fot. BORA-hansgrohe

Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) minimalnie pokonał Petera Sagana (BORA-hansgrohe) na finiszu czwartego etapu Vuelta a San Juan. Dla Kolumbijczyka jest to drugie zwycięstwo etapowe w tym wyścigu. 

Profil czwartego etapu wyścigu Vuelta a San Juan wyglądał interesująco. Pomijając niewielką “hopkę” na początku, teren prowadził w dół, po czym wyrósł podjazd (składający się z trzech górskich premii), a z niego do mety ponownie już tylko zjazd. W sumie kolarze pokonali 185,8 km pomiędzy miejscowościami San José de Jáchal – Valle Fértil i Villa San Agustín.

Do ucieczki dnia zabrali się: Daniel Zamora (Agrupacion Virgen De Fatima), Facundo Cattapan (Municipalidad de Rawson Somos Todos), Royner Navarro (Peru), Cesar Paredes (Medellin), Ricardo Paredes (Chile) oraz Robert Mendez (Urugwaj).

Nieco ponad sto kilometrów przed metą wydarzyła się kraksa, w której leżeli kolarze drużyny Lotto-Soudal, w tym Tiesj Benoot, oraz Neri Sottoli. Na łokciu Belga pojawiła się krew i wyglądał na poobijanego, ale mimo to kontynuował ściganie.

Uciekinierzy spokojnie dojechali do górskich premii, które wygrał Daniel Zamora. Oznacza to, że Argentyńczyk objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej. W międzyczasie odpadło najpierw dwóch, a później także trzeci harcownik, wobec czego w ostatniej fazie rywalizacji na czele pozostali: Zamora, Cesar Paredes i Navarro.

Niestety nieco ponad 60 kilometrów przed metą z tyłu peletonu wydarzyła się kolejna kraksa, w której uczestniczyli Peruwiańczyk i Włoch Matteo Furlan z drużyny Beltrami, który został przetransportowany do szpitala.

Uciekinierzy dojechali do drugiego lotnego finiszu i wydawało się, że od tego momentu przewaga będzie już tylko maleć, ale nic podobnego. Na początku wydawało się, że peleton kontroluje sytuację i nie chce po prostu zbyt wcześnie jej skasować, ale gdy 10 kilometrów przed metą strata peletonu wynosiła ponad minutę, można było zacząć w to wątpić.

Co ciekawe, w momencie gdy pogoń za ucieczką była naprawdę potrzebna, z czoła peletonu wycofały się drużyny rangi World Tour, a pojawiła się m.in. reprezentacja Brazylii. Wcześniej przez dziesiątki kilometrów na czele peletonu pracowali Petr Vakoc z Deceuninck-Quick Step oraz Paweł Poljański.

Ostatecznie odjazd został skasowany 2600 metrów przed metą, a zatem o losach czwartego odcinka rozstrzygnął masowy sprint, w którym najszybszy był bardzo dobrze rozprowadzony Fernando Gaviria. W rywalizację pociągów UAE i Quick Stepu wmieszał się osamotniony Peter Sagan, który był drugi.

Warto również odnotować, że na trasie czekały na kolarzy dość niebezpieczne niespodzianki, jak zalana wodą szosa czy asfalt na jednym z ostatnich zakrętów pokryty czymś bliżej nieokreślonym, co powodowało poślizg opon.

Jutro w wyścigu Vuelta a San Juan dzień odpoczynku. Kolarze wznowią rywalizację w piątek 1 lutego.

Wyniki czwartego etapu:

1Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates4:20:26
2Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
3Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep
4Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
5Luca Pacioni (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM
6Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
7Nelson Soto (Col) Caja Rural-Seguros RGA
8Imerio Cima (Ita) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
9Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
10Ricardo Escuela (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
11Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy
12Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy
13Carlos Barbero (Esp) Movistar Team
14Manuel Belletti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
15Aleksandr Grigorev (Rus) Sporting Tavira
16Gino Mader (Sui) Dimension Data
17Weimar Roldan (Col) Medellin
18Felix Grobschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
19Tommaso Fiaschi (Ita) Beltramitsa Hoppla PF
20Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep
21Ottavio Dotti (Ita) Beltramitsa Hoppla PF
22Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito
23Oscar Bazan (Arg) Start Cycling Team
24Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
25Maximiliano Navarrete (Arg) Argentina
26Nairo Quintana (Col) Movistar Team
27Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
28Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
29Kevin Castro (Arg) Municipalidad de Rawson
30Dayer Quintana (Col) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM
31German Tivani (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
32Damiano Cima (Ita) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
33Raul Colombo (Ita) Biesse Carrera
34Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data
35Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
36Simone Velasco (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM
37Jon Irisarri (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
38Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
39Luis Villalobos (Mex) Mexico
40Matus Stocek (Svk) Beltramitsa Hoppla PF
41Ruben Ramos (Arg) Argentina
42Jorge Arcas (Esp) Movistar Team
43Miguel Florez (Col) Androni Giacattoli-Sidermec
44Sebastian Castaño (Col) Beltramitsa Hoppla PF
45Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
46Hideto Nakane (Jpn) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
47Mauricio Graziani (Arg) Municipalidad de Rawson
48Tiago Machado (Por) Sporting Tavira
49Orlando Garibay (Mex) Mexico
50Ignacio Espinoza (Chi) Start Cycling Team
51Felix Nodarse (Cub) Cuba
52Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
53Cesar Garate (Per) Peru
54Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
55Mattia Frapporti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermac
56Jose Martinez (Arg) Argentina
57Filippo Conca (Ita) Biesse Carrera
58Edoardo Zardini (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM
59Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito
60Alejandro Marque (Esp) Sporting Tavira
61Nicola Toffali (Ita) Sporting Tavira
62Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
63Daniel Diaz (Arg) Municipalidad de Pocito
64Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal
65Danilo Wyss (Sui) Dimension Data
66Ruben) Rojas (Arg) Municipalidad de Pocito
67Oscar Sevilla (Esp) Medellin
68Winner Anacona (Col) Movistar Team
69Cristian Rodriguez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
70Lauro Cesar Mouro (Bra) Brasil
71Cesar Paredes (Col) Medellin
72Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
73Leandro Messineo (Arg) Asociacon Civil Mardan
74Laureano Rosas (Arg) Asociacon Civil Mardan
75Jairo Rios (Arg) Argentina
76Eduardo Corte (Mex) Mexico
77Fabio Duarte (Col) Medellin
78Ricardo Paredes (Chi) Chile
79André Gonzáles (Per) Peru
80Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito
81Wilson Pena (Col) Beltramitsa Hoppla PF
82Renato Tapia (Per) Peru
83Giovanni Pedretti (Ita) Biesse Carrera
84Cristhian Montoya (Col) Medellin
85Alessandro Ferreira (Bra) Brasil
86Daniel Zamora (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
87Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep
88Yans Carlos Arias (Cub) Cuba
89Magno Do Prado (Bra) Brasil
90Emilio Perez (Cub) Cuba
91Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy
92Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
93Matteo Montaguti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
94Ruben Acosta (Col) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
95Jose Reyes (Arg) Municipalidad de Pocito
96Diego Ferryra (Chi) Chile
97Julien Vermote (Bel) Dimension Data
98Edison Bravo (Chi) Chile
99Royner Navarro (Per) Peru
100Pedro Portuondo (Cub) Cuba
101Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
102Oscar Gomez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
103Antonio Cabrera (Chi) Chile
104Juan Melivillo (Arg) Municipalidad de Pocito
105Bernardo Leon (Bol) Start Cycling Team
106Gabriel Juarez (Arg) Municipalidad de Rawson
107Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe
108Francisco Monte (Arg) Asociacon Civil Mardan
109Alejandro Osorio (Col) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
110Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
111Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacon Civil Mardan
112Anderson Maldonado (Uru) Uruguay
113Efren Santos (Mex) Mexico
114Nahuel Soares (Uru) Uruguay
115Freddy Gonzales (Bol) Start Cycling Team
116Andre Gohr (Bra) Brasil
117Alonso Gamero (Per) Peru
118Giovanni Visconti (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM
119Ivan Santaromita (Ita) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
120Felipe Peñaloza (Chi) Chile
121Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
122Ignacio Prado (Mex) Mexico
123Miguel Alvarez (Mex) Mexico
124Sergio Pardilla (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
125Alberto Amici (Ita) Biesse Carrera
126Tommaso Bramati (Ita) Biesse Carrera
127Facundo Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson
128Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
129Luciano Montivero (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
130Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
131Sergio J. Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson
132Diego Jamen (Uru) Uruguay0:00:27
133Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe0:00:36
134Tom Bohli (Sui) UAE Team Emirates0:00:43
135Robigzon Oyola (Col) Medellin
136Robert Mendez (Uru) Uruguay0:00:50
137Leandro Velardez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:00:58
138Adrian Richeze (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
139Rene Corella (Mex) Start Cycling Team0:01:16
140Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep0:01:41
141Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy
142Higiño Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson0:03:49
143Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM
144Eduardo Villanueva (Arg) Start Cycling Team0:07:43
145Guillermo Brunetta (Arg) Asociacon Civil Mardan
146Diego Rodriguez (Uru) Uruguay
147Alain Quispe (Per) Peru
148Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
149Dario Diaz (Arg) Asociacon Civil Mardan
150José Mendes (Por) Sporting Tavira
151Victor Arroyo (Arg) Argentina
152Emiliano Contreras (Arg)Asociacon Civil Mardan
153Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting Tavira
154Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
155Alejandro Parra (Cub) Cuba
DNSIljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep
DNFLuiz Morosini (Bra) Brasil
DNFMatteo Furlan (Ita) Beltramitsa Hoppla PF

 

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep11:35:42
2Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates0:00:08
3Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates0:00:22
4Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep
5Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe0:00:26
6Felix Grobschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
7Winner Anacona (Col) Movistar Team
8Laureano Rosas (Arg) Asociacon Civil Mardan0:00:40
9Oscar Sevilla (Esp) Medellin0:00:41
10Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates0:00:44
11Nairo Quintana (Col) Movistar Team0:00:48
12Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec0:00:54
13Gino Mader (Sui) Dimension Data0:00:57
14Aleksandr Grigorev (Rus) Sporting Tavira0:00:58
15Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal0:00:59
16Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy0:01:01
17Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team0:01:04
18Daniel Diaz (Arg) Municipalidad de Pocito0:01:06
19Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe0:01:10
20Daniel Zamora (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:01:13
21Ricardo Escuela (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:01:19
22German Tivani (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:01:22
23Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team0:01:26
24Cristian Rodriguez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA0:01:27
25Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito0:01:33
26Danilo Wyss (Sui) Dimension Data0:01:37
27Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal0:01:38
28Tiago Machado (Por) Sporting Tavira0:01:40
29Mauricio Graziani (Arg) Municipalidad de Rawson0:01:43
30Sebastian Castaño (Col) Beltramitsa Hoppla PF0:01:45
31Ruben Ramos (Arg) Argentina0:01:46
32Cesar Paredes (Col) Medellin
33Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:01:48
34Alejandro Osorio (Col) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
35Alonso Gamero (Per) Peru0:01:52
36Miguel Florez (Col) Androni Giacattoli-Sidermec0:01:57
37Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe0:02:04
38Cristhian Montoya (Col) Medellin0:02:07
39Fabio Duarte (Col) Medellin0:02:17
40Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec0:02:23
41Ruben Acosta (Col) Nippo Vinia-Fantini-Faiz0:02:27
42Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA0:02:28
43Hideto Nakane (Jpn) Nippo Vinia-Fantini-Faiz0:02:30
44Ruben) Rojas (Arg) Municipalidad de Pocito0:02:34
45Leandro Messineo (Arg) Asociacon Civil Mardan0:02:36
46Alejandro Marque (Esp) Sporting Tavira0:02:39
47Matteo Montaguti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec0:02:40
48Luis Villalobos (Mex) Mexico0:02:42
49Carlos Barbero (Esp) Movistar Team0:02:43
50André Gonzáles (Per) Peru0:02:49
51Dayer Quintana (Col) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM0:02:53
52Eduardo Corte (Mex) Mexico0:02:57
53Ottavio Dotti (Ita) Beltramitsa Hoppla PF0:03:04
54Nelson Soto (Col) Caja Rural-Seguros RGA0:03:05
55Julien Vermote (Bel) Dimension Data0:03:08
56Robigzon Oyola (Col) Medellin0:03:14
57Lauro Cesar Mouro (Bra) Brasil0:03:15
58Filippo Conca (Ita) Biesse Carrera
59Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacon Civil Mardan0:03:20
60Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep0:03:21
61Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy0:03:29
62Orlando Garibay (Mex) Mexico0:03:34
63Renato Tapia (Per) Peru
64Tommaso Fiaschi (Ita) Beltramitsa Hoppla PF0:03:35
65Jon Irisarri (Esp) Caja Rural-Seguros RGA0:03:43
66Ricardo Paredes (Chi) Chile0:03:45
67Royner Navarro (Per) Peru0:03:47
68Gabriel Juarez (Arg) Municipalidad de Rawson0:03:48
69Maximiliano Navarrete (Arg) Argentina0:03:51
70Matus Stocek (Svk) Beltramitsa Hoppla PF0:03:54
71Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal0:04:04
72Weimar Roldan (Col) Medellin0:04:10
73Miguel Alvarez (Mex) Mexico0:04:14
74Giovanni Visconti (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM0:04:24
75Jose Reyes (Arg) Municipalidad de Pocito0:04:25
76Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep0:04:27
77Oscar Bazan (Arg) Start Cycling Team0:04:36
78Kevin Castro (Arg) Municipalidad de Rawson0:04:39
79Nicola Toffali (Ita) Sporting Tavira0:04:40
80Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal0:04:46
81Magno Do Prado (Bra) Brasil0:04:50
82Antonio Cabrera (Chi) Chile0:04:53
83Imerio Cima (Ita) Nippo Vinia-Fantini-Faiz0:05:00
84Jorge Arcas (Esp) Movistar Team0:05:06
85Damiano Cima (Ita) Nippo Vinia-Fantini-Faiz
86Mattia Frapporti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermac0:05:09
87Felix Nodarse (Cub) Cuba0:05:25
88Cesar Garate (Per) Peru0:05:29
89Felipe Peñaloza (Chi) Chile0:05:39
90Efren Santos (Mex) Mexico0:05:41
91Ignacio Espinoza (Chi) Start Cycling Team0:05:43
92Oscar Gomez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:05:44
93Juan Melivillo (Arg) Municipalidad de Pocito0:05:45
94Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal0:05:53
95Wilson Pena (Col) Beltramitsa Hoppla PF0:06:23
96Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data0:06:27
97Jairo Rios (Arg) Argentina0:06:32
98Tom Bohli (Sui) UAE Team Emirates
99Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe0:06:51
100Freddy Gonzales (Bol) Start Cycling Team0:06:54
101Anderson Maldonado (Uru) Uruguay0:07:04
102Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy0:07:05
103Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates0:07:17
104Ignacio Prado (Mex) Mexico0:07:31
105Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep0:07:34
106Francisco Monte (Arg) Asociacon Civil Mardan0:07:42
107Rene Corella (Mex) Start Cycling Team0:07:43
108Luciano Montivero (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:07:58
109Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy0:08:09
110Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito0:08:25
111Pedro Portuondo (Cub) Cuba0:08:49
112Edoardo Zardini (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM0:08:57
113Yans Carlos Arias (Cub) Cuba0:09:05
114Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito0:09:15
115Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates0:09:43
116Ivan Santaromita (Ita) Nippo Vinia-Fantini-Faiz0:09:51
117Adrian Richeze (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:10:06
118Leandro Velardez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima0:10:22
119Sergio J. Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson0:10:50
120Simone Velasco (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM0:11:01
121Andre Gohr (Bra) Brasil0:11:03
122Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA0:11:06
123Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy0:11:17
124Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe0:11:23
125Diego Ferryra (Chi) Chile0:11:46
126Robert Mendez (Uru) Uruguay0:11:56
127Jose Martinez (Arg) Argentina0:12:14
128Nahuel Soares (Uru) Uruguay0:12:53
129Giovanni Pedretti (Ita) Biesse Carrera0:12:59
130Tommaso Bramati (Ita) Biesse Carrera0:13:07
131Sergio Pardilla (Esp) Caja Rural-Seguros RGA0:13:10
132Higiño Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson0:13:16
133Luca Pacioni (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM0:13:36
134Alberto Amici (Ita) Biesse Carrera0:13:59
135Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data0:14:26
136Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM0:14:29
137Dario Diaz (Arg) Asociacon Civil Mardan0:16:23
138Alain Quispe (Per) Peru0:16:28
139Manuel Belletti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec0:16:39
140Facundo Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson0:17:24
141Diego Rodriguez (Uru) Uruguay
142Bernardo Leon (Bol) Start Cycling Team0:17:42
143Alejandro Parra (Cub) Cuba0:17:46
144Mark Cavendish (GBr) Dimension Data0:19:04
145Raul Colombo (Ita) Biesse Carrera0:21:09
146Guillermo Brunetta (Arg) Asociacon Civil Mardan0:21:49
147Diego Jamen (Uru) Uruguay0:22:59
148José Mendes (Por) Sporting Tavira0:24:58
149Emiliano Contreras (Arg)Asociacon Civil Mardan0:25:31
150Alessandro Ferreira (Bra) Brasil0:25:37
151Eduardo Villanueva (Arg) Start Cycling Team0:30:01
152Victor Arroyo (Arg) Argentina0:31:18
153Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting Tavira0:32:32
154Edison Bravo (Chi) Chile0:36:49
155Emilio Perez (Cub) Cuba0:45:22