridgeLane 0:15:47
24 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling 0:16:30
25 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:17:06
26 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:17:58
27 Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:19:08
28 Sebastian Presley (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:19:49
29 James Whelan (Aus) EF Education First 0:19:58
30 Cyrus Monk (Aus) EvoPro Racing 0:20:44
31 Brenton Jones (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:22:26
32 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:22:31
33 Nathan Elliott (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:22:35
34 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane 0:22:43
35 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling 0:22:49
36 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling 0:22:52
37 Benjamin Andrews (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:23:48
38 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:24:11
39 Liam White (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:24:40
40 Theodore Yates (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:24:41
41 Thomas Hubbard (NZl) St George Continental Cycling Team 0:25:02
42 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:25:05
43 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:25:27
44 Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:25:40
45 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:25:56
46 Luke Mudgway (NZl) EvoPro Racing 0:27:30
47 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 0:27:31
48 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:27:35
49 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:27:48
50 Dylan Newbery (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:28:24
51 Harrison Sweeny (Aus) EvoPro Racing 0:29:44
52 Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:30:03
53 Corbin Strong (NZl) St George Continental Cycling Team 0:30:09
54 Aaron Gate (NZl) EvoPro Racing 0:30:40
55 Ryan Cavanagh (Aus) St George Continental Cycling Team 0:31:22
56 Muhsin Al Redha Misbah (Mas) Team Sapura Cycling 0:32:35
57 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane 0:34:11
58 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:36:00
59 Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team 0:37:18
60 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:37:46
61 Angus Lyons (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:38:06
62 Thomas McFarlane (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:38:57
63 Patrick Burt (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:40:01
64 David Williams (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:40:08
65 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:42:14
66 Wouter Wippert (Ned) EvoPro Racing 0:42:39
67 Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team 0:45:09
68 Zachary Johnson (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:55:21
69 Shane Archbold (NZl) EvoPro Racing 0:56:49